Arendashu

Mananca ulei.

90 posts in this topic

 Incearca sa schimbi simering urile de supape mai intai! Nu te complica cu segmentare.

Lui @Capi ii manca 1l/1000 km de la ele.

Simering urile de supape se schimba fara sa dai chiulasa jos.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Brava,ideea e ca dupa spusele lui McCiuken,ar fi si segmentii dusi.Adica intr-o panta, fara frana de mana trasa,lasata in viteza, da sa plece la vale.Ar fi fost bine sa fie doar simeringurile dar...Pai blocul motor ajunge undeva intre 8.000 si 10.000 de lei.Un motor complet SH de pe aceiasi motorizare ma ajunge 700 de euro(aceiasi km pe care ii am si eu, 120k,din cate spune vanzatorul).De bloc motor nou nici nu se pune problema,ca nu am suma asta.Deci ar ramane un motor sh care iar implica multe semne de intrebare.Dificil.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Sa o luam treptat.

 Ai luat compresia motorului? Daca ai intre 13 si 15 bar este OK din punctul asta de vedere.

Ca sa refaci motorul te costa segmentii plus garniturile plus suruburile de la chiulasa in jur de 1200 lei(asta daca ai camasile pistoanelor in cote), la care se mai aduga refacerea chiulasei cam 250 lei si manopera pentru motor cam 1500 lei.

Fa ti calculele si vezi cum iesi cel mai bine.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Testul de compresie l-am facut.Mecanicul respectiv mi-a spus ca am compresie egala pe toti cilindrii si ar fi fost un indice de 17 din cate mi-a spus el.Acum ca testul a fost  "ud sau uscat"... nu stiu asta.El a spus ca am compresie.Cat despre manopera am pe cineva aici in Galati care mi-a spus o manopera de 700 de lei( + 100 de lei pentru capacul chiulasei sa-l rectifice sau ceva de genu)pentru segmentare cu tot ce implica ea.Piese am gasit, simeringuri la 10 lei ×16,garnitura chiulasa 120 de lei,lantul 340 de lei (daca o fi cazul).Segmentii si cuzinetii...nu au putut sa imi dea nici un pret pentru ca nu au gasit separat pentru tipul asta de motor (1.8).De suruburi nu stiam,iar daca camasile pistoanelor or fi in cote...nu stiu.Am sa vad daca gasesc pe cineva sa imi schimbe simeringurile fara sa dea chiulasa jos.Mecanicul asta a spus ca el nu face procedura asta fara sa dea chiulasa jos.700 de lei e super putin pentru o operatiune de genul asta,dar mi-a spus ca imi garanteaza efectuarea segmentarii cu succes.Dar ce segmentare sa fac fara segmenti ?! :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Simeringurile de supape se schimba fara sa dai jos chiulasa dar exista riscul sa scape vreo supapa in cilindru si pana la urma tot desfaci. De asta nu vrea mecanicul sa faca asa. Smecheria e sa le schimbi pe rand cand e pistonul sus (ca sa tina supapele) Nu are rost sa o segmentezi. Schimba-i simeringurile de la supape. Fara sa dai chiulasa jos evident :). Daca te roade si vrei sa vezi ce e in cilindrii, mergi la cineva care are endoscop.

Iar in legatura cu testarea simeringurilor de supape: am spus sa incalzesti motorul (ca sa nu-l chinui rece) si sa dai o tura tare ca sa iasa funinginea dupa esapament... nu are legatura cu temperatura motorului. Si pe urma lasata sa mearga la ralanti 15 minute, pentru ca la ralanti motorul absoarbe aerul si in felul asta poate sa absoarba si ulei prin simeringurile de la supape. In momentul in care accelerezi, turbina (daca ai) face presiune si motorul nu mai are cum sa absoarba ulei de la simeringurile de supape. Pentru ca partea de jos, cu aerul are presiune mai mare decat partea de sus, cu uleiul. Eventual intra aer in sus pe langa simeringuri.

Share this post


Link to post
Share on other sites

...o masina segmentata ,nu mai este masina adevarata si este cum ai polei  partial cu foita de aur o bucata de fier.....intelegind ca trebuie sa circuli si nu sa ia masian model tehnic vorbind ,mai merge  dar poate mai repede un Sh cu ceva noroc ,sa fie viabil.De obicei benzina nu pica  si cred in inlocuirea semeringurilor ca este problema...mecanicul tau te-a gasit de client cu perspectiva finaciara ,probabil...De obicei daca pica motorul cauti un sh valabil ,nu te cirpesti scump.

..la 1.8 nu este turbina. ....motorul..tau este infratit cu cel de ford  vis a vis de un SH..

Share this post


Link to post
Share on other sites

Schimba motorul , mai bine . Cauta la o firma serioasa de dezmembrari , care ofera garantie . 

Share this post


Link to post
Share on other sites

O sa caut pe cineva care schimba simeringurile si fara a da chiulasa jos.Chiar si varianta "mai ieftina" ,de a lua motor SH e destul de piperat pentru mine dupa ce am bagat vreo 15.000 de lei in sistemul de incalzire al casei.O sa trebuiasca sa mai reziste masinuta putin, pana mai adunam fonduri si apoi o sa vad care e solutia cea mai potrivita.Pana atunci cautam mecanic.Va multumesc pentru sfaturi si pareri si o sa revin cu vesti imediat ce o sa schimb ceva.

Share this post


Link to post
Share on other sites

La un motor de 115 mi de Km nu se schimba segmenti, cuzineti... nimic. Ca nu e dacie 1310. In nici un caz nu se cumpara alt motor! Deci daca are compresie 17, vinovate sunt simeringurile de supape. Si cel mai indicat este sa fie schimbate FARA scoaterea chiulasei. Cand aveam 10 ani schimbam cu tata inclusiv segmentii fara sa scoatem chiulasa.

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

...probabil ii schimbai si fara sa dai jos si baia de ulei:)...asta ca sa faci economie de o garnitura de chiulasa ,eventual planare  sau ce:),?!!!

 

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Schimbam prin teava de esapament :)) Habar nu am cat era garnitura dar nu era vorba de bani. Chiulasa se da jos daca e garnitura arsa sau supapele indoite, refacut scaune de supape. Si atat. 

La o inlocuire de simeringuri de supape sau eventual o segmentare, (la motorul meu B5244t) s-ar arunca la WC cel putin 300-350 de lei pe garnitura, planat, set de suruburi plus ca desfaci de innebunesti cate piese sunt deasupra, calat axe cu came... ptiuuuu. Apoi puse toate la loc si STRANSA CHIULASA. Operatiune care daca nu se face bine... Nu mai zic. Cheltuiala, stres, timp pierdut aiurea.. Daca nu e stricat nu trebuie reparat!

Share this post


Link to post
Share on other sites

O sa caut pe cineva care schimba simeringurile si fara a da chiulasa jos.Chiar si varianta "mai ieftina" ,de a lua motor SH e destul de piperat pentru mine dupa ce am bagat vreo 15.000 de lei in sistemul de incalzire al casei.O sa trebuiasca sa mai reziste masinuta putin, pana mai adunam fonduri si apoi o sa vad care e solutia cea mai potrivita.Pana atunci cautam mecanic.Va multumesc pentru sfaturi si pareri si o sa revin cu vesti imediat ce o sa schimb ceva.

Eu o sa  le schimb la masina peste vreo 3 saptamani.

Cel mai bine il rogi pe mecanicul tau sa dea jos chiulasa si sa o refaci, ATAT! fara segmentare.

La cat ti a cerut manopera chiar se merita.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Brava: daca tot se ajunge la dat jos chiulasa, presupun ca ar fi fost bine sa schimb si segmentii.Dar daca nu gasesc deloc o sa fac doar schimbul de simeringuri.Nu stiu cum mm,pentru tipul asta de motor nu se gasesc segmenti.Chiar pentru niste segmenti sa schimbi motorul?!Asa au prevazut astia de la Volvo ?! Total anapoda.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nu, asa au prevazut astia de la FORD, pt. ca iti reamintesc ca tu ai un FORD cu sigla de VOLVO, cu motor FORD.

Share this post


Link to post
Share on other sites

De ce spuneti ca e 800-1000 euro un motor SH?

Mie ionut_lup mi-a spus alt pret acum ceva vreme.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Roskat: am intrebat pe cineva de la dezmembrari din Falticeni parca,si mi-a spus 700 de euro,tot motor de 1.8i de pe s40 2005.

Share this post


Link to post
Share on other sites

De Ionut_lup e vorba daca e din Falticeni.

Ce-i drept eu am cerut pret pentru 2.0D. Ce iti da de 700 euro? Alternator? Volanta? Electromotor?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ionutz_lup,da...despre el e vorba.Am intrebat de segmenti si cuzineti daca gasesc la el.Mi-a spus ca el are motorul capsulat si nu il desface,la care eu am intrebat cat vrea pe el capsulat,a spus 700 de euro.Poate pentru diesel e mai scump.

Share this post


Link to post
Share on other sites

:D pe asta nu o stiam, segmentare fara a da chiulasa jos. Incerc sa imi imaginez, dar nu prea imi iese. @ Arendashu, poti ruga pe cineva sa mearga in urma ta si sa iti spuna daca in momentul in care schimbi viteza esapamentul pufaie un nor albastrui?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Alf 08: am mers cu cineva in spatele meu si mi-a spus ca iesea fum numai in anumite momente.Cum ar fi cand urcam un deal si atunci doar in momentul cand acceleram si fumul iesea ca un puf mic dupa care numai.Deci doar in anumite momente de sarcina.

Share this post


Link to post
Share on other sites

 Capac chiulasa si garnitura.bmp Alf 08: am mers cu cineva in spatele meu si mi-a spus ca iesea fum numai in anumite momente.Cum ar fi cand urcam un deal si atunci doar in momentul cand acceleram si fumul iesea ca un puf mic dupa care numai.Deci doar in anumite momente de sarcina.

Salut! Mai este o varianta... Posibil sa ai simeringurile supapelor si segmenti ok. Trebuie sa verifici daca ai ulei in galeria de admisie (verifici clapeta de acceleratie, partea din interior). Daca este ulei acolo, este posibil sa ai probleme la motorul corpului clapetei de ecceleratie, senzor corp clapeta ori senzor pedala acceleratie. In cazul in care clapeta nu deschide cat trebuie, la turatii, in sarcina, admisia iti trage uleiul din carter pe la separatorul de ulei . Conexiunea dintre separatorul de ulei si galeria de admisie se face pritr-un furtun cu supapa de sens (furtun care probabil l-ai avut spart). Pana la demontarea motorului, verifica tot ce ti-am scris. Si eu am avut problema asta.

Succes!

 

Galerie admisie 1.jpg

Capac chiulasa si garnitura 1.gif

Edited by b3h3m0tu

Share this post


Link to post
Share on other sites

Aceasi tiganie o patesc si eu la opel.Papa cam la fel poate chiar mai mult dar doar cand il scot la autostrada.Deci un test de compresie indica problema sau nu?Unii au zis ca este irelevant.Are sens sa l fac sau tot desfacutul motorului este mai ok pt a vedea problema?

irelevant testul compresiei. Segmenti buni la compresie, fiind mai grosi, segmenti uzati la ungere, fiind mai subtiri. Asa dar, se pot uza mai repede  decat cei de compresie

 

Edited by b3h3m0tu

Share this post


Link to post
Share on other sites

La un motor de 115 mi de Km nu se schimba segmenti, cuzineti... nimic. Ca nu e dacie 1310. In nici un caz nu se cumpara alt motor! Deci daca are compresie 17, vinovate sunt simeringurile de supape. Si cel mai indicat este sa fie schimbate FARA scoaterea chiulasei. Cand aveam 10 ani schimbam cu tata inclusiv segmentii fara sa scoatem chiulasa.

Colegul McCIUKEN are perfecta dreptate. Nu au cum sa fie segmentii si cuzinetii dusi la 120k km. Poate doar daca masina a facut curse si a stat numai in 5000 rpm sau cei 120k km nu sunt reali ci in realitate masina are peste 200k lejer. Asa a fost in cazul meu: pe bord masina indica 125k, in calculator erau vreo 170k, iar dupa desfacerea motorului, 4 mecanici diferiti care au vazut cum arata pe interior au dat verdict clar minim 200 k km si alergata tare.

Atentie arendashu, compresia 17 e neobisnuit de mare, deci banuiesc ca a fost masurata cu motorul cald, ceea ce e total incorect. Compresia se masoara cu motorul rece, dupa minim 4-5 ore de stationare. Nu stiu care-s valorile normale de compresie la motoarele pe benzina Volvo, insa cred ca trebuie sa fie minim 11 si maxim 13-14.

Bafta!

Edited by FBogdan

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now