Cristi Muresan

cauciucuri vara

125 posts in this topic

La 20 grade cate or fo la noi azi am trecut deja la cele de vara.

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Am pus pe fata nokian zline, urmeaza maine poimaine si pe spate, concluzii din 15 min de fuga prin oras : sunt deatul de agile in viraj, parca accelereaza mai bine cu ele de franat nam franat puternic! Pana prin vara mai completez cand le voi avea petoate 4

Share this post


Link to post
Share on other sites

In general:

-Vrei comfort - cumpara moi.

-Vrei condus/viraj agresiv si incredere - cumpara tari.

La buzele lor ma refer, in principal. :evil6:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Inca nu stiu in ce categorie se incadreaza, revin cu detalii complete dupa niste calatorii mai serioase...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Despre Barum Bravuris 2, imi puteti da ceva sugestii? Trebuie sa schimb la o masina la care nu vreau sa dau prea mult pe un cauciuc.

Sent from SGS3 on JellyBean 4.3

Share this post


Link to post
Share on other sites

Despre Barum Bravuris 2, imi puteti da ceva sugestii? Trebuie sa schimb la o masina la care nu vreau sa dau prea mult pe un cauciuc.

Sent from SGS3 on JellyBean 4.3

Am vorbit pana acum cu 2 persoane care si-au luat Barum si au zis ca sunt OK, nu sunt excelente, insa nici gunoaie. Au zis ca sunt bune din punct de vedere calitate - pret

Share this post


Link to post
Share on other sites

Inca nam facut nici un drum inafara orasului, dar ca impresie prin oras sunt cam ca si cele care le aveam inainte 2 falken uzate pe spate si goodyear pe fata, deci sincer nush daca ar fii diferenta mare intre ele, posibil sa nu merite investitia... mai revin cu detalii,

Nam facut nici un test stiintific! Semistiintific, impresii conducand normal prin oras, ideea e ca merg pana la 300 kmh sunt marcate cu Y, lucru care nu ajuta cu mai nimic

Share this post


Link to post
Share on other sites

Din cate am inteles cu cat indicele este mai mare(pt viteza) au ceva ranforsare laterala mai buna si calitate mai buna la cauciuc.Parca ceva de genu a zis un vanzator, posibil si pt a le vinde pt ca sunt mai scumpe.Nu stiu

Share this post


Link to post
Share on other sites
Despre Barum Bravuris 2, imi puteti da ceva sugestii? Trebuie sa schimb la o masina la care nu vreau sa dau prea mult pe un cauciuc.

Sent from SGS3 on JellyBean 4.3

Eu le-am luat pe jantele de 17. Sunt f multumit de ele asta e al doilea an. La 309 lei bucata sunt pomana și personal nu simt diferența față de un continental, cel puțin nu la masina și motorul asta. Franare și aderenta f bune, nu par sa se fi tocit excesiv sau inegal, le-am montat deja și chiar și la temperaturile astea scăzute tot am aderenta f bună, poate și fiindcă sunt ca noi. La ce cuie, cratere și hârtoape avem pe drumuri nu mi se pare o idee buna sa dau 500-600 pe un cauciuc top brand sa-l tai în primul cui aruncat de vecinu. Doar pt cele de iarna am investit în premium ca acolo diferența e f mare la aderenta fata de unele mai ieftine.

Sent from my Z10 using Tapatalk

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Din cate am inteles cu cat indicele este mai mare(pt viteza) au ceva ranforsare laterala mai buna si calitate mai buna la cauciuc.Parca ceva de genu a zis un vanzator, posibil si pt a le vinde pt ca sunt mai scumpe.Nu stiu

Nu. Cu cit indicele de incarcare e mai mare e cum spui tu.

Indicele de viteza reprezinta cantitatea de caldura ce poate fi degajata pe unitatea de timp la o anumita viteza (mare).

Share this post


Link to post
Share on other sites

Asta inseamna ca poti merge mult si tare pe autostrada linistit?

Mai linistit vroiam sa spun...

Share this post


Link to post
Share on other sites

In urmatoarele saptamani vreau sa schimb anvelopele pe masina. Oscilez intre Dunlop BluResponse si GoodYear EfficientGripPerformance.

Pe care sa le aleg? Are cineva modelele astea?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Eu as alege goodyear pentru siguranta lor pe ud, acolo unde poti avea surprize.

Recomand tuturor sa aleaga caucicuri care sint mai sigure pe ud, nu neaparat goodyear, decit cauciucuri care sint mai sigure pe uscat.

Pe ud se intimpla cele mai multe accidente.

2 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ambele au indicele A in ceea ce priveste aderenta pe ud. Asta a fost primul criteriu dupa care le-am ales.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Anul trecut am avut Dunlop Sp Sport parca si comparativ cu hankook ventus erau mai stabile pe ud.

@iulirx are dreptate,asa ca ascultati l si cumparati ceva bun pentru ud.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Problema e ca nici nu știi ce trebuie sa cumperi după indicele de aderenta pe ud și indicele de consum... as recomanda nokian dar parca sunt cam gălăgioase, comparativ cu goodyear, și erau foarte aderente și goodyear, păcat ca nu mai știu modelul poate intervine domnul Adrian și ne lămurește cu modelul!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Da Cristi.Anvelopele erau Good Year Eagle NCT5

Share this post


Link to post
Share on other sites

Foarte bune, păcat ca unul avea o boalfa :(

Edited by Cristi Muresan

Share this post


Link to post
Share on other sites

Eu am anvelope Nokian xLine pentru vara si sunt destul de multumit. Am impresia ca din 2013 nu au mai avut voie sa puna X-ul in fata si au ramas Line.

@Cristi Muresan: poti sa explici cum e cu boalfele? Era galma cum se face cand se rupe intaritura sau altfel (s-ar putea sa am o problema asemanatoare pe cele de iarna - tot Nokian)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Gilma = ai lovit cauciucul suficient de bine ca insertiile metalice sa faca un loc liber prin care cauciucul sa "iasa" afara.

Nu e periculos la viteze de oras , nici la incarcari mari. E periculos pentru ca maninca din caucicuc precum un surub infipt.

E periculos la viteze mari. Cauciucul trebuie sa fie elastic. Cind are o gilma nu mai e. Orice ruptura a insertiei duce la lipsa de elesticitate !!!

Deci temperaturi mai mari, presiuni mai mari, oboseala mai mare, si, doamne fereste, o lovitura la cauciuc.

LE vreau sa spun inca o data : cind urcati bordurile opriti-va in contact cu bordura si apoi accelerati.

Edited by iulirx

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nu sint insertii metalice la anvelope premium ci fibra textila pe partea laterala .Anvelope premium.Daca ai gilma si iti sta masina, cauciucul in soare la presiunea normala din anevlopa (2.5 de ex.)in timp face poc si se pot vedea insertiile. Insertiile metalice sint in zona de fixare pe janta ,la "talon"

Edited by V50Saphir
1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Eu am anvelope Nokian xLine pentru vara si sunt destul de multumit. Am impresia ca din 2013 nu au mai avut voie sa puna X-ul in fata si au ramas Line.

@Cristi Muresan: poti sa explici cum e cu boalfele? Era galma cum se face cand se rupe intaritura sau altfel (s-ar putea sa am o problema asemanatoare pe cele de iarna - tot Nokian)

galma era de dimensiunii :4 cm lungime /1,5 latime /0,5 in exterior , pe peretele exterior si era uror oblica , deci destul de mare , asa era cand am cumparat-o probabil indusa cum a explicat iulirx , eu nam patit niciodata asa ceva , dar si pe rotile de iarna cu care a venit masina avea o taietura care a afectat intaritura laterala si s-a format o mica galma

Nu sint insertii metalice la anvelope premium ci fibra textila pe partea laterala .Anvelope premium.Daca ai gilma si iti sta masina, cauciucul in soare la presiunea normala din anevlopa (2.5 de ex.)in timp face poc si se pot vedea insertiile. Insertiile metalice sint in zona de fixare pe janta ,la "talon"

asa stiam si eu de la biciglete ca sunt fire de material textil , ori lovite ori din alte cauze apare o zona de slaba rezistenta si apare o dilatare

mi-a povestit nenea de la vulcanizare ca a patit cu nokian sa explodeze peretel lateral ... dar ma calmat ca erau mai vechii

cred ca x-line sunt mai sport decat line , nu sunt sigur

a mele xline sunt fabricate decembrie 2013

Share this post


Link to post
Share on other sites

Asa este, m-am uitat acum la ele tot xLine se numesc, doar ca nu mai e stantat x, e un fel de patrat decupat pe o parte in fata "Line". De asemenea pe cele din finele 2012 (xLine) sunt indicatori de uzura pana la 6, iar pe cele mai noi pana la 8.

Off topic: Intrebam de "boalfa" pentru ca am impresia ca pe cele de iarna se aude ceva "bataie la rulare", o sa mai investighez cand schimb rotile.

Share this post


Link to post
Share on other sites

de auzit nu se auzea nimica ! o usoara bataie in volan dar nimica grav !

le verifici la schimbarea cu cele de vara , eventual o piatra mai mare sa fie pe acolo

apropo de aderenta astazi ploua si ma provocat un coleg la o mica intrecere de la semafor din fata spitalului ... cu un opel zafira 1.7 diesel , sii mam simtit nevoit sa accelerez pana la 110 cand in curba a inceput sa derapeze spre mine si masina mea se tinea super bine , control super bun cand l-am evitat si am franat

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now