mxdady

Discuri/placute frana fata...recomandare

43 posts in this topic

Va salut,

In curand trebuie sa schimb discurile si placutele pe fata (305mm).

La discuri ma gandesc sa iau ATE PowerDisc.

La placute nu stiu ce sa aleg intre ATE normale si cele ceramice.

Din ce am mai citit pe net, cele ceramice rezista mai mult, sunt mai curate dar fiind mai dure uzeaza mai rapid discurile iar atunci cand sunt reci eficienta de franare scade.

Ce parere aveti de discurile ATE PowerDisc?

Ce placute/discuri bune mi-ati recomanda?

*stiu ca mai este o discutie similara, dar nu am gasit raspunsurile de care aveam nevoie acolo.

Multumesc.

Edited by mxdady

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ate brembo ferodo trw .... Sunt m ai multe bune . Te sfatuiesc sa iei ATE

Share this post


Link to post
Share on other sites

Brembo mi s-au ovalizat, TRW zgarie discurile, Ferodo scartaie, Textar tocmai s-au ovalizat. Raman ATE.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Da . St de acord cu ATE . Numai k nu inteleg cu zgariatu' la TRW .... toate placutele zgarie putin discu' pt k m ai sunt pietricele pe drumurile noastre , namol ... etc 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Am auzit k Brembo ar fi cel m ai bun si eficient sistem de franare din lume numai k la noi ajung numai facaturi de brembo ...

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nu, la noi ajung si dinalea BUNE, dar pentru PORSCHE, AUDI S8, RS6, si altele care folosesc de fabrica acest sistem. VOLVO foloseste ATE pe fata si la unele TRW pe spate, deci eu unul merg pe si recomand doar ATE. Exceptie desigur S60R si V70R

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Offf! Exceptiile astea......!

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ate din păcate pe modelele mai grele se uzează prematur . Originalul e original și cine zice ca-i scump la Volvo ii recomand sa-și ia Mazda care e de doua ori mai scumpa . 

2 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Da da da, original, btw, tocmai am vazut un xc60 2013 cu 40k, placute oem spate fier pe fier.

Crede-ma ate tine cat oem. Conteaza foarte mult unde se merge cu masina(oras,autostrada,munte samd.)

 

Edited by Brava
1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nu prea am cum sa te cred din pacate . 

Share this post


Link to post
Share on other sites

La xc-ul asta, oem au tinut 40k(si am mai vazut cu oem in jur de 40-50k). Vedem acum cat tin ate-urile.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Bogdan, am montat acum cateva luni OEM-uri la un prieten care a tinut mortis sa ii pun OEM. Sa vedem cat il tin, avand in vedere ca merge foarte mult in oras, dar mai face si drumuri de Grecia, Turcia, Bulgaria, etc. Revin cand i se tocesc :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Cu buna-vointa propietarului masinii de care am amintit mai sus, atasez o poza cu discul de frana la 40k. Uzura discului era undeva la 1mm sau 1mm+

IMG-20160731-WA0008.jpg

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Daca nu a schimbat placutele la timp e normal sa arate asa .

placute.thumb.jpg.36421e998e8b34c2ea90c8

Share this post


Link to post
Share on other sites

Scoate o placuta de la ATE si o sa gasesti fix acelasi cod de Galfer. ATE si TRW nu au in portofoliu aceasta placuta si o cumpara de la Galfer, simple as that, la fel cum INA cumpara unele repere de la Dayco. Daca aud si acum ca "au alta compozitie" imi iau campii.

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Bogdan, concentreaza-te si mai citeste ce scrie mai sus. Tu ai zis ca placutele oem ti  de la 60k in sus. Eu ti am explicat ca am vazut masini cu 40-50k cu placute consumate. Drept urmare ti-am atasat o poza cu un disc de la un xc60 cu 40k km.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Da sa traiti m-am concentrat si am constatat ca nu tu ai citit postul meu, in care am spus ca nu te cred pt ca eu functionez pe o anumita logica ce imi spune ca :

1. placutele de frana sunt mai moi decat discurile de frana . 

2. discurile de frana nu pot fi uzate de placute decat daca placuta e mai tare decat discul iar asta se intampla cand se termina placuta si freaca suportul placutei direct de disc adica fier pe fier . 

Discul din poza pusa de tine este distrus de placuta ce nu a fost schimbata la timp, se vede clar santul lasat de placuta pe disc .

Exista un topic pe acest forum unde 2 posesori de XC spun la cati km au schimbat placutele si la cati km discurile, in nici un caz la 40.ooo km iar un disc sa ajunga sa arate in halul asta la 40.ooo km este clar o problema fie la sistemul de franare fie la utilizator care nu a auzit cum huruie franele cand pune frana . 

Conform statisticilor facute de cei de peste ocean la XC60 discurile de frana se schimba pe la 60.ooo mile . 

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Offtopic..

Nu va certati sau argumentati!:)   Cind stapinul nu are grija sau nu stie ce zgomote ii survin masinii proprii si continua asa ceva vreme ,inevitabil sa existe cazuri prezentate ca mai sus.

Ma intreb insa , care potential client fuge de reprezentanta cind are  autoturism de  peste 25000E ,rulaj ~ 40oookm   si merge sa isi schimbe consumabilele in regie particulara ?!!! Poate ca erau discuri de ~40k iar masina peste 140k sau cit o avea si atunci ,am inteles...Ar fi logic , sa mai scada din costuri cu schimbat consumabile la reprezentanta dupa un timp dar totusi...Concluzia mea ,ca sa va enervez un pic ,este ca  acele discuri nu mai au ce cauta  sa lucreze in sistemul de frinare .:)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Si Prigoana s-a dus la Bavaria cu un seria 7, cu doar 5000 km la bord, ca s-au uzat placutele si discurile. Din pacate, cei de la Bavaria, i-au scos un raport din calatoarele masinii, de unde reiesea 3 franari bruste, de la 240 km/h la 50-60 km/h in doar 10 minute.  Deci... se poate si mai rau si la masini mai "premium" decat XC60

Share this post


Link to post
Share on other sites

Aoleu, ce polemici. Discul ala a ajuns asa la o masina luata din RO si avea discurile de fabrica iar km cat se poate de reali...si nu este singura, ultima revizie a fost facuta anul trecut la reprezentanta, unde dupa logica unora trebuia mentionat faptul ca trebuiesc inlocuite, nu?!

 

Ceea ce nu vrea Bogdan sa inteleaga este ca nu poti compara o masina cu alta referitor la cat de repede se uzeaza franele. Conteaza inclusiv daca mergi cu rezervorul plin sau 1/2 sau 1/4. pot sa tina 80k km daca mergi in afara orasului si pot la fel de bine sa tina 30k km, daca mergi doar in oras.

Placutele spate la.pejo-ul tatalui(are 1600kg masina) au acum aprox 70-75k km(sunt TRW, sistemul de franare al masinii este TRW),si urmeaza sa le schimb, dar trebuie mentionat un aspect, masina are de la inceputul anului aprox 40k km,majoritatea facuti in afara orasului.

Share this post


Link to post
Share on other sites
1 oră în urmă, 1984 a spus:

Offtopic..

Nu va certati sau argumentati!:)   Cind stapinul nu are grija sau nu stie ce zgomote ii survin masinii proprii si continua asa ceva vreme ,inevitabil sa existe cazuri prezentate ca mai sus.

Ma intreb insa , care potential client fuge de reprezentanta cind are  autoturism de  peste 25000E ,rulaj ~ 40oookm   si merge sa isi schimbe consumabilele in regie particulara ?!!! Poate ca erau discuri de ~40k iar masina peste 140k sau cit o avea si atunci ,am inteles...Ar fi logic , sa mai scada din costuri cu schimbat consumabile la reprezentanta dupa un timp dar totusi...Concluzia mea ,ca sa va enervez un pic ,este ca  acele discuri nu mai au ce cauta  sa lucreze in sistemul de frinare .:)

Hai sa ti spun ceva, unchiul meu a avut Volvo de 60k euro nu de 40k km cum spui tu, si de la a 3 a revizie a fugit de reprezentanta. De ce? Citeste pe aici discutiile despre reprezentanta.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nu este vreo rea vointa in comentariul meu ,insa  eu zic ca atunci cind iti permiti sa ai masina scumpa ,stii cum sa pui problema si la reprezentanta ,ii "citesti" un pic si pe cei de acolo direct sau indirect cit de priceputi sint  ( ma rog ,poate sint ramas eu in urma  dar se facea treaba la reprezentante ,ca doar de acolo cam fiecare care a plecat sa isi faca service particular  a plecat invatat si cu dorinta de munca  profesional vorbind).

    Am notiuni de cum se lucra in reprezentante  (altele decit Volvo) si am generalizat si in acest caz ca si pricepere la Volvo.Mi-a lasat o impresie buna acum ceva ani reprezentanta volvo ,insa probabil ca am decartat mult pt piese etc.Posibil.  Este adevarat ca sint si persoane care ,daca lucreaza in reprezentante au impresia ca detin adevarul absolut in multe aspecte tehnice  dar ca si rutina in chestiuni de baza   nu sint batuti in cap si dau clasa la multi  particulari ce lucreaza in service-uri insa depinde si de materialul uman......Ar trebui insa lucrezi prin servcie-uri particulare vreo 2-3 ani sa iei pulsul si apoi sa stai nitel si intr-o reprezentanta si  apoi tragi linie si vezi si cu bune si cu rele..:).In fine nu mai conteaza ce spun eu .

Important sa isi rezolve fiecare client problema  cu bine, alege unde vrea etc insa  acolo unde schimbi consumabile pe sistem frinare daca nu la orice masina cum e obligatoriu ,macar la astea premium mai greoaie sa existe banc frinare etc.

 Sanatate si spor

Share this post


Link to post
Share on other sites

Buna seara. Vreau sa schimb placutele si discurile frana pe spate. Ceea ce am gasit aici (in Anglia) e Bosch, Brembo, Pagid. Ce credeti despre Pagid? Ma gandeam ca poate sunt de origine sanatoasa. Dar imi este cam teama pentru ca pe nici un site nu scrie care e originea produselor. De exemplu, mi-am pus niste Falken pe fata si dupa ce mi le-au montat am vazut ca sunt facute in Turcia (n-am nimic cu Turcia :)) - sper ca vor fi bune.

Ce mi-ati recomanda dintre cele trei de mai sus?

Multumesc.

Edited by Cujacha

Share this post


Link to post
Share on other sites

Cum spunea 1984 degeaba intrebi in 7 locuri:

Nu este musai sa primesti raspuns in regim Call Center...

Apoi trebuie sa folosesti fabricant apropiat sau recomandat de  sistemul de frinare OEM ,adica Ate,in cazul tau . Intrucit nu sint loturi din care sa se fi alimentat la cumparare  colegi forumisti si sa primesti practic acelasi feed back nu ramine decit sa experimentezi..

In globalizarea in care ne aflam cumperi asa fel incit sa nu plingi dupa bani prea mult ori optezi OEM si gata

 
1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Scuze Maurice, cu mine vorbesti? Asa cum spuneam si in alt post, nu am pretentia la Call Center, doar ca sunt cam stresat. Am acum cateva zile de concediu in care as avea timp sa stau de masina. Si nu stiu ce sa cumpar de unde. Am gasit pana la urma discuri si placute ATE pe un site din Anglia, dar nu si la magazinele locale. Nu stiu daca sa am incredere sa le comand sau nu. Local, in magazin, gasesc Pagid, Bosch, Brembo.

Daca le iau de pe internet, pot fi contrafacute? Asta e dilema mea, si sunt presat de timp. Scuze, dar asa suntem noi astia stresati, riscam sa-i stresam si pe altii.

Multumesc oricum pentru raspuns. Faptul ca mi-ai confirmat ce sistem de franare am din fabrica ma ajuta mult. Am vazut ca mai scrie pe unele site-uri cu piese sistem Teves. E aceeasi treaba?

O zi buna.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now