roco

Bezina sau motorina??

104 posts in this topic

"nu m-as pune cu benzina pe macadam in padure, insa as incerca un traseu de munte uscat , asfaltat si fara prea multe linii drepte....."......crede-ma,pe transfagarasan am lasat de carutza dieseluri de firma...BMW 530d,printre altele....

Share this post


Link to post
Share on other sites

asa e, mie pe valea oltului nu mi-a stat nimic in cale, depasirile in scurt sint o placere, calutzii m-au scot din orice situatie (potential) periculoasa, senzatia nu se poate descrie, sa vezi cum stau in fundul tirurilor masini de zeci de mii de euro iar tu rupi tot  :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

da...asa e si merita sa le vezi stupoarea ca o masina care arata ca un cazan vechi de 14 ani le da clasa la jde miile lor de euroi.....mai ales la cei cu tzitzi-mitze in dreapta cred ca e de-a dreptul frustrant.... ;D

Share this post


Link to post
Share on other sites

@Matrixxx,scuza-mi nepolitetea,in majoritatea posturilor tale, "rupi tot" si depasesti tot ce prinzi,ceva exemple de masini,lasate de tine in ceata ... ? thx a lot!

@tommytza, o sa-ti adresez aceasi intrebare ca si lui Matrixxx... thx  ;D

scz. de off-topic.

p.s: nu e ceva personal,sunt doar curios,app. sunt fan 850 T5 R  ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

@alexu Nu stiu altii cum sunt dar eu unul la drum lung nu ma pot abtine sa nu ma folosesc de tot ce poate masinutza mea sa scoata din ea...si cum ,in general,sunt foarte presat de timp sa ajung la destinatie,recunosc ca am un stil de condus foarte sportiv in afara orasului....nu neg ca poate multi dintre soferii cu masini mai noi si mai puternice daca si-ar pune mintea cu mine ar iesi niste curse pe cinste dar multi dintre ei nici nu stiu de ce si-au luat masina respectiva in afara de imaginea care le-o confera....asa ca las in urma pe sosea cam tot ce e sub 250CP si sub 180 kmh...iar pe curbe mai intervine si factorul experienta...eu am cam 500 000 km condusi pe diferite masini si doar 2 accidente,in mediu urban,ambele din vina celuilalt sofer...cam asta ar fi...nu sunt nici Michael Schumacher dar stiu ce pot face cu o masina...mai ales cu T5-ul meu pe care, dupa atatia ani si 350 000 km impreuna, il simt cu fiecare fibra a corpului meu ....:)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Revin la aceeasi idee cu riscul de a ma repeta..... Este absurd sa facem comparatii de cp si viteza la diesel vs benzina. Sunt doua lucruri diferite, este ca si cum ai compara un CAL cu un MAGAR! Calul este pentru curse iar magarul pentru carat. Nu o sa existe niciodata pe camioane motoare pe benzina pentru ca nu viteza este scopul lor. Conceptul de diesel pentru masini mici a fost dezvoltat tocmai pe ideea ca se vand mai bine...Daca tot vindem motoare de utilaje, de ce nu extindem si pe piata masinilor mici? Consumul e mai mic la Diesel, durata de exploatare mai mare si evident ca.... este in detrimentul vitezei.... Nu vad sensul sa comparam caii putere la Diesel cu benzina ca au utilizari diferite...Cuplul jos la Diesel este exact pentru carat! Benzina arde mai usor, permite turatii mai mari => viteza mai mare..... Si ca sa ajung de la A la B eu sunt multumit cu costul/km la diesel! Acelasi lucru il faci la benzina doar ca mai scump si mai rapid...

  Din punctul asta de vedere eu vad mai practica motorina. Desigur daca vrei adrenalina folosesti benzina....sau etanol....

Daca va plac chestiile astea: http://www.liveleak.com/view?i=7f4_1182929633 atunci benzina! Diesel nu o sa vezi facand asa ceva...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nu este deloc valabila aceasta conceptie, ma scuzati ca intervin dar Q7 V12 TDI are totusi 507CP si 5.5 sec suta la 2.5 TONE .

Share this post


Link to post
Share on other sites

Sunt si diesel-uri de peste 600cp, nu asta e problema....Un V12 Diesel este mai mare si mai greu decat omologul sau pe benzina. Chiar daca sunt fan diesel, realitatea este ca daca VORBIM DE PERFORMANTE la viteza e superioara benzina... Asa cum am spus, NU ARE SENS SA COMPARI CALUL CU MAGARUL... Daca diesel-ul era de viteza, toate motocicletele aveau motor diesel, nu pe benzina.....

Share this post


Link to post
Share on other sites

off-topic:alexu, nu mai zic nimic. Chiar daca as vrea nu mi-as aminti ce am depasit, ce am "rupt". Tot ce stiu e ca daca imi pun in cap sa trec de vreo masina, asta se si intampla. Sa fii sigur ca nu m-am incapatinat sa "rup" cine stie ce monstrii cumparati pe bani furati de clasa "superioara" a tarii asteia. Am spus de atitea ori ca e doar incredibil cum la banii dati pe aceasta bijuterie "rupi" MAJORITATEA masinilor de pe drum,cele stock si de j-de-mii de euro...si asta e mai mult decit de-ajuns pentru mine.  :headbang:

Share this post


Link to post
Share on other sites

ganditi va ca unii poate nu si doresc prea multi cai si nu neaparat pentru ca nu i ar putea stapanii sau nu i ar putea avea ci pur si simplu pentru ca au tot timpul din lume si nu au motive sa se grabeasca. am un prieten cu un mercedes  SL care cand ma aducea acasa, in oras cu toate ca era drumul liber conducea cu 40 km/h. imi venea sa cobor si s o i au pe jos dar el...savura.

cateva drumuri din astea insa au avut un efect benefic asupra mea, in sensul ca mi au mai temperat temperamentul si m au ajutat o perioada sa nu mi incerc toti cei 170 de cai pe care i am avut pe acasa decat in situatii de exceptie si nu de regula.

un alt prieten (care, nu i normal), a dat o groaza de bani pe un bolid, (aspirator) si mi a povestit cum a dat o jos pe una inafara localitatii pe un drum national, pentru ca tot insista sa mareasca viteza. auzindu i isprava, i am spus ca nu i normal iar el mi a raspuns ca nu risca el un accident din vina lui sau a altuia, pentru nimeni.

fiecare cu ale lui...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Calutzii ii apreciezi doar atunci cind ai nevoie de ei (e bine sa stii ca sint acolo, hraniti bine cu jaratec). In rest, eu merg foarte linistit. Doar cind mai vad cite un smecheras care se crede cel mai tare din parcare, sfideaza tot traficul, atunci nu mai pot, le dau bice calutzilor  ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

daca vreti va pun eu la dispozitie T5-ul meu de 225 Cp pentru o mica demonstratie..:)

ok,

cind ma intorc acasa (probabil in jurul datei de 5 iunie) te contactez si poate facem un brasov prin cheia.

cred ca multi sint interesati de concluziile pe care le vom trage amindoi.

berea o dau io !

Share this post


Link to post
Share on other sites

Daca voi fi disponibil, vin si eu. Sint curios cum face fata o masina mai noua cu 12 ani decit a mea spre munte. ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

de abia astept sa ne strangem mai multi sa ne bucuram de masinutzele noastre.... :-*

Share this post


Link to post
Share on other sites

deci, asa cum am zis, berea tot io o dau.....

as fi extraordinar de incintat daca s-ar putea sa ne intilnim sa ne cunoastem si sa ne impartasim impresii

pina la urma ce conteaza : motorina , benzina , sau prieteni ?

cind ajung acasa,  zic !

Share this post


Link to post
Share on other sites

mama, mama ce de t5-uri....

alooo....motorina....nu vine nimeni ?

ma lasati prada benzinarilor.... :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

eu as veni, dar nu am ce cauta acolo cu masina mea.

Share this post


Link to post
Share on other sites

"pina la urma ce conteaza : motorina , benzina , sau prieteni ?"

Da, iurlix - PRIETENII CONTEAZA !  :3some::beertogether:

Share this post


Link to post
Share on other sites

@adrian,cum a spus si Matrixxx,nu conteaza masina,important e sa ne strangem la un loc..

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nu vreau sa va stric cheful de adunare si sa fiu plictisitor cu opinia mea...personal voi interveni pe subiect.

In tara asta pana acum acum 3-4 ani lumea isi "rupea gatul" - vorba romanului - pe diesel-uri pentru ca aruncau pupila la consum si la cei din jurul lor, si uite asa s-a invadat tara de Opel Astra, VW Golf IV si Ford Focus SH, 99% DIESEL. Motorina era la un pret bun, acum nu mai e, urmeaza ca toti sa scape de ele care mai pot si care nu, si nu numai din cauza pretului marit la motorinei ci si din cauza uzurii - au tras toti de ele aici, si mai erau trase de ele si prin alte parti. In fine, scuzele mele daca sunt off-topic, vreau sa ajung la altceva. Factorul asta de decizie al achizitiei unui motor diesel sau otto in functie de consum a fost un fel de "vraja" pentru toti pana au ajuns cu ele in service, mai pica o turbina, un intercooler, o pompa de injectie (tipic VW, Opel 2001-2004) si s-au convins cum sta treaba. Din drumurile care le-am avut in Europa am observat ca multa lume nu isi atarna pe puntea fata un diesel greoi cand poate sa isi cumpere masina cu unu motor otto de litraj mai mic - 1.4, 1.6. Stiu ca imi veti sari in cap insa nu toti au in cap cai putere si depasiri in scurt, unii vor doar mijloc de a se deplasa, confort si un raport bun pret/calitate. Dar mai sunt si altele.

Intamplator acum detin o masina cu motor diesel tocmai din perioada de care va vorbeam mai sus, intentionez sa o vand si - ca de aia m-am inscris pe acest forum -  sa intru in posesia unui Volvo S60. Am citit multe topicuri din acest forum, si am cautat multe legat de balanta asta diesel/otto. Sincer sa va spun inclin spre benzina, stiu ce inseamna un 2.4 benzina ca si valori ale consumului, insa am remarcat ca nu mai circul la fel de mult ca in anii trecuti si nu am ce face cu un motor diesel. Am avut unul zgomotos si puturos si sincer ma cam feresc. Pe de alta parte intervine factorul atasamentului...ai avut diesel, parca nu ti-e asa usor sa te dai pe benzina. Un motor diesel este extrem de relaxant la drumuri lungi si nu numai, pe cand o benzina e ceva mai sprintena, regimuri de turatie mari si "iti fuge de sub picioare". Cred ca e importanta si obisnuinta, ce ai condus si cum ti s-a imprimat ca si stil de condus. Acum nu e un capat de tara ca schimbi de la un diesel lenes la o benzina agila insa trebuie luat si acest factor in considerare. Si ca sa nu ma repet fata de antevorbitorii mei, si ceilalti factori enumerati in posturile de mai sus. Inca sunt in balanta, pun in calcul si costurile dar tot ma leaga ceva de diesel.

Chiar nu imi mai amintesc, citisem recent, la motoarele facute de Volvo care e durata de viata medie diesel si benzina? (in sute de mii de KM)

Ce e interesant ca marii producatori investesc foarte multi bani in cercetare pentru a ridica motoarele diesel la acelasi nivel de performanta cu cel al benzinei (spre exemplu BMW care are suprasolicitare a motoarelor 2.0 si 3.0 diesel de la Seria 3 la X5- motoarele alea pur si simplu sunt dementiale, parere personala, general vobind nu sunt fan BMW) dupa care investesc si in campanii de marketing pe masura pentru a promova motoarele diesel. Cred ca totul se rezuma in final la ce prinde mai bine ca si caracter si stil de condus. O masina oricum "mananca" bani din multe directii, acum depinde si in ce numar, totul e o apreciere subiectiva.

V-am salutat!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Foarte tare postul lui Valy, m-am spart de ras =))  deci Valy nu numai BMW face motoare,  de fapt in ultimii ani Volvo a luat motoare de la Pejo si VAG pt cut cost. Poanta cu dieselul care nu mai merita este de ras, V70ul meu de 2.4 consuma 11% mediu iar alti colegi de pe forum au 8.7% mediu avand diesel, deci care este mai convenabil???. Faza cu turbina stricata este valabila si la diesel si la otto . Faptul ca motoarele Volvo tin ani de zile si sute de mii de km este real, dar acest lucru se datoreaza cilindreei mari, totusi motoarele Volvo sunt destul de comprimate, pe cand unii scot 160CP din 2.4 in anul 2006 (Hyundai Sonata), Volvo scoate 170Cp din 2.4 inca din anul 1994.

Pana la urma treaba la Volvo este simpla si se rezuma la bani de intretinut. Ai bani multi iti permiti Volvo iar daca nu ai bani multi o lasi sa cada . O revizie de 10k km sare de 800RON .

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pana la urma treaba la Volvo este simpla si se rezuma la bani de intretinut. Ai bani multi iti permiti Volvo iar daca nu ai bani multi o lasi sa cada . O revizie de 10k km sare de 800RON .

sint unii care ar putea spune ca sare  de 17 mil.....

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now