cataXc60

ploua in habitaclu

59 posts in this topic

Salut! Am un Xc 60 din 2010. Cumparat de la Primus. Exceptională masină! Iata , insa, ca dupa 4 ani si 150 mii de km in care NU am avut nici o problemă majoră, ieri s-a intamplat. Ma aflam pentru cateva zile la Brasov. A inceput sa ploua destul de intens. Dupa vreo 2 ore , cand am vrut sa plec la un restaurant, am constatat cu stupoare ca in habitaclu intrase multa apă. S-au udat scaunele fata, si mocheta din dreapta. Apa curgea la propriu din consola cu lumini de deasupra oglinzii centrale. Astazi, ploaia a stat, a iesit soarele si nimic nu mai aminteste de tragedia de ieri , decat cateva picături de apa cuibarite in lămpile din habitaclu. Ce se intampla? Am verificat parbrizul. Nu e spart. Nu a fost niciodata schimbat sau spart. Nu am avut niciodata suporti pe masină. Pur si simplu nu inteleg pe unde poate intra apa. Ati mai intalnit astfel de situatie? Astept parerile coaste.

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Trapa ai la masina?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nu.

Cred ca apa a intrat pe deasupra parbrizului. Dar cum? De ce acum? Prin august am prins o ploaie deasă in Italia. 2 zile. Nu am pătit nimic.de ce acum? A, apropo geamurile erau închise. Deci, nici pe acolo nu putea ploua. Cheder? Poate fi spart? Dar de ce? As merge luni la Primus. Dar imi e ca iese cu scandal. Voi ce ma sfatuiti.?

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Daca parbrizul a fost schimbat e posibil sa nu fi tratat geamul cu grund anti ultravioletelor .De la soare s-a dezlipit parbrizul in partea de sus .

Share this post


Link to post
Share on other sites

Problema e de la adezivul cu care a venit din fabrica, nu tine. Eu am cumparat-o noua.

Am avut și eu aceeași problemă, l-am înlocuit ( parbrizul ) pt ca al meu era afectat de niște pietre.

Mergi la service și se rezolva. Mare atenție la "dezlipirea senzorului de ploaie, e pretențios. :smile:

Tot după 3 ani s - a întâmplat. Am făcut vreo 2 concedii în Antalya și cred ca de la caldura de acolo... Cei de la service nu au găsit o explicație. În rest mașina s - a comportat excelent! !

Edited by alin_ux

Share this post


Link to post
Share on other sites

Daca mai are garantie mergi la primus daca nu ... la lipit parbrize

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nu cred că e vorba despre vreo garantie. Din cate stiu, caroseria are garantie 8ani. Iar parbrizul este un element din caroserie . Nu stiu. Voi întreba azi. Dar cam cat poate costa, oare?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pai la un service de montare parbrize undeva intre 100-200 lei montajul ... presupun ca trebuie sa il demonteze si sa il relipeasca la loc. In tg mures am platit 100 lei pt montaj

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Am vorbit la Primus. M-au programat miercuri la constatare. Apoi mai vedem.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Astazi am fost la Primus. Au găsit parbrizul dezlipit. Incredibil!

Seful de service a fost insa la înălțime. A remediat totul in 7 ore.

Asa cum era normal : GRATUIT! Se pare ca lupul isi mai schimba totusi si din nărav, uneori.

6 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Dar ce au facut mai exact 7 ore?!

Sent from my iPad

Share this post


Link to post
Share on other sites

Offtopic sters. Pentru comparatii cu alte marci exista Cafenea.

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites
Astazi am fost la Primus. Au găsit parbrizul dezlipit. Incredibil!

Seful de service a fost insa la înălțime. A remediat totul in 7 ore.

Asa cum era normal : GRATUIT! Se pare ca lupul isi mai schimba totusi si din nărav, uneori.

Cum adica GRATIS??????

Cum ai reusit sa convingi cretinii?

Am scris acum aprox 3 sapt - 1 luna ca am aceeai problema si am fost la ei si au ridicat senini din umeri cand i-am intrebat cum poate sa se intample asta la o masina de 55k eur dupa cinci ani. Raspuns: au intins mana si mi-au cerut 7 mil sa ma rezolve, dar bineinteles, daca se intampla ceva cu parbrizul, ei nu platesc alt parbriz.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Da, da, exact cum am spus Gratuit! E drept, la final, când am semnat actele mi-a arătat ca toată lucrarea ar fi costat 400 lei. Șeful de service i-a taiat-o scurt când a încercat sa zică ceva de plata. Mi-a mulțumit ca am venit și s-au scuzat ca a durat atât de mult. Cat timp am lăsat mașina în service:MINUNE! Mi-au oferit Gratuit o cursa dus întors cu taxiul pana în centru! Mai, oameni, am crezut ca sunt în Suedia la Volvo,nu în Ro.

Și nu mai ploua în mașină.

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Eu vroiam sa stiu cum i-ai convins, cu ce argumente? Ca nici a mea nu mai e in garantie (are 5 ani) si li s-a parut normal sa-mi ceara bani.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Buna ziua tuturor, sunt nou pe forum si ma confrunt si eu cu aceeasi problema, a inceput sa imi dea catva stropi de apa in parte dreapta sus pe la parbriz.Am fost la Volvo si miau zis ca se repara pe garantie numai daca parbrizul este original din fabrica.Acum intrebarea mea cum pot sa imi dau seama daca este original sau nu avand in vedere ca masina nu o am de noua,am luato la 3 ani vechime si nu stiu daca proprietaru dinaintea mea la mai schimbat.In calculator la volvo nu sta nimic.Cei de la volvo au zis ca nu opot sa vada decat dupa ce il dau jos si se uita la seria de pe el.Problema este ca daca nu este original trebuie sa platesc 300€ demontat plus montat care este destul de mult, de accea as vrea sa stiu daca mai este vreo posibilitate sa imi dau seama daca este original sau nu.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Vezi daca scrie pe undeva pe el "VOLVO", Pilkington, SaintGobain sau Sekurit

Share this post


Link to post
Share on other sites

Doar asta am gasit pe el, dar totusi cei de la service miau zis ca pot sa imi zica doar dupa ce il dau jos si se uita la seria de pe el

post-7815-0-74269800-1421414193_thumb.jp

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nu esti primul proprietar?

Asa scrie si pe al meu si stiu ca nu a fost schimbat, asa a venit din fabrica

Share this post


Link to post
Share on other sites

E cat se poate de original. Pe cele aftermarket nu mai scrie si "VOLVO"

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Problema cred ca este daca a fost schimbat sau este din fabrica , dar parbrizul este oem (piesa) si la o masina din 2009 ar trebui sa prezinte mici semne de uzura , depinde si de km . Eu as merge la o firma de parbrize (au vazut multe) sa le ceri parerea , sau sa te intalnesti cu un alt posesor volvo xc 60(an si km similari) sa comparati parbrize .

V50 din 2008 avea zgarieturi(lamele stergatorului) si pietricele mici. Tot saint-gobain volvo scria pe el.

Share this post


Link to post
Share on other sites

masina am cumparato cand avea 3 ani.primul proprietar a fost o firma care a facut toate servisurile la volvo, dar nu apare nicaieri in calculator sau in cartea de service ca a fost schimbat.Nu prea am cu cine sa ma intalnesc pe aici ca nu mai stiu pe nimeni cu XC60(eu stau in austria).Orcum mersi mult la toata lumea pentru raspunsurile prompte.Luni dimineata la ora 7 am programare la volvo sa il dea jos si sa il lipeasca din nou.Si eu cred ca 99% este original de fabrica si o sa mearga pe garantie.Luni dupamasa o sa revin si o sa va zic cum au decurs lucrurile.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Interesant cum functioneaza treaba asta. In Romania mi-a dat cu jet Primus Auto, eu avand fix aceeasi problema.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Incearca sa suni la cj...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now