hdr

Reconditionare rotite/comenzi consola centrala

58 posts in this topic

Salutare tuturor,

Cred ca multi dintre noi au o problema cu cauciucul de pe rotitele de volum, temperatura, etc care se sterg din pricina utilizarii. O metoda simpla si iefina de rezolvare ar fi demontatul consolei, curatarea rotitelor de cauciucul vechi si vopsirea lor cu un spray de cauciuc numit Plasti-Dip.

Intrebarea mea este urmatoarea: dupa demontarea consolei exista posibilitatea de a da jos doar rotita ce inconjoara butonul?

post-7662-0-53543400-1422806918_thumb.jp post-7662-0-43245000-1422807222_thumb.jp

Edited by hdr
2 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Plasti-dip nu este permanent!

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Exista vreo alternativa? Se pot cumpara separat doar rotitele? Intreb asta fiindca am vazut ca unele modele au marginea metalica.

post-7662-0-15078700-1422808093_thumb.jp

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ai doua variante iefitine : ori cumperi spray plasti-dip negru , ori pur si simplu cumperi un spray negru cu vopsea , eu mi-am vopsit un trim din interior cu spray mat negru si se tine bine dupa un an !!!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Alea cu margine metalica sunt cele de face-lift. Iei dinastea și ai scăpat de griji. Astea nu cred ca se mai curata.

Sent from SGS3 on JellyBean 4.3

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pai in prima faza o sa incerc cu plasti dip. Ma gandesc ca e destul de rezistent daca americanii isi vopsesc jantele. De pierdut nu am ce sa pierd ... saptamana viitoare incep operatiunea si va tin la curent cu ce a iesit. Daca e cazul o sa fac si un mic tutorial :smile:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Astepam poze cu procesul restaurarii !

Share this post


Link to post
Share on other sites

experienta cu plasti dip, dupa ce o sa cureti bordul si etc. etc. etc. o sa se duca unpic vopseaua..si atunci iara demontezi si se duc naibii clemele, si filetul la suruburi si etc. si ajungi acolo ca-ti cumperi pe langa rotite, si consola centrala si suruburi, cleme...-multi bani aruncati de-am pixu.

tu stii, bafta

Share this post


Link to post
Share on other sites

Mi-am propus sa incerc cu plasti dip prima data si in functie de cat rezista o sa ma gandesc si la alte solutii.

@ onezero: am vazut in topicul tau ca ai demontat toate butoanele de pe consola pentru a le schimba lumina; intrebarea mea de mai sus ramane ... se pot demonta rotitele separat de butoanele din mijlocul lor?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Daca am reusit sa schimb lumina ce crezi?:D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Salut.Eu le-am scos fara sa demontez consola.Am tras mai tare si apoi le-am curatat de materialul cauciucat ( greu dar am reusit) si arata foarte bine.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Exista vreo alternativa? Se pot cumpara separat doar rotitele? Intreb asta fiindca am vazut ca unele modele au marginea metalica.

post-7662-0-15078700-1422808093_thumb.jp

Te duci la un strungar, cu o rotita in mana si-ti face niste cercuri de inox pe diametrul ei, pe care le lipesti ulterior cu o linie fina de Poxipol sau alt lipici puternic (atentie sa nu pui mult lipici, ca iese manjeala).

Rezultatul arata mai bine ca originalul pus de Volvo si costa o nimica toata. In plus, iti si acopera uzura vizibila pe cauciucul rotitelor.

Succes!

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Sau daca se trag afara si se potrivesc cu cele de pe facelift , faci rost de pe facelift

Share this post


Link to post
Share on other sites

Te duci la un strungar, cu o rotita in mana

Rezultatul arata mai bine ca originalul pus de Volvo

Te juri? :)

2 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Cross my heart, hope to die :smile:

post-5796-0-09450200-1422968891_thumb.jp

Edited by FBogdan

Share this post


Link to post
Share on other sites

Apăi nu te supăra, da' alea mie-mi par niște bride/șaibe/verigi/belciuge din inox, comparativ cu ce pune producatorul.

Cand am intrebat daca "te juri" ma refeream la "rezultatul arata mai bine decat originalul pus de Volvo". E ca si cum ai compara o frescă cu un gard din beton prefabricat. :)

Părerea mea.

Edited by serge
1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Te duci la un strungar, cu o rotita in mana si-ti face niste cercuri de inox pe diametrul ei, pe care le lipesti ulterior cu o linie fina de Poxipol sau alt lipici puternic (atentie sa nu pui mult lipici, ca iese manjeala).

Rezultatul arata mai bine ca originalul pus de Volvo si costa o nimica toata. In plus, iti si acopera uzura vizibila pe cauciucul rotitelor.

Succes!

Buna idee am sa o aplic si eu ,dar cum ma sfătuiești sa scot butonul ,trag de el ?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Salut.Eu le-am scos fara sa demontez consola.Am tras mai tare si apoi le-am curatat de materialul cauciucat ( greu dar am reusit) si arata foarte bine.

Buna idee am sa o aplic si eu ,dar cum ma sfătuiești sa scot butonul ,trag de el ?

A spus colegul mai sus!

Share this post


Link to post
Share on other sites

intreaba pe forum daca are cineva o consola stricata si a schimbat-o , sau daca nu se strica (eu nu am citit pe aici) intreaba la dezmembrari de butoane , adica oricum poate vinde consola si fara butoane , da deh daca ii s-a stricat cuiva , sigur nu butuoanele s-au stricat .

asta ca sa nu te superi pe strungari :glasses9:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Apăi nu te supăra, da' alea mie-mi par niște bride/șaibe/verigi/belciuge din inox, comparativ cu ce pune producatorul.

Cand am intrebat daca "te juri" ma refeream la "rezultatul arata mai bine decat originalul pus de Volvo". E ca si cum ai compara o frescă cu un gard din beton prefabricat. :smile:

Părerea mea.

Apai daca tie-ti place berea calda, nu e obligatoriu sa-mi placa si mie asa-i?

Sau daca tie-ti place masina standard cum o au toti, nu e obligatoriu sa-mi placa si mie.

Tot asa....parerea mea!

Buna idee am sa o aplic si eu ,dar cum ma sfătuiești sa scot butonul ,trag de el ?

Eu n-am scos nici un buton afara ci am fost cu masina direct la strungar, care a luat masura de pe un buton rotund si a facut 4 cercuri de inox identice dupa ea.

O linie fina de PoxiPol si rezultatul l-ai vazut in poza. Unii spun ca e kitsch, mie imi place sa spun ca e diferita.

Daca nu poti merge cu masina, demonteaza consola centrala. Se face relativ usor si ai tutorial pe youtube.

Edited by FBogdan

Share this post


Link to post
Share on other sites

Bogdan arata bine butoanele tale , eu ma gandeam sa imi fac ceva din alu. Pt butoanele de la cruise si audio :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Astazi am dat al doilea strat de PlastiDip pe rotite. Pentru a le da jos de pe consola am facut parghie intre buton si rama de metal cu un cutit de unt. Butoanele au iesit relativ usor, mai mare a fost frica sa nu rup ceva.

Am facut un test inainte pe o cutie de plastic ca sa ma conving cat de bine rezista cauciucul la julituri, lovituri etc... pot sa va spun ca rezista foarte bine cauciucul l-am putut zgaria doar cu cheia de la casa. Mai am inca un strat de dat si o sa atasez si cateva poze la final.

Spor!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Așteptăm pozele sa putem face o comparație între ce ai facut tu si ce a facut Bogdan.

Sent from SGS3 on JellyBean 4.3

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now