Cristi Muresan

Cum sa ne lasam de fumat

60 posts in this topic

Cred ca merge un topic si de bautura pt ca face mai multe victime anual in comparatie cu fumatul .

Dupa care cred ca ar mai merge un topic despre prostie pt ca asta e top nr 1 mortalitate pe glob .

3 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

M-am lasat de tigari si m-am apucat de bautura. Asta e intr-adevar o prostie. Si , din cauza asta, o sa mor.

Io sint bucuros ca inca mai am de ce sa ma las. Cind ma vor lasa ele pe mine va fi nasol. Daca n-am avea defecte n-am exista. Scriu, deci gindesc. Gindesc , deci beau. Beau , deci voi muri.

Nu mai scrieti fratilor ca muriti !

Cum o arata omul ala care n-are de ce sa-i para rau. Mie intotdeauna imi pare rau dimineata cind citesc ce-am scris seara. Uite d-asta m-am suspendat io 6 luni de pe forum, sa nu-mi mai para rau. Da' degeaba, tot vorbeam...

Adevarul este ca de tigari m-am lasat, de bautura nu m-am luat, si totusi ma simt cam rau : are dreptate Bogdan, cred ca de la prostie mi se trage. Niste leacuri , ceva ? Medicamente, comprese, carbune leganat, ce merge mai bine ?

Edited by iulirx

Share this post


Link to post
Share on other sites

Suma viciilor este constanta ca si cea a defectelor :D

So .... nu fumez, nu ma droghez si beau ocazional. Daaaaar mananc de rup(de la 3-4 mese pe zi in sus :lol: ), non stop trebuie sa gasesc ceva de facut la masina :D si altele

Din punctul meu de vedere tot ce-ti trebuie ca sa te lasi de fumat este vointa, eu nu m am apucat pentru ca mi-a explicat taica-miu cand eram mic de ce nu este bine si mi-am zis NU MA APUC DE FUMAT !! Cam toti prietenii mei fumeaza si au incercat sa ma corupa, dar am zis NU categoric tot timpul.

Tot din capitolul vointa: acum 2-3 ani am renuntat la mezeluri(suna cam dubios :lol: ) Cum ? simplu.. am spus: gataaaaaaa de azi NU MAI mananc mezeluri si aia a fost.

Stiu cateva persoane care si-au spus gataaaa cu tigarile si gata a fost.

Deeeci....cu multa vointa , mai cititi pe www ce efecte au tigarile(vedeti sa fie cat mai macabru articolul), mai un site ca asta: http://antifumat.humanmedia.ro/ si poate se rezolva .

Multa bafta !!

Edited by Brava
2 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Cu toate ca ,efectele imi sunt foarte cunoscute , ma doare gatu ,si tusesc din cauza lor e greu ,dar de astazi gata ! Mam lasat!

3 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

pina azi , de la ultima postare, am mai fumat 3 tigari. Am uitat sa-mi pun la incarcat electronica si m-a lasat. Am fumat , recunosc, cu mare placere, 3 tigari "la foc automat" de la nevasta-mea.

In rest numai de bine !

Edited by iulirx
1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Trecu o luna... Ia zi-mi, cum e cu tusea seara inainte de culcare si expectoratiile dimineata ?

Nu incepe sa ti se para ciudat ca tusesti si nu scoti nimic !? ;D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ba eu cam scot , nu cit m-as fi asteptat, dar iese ceva acolo din cind in cind. Probabil eu fumez de mai mult timp.

Se cunoaste insa la urcatul scarilor : nu mai simt asa de mult nevoia de aer. In mod clar plaminii isi fac treaba mai bine acum.

Din ce simt eu , pentru conditia fizica , electronica e super. Nu stiu pentru starea de sanatate in general, dar pentru plamini e foarte ok.

Ma deranjeaza cumplit la condus pe cheia: nu pot sa tin volanul ferm in mina cu care fumez. D-aia nici n-o folosesc acolo, desi sint obisnuit sa fumez acolo.

Daca-ti fi vazut cum mi-am zburat-o din mina , milimetric pe linga fata nevesti-mii, la o revenire din derapaj ati lesina de ris...(mi-am dat cu stinga-n dreapta :) )

Edited by iulirx

Share this post


Link to post
Share on other sites

Eu zic ca tot e mai bine decat sa-ti cada scrumu' intre craci si sa dai in stanga si'n dreapta CU MASINA ca-ti iau foc ouale ;D

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Din punctul meu de vedere ca si fumator de 12 oficial, nu cred ca afecteaza in a obosii mai repede decat un nefumator. E vorba si de conditia fizica care o ai. "Degeaba nu fumez dar am 120kg si obosesc cand urc 2 trepte". Caz concret la mine ca si fumator, innot pe sub apa fara a iesi la suprafata 20m ceea ce prietenii mei nefumatori nu pot face asta pentru ca pentru ei sportul e ceva strain. Merg cu bicicleta aproape zilnic 20km in forta cca. 20-25km/h viteza medie si bineinteles nefumatorii mei raman in urma mult... mult de tot si pana vin ei, bag 2 tigari rapid. Nu zic ca tigarea nu afecteaza grav sau ca nu se pot ajunge la boli nasoale. Din punctul meu de vedere mai bine fumator decat alcoolist. La servici fumez mai mult ca si acasa.

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

De 9 zile n-am mai pus tigara in gura!! Am fost la munte....am tras un "spritz" cu baietii....am fumat toata ziua un pachet si jumatate. A doua zi mi-a fost cam rau...(fara dat la boboci...jur!!) si mi-am propus cu ocazia asta sa ma las de ele. Bine...ca eu aveam in cap sa ma las de ele dupa kindia asta. Sper sa ma tina...nu de alta dar ispita este mare!! Este a 2-a oara cand ma las de tigari dupa o petrecere cand mi-e rau a 2-a zi.

3 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Sa vezi cum e Zakule dupa ce te lasi a 3-a oara si a 4-a oara . :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Un batran zicea: "E usor sa te lasi de fumat, mai greu sa te tiiiii. Eu m-am lasat de 100 de ori"

Share this post


Link to post
Share on other sites

Cel mai mult am stat 8 luni de zile fara sa fumez. Cum am inceput ultima sesiune din cursul facultatii am bagat la greu tutun.... Am avut mai multe tentative (sa ma las de tigari) din vara trecuta pana acum. Sper sa reusesc!! Sunt tare..."tentante". E suficient una....si mai iei una...si iei pachetul!!

Cred ca o sa imi gasesc motivatia in a-mi strange cate 15 lei pe zi. Cu banii stransi....ori ii bag in masina....ori intr-o vacanta ceva.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Logic. A fumat si ea multi ani (aprox. 27 ani). De 2 ani si jumatate s-a lasat de fumat cu ocazia unei raceli mai puternice care a tinut-o 1,5 saptamani....(tusea foarte puternic). Deci...se poate....mai ales in momentele in care te simti mai rau.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Am mers in fr cu masina cu niste prieteni de fam si neam fumat in masina... e placut cand te reapuci dar dupa 2 zile...revine obiceiu

Share this post


Link to post
Share on other sites

@Zack: Poate asta te stimuleaza. E semnatura mea pe vapersforum.ro, la zi :

post-3-0-52660800-1394009476_thumb.jpg

Share this post


Link to post
Share on other sites

Deci, acesta e răspunsul la întrebarea din titlu: o vizită la Spitalul de Boli Infecţioase sau la sanatoriul TBC, pentru contractarea unei afecţiuni ce evoluează cu insufiecţă respiratorie, preferabil subacută.

Problem solved, rugăm moderarea să închidă subiectul, mulţumim! ;D

Hai nu exagera ca nu-i chiar asa. Am vazut oameni cu cancer la plamani si TBC si erau nefumatori. Si am vazut fumatori care n-au nici pe dracu.

Share this post


Link to post
Share on other sites

@I Love VOLVO: Heim cred ca se referea la metoda de lasat de fumat, nu de efectele fumatului ;D

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Alex....cred ca o sa imi iau guma de mestecat vineri la intalnire!! :evil5:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Vrea sa o dea din BPOC in gastrita ulceranta ;D

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

MC, legat de semnatura, dupa cum foarte bine iti poate explica Marius Daniel, calculul tau nu este corect pt ca nu ai scazut ce ai cheltuit cu trecerea la digital si costurile aferente acestuia .

Asadar va rog respectuos sa refaceti calculele, o seara faina sa aveti . :D

Edited by Bogdan G

Share this post


Link to post
Share on other sites

Scade 1000RON MAXIM pe investitie in "scule" si lichide (ca asta e maximul sumei, te asigur) si tot ramane de-un Smart second hand ;D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pai cat te costa chimicalele pe luna ? Ca si alea costa ceva .

Eu de exemplu bag din asta naturala, tu clar bagi chimicale . :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

50-60 de lei pe luna ca mi le fac singur ;D

La tine max 30% e tutun, si ala tratat chimic,restul e adunatura de tutun,rumegus, hartie si alti aditivi.

Ca sa nu mai zic ca daca le bati,se taseaza pana ramane jumate din tub gol. La lichide ai propilen glicol,apa distilata,glicerina si arome alimentare.

Arunca un ochi pe iutub sa vezi cam ce se intampla cand fumezi si expiri intr-un servet vs. cand vapezi si faci acelasi lucru.

Sent from my GT-I9190 using Tapatalk

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now