roco

Bezina sau motorina??

104 posts in this topic

Dieselul are avantajul de a fi mai fisnet, mai viguros si mai ieftin in mersul urban, acolo unde conteaza consumul si depasirile la viteze mici , pe distante scurte. In aglomerarile urbane precum capitala si alte orase mari dieselul are de departe avantaj in fata motoarelor ECHIVALENTE pe benzina.

De asemenea, in deplasarile spre munte , unde ai de urcat cu masina plina e mai eficient un diesel.

Dieselul place celor carora le convine ca masina sa fie mai nervoasa in defavoarea constantei si a confortului sonor.

Benzina, desi este mai lenesa (la motorizari ECHIVALENTE), aduce confort sonor, o livrare mai constanta a puterii, pe o perioada mai lunga de timp.

Noile motoare cu injectie directa au ajuns sa livreze aproape acelasi cuplu ca echivalentele lor pe motorina, fiind in acelasi timp tacute si fiabile.

Avind acasa si diesel si benzina pot sa va spun ca atunci cind merg in oras iau diesel, cind ma duc la plimbare prefer benzina.

Totusi nu pot spune cu mina pe inima care imi place mai mult....amindoua imi plac.

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Prefer benzina in orice varianta, este fara batai de cap, se incalzeste motorul instant, fuge beeeton daca e turbo .

Benzinarele moderne mai au un avantaj, sunt economice.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Avand in vedere ca ambele mele masini au motoare de 1.6, dar unul diesel si unul benzina, pot trage o concluzie cat de cat corecta (zic eu). Motoare mici - prefer diesel. Se misca muuult mai bine, si in oras papa jumatate cat benzinarul. Pe la 2l as zice benzina + turbo. Deja avantajele sunt mult mai putine decat dezavantajele.

In aceeasi ordine de idei, masina mare (SUV). Am avut Mitsubishi Outlander normal (2l, 136CP), pe care l-am schimbat cu un Turbo (tot 2l, dar 200 CP). Prima era o testoasa, a doua o racheta. Ambele mancau insa de parca aveau gaura in rezervor. Cred ca la masini mai mari, diesel-ul este o necesitate.

Pentru mine insa, la variantele diesel, tractorasul ramane marele dezavantaj. Si asta cu toate ca V50-ul meu este chiar silentios comparabil cu un TDI (mai ales si cu 2T-ul :P). Deh - cand eram mic iubeam Oltcit-ul exact pentru faptul ca era silentios si suiera in loc sa clantaneasca. Chestie de gusturi..

Edited by Mihaipg

Share this post


Link to post
Share on other sites

Prefer benzina in orice varianta, este fara batai de cap, se incalzeste motorul instant, fuge beeeton daca e turbo .

Benzinarele moderne mai au un avantaj, sunt economice.

Mai exista variant GPL - distractie la pret de diesel.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now