onezero

Niste lucruri pentru forum

54 posts in this topic

era vorba de team work, nu de unul singur. atunci mai bine ziceam hai sa ne apucam sa lucrii -tot acolo esti, ca la inceput, sunt putini care vor asta si sunt foarte multi care nu. multumesc, o seara placuta !

Share this post


Link to post
Share on other sites

Da ai dreptate dar ele nu se exclud reciproc, cine vrea comunitate sa o aiba, cine vrea informatii sa le aiba. Daca tu poti sa printezi ziare cu toate rezolvarile pt toate problemele posibile de volvo, ma abonez si eu.

Intr-o astfel de comunitate se considera ca ne ajutam intre noi, cu informatii, poze sau pareri. Ideea de baza, este ca "eu" sa te ajut pe "tine", iar "tu" sa ma ajuti pe "mine", adica serviciu contra serviciu si NU "eu" sa-ti repar "tie" masina prin intermediul calculatorului, cu poze, explicatii, link-uri de pe alte site-uri, preturi, piese, etc.

Spre exemplu: intra X, ca i-a cazut roata pe strada. Eu/noi ii spun cum sa faca, ce sa faca, sa-si repare masina, ieftin sau gratis daca se poate. Acest X isi repara masina (cu ajutorul informatiilor de la mine/noi) si nu mai intra pe forum. In alta zi mie imi cade oglinda, iar X care a avut aceeasi problema a rezolvat-o cu o suma de bani sau singur, dar el nu intra sa-mi spuna si mie cum a reparat-o, iar eu trebuie sa muncesc o zi intreaga sa o repar, sau sa platesc sa o repare altcineva, iar apoi sa pun rezolvarea pe forum, ca poate mai intra si Y si are nevoie de informatii.

Intelegi? Daaaaaa sunt egoist, stiu, dar imi place sa fiu realist si imi place 69 (adica serviciu contra serviciu)

2 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Şi cum se poate rezolva chestia asta? Să-l obligi să te ajute nu poţi. Ce poţi e să nu mai spui nici tu nimic. Şi, din păcate, se pare că foarte mulţi au adoptat tehnica asta pentru că, de câte ori întrebi ceva, nu-ţi răspunde nimeni. Chiar aşa habarnişti suntem? Nimeni nu ştie nimic? Eu nu cred... ce cred eu e că e foarte multă rea-voinţă, invidie şi ură... suntem nişte îmbufnaţi. Şi e de mirare? Păi, nu e, era clar că suntem nişte fiţoşi, din moemnt ce ne-am luat marca asta...

Fiecare forumist de pe planeta asta are rezervat un cazan cu smoală şi un diavol care-l împinge înăuntru. Diferenţa dintre noi şi alţii e că pentru noi nu e nevoie de diavol, că ne împingem unii pe alţii...

Edited by HEIMÐALLR
4 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

let the party begin ! total deacord cu Heimdallr !

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

@ Heim nu inteleg de ce trebuie sa "camuflezi" ceea ce ai de spus.

Cel putin in ultimul timp, apar "membrii" noi care nu au bunul simt sa caute un pic pe forum, sa citeasca in mare regulamentul, sa...sa...sa.... si apar in permanenta topicuri (cateodata cate 2 cu acelasi titlu), de genul "ce fel de ulei imi trebuie", "probleme ceasuri de bord", "nu se mai deschide portbagajul", "de unde cumpar piese" si altele de genul care au fost discutate de 1000 de ori, sau au cate 3-4 topicuri deja deschise. Eu am ajuns sa le ignor, de multe ori chiar nu am chef sa stau sa caut si probabil nici altii nu au

Share this post


Link to post
Share on other sites

Tu le ignori,eu foarte curand voi incepe sa le sterg direct.

Sent from my GT-I9190 using Tapatalk

4 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

daca as fi moderator pt. o zi, si sa am liber la 6 dimineata pana la 12 seara, pe sectiunea s40\v50 as face o curatenie ca in filme, totul perfect fara praf si fara leftovers:))

Share this post


Link to post
Share on other sites

daca as fi moderator pt. o zi, si sa am liber la 6 dimineata pana la 12 seara, pe sectiunea s40\v50 as face o curatenie ca in filme, totul perfect fara praf si fara leftovers:))

Da, da' să vezi ce înseamnă să fii moderator şi să te atingi de mesajul de căc*t al vreunuia care n-are nici 100 de mesaje dar a făcut pipi pe gard la întâlniri şi se crede mare sculă-n basculă. Vreun măscărici al întâlnirilor, mare vedetă.

Tu de ce crezi că am fost eu scos de la moderare? Nu de aia? Ba fix de aia! Că am încercat să-mi fac treaba şi să menţin ordonat forumul dar am modificat mesajele cui nu trebuia, respectiv ale piloşilor care au lins cu*urile cui era nevoie pe la întâlniri, ca să mă "rezolve". De când am plecat, moderarea nu se atinge de postările lor, deşi e clar ca lumina zilei că încalcă Regulamentul şi încă o fac cu bună ştiinţă.

Edited by HEIMÐALLR

Share this post


Link to post
Share on other sites

Intr-o astfel de comunitate se considera ca ne ajutam intre noi, cu informatii, poze sau pareri. Ideea de baza, este ca "eu" sa te ajut pe "tine", iar "tu" sa ma ajuti pe "mine", adica serviciu contra serviciu si NU "eu" sa-ti repar "tie" masina prin intermediul calculatorului, cu poze, explicatii, link-uri de pe alte site-uri, preturi, piese, etc.

Spre exemplu: intra X, ca i-a cazut roata pe strada. Eu/noi ii spun cum sa faca, ce sa faca, sa-si repare masina, ieftin sau gratis daca se poate. Acest X isi repara masina (cu ajutorul informatiilor de la mine/noi) si nu mai intra pe forum. In alta zi mie imi cade oglinda, iar X care a avut aceeasi problema a rezolvat-o cu o suma de bani sau singur, dar el nu intra sa-mi spuna si mie cum a reparat-o, iar eu trebuie sa muncesc o zi intreaga sa o repar, sau sa platesc sa o repare altcineva, iar apoi sa pun rezolvarea pe forum, ca poate mai intra si Y si are nevoie de informatii.

Intelegi? Daaaaaa sunt egoist, stiu, dar imi place sa fiu realist si imi place 69 (adica serviciu contra serviciu)

Ionut, in situatia asta sunt eu de exemplu. M-ati ajutat cu sfaturi pentru o gramada de intrebari care le-am pus dar eu nu pot sa fac acelasi lucru pentru ca nu stiu. Daca ai o problema la masina decat sa iti dau vreun sfat aiurea mai bine nu zic nimic cu toate ca eu sunt pe forum in fiecare seara. Si atunci tu o sa ajungi la service ca sa-ti poti repara masina si vei plati si o groaza de bani cu toate ca (nu zic numai de mine ca poate suntem multi) te-as ajuta cu cea mai mare placere dar indirect nu pot pentru ca nu stiu nici macar sa schimb uleiul. :) Deci in cazul nostru o sa cada "69"

Si eu sunt de acord sa se stearga conturile care nu au activitate in ultimele 3 luni.

2 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Da, da' să vezi ce înseamnă să fii moderator şi să te atingi de mesajul de căc*t al vreunuia care n-are nici 100 de mesaje dar a făcut pipi pe gard la întâlniri şi se crede mare sculă-n basculă. Vreun măscărici al întâlnirilor, mare vedetă.

Tu de ce crezi că am fost eu scos de la moderare? Nu de aia? Ba fix de aia! Că am încercat să-mi fac treaba şi să menţin ordonat forumul dar am modificat mesajele cui nu trebuia, respectiv ale piloşilor care au lins cu*urile cui era nevoie pe la întâlniri, ca să mă "rezolve". De când am plecat, moderarea nu se atinge de postările lor, deşi e clar ca lumina zilei că încalcă Regulamentul şi încă o fac cu bună ştiinţă.

Despre astfel de postari iti spuneam ieri intr-un al topic

@Heim, tu ai "ceva cu cineva", sau cu mai multi nu sunt sigur si de aici apare si viceversa, ca de fiecare data tu esti cel amenintat!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Despre astfel de postari iti spuneam ieri intr-un al topic

Adică atâta ai înţeles tu? Că eu am ceva cu cineva? Te credeam mai breaz!

Share this post


Link to post
Share on other sites

De la ce a plecat infiintarea unui forum volvo?banuiesc ca din dragoste pentru aceasta marca...aici ar trebui sa impartasim ce ,cum, de ce s-a intamplat cu masina noastra,cu ceilalti,nu?singura legatura dintr noi e aceiasi marca;drept e ca in timp , prin intermediul intalnirilor se creeaza si legaturi intersociale intre membri,majoritatea riverani cu locul intalnirii....acum,eu din Bacau rar voi ajunge la Bucuresti la o intalnire,la fel si cel din Satu Mare.Eu nu sunt priceput la mecanica sau electronica ,insa respect pe cel care e...poate sunt multi in cazul meu..si putini cei care iti vor da un sfat avizat,acum se vede si din postari care-s grei forumului:)))Eu vreau sa ramana un loc unde sa poti ajuta sau sa fii ajutat de cei care au masina cu aceeiasi marca ca a ta..e simplu!!Sunt unii care au bani la greu ,insa nu-si va lua un volvo pentru ca ii place masina,ci pentru ca da bine undeva...el va merge de fiecare data in reprezentanta si va da ordin :nu merge aia ,aia ,ailalta..fa-le !!!eu ,mai amarastean ,voi apela un coleg de forum sa ma ajute daca poate..si ,de ce sa nu zic AM FOST AJUTAT PROPMT!VA MULTUMESC CA EXSISTATI!

Edited by George Dragos Petrache
1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Iar se plictisesc unii pe forum . :D

6 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Sa il stearga contul nu ar fi o problema, dar de ce sa ii

interzica sa il refaca? ce suntem pe vremea impuscatului?

poate a avut probleme omul, a uitat sau mai stiu eu ce ,,,

ura pe acest forum nici nu cred ca exista, cine pe cine sa

urasca si DE CE? e pur si simplu aberant sa urasti pe cineva

pentru csa are alte pareri ...

Edited by alexpopeystar68

Share this post


Link to post
Share on other sites

cred ca da

sau nu stiu ca FORUMUL e PROPRIETATE PRIVATA, si oricit ar bate ei apa in piuă ,PROPIETARUL FACE CE VREA, ca e FORUMUL LUI

:hello2: :hello2: :hello2::headbang: :headbang: :headbang:

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pai si daca tot a pus puntul pe "i" mai are sens acest topic ?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Da cine esti domnule sa tot dai sugestii de inchidere a subiectelor de pe forum? In ultimul an, faci numai apropo-uri sa se inchida topicuri. Chiar nu te-ai prins de la cel cu jantele de 16 inch ca nu tu decizi asta, ci doar un moderator sau cel care a deschis subiectul?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Sau proprietarul forumului .

Share this post


Link to post
Share on other sites

Proprietarul forumului (ceea ce inseamna ca e deja privatizat!) a desemnat moderatori care au printre altele si aceasta sarcina. Caci de aceea e proprietar.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Dau sugestii pt ca pot sa o fac .

Share this post


Link to post
Share on other sites

si uite asa moare inca un topic, se poate sterge\inchide ca tot acolo suntem

Share this post


Link to post
Share on other sites

si uite asa moare inca un topic

Odihneasca-se-n pace! Sa-i fie tarana usoara :)) :angel12:

2 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

tot dau cu lopata pamant inspre ecran dar nu pot nici cum sa-l ingrop:))

in cateva cuvinte despre topic: a fost un thread bun, nu i-a facut nimanui rau, r.i.p.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Guest
This topic is now closed to further replies.