Sergio001

Probleme motor Volvo V50, 1.6d, D4164T

107 posts in this topic

Buna ziua, tuturor.

Mai multe amanunte....

Azi am pus masina pe un tester Delphi si a gasit aceeasi eroare:

68BD - Pass valve intercooler - error signal

M-am intors la Volvo cu resultatul de la Delphi si pe calculatorul lor au iesit erorile:

ECM 68BD - Charge air cooler bypass throttle - Onjust signal

BCM 0101 - Communication between control units - Communication problems with engine control unit

ECM 4420 - EGR Position Sensor - Signal too low

Acum ei spun ca trebuie sa caute daca nu este vreun contact oxidat, problema electrica si mi-au cerut sa le las masina cam 1 sapt.

Orice fel de sugestii sint binevenite.

Multumesc.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Buna seara, tuturor.

Azi am luat masina de la Volvo. Au verificat traseul electric de la calculator la valvele de admisie, mufele care intra in calculator dar cind au pus masina din nou pe tester au iesit iar aceleasi erori.

In aceasta faza, cei de la Volvo mi-au spus ca nu mai stiu ca sa ii mai faca, recomandindu-mi inlocuirea calculatorului masini, dar fara a garanta ca problema se va rezolva.

A mai intimpinat cineva o astfel de problema ?

Orice fel de sugestii sint binevenite.

Multumesc.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Buna seara Sergiu, ce calculator sa inlocuiasca? ECM?

Poti lua unul second hand 100-150e si sa-ti faci ecm reloaded - inca 100e.

Un ECM nou sare de 1000e lejer.

Nu ai vreun prieten cu 1.6d sa iei clapetele lui sa le probezi pe masina ta?

Sent from my Nokia 3310i

using Tapatalk

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Salut Dinoco.

Da, se refereau la ECM si mi-au spus ca pretul este de peste 1600 E. Ma gindeam si eu la varianta asta, chiar cautam acum pe net.

Clapetele (valvele) erau vechi de 3 luni / citeva mii de km - si au fost reinlocuite sapt trecuta pe garantie tot la Volvo. Eroarea a reaparut imediat dupa montare.

Poza calculator

post-4870-0-58405600-1421272533_thumb.jp

Share this post


Link to post
Share on other sites

Buna seara Sergiu, ce calculator sa inlocuiasca? ECM?

Poti lua unul second hand 100-150e si sa-ti faci ecm reloaded - inca 100e.

Un ECM nou sare de 1000e lejer.

Nu ai vreun prieten cu 1.6d sa iei clapetele lui sa le probezi pe masina ta?

Sent from my Nokia 3310i

using Tapatalk

Se face reload ca sa vada problema si dupa aceea se considera eventual ECM defect.Un service bazat reprezentanta Volvo asta ar face in ultima instanta sa multumesca clientul ,daca electricienii sai considera ca poate fi asta cauza dar probabil ca deciziile le iau altii.Eset un considerent personal si nu o metoda ce o face reprez, Volvo.In alte reprez. se procedeaza prin orice mijloace sa multumesca clientul

Sergiu ,cauta Vida ,invata putin ,daca ai timp si pe viitor spunele ce trebuie sa iti faca la masina,tu doar asisti :smile:

Edited by V50Saphir
1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Salut V50Saphir.

Ultimul update de soft l-am facut acum 1 an si nu a dat nici o eroare.

Totusi nu cred ca e ECM defect, pentru ca modificarea modului cum merge motorul sa petrecut imediat dupa ce am facut distributia (am reverificat distributia de 3 ori dupa aceea la diferite service inclusive Volvo si e bine pusa). Cred ca in momentul reparatiei sa intimplat ceva, sa atins vreun fir/contact, ceva de a dat totul peste cap.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Buna ziua.

Cei de la Volvo imi spun ca daca le aduc un alt ECM de la alta masina, trebuie sa fie intii curatat/golit de toate informatiie precedente si doar dupa aceea pot face reload de soft. E adevarat ?

Poate gresesc, dar stiu ca un relod de soft (ca si pe orice computer personal) se poate face direct peste softul vechi, la instalarea celui nou se sterge automat cel vechi si toate datele vechi.

Multumesc.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Atentie la schimb de ECM, intereseaza-te sa nu fie la pachet cu imobilizatorul => alte chei pe care trebuie sa le iei impreuna cu ECM si imobilizator.

La v50 2.0d asa e.... si lasand deoparte pretul astronomic, operatiunea e destul de complexa.

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

ECM-ul are partea de imobilizare in el si din cate stiu eu reprezentantele nu fac ECM reload pe piese SH, pentru ca exista varianta sa crasheze si atunci ei trebuie sa-ti inlocuiasca ECM-ul (cu unul nou de la ei).

Varianta cea mai ieftina pe care o vad eu, este sa cumperi din dezmembrari un ECM de o masina cu aceeasi motorizare si acelasi an, iar ECM-ul sa aibe acelasi PN si sa schimbi doar partea de imobilizare dintr-unul in altul.

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Buna ziua.

Multumesc pentru sfaturi.

Momentan am gasit un service care zice ca e specializat in probleme electrice/electronice si luni ma duc la ei sa vad ce se poate rezolva. Sper sa gaseasca unde e problema. Daca nici dupa asta nu ii dau de cap, am sa vad in cele din urma si de un ECM de la dezmembrari.

E posibil ca sondele Lambda sau senzorul de Air Flow sa nu functioneze bine dar sa nu dea totusi eroare la tester si prin nefunctionarea corecta sa afecteze functionarea corpului de valve de la admisie ? Nu le-am schimbat niciodata pina acum si motorul are peste 230.000 km.

Multumesc.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nu are cum sa nu functioneze si sa nu aiba eroare pe tester dice .

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Buna ziua, tuturor.

Azi am fost la service si dupa stergerea erorilor, au incercat sa dea pe loc regenerare fortata a DPF. Imediat, in momentul accelerarii, motorul a inceput sa aiba intreruperi violente pentru care au oprit imediat regenerarea si pe tester au reaparut aceleasi coduri de eroare. Pentru ca nu mai era timp azi, a ramas sa ma intorc miine dimineata sa inceapa sa controleze din nou firele care duc la valvele de admisie.

Am observat un sensor din DPF indoit (am atasat poze). Stiti cumva, acest sensor este sensorul de presiune din DPF si asa e pozitia lui corecta ?

Multumesc.

post-4870-0-38672000-1421682756_thumb.jp

post-4870-0-49901200-1421682774_thumb.jp

Share this post


Link to post
Share on other sites

Buna ziua, tuturor.

Azi am fost la service si dupa stergerea erorilor, au incercat sa dea pe loc regenerare fortata a DPF. Imediat, in momentul accelerarii, motorul a inceput sa aiba intreruperi violente pentru care au oprit imediat regenerarea si pe tester au reaparut aceleasi coduri de eroare. Pentru ca nu mai era timp azi, a ramas sa ma intorc miine dimineata sa inceapa sa controleze din nou firele care duc la valvele de admisie.

Am observat un sensor din DPF indoit (am atasat poze). Stiti cumva, acest sensor este sensorul de presiune din DPF si asa e pozitia lui corecta ?

Multumesc.

Salut Sergiu, in mod normal nu trebuie sa fie indoit, nu am urmarit sa vad unde duce cablajul senzorului ca este intuneric dar ma uit maine si-ti zic.

Din cate stiu acela este senzorul de temperatura al dpf ului. Senzorul diferential de presiune se afla prins de carcasa bateriei.

Daca cablajul lui duce in mufele de la clapete, posibil sa fie un fir/doua rupte de unde ai senzorul indoit si aceasta sa fie cauza erorilor tale legate de acele clapete.

Iti atasez poze cum este la mine senzorul.

post-550-0-83471900-1421686834_thumb.jpgpost-550-0-62530100-1421686866_thumb.jpgpost-550-0-59856600-1421686874_thumb.jpgpost-550-0-90595600-1421686882_thumb.jpg

Edited by Dinoco
4 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Salut Dinoco.

M-am uitat la masina si sint 2 fire care ies din senzor si duc la o mufa prinsa de corpul de valve dupa care firele se duc intr-un manunchi de fire in care pleaca si firele de la valva (atasat poza). Posibil sa duca toate in aceeasi mufa in ECM.

post-4870-0-99489800-1421691078_thumb.jp

Share this post


Link to post
Share on other sites

Sensorul este de temperatura si la cum arata este praf si nu ai cum sa faci regenerare cu el asa. Ce valori ai pe temperatura din evacuare?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Salut,

Eu am avut cupla scoasa la senzor si motorul a intrat in protectie, dar nu avea intreruperi. Alea sint de la injectie.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Resultate de la diagnoza. Poate cineva poate da o interpretare ...

Travel speed --- 0 km / h

Battery voltage - V 14.82

Engine coolant temperature sensor - 62.90 C

Intake manifold pressure (ABSOLUTE) (WORD) - 1070 hPa

Load set point - 1025 hPa

Analog signal accelerator - 8:35%

Air Mass Sensor - 44.5 kg / hr

MAF / stroke - 465.6 mg / stroke

Air mass set point - 260.2 mg / s

Boost pressure control valve, duty cycle - 70.21%

Intake Air Temperature - 14.22 C

Intake Air Temperature sensor - 24.63 C

Fuel pressure sensor - 327 500 hPa

Fuel Temperature Sensor - 44.22 C

Flow through fuel pressure regulator valve - 731 mA

Multumesc.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pai asta e un "frame" de la ralanti, care nu spune nimic.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Aha.

Multumesc Midnight Caller.

Am comandat senzorul si ma intorc la service mai tirziu cind vine.

Asta a iesit ieri la tester. Citi senzori de temperatura sint pe DPF la tipul meu de motor, ca am vazut doar unul (cel din poza) si inca un senzor (cred e Sonda Lambda) imediat dupa DPF, pe esapare. Pe net am citit ca ar trebui sa fie 2.

Cel de la service mi-a zis ca nu are cum sa vada daca indica corect sau nu senzorul care este deformat, ci doar temperatura de la gazele evacuate. Este corect ?

Multumesc.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Buna seara, tuturor.

A sosit de la Volvo senzorul de temperatura dar era prea tirziu asa ca a ramas sa ma intorc la service miine dimineata.

Cod senzor 3M5A-12B591-AB / 12M14-0440, Made Japan.

Am pus masina iar pe tester si temperatura la DPF a iesit 141.56 C. In bord, indicatorul de temperatura arata ca intotdeauna la jumatate din gradaj. E bine, e rau ?

post-4870-0-25529800-1421772432_thumb.jp

post-4870-0-76433000-1421772836_thumb.jp

post-4870-0-35254100-1421772854_thumb.jp

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pe bord vezi temperatura lichidului de racire...nu prea are legatura cu temperatura DPF, din cate stiu eu :)

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Temp apei pe bord trebuie sa fie la jumatate , si dpf daca incearca sa regenereze ar trebui sa fie peste 400 gr. C

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pe bord vezi temperatura lichidului de racire...nu prea are legatura cu temperatura DPF, din cate stiu eu :smile:

CORECT

Share this post


Link to post
Share on other sites

Buna ziua.

Am schimbat azi senzorul de temperatura si problema este aceeasi. Dupa resetarea codurilor, modul in care functioneaza motorul nu sa schimbat si in nici 3 km in oras au reaparut aceleasi erori.

Am desfacut corpul de valve si valvele se misca bine, fara piedica dar arata rau, ca si cind ar fi fost arse.

Cei de la service-ul zic si ei acum ca poate fi totusi ECM si m-au intrebat daca vreau sa dea din nou jos ECM si sa il desfaca sa vedem daca are umiditate in el sau contacte oxidate. Am vorbit cu cei de la Volvo si mi-au confirmat ca ei doar au dat jos ECM, l-au sters de mizerie si au dat cu sprey pe contacte, nedesfacindu-l efectiv.

Pentru ca pina acum toate verificarile m-au dus deja la costuri foarte mari, am sa dau eu jos ECM si am sa-l desfac sa vad daca are urme de apa si oxidare.

Stiti cumva,

- cind se da jos ECM, - se decupleaza inainte bateria ?

- are legatura cu inchiderea centralizata din fabrica ?

- unde se afla tablou de sigurante care corespund ECM-ului ?(ma gindeam sa le verific si pe astea)

Atasat am sa pun si pozele cu ECM facute de Volvo cind l-au dat jos.

Multumesc.

post-4870-0-22689900-1421849131_thumb.jp

post-4870-0-65602900-1421849150_thumb.jp

post-4870-0-02020300-1421849164_thumb.jp

post-4870-0-59826700-1421849783_thumb.jp

post-4870-0-54965900-1421849801_thumb.jp

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now