tehnicdvd

Pregatirea masinii pentru o lunga calatorie!

42 posts in this topic

in austria si ungaria am impresia ca tot +5 km\h este .

In Germania e plus3 km/h. Am patit-o, de-aia stiu :smile:

si te-au oprit sau cum sa proceda ? sunt curios ca de cate ori am trecut prin germania nam prea vazut politie ... si de odata am trecut cu 180 prin limita de 120 din greseala

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nu i-ai vazut ca stau ascunsi, doar ca nu ca ai nostrii in curbe, la intrare in localitati in boscheti etc. Stau in parcari. Dar cum e ceva, cum ies si vin dupa tine, sau unde au treaba.

Share this post


Link to post
Share on other sites

In primul rand sa te interesezi care sunt regurile de circulatie in tarile prin care treci si ce este necesar sa ai la tine (de exemplu in Croatia sunt necesare veste reflectorizante pentru fiecare persoana aflata in masina si vestele sa se afle in masina, nu in porbagaj). Si de ar fi bine sa respecti regulile de circulatie si sa nu depasesti limitele de viteza iar in tarile unde sunt necesare vignete sa le lipesti pe parbriz nu sa le pui in diferite suporturi de pe parbriz. In Slovenia daca nu ai vigneta lipita pe parbriz in locul indicat amenda este de 150 de euro pe loc. La masina daca ii faci o revizie inainte sa pleci si mecanicul ( care ar trebui sa fie de incredere) sa iti dea ok-ul. Bineanteles asta nu inseamna ca nu se poate intampla nimic... Ar fi bine sa ai niste bani rezervati si pentru o eventuala problema la masina.

Edited by Nastase Ionel

Share this post


Link to post
Share on other sites

@Cristi Muresan Odata stateau pe un scoar unde limita era de 70km/h si aveau radar tip pistol sau binoclu .... cum i se va spune si tot ei m-au si oprit ca bate pistoul ala 1,5 km din ce am inteles. Si urmatoarele 2 dati doar m-au pozat si am primit prin posta acasa cu poza, pe ce strada la ora x viteza x cu nr inmatriculare ...toate datele si mai jos scria si marja de 3 km/h. De exemplu daca limita e de 50 km/h si tu mergi cu 54 atunci o iei, daca mergi cu 53km/h scapi.

Trebuie si in Germania veste reflectorizante

Share this post


Link to post
Share on other sites

Dracu' te-a pus să accepţi scrisoarea, dacă ai văzut că-i de la poliţie! :evil5:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Prin germania am trecut doar pe autostrade unde cam peste tot e nelimitat ,asa cu pistolul procedeaza si in franta +camere imprastiate si mutate tot timpul dar mai mult pe drumuri nationale nu pe autostrada (pe autostrada nam vazut )

Share this post


Link to post
Share on other sites

In Germania sunt doar anumite parti de autostrada, care sunt fara limita de viteza. Casca ochii bine!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pe mine trebuiau sa ma inchida la cum merg eu. Sau am avut prea mult noroc.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Am sa fiu atent ! Astazi plec in franta

Share this post


Link to post
Share on other sites

Multumesc mult !

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pe mine trebuiau sa ma inchida la cum merg eu. Sau am avut prea mult noroc.

Cred ca nu esti singurul. Io , nu ma mai risc in multe tari din vest. In Elvetia au confiscat Veyron pentru 190 km/h pe limitare de 120, pe mine , cu 240, ma exilau direct in cosmos, cu tot cu masina.

In Austria m-au oprit pentru 205 km/h pe restrictie de 100. Amenda era peste 3000 euro, am avut noroc si am platit 120 euro pentru centurile din spate. Ulciorul nu merge de mii de ori la apa...

Edited by iulirx
2 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Mai merg si eu prosteste dar mi-e frica sa nu-mi ia permisul plus ca m-au cam piscat la portofel amenzile de p'aci. Decat sa tot platesc bani aiurea mai bine merg ca ei :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Da, stiu...M-am mai pototlit si eu (chiar daca e greu de crezut).

Deci referitor pentru pregatirea masinii... Asa cum s-a spus - daca ai avut grija de ea periodic, in afara de niste bani pe un card si sanatate, nu-ti prea trebuie mari pregatiri.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Sanatate si placere de a conduce atita drum.Drum bun si intins sa ai ... :smile:

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Multumesc ! Am ajuns cu bine fara amenzi si fara incidente !

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now