minulescu

Hidrogen auto ?

9 posts in this topic

Salut, tot uitandu-ma pe aici in stanga si in dreapta, am gasit o adresa web care comercializeaza instalatii auto pe baza de hidrogen. link-ul este acesta: http://www.hidrogen-auto.ro/ . Sincer nu vreau sa par ca fac reclama insa e unicul link romanesc ce vinde direct aceste produse despre care nu cunosc cel putin eu mare lucru.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Si ce face hidrogenul asta? Il bag in loc de benzina? Intrebam si eu...

Share this post


Link to post
Share on other sites

hidrogenul acesta este folosit ca si combustibil. Practic se baga intr-un rezervor apa care contine dupa cum stim molecula de hidrogen H2O, acea statie desparte hidrogenul de oxigen si trimite pe o teava in camera de ardere hidrogenul, iar in rezervorul ala mic apa. chestia este foarte simpla insa nu stiu si eficienta acestei mici inginerii... Spre exemplu marii cercetatori de la BMW am citit ca au investit milioane bune de euro in aceasta tehnologie si pana la urma au ajuns la concluzia ca nu prea se merita. In consecinta multi care comercializeaza aceste generatoare de hidrogen, sustin ca ar scadea consumul de combustibil cu 20-30%, depinde de fiecare in parte. Eu nu sustin insa nici nu infirm tocmai de aceea am postat aici acel link.

Share this post


Link to post
Share on other sites

exemplu marii cercetatori de la BMW am citit ca au investit milioane bune de euro in aceasta tehnologie si pana la urma au ajuns la concluzia ca nu prea se merita.

Adica au venit arabii, si le-au dat triplu, sa puna la pastrare tehnologia, care daca s-ar dovedi [pentru public] viabila, i-ar lasa pe ei cu fundu-n nisip :)))))

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Adica au venit arabii, si le-au dat triplu, sa puna la pastrare tehnologia, care daca s-ar dovedi [pentru public] viabila, i-ar lasa pe ei cu fundu-n nisip :smile:))))

Care arabi? Au venit toti? Au luat de la fiecare? Daca da, merita, altfel, prosti de prosti...

Tu chiar crezi in elucubratiile astea de tip teoria conspiratiei? Nu e rentabil (cel putin acum), de aceea s-a renuntat. Nu vine nimeni nici la Bmw, nici la Volvo, nici macar la Dacia sa spuna: "Nu utilizati tehnologia X, ca va dam noi bani sa o tineti in sertar". Hai sa fim seriosi.

Share this post


Link to post
Share on other sites

cine are chef sa deschida cartile de chimie de liceu si sa calculeze cata energie se consuma pt hidroliza (ca sa scoti hidrogen din apa) si cata energie da acel hidrogen prin ardere sau orice alta reactie, ca sa ajunga la concluzia ca apa nu e o sursa de energie, caci bagi mai mult decat scoti, deci cel mult o metoda de stocare...asa ca energia pt asta trebuie sa vina din alta parte

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ptr. D-l minulescu - mai este un topic asemanator, luati de cititi.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ptr. D-l minulescu - mai este un topic asemanator, luati de cititi.

cer scuze domnule Matrixxx dar nu am stiut, cineva poate inchide acest topik va rog. ms

Share this post


Link to post
Share on other sites

Inchis la cerere.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Guest
This topic is now closed to further replies.