Guest Mexicanu

CASCO

36 posts in this topic

Chiar nu are nimeni nelamuriri cu privire la acest subiect? Sunt sigur ca 99.5% au casco la masina Volvo pe care o detin, vreti sa stiti daca a fost corect agentul vostru, daca valoarea masinii+dotarile reprezinta SA (suma asigurata) de polita CASCO, daca...daca....am ceva timp liber si v-as putea ajuta / lamurii / satisface curiozitatile in materie de CASCO!

Share this post


Link to post
Share on other sites

by the way,  pina la ce limita de varsta (renteaza) se poate face Casco la un Volvo ?...

Share this post


Link to post
Share on other sites

in cat timp trebuie sa primesc banii de asigurare de la constatarea daunei totale?

multumesc.

Share this post


Link to post
Share on other sites

by the way,  pina la ce limita de varsta (renteaza) se poate face Casco la un Volvo ?...

renteaza pana la moarte sau pana nu mai poti sa ii faci Casco.....

@nelu, Depinde de societatea de asigurari la care ai casco, depinde de ce fel de dauna totala este si mai depinde de inspectorul de asigurare care iti ancheteaza cazul cat de repede se misca!

Share this post


Link to post
Share on other sites

mexicane, te-am intrebat deoarece am auzit ca ar trebui sa platesc vreo 700-800 de euro pe an si de-aia "nu renteaza". Vino si tu cu niste date concrete, ca de teorii sintem toti satui, nu ?

Proba de studiu pentru tine - ca sa ai de unde incepe :

masina in cauza:

Volvo 850 T5 - 1984 cmc, 155 kw; An fabricatie:1996 noiembrie.

Intrebare: sub ce valoare se asigura masina (bani luati in caz de dauna totala) si care e rata pe luna ?

Ca sa vad daca sint de acord cu tine cu partea despre "daca renteaza pina la moarte" sau imi iau inca o masina pentru piese din Austria la 1500 de euro si o tin in fata casei.

Numai bine !

Share this post


Link to post
Share on other sites

Da-mi o copie de talon si daca ai extra dotari pe ea...

mexicanu_81@yahoo.com

Share this post


Link to post
Share on other sites

pana acum fara talon, ca nu am gasit modelul tau exact undeva la 5100 eur cu 500 pe an ... garaj alarma pf?

Share this post


Link to post
Share on other sites

mersi Mexicane pentru raspunsul la obiect. Pare destul de interesant 500 de euro pe an, o sa ma gindesc...

Ca raspuns la ultima ta intrebare: dotari - am pus pe ea doar un DVD si un Monitor-TV LCD (sa aiba copilul la ce sa se uite, sa nu ma streseze in trafic:))). In rest, ce are masina, full options  :D

Nu am garaj, ca mi-o super tunam si aranjam singur pina acum, la cit imi place sa stau pe linga ea  :D

Persoana fizica - in curind o voi comoda-o pe firma (mea).

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ideea era ca pt garaj si daca esti pers fizica mai aveai un 3% reducere:) iar dotarile de dvd si monitor se baga in valoarea de nou, deci va creste si Suma asigurata si un pic prima pe an:)

Share this post


Link to post
Share on other sites

un asigurator mai valabil, cine-mi poate spune?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Eu am incercat sa fac la UNITA un casco si nu au vrut sa imi faca.

Dupa ce s-a uitat pe o lista, mi-a spus ca la masinile Volvo cu vechime de peste 10 ani, ei nu fac asigurare casco.  ???

Dupa raspunsul asta nici nu am mai incercat in alte locuri...  :-\ cred ca chiar m-ar costa mult.

Share this post


Link to post
Share on other sites

cool...peste 10 ani zici...

dar sa stii ca am auzit ca unele firme fac, dar costa...in 5 ani iti iei alta cu banii dati pe ratele Casco...

Eu nu le dau nici un ban  :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

ce Volvo iti iei tu cu 2500 euro? atata te costa cam 500 euro pe an....dar daca faci un accident? si ai dauna totala la masinuta ta? ;)

sau...din categoria ce ai patit la masina personala?

daca iti taie un vecin 2 cauciucuri? daca iti joaca baietii de cartier X si 0 pe capota pe portbagaj si pe vreo 2 usi? daca dai intr-o groapa si iti iese amortizoru prin portbagaj? daca ... daca daca!

Share this post


Link to post
Share on other sites

pai DACA esti asa de ghinionist, fuge si mama Casco-ului de tine  :D

Apropos: am avut 4 masini pina acum si nu mi-am facut Casco. Nici nu am patit nimic. Noroc sau optimism cind iesi pe usa,probabil  ;) Iar eu cam urasc sa dau banii altora...

Mult noroc-si dare de mina celor cu Casco. Nu mai zic povesti de genul:iti iei masina noua in leasing.Intra un sarac in tine cu o LADA veche(cu un amarit de asirom) si-ti rupe frumusete de masina.Casco ti-o repara la "service-uri agreate" asa cum se repara in romanica de catre mecanici...Iar dupa asta, ai o masina reparata si mai ai de plata inca niste ani la leasing+Casco-ul aferent. Cool, nu? ;) Totul tine de un gram de noroc si de stilul de mers, pina la urma...Acum stiu ca o sa-mi zici ca fara Casco era mai rau, nu ?  :D 

Peace.

Share this post


Link to post
Share on other sites

'seara. Daca de exemplu' vreau sa-mi fac Casco si asiguratoru' imi spune ca valoareaza 16000 euro de exemplu si imi zice 2oo ron pe luna. Eu pot sa-i zic sa-mi faca evaluare la 10000 euro? Adica imi pot fixa eu valoarea masinii, bineinteles sa fie mai mica?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Spunei de "franshiza".. stie el ce inseamna  ;D

Exemplu: franshiza 20% insemna ca-ti reduce valoarea masinii la furt total sau dauna totala cu 20% fata de pretul de catalog. Eu zic ca pot sa pui franshiza de furt total sau dauna totala cat mai mare, a.i. sa ajungi la ce valoare vrei tu a masinii.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Depinde si la cine iti faci casco, si ce optiuni are, E cam mare diferenta de la 16.000 la 10.000 de scazut din valoarea masinii, cei de la asig intotdeauna tind sa urce pretu tocmai ca sa iti ia o prima mai mare! Poti incerca si cu franshiza, numai ai grija pe ce pui aceea fransiza, e destul de aiurea oricum sa pui fransiza de 30%, din 16.000 la dauna totala mai ramai cu 8500, o masina evaluata de fapt la 16k, la avarii nu mai vb, tu suporti 5000 euro ei restu:)) la furt la fel tu 5000 si inca -10% daca e total sau 5000 din partial da ce iti poate fura din partial de 5k euro?:))

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nu ai un formular sau ceva de genul, in care sa completam ce optiuni avem pe masina, sa ne poti da apoi un pret?

Ca m-ar interesa un pret, mai mult informativ, ca momentan nu-mi permit casco.

Share this post


Link to post
Share on other sites

O copie de pe talon imi trebuie si un formular ti-l trimit maien pe adresa de mail ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ma poti ajuta si pe mine cu o calculatie pentru CASCO la modelul meu de v40 1,9 tdi din feb 98? Am Aer Conditionat, radioCD cu 4 boxe, incalzire scaune+oglinda, geamuri electrice. Cineva mi-a zis asta vara, ca ma ajunge peste 800 euro pe an, chiar aproape de 1000e. Nu as da chiar atat pe un casco.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Daca vrei da-mi o copie dupa talon pe mail si poate te ajut eu!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Multumesc. Chiar acum ti-am trimis pe mail copie pdf a certificatului.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nu am preferinta. Asta vara am intrebat pe cineva de la BT. SI mi s-a parut mult, si in plus mi-a dat un raspuns abia dupa vreo 2 saptamani. Cica nu a gasit masina in nu stiu ce lista.

Si cu RCA trec de la o societate la alta, in functie de cine e mai rapid atunci cand am eu nevoie.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now