zack

Probleme cu masina in Ungaria

58 posts in this topic

Va salut dragi colegi. Am cumparat din Germania acum 5 zile un Renault Master 2.2 dci 90cp de 3,5 tone caruia i s-a stricat motorul pe autostrada in zona Gyor (Ungaria) la aproximativ 375 km de Arad. Masina este incarcata, greutatea ei si a incarcaturii insumand aproximativ 3200 kg.

Problema este ca am fost adusi de pe autostrada la un service unde doar (constatarea) ca i-a desfacut baia de ulei + tractarea masinii de pe autostrada (circa 8-10 km) ma costa 260 euro. Am inteles de la niste baieti tot din Romania care sunt in situatia mea (stam intr-o casa care este "in service") ca toata "distractia" ii va costa de la 1300 euro. (motor cu chiuloasa si segmenti facuti praf la un Seat toledo din 2001).

Aici se motoarele se schimba nu se REPARA. (orice problema ai la motor....baietii sunt pusi pe fapte mari....schimband cu totul motorul).

Masina mea are un cuzinet de la o biela praf...arborele are niste santuri (cred ca au 1-1,5 mm adancime).

Cei de la service nu or sa mai aiba curent de marti pana vineri...

Astept idei/sugestii/ajutor (nu gratuit) etc.

ps: Sunt si cu masina mamei mele (xc90-ul)...deci m-as putea deplasa.

ps2: Renault Master-ul nu vreau sa il las, are marfa in el + ca masina este foarte intretinuta...singura ei problema fiind motorul.

Va MULTUMESC ANTICIPAT.

ps3: La acest service au fost niste romani carora li se stricase alternatorul la un Opel Zafira 1.7 diesel. L-a costat "reparatia" (inlocuit punte/diode sau ceva de genul) 450 euro.

ps4: Maine aflu pretul "reparatiei"...asteptandu-ma la peste 1300 euro...+ ca s-ar apuca de reparat la ea pe 14 aprilie!!

Edited by zack

Share this post


Link to post
Share on other sites

SAlut,

1.incearca sa gasesti o platforma asa probabil vei scapa mai ieftin. sau vrei sa repari masina in Ungaria?

2.MErgi pana la Arad,inchiriaza o platforma,urca masina sus si o duci unde vrei tu la reparat.PEntru aceasta operatiune ai avea nevoie de b + e-

2 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Zack , ai doua variante amandoua costisitoare :

1 tractare la arad , plus repararea masinii mai ieftin acolo.

2 repararea vibrochenului R1 acolo cred ca o sa iti darme lustrele .

Share this post


Link to post
Share on other sites

Defapt o sa ai nevoie de C+E, iti trebuie o masina de peste 3,5t, cu volvo nu poti tracta o greutate asa mare. Acum ce te intereseaza: tractarea pana in tara, repari in tara numai vibrochenul, daca sti ca motorul, compresia este ok; schimbi motorul acolo fara sa te mai complici cu tractare ca ajungi la acelasi pret.

Share this post


Link to post
Share on other sites

motor in tara cu garantie e cam 800-1200 eur

gol

am cautat eu pentru un movano :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Din cate stiu eu motorul este acelasi ca cel de pe Laguna 1.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Compresia este super (motorul trage foarte bine si nu mananca ulei vizibil pe joja).

Cea mai buna oferta pentru tractat este de 2 lei/km. Asta ar insemna Dus-intors pana la Arad aproximativ 355 Euro.

Cazarea noaptea care a trecut a fost 40 euro (pentru 2 persoane) + manopera (aflarea defectiunii + tractarea de pe autostrada) = 300 euro.

Stau si ma gandesc...in tara oare cat ar putea costa reparatia la motor....si daca ar renta sa o trag de aici.

ps: A mai cazut inca un ROMAN in "cursa" asta....acum 2 ore.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Dupa ce afli cat costa reparatia faci o socoata sa vezi. Doar atunci poti lua o decizie.

Share this post


Link to post
Share on other sites

M-am gandit....daca as face rost de o duba care sa ia marfa in ea, Renaul Masterul sa il trag cu xc90-ul macar pana la Arad. Ce parere aveti?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nu cred ca ai voie sa tractezi duba. Poate pe o platforma.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Mai ieftin cred ca iesi cu platforma decat sa incarci in alta duba ca si aia nu merge pe gratis. Plus ca nu stiu daca te lasa sa tractezi pe autostrada.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Din ce stiu este voie sa tractezi doar pana la prima iesire de pe autostrada.

Share this post


Link to post
Share on other sites

M-am gandit....daca as face rost de o duba care sa ia marfa in ea, Renaul Masterul sa il trag cu xc90-ul macar pana la Arad. Ce parere aveti?

Tocmai am vorbit cu Vadim si daca vrei venim noi cu duba lui sa-ti caram marfa pana la Bucuresti!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ai grija la tractare conf codului rutier nu ai voie sa tragi auto mai grea ca cea care trage

Share this post


Link to post
Share on other sites

Si eu sunt de aceeasi parere cu ANDU G. Prea mari riscuri sa o lasi acolo mai ales ca nu au curent aia la service de marti pana vineri. De fapt ei se apuca de ea probabil luni si dureaza ceva vreme. Sa o tractezi e riscant in Ungaria. Plus marfa.....

Share this post


Link to post
Share on other sites

Am gasit in principiu platforma de adus pana in Arad. O sa ne coste 1,5 lei pe km la venire cu platforma goala si 2 lei/km pana in Arad. Ramane sa vedem cand ajungem....s-ar putea maine sa fiu in Arad. Va multumesc pentru sfaturi si ajutor.

Share this post


Link to post
Share on other sites

In 4 ore ajunge platforma la mine si o sa plecam la Timisoara. Cost. ..400 euro.

Share this post


Link to post
Share on other sites

In 4 ore ajunge platforma la mine si o sa plecam la Timisoara. Cost. ..400 euro.

Tu faci cum te taie/va taie capu' si o sa aveti numai de pierdut! In loc sa aduci masina la Bucuresti si sa o repari cand vrei si unde vrei, accepti sa te duci la Timisoara, sa o repari in "nu stiu ce service" de care nu stii nimic, sa mai pierzi cateva zile pe acolo si sa platesti cazare pentru timpul petrecut cat timp masina sta la reparat. Parerea mea!

Share this post


Link to post
Share on other sites

No, mă, ăştia care tot defilaţi cu prietenii şi alte chestii, ia ajutaţi-vă colegul.

I Love Volvo, ia du-te tu până la vânzătorul din Germania de unde a luat maşina şi convinge-l să se ocupe, în baza garanţiei.

Daca masina a fost cumparata de la un dealer ai intradevar un fel de garantie care e valabila 6 luni (se cheama Gewährleistung care e totusi diferita de Garantie care e garantia clasica). Daca masina a fost cumparata de la privat aceasta garantie nu exista si trebuie demonstrat in instanta ca vanzatorul avea cunostinta de defect ceea ce de obicei este foarte greu de realizat. La fel daca cumparatorul masinii este persoana juridica nu se aplica garantia deci practic 2 dealeri isi vand masini intre ei fara garantie.

Multi "dealeari" de aici de masini vand masini dar trec in acte persoane private si in felul asta exclud garantia respectiva. Nu stiu in schimb daca se aplica garantia daca masina paraseste teritoriul Germaniei (export) din cate stiu eu nu e valabila.

Edited by Cristian Scutaru
3 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

@Christian Garantia nu se aplica in cazul in care parasesti teritoriu Germaniei.In afara de asta,majoritatea care vand masini,trec in acte : fara garantie si fara dreptul de a putea fi returnat!

Share this post


Link to post
Share on other sites

@Christian Garantia nu se aplica in cazul in care parasesti teritoriu Germaniei.In afara de asta,majoritatea care vand masini,trec in acte : fara garantie si fara dreptul de a putea fi returnat!

Un dealer nu poate sa anuleze garantia pentru ca este obligat de lege, chiar daca in contract este trecut explicit ca nu ai dreptul la garantie din partea lui. Asta se trece standard la contractele intre persoane private (dupa deviza "cumparata cum am vazut-o"). Ca nu e valabila garantia cand parasesti Germania am banuit citisem parca pe undeva ceva de genul dar nu eram sigur.

Cristian

Edited by Cristian Scutaru
1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Imi pare FOARTE RAU ca service-ul in care am ajuns/ales sa repar masina nu este in BUCURESTI. Baietii au o experienta bogata in motoare. Modifica motoare pe banda rulanta...

Sunt genult de oameni care dupa program spala toate scuelele, spala toate piesele la care umbla, etc.

Au participat la raliuri...au cupe castigate...etc

Maine o sa va comunic mai multe detalii despre tot...dupa ce desfac motorul in bucati. Manopera pentru reparatia motorului, schimbat filtre + ulei, garnituri noi la motor (+ muuulte altele pe care o sa vi le comunic maine) + distributie este de 1000-1200 ron. Mi se pare un chilipir.

Share this post


Link to post
Share on other sites

DA!! 1700 +aprox 300 (29x) euro numerele+asigurarea+impozitul = aprox. 2000 euro. Are cutie de viteze NOUA (are 10 000 km cutia) - se vede ca este noua + ca am facutra de la e, timonerie noua, km REALI (dovada intrarea in service Renault in 2013 la 110 000 km. Noi am luat-o la 112800 km si am apucat sda facem cu ea 1200 km.

N-are strop de rugina...nici pe deasupra nici pe dedesubt.

Una peste alta...o sa-i fac motorul (2200 cmc euro 3 de 90 cp). O sa va spun maine mai multe detalii. Sunt foarte foarte obosit...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Cum îţi explici că o maşină cu 100 k de km, are cutia schimbată si motorul ţăndări? Faci parte din categoria " minţit frumos"?

4 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

@zack ca fost posesor si fan de Reno,pot sa ti spun ca nu am vazut pana acum vreuna cu rugina.

Reparatie usoara.

@Ionutz Pentru simplu fapt ca la Reno pica cutiile daca nu au ulei de ajuns.Iar km nu prea au treaba,ci depinde de noroc.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Guest
This topic is now closed to further replies.