Cristi Muresan

cauciucuri vara

125 posts in this topic

Buni dimineata! Voi ce cauciucuri de vara ati alege de pe site cauciucuridirect.ro?

Eu sunt intre nokian line si hankok

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ma intereseaza si pe mine acest topic, deoarece trebuie sa le schimb in curand. Cam cat de mult pot influenta cauciucurile consumul? (min-max)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Eu sincer am comandat deja nokian line, si pe celalat volvo v70am hankok ventus prime, niste cauciucuri foarte bune! Inca nam montat nokian line si nu ma pot pronunta decat din review de pe net care sunt bune.am deschis topicul pt comunitatea volvo

Hankok sunt foarte bune din pct de vedere al aderentei, din pct de vedere al consumului nu am observat vreo diferenta

Spun de hankok in commparatie cu pirelli p6000

Edited by Cristi Muresan

Share this post


Link to post
Share on other sites

barum bravuris 2, produs de continental, la jumatate de pret, excelent review pe site-ul de mai sus, confirm ca sunt excelente, le-am rulat deja un an

Share this post


Link to post
Share on other sites

Sunt E la consum si C la aderenta,nush ce sa zic, din experienta mea cu continental, sincer nas mai cumpara....

Share this post


Link to post
Share on other sites

Eu in ultimii doi ani am cumparat Yokohama (vara si iarna) si sunt foarte multumit.

iPad using Tapatalk

Share this post


Link to post
Share on other sites

Daca vorbim de cauciucuri nou-noute, atunci da, se merge spre ceva cu nume daca bugetul permite. in alta ordine de idei, decat o guma cu brand in spate, dar care sa fie SH, personal prefer una noua, fie ea si semi-no-name, care oricum in ultima vreme incep sa scoata chestii faine. Nokian, Nankang, Barum, etc.

On-topic: Da, o anvelopa influenteaza consumul de carburant. Cel mai simplu se compara dupa clasa de consum (A, B, C, etc.)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Eu in ultimii doi ani am cumparat Yokohama (vara si iarna) si sunt foarte multumit.

Imi imaginez, dar sunt si 7-8 mil bucata...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Buni dimineata! Voi ce cauciucuri de vara ati alege de pe site cauciucuridirect.ro?

Eu sunt intre nokian line si hankok

Nokian sa fie made in finland si nu russia .Astea japoneze sint ok,se duc cam repede dar foarte aderente .Falken sau daca te tine buzunarul Yoko.Falken-urile aveau max 30ooo km .

Edited by V50Saphir

Share this post


Link to post
Share on other sites

Vara asta ma voi indrepta catre Michelin PilotSport PS2, le-am avut pe alta masina acum cativa ani si am fost sper multumit de ele.

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Vredestein Sportrac 5 a fost optiunea mea pentru vara care urmeaza... Dupa cativa ani in care am mers exclusiv pe Vredestein Hi-Track 2 de care am fost multumit..

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nokian sa fie made in finland si nu russia .Astea japoneze sint ok,se duc cam repede dar foarte aderente .Falken sau daca te tine buzunarul Yoko.Falken-urile aveau max 30ooo km .

falken am pe spate sau pe fata ?

FalkenZE914 - ieftin C consum si B aderenta - 85 euro in franta ... cam tot pe acolo si in ro

Edited by Cristi Muresan

Share this post


Link to post
Share on other sites
Sunt E la consum si C la aderenta,nush ce sa zic, din experienta mea cu continental, sincer nas mai cumpara....

Grija cum interpretezi eticheta euro. E nu e consum ci rezistenta la rulare, eu prefer sa fie rezistenta mai mare și consumul mai mare ca diferența între A Și E când faci plinu nu se simte dar se simte când pui frana... iar a doua e aderenta pe carosabil umed, C e onorabil pt jumătate din prețul unui continental, când ploua prefer sa reduc viteza ca nu te scapă nici mama cauciucurilor dacă nu adaptezi viteza.

Sent from my Z10 using Tapatalk

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Vredestein Sportrac 5 - ieftin si asta , E consum , B aderenta - 107 euro

Hankook Ventus Prime 2 K115 , B consum , B aderenta 105 euro

Nokian Line , c consum , a aderenta - 105 euro

eticheta de A si pretul rezonabil ma indruma catre nokian ... si am nokian de iarna pana acum sunt foarte multumit

am mers si pe zapada si pe carosabil umed si se tine foarte bine

si recomandati cu sau fara protectie jante ... acel runflat

Share this post


Link to post
Share on other sites

Contact continental sport contact 2 ;am pe v40 (luate anul trecut de noi)

vreo 700 lei e buc (205/50r16)

Sunt foarte multumit de ele (poate un pic zgomotoase dar la aderenta sunt excelente si pe umed)+protectie de janta generoasa (e avantaj in tara noastra):)

Share this post


Link to post
Share on other sites

E deranjant de zgomotos din pacate :( , am avut si eu

Share this post


Link to post
Share on other sites

Run flat nu e tot una cu protectie janta. Protectie janta este o buza suplimentara care protejeaza janta cand mergi prea aproape de bordura si in cele din urma freci bordura sa apere janta (dar nu e infailibila daca insisti pana la urma tot ajungi si zgarii janta).

Run flat are peretii suficient de tari incat sa nu se lase pe janta.

Daca le cumperi pentru jante de otel + capace iti iei fara protectie janta ca sa poti pune capacul usor.

Daca le cumperi pentru jante de aliaj atunci iti iei cu protectie janta.

Share this post


Link to post
Share on other sites

EU am luat toate 4 noi Michelin Primacy hp la 15mil toate 4(205/55/16 indice V).Am mai avut pirelli p6, dunlop sp sport.Cele de la michelin la franare mi se pare super. Le am luat la interval de 4luni si acum dupa 4 ani si aprox 60-70mii km(tre sa ma uit in carnetel cand le am pus) mai au cam 5mm.Ce am observat cand am tras de buza cauciucului si aproape ca intorci anvelopa pe dos, inclusiv la alea de iarna.La nici o marca nu am mai vazut sa fie asa moi.De cand le am luat vanzatorul mi a garantat 80mii km daca nu mi bat joc de ele.Initial am zis ca face reclama dar faci si peste 80mii.

Dupa ce le gat o sa caut tot primacy hp dar modelul nou hp II.

LE : Primacy 3 nu hp II sau Continental ContiPremiumContact 5

Share this post


Link to post
Share on other sites

Eu am pe masina Michelin primacy 3. Sunt foarte bune, aderenta buna, zgomot la rulare redus, stabilitate buna in viraje. Eficiente la frânare de urgenta mai ales pe sosea uda. Consumul nu l-a afectat nici negativ, nici pozitiv, nu am remarcat nimic iesit din comun.

Sent from my Nokia Lumia 720 using Tapatalk

Share this post


Link to post
Share on other sites

... voi astia cu inchii mici! Tre sa schimb si eu anvelopele, de anul trecut tot zic! Poate reusesc anul asta, numai ca pentru 18" nu sunt prea multi producatori sau modele! Sugestii? A avut cineva 215/45 sau 225/40 de un anumit producator?

Share this post


Link to post
Share on other sites

falken am pe spate sau pe fata ?

FalkenZE914 - ieftin C consum si B aderenta - 85 euro in franta ... cam tot pe acolo si in ro

Axa spate.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ahaa. Multumesc

Share this post


Link to post
Share on other sites

Au ceva uzura pt 30000 km din pacate comanda mea a fost degeaba ca mi-au dat mail sa le fac plata clasica dar e prea tarziu astazi ma indrept catre ro. Si voi cump de acolo mai scumpe :( .

Share this post


Link to post
Share on other sites

Mie anvelopele Michelin Primacy HP mi s-au parut cele mai proaste pe care le-am avut pe masina .

Chiar mai varza decat continentalurile cu care a venit masina din germania (nu mai retin modelul).

Cele mai "grozave" au fost (si inca sunt) Yokohama S Drive. Din pacate nu se mai fabrica :(

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now