Haiimthatguy

Ce model merită luat pentru tuning motor/suspensie

53 posts in this topic

Am tot căutat s60 t5 îmi place modelul. O să mă doxumentez şi pe 850 şi c30.merci tuturor de păreri. Tractiune spate sau awd ar fi frumos. Diesel nu o să iau deci, şi dacă trebe să caut şi în germania nu numa in RO.

Share this post


Link to post
Share on other sites

@Vadim, nu prea iti ies calculele, nu-ti face nimeni soft custom moka iar la setup-uri de peste 300cp e riscant sa te joci cu softul, nu mai spun ca tu pui suruburi de chiulasa after market de 120 lei la configuratii de sute de cai putere, cu ai uitat ceva ?

@Alex, tu pui preturile tale de achizitie, preturi la care numai cativa au acces, iti faci singur softul pt ca te pricepi dar nu poti spune ca asta e cea mai buna alegere.

Uite pt mine cea mai buna alegere este S60 2.0T 2006, masina 3000E, soft 0E, turbina 16T 0E, rampa injectoare T5 0E, cost final 3000E cu tot cu masina din zilele noastre si undeva pe la 260 cp, adica suficient, am avut setupul asta, am mers cu el, stiu limitarile si nu e nici un risc . Deci 3000E ~260 cp cu tot cu masina, hai sa vedem daca ai cu ce concura cand tu ai dat ~1700E numai pe vopsea . :D

2 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

C30 Îi frumoasă dar $$$. Un 850 sau s60 îi la bani puțini şi mai iau in considerare că când o iau îi fac un tune up de la cap la coadă. Decizia asta o să fie mai grea decât credeam

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nm bogdan nu cai :))

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nici S60-ul nu e chiar ieftin daca e facelift dar C30-ul e lipit de sosea .

Share this post


Link to post
Share on other sites

Da ştiu Aş lua ceva de mai puţini bani s60 t5 care nu ii face lift găsesti in germania la 3000 euro:0 om vedea că numa spre sfarsitul veri o să iau . Da atunci sigur iau ceva şi dacă nu îi volvo (voi fi plecat din românia aproape 5 săptămâni)

Share this post


Link to post
Share on other sites

In Germania sunt scumpe rau, in Italia gasesti mai ieftine dar nu stiu daca te ajuta .

Share this post


Link to post
Share on other sites

Este un s60 T5 de vanzare la noi pe olx.

Vand VOLVO S60 T5 .

http://olx.ro/oferta/vand-volvo-s60-t5-ID1ukgT.html

Este al colegului de la Brasov Blackbear. A fost la intalnirea de la Brasov. Deci gasesti daca vrei.

Sent from my iPhone using Tapatalk

Daca aduci din import masina trebuie sa fii atent si la taxe.

Sent from my iPhone using Tapatalk

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nu inteleg insa locatia omului, pt ca Clun e in UK.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pai in acest caz modifica profilul frumusel si trece Cluj nu Clun . :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Arată bine masina. O să îi dau probabil un telefon dacă apuc însă nici nu ma grăbesc să iau ce nu trebe de aia am şi postat aici. Acuma îi musai să mă dau şi cu un 850:))

Am trecut cluj dar aşa o aparut. Poate am dat miss click

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pai inca esti dupa cum bate vantul. Te decizi. Oricum s60 are un an mai bun de fabricatiesi este mai accesorizata. Te gandesti si la eventuala revanzare poate.

Sent from my iPhone using Tapatalk

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pai depinde mult bugetul, masini Volvo gasesti la Cluj destule .

Share this post


Link to post
Share on other sites

G-uletz, asa este eu am pus acolo niste preturi MINIME pt un MINIM de setup safe. Incercam sa iti confirm afirmatia ca 2000Eur pt 400hp nu prea se pupa :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Este de preferat evitarea achizitiei de masini de la Cluj. Plin de samsari

Sent from my iPhone using Tapatalk

Share this post


Link to post
Share on other sites

Si eu evit sa achizitionez masini de la oameni, astept momentul in care voi cumpara masinile direct de la roboti . :D

Schimba placa Ionutze ca am obosit cu aceiasi placa cu samsarii, stiu, tu nu iei bani de la camatari iei de la banca . :D

@Alex, pai va rog sa va puneti deacord voi asociatii ca nu e bine asa, unu hais si altu cea . :D

De aia il iubesc eu pe Vadim, el e in universul lui .

Share this post


Link to post
Share on other sites

Si eu re iubesc smurf <3

Ce face acolo Alex este cu totul altceva, Alexut face masina aia sa fie mai noua decat a fost ea cand a iesit pe poarta fabricii pentru ca tine la masina aia mai mult ca la el, Pentru 400 hp nu iti trebuiesc simering uri axe cu came oem, alte pistoane,camasi refacute si muuuuuulte altele OEM :D, dar Alex are un setup de 500 hp, plus un motor care o sa tina cu 500 hp cateva generatii.... ca nu face km :P plus ca prefera sa bage banii in masina decat sa i dea pe distractie, concedii si femei :P

Cu 2000-2500 faci 400Hp dintr-un 850, cu banii astia iti faci o masina de distractie care o sa te tina mult si bine fara camasi refacute si alte pistoane, totusi nu e masina de zi cu zi si nu cred ca face cineva cu ea mai mult de 10.000Km/an(este extra exagerat acest numar de km)

Eu i am explicat lui Alex ca partea cu camasi refacute plus alte pistoane sunt bani aruncati.....dar si eu am aruncat 4300 Lei+ pe o vopsea, asa ca nu criticam :lol: Ca sa ti iasa cilindrii ca de fabrica ai nevoie de masini-unelte de precizie si prinse in FUNDATIE ca sa fie rigide, nu puse pe paleti de lemn sau pasla(cel putin in teorie :D ) , plus ca la noi nu investeste nimeni intr o masina de honit noua ci se folosesc alea de pe vremea lui Nea Nicu care sunt uzate.

Edited by Brava

Share this post


Link to post
Share on other sites

Offtopic...

Foarte bine ce faceti ,insa sinteti siguri ca vilbrochenul este cum trebuie.!!! Este ieftin rau de nou stiu ,cam 1100$ insa cind faceti motorul cade totul ceas si merge ca la farmacie.Mici abateri de sutimi pe maneton ca si ovaliatte la un vilbrochen vechi, la puterile dezvoltate din detonatie -explozie si raspunsul in maneton poate crea probleme in viitor.Aici este tot secretul unui motor sa zic asa .

Nu este honuit perfect mai ramine o scuza atunci se mai pasuiesc segmentii de la sine un pic si capeti ceva fanta insa se afla pe compresie cum sta treaba si eventual ii schimbi cu altii noi .DAr nici asa nu merge treaba dar se mai estompeaza cumva ,deh tehnica de care dispuneti pt honuire

Vorbim de puteri ridicate chiar si macar teoretic .Voi faceti motorul sau il dati cuiva cu mare experineta?!!?

La fosta IRA Grivita(actual teren incluzind UBISOFT ,etc ..) ,se mai faceau cite ceva cum trebuie acum vreo 15 ani...

Edited by V50Saphir

Share this post


Link to post
Share on other sites

O masina de distractie trebuie sa fie manevrabila. Politistii din Suedia s-au declarat nemultumiti de manevrabilitatea V70-ului P2 si ca 850-ul break era mult mai manevrabil. Ca sa experimentezi fa o intoarcere cu un S60/V70 si apoi cu un 850. La V70-ul meu sunt profund dezamagit de cat de putin se vireaza rotile. Pe sosea cu 4 benzi fac intoarcerea din 3 miscari. Masinile P2 sunt bune pe autostrada. In locuri stramte nu mai sunt asa bune.

Share this post


Link to post
Share on other sites

O masina de distractie trebuie sa fie manevrabila. Politistii din Suedia s-au declarat nemultumiti de manevrabilitatea V70-ului P2 si ca 850-ul break era mult mai manevrabil. Ca sa experimentezi fa o intoarcere cu un S60/V70 si apoi cu un 850. La V70-ul meu sunt profund dezamagit de cat de putin se vireaza rotile. Pe sosea cu 4 benzi fac intoarcerea din 3 miscari. Masinile P2 sunt bune pe autostrada. In locuri stramte nu mai sunt asa bune.

Cum sa faci 3 manevre pe 4 benzi? Esti sigur ca iei maxim de volan la plecarea de pe loc?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Cum sa faci 3 manevre pe 4 benzi? Esti sigur ca iei maxim de volan la plecarea de pe loc?

Pe 3 benzi... ca plec de langa axul drumului si dau cu spatele cam 1 metru (mai intai virez rotile maxim si pe urma o misc). Pe stradute cu o singura banda pe sens mi-e scarba sa o intorc; mai bine merg pana gasesc o intersectie. Daca imi spui ca o intorci super usor nu te cred. S60 si V70 P2 au acelasi diametru de intoarcere de 11,5-12 metri, fata de 850 care se intoarce in 10m sau 940 in 9,6m (Cu volanul virat la maxim si fara sa dai inapoi)

Uite niste cifre luate dupa alt forum, 1feet=30,48cm

 

2008 Volvo XC70 AWD 3.2-6 cylinder turning circle = 40 feet
2006 Volvo XC70 AWD 2.5-5 cylinder turning circle = 40 feet
2001 Volvo V70XC AWD 2.4-5 cylinder turning circle = 40 feet
1999 Volvo V70XC AWD 2.4-5 cylinder turning circle = 39 feet
1998 Volvo V70 FWD 2.4-5 cylinder turning circle = 37 feet

2008 Volvo S80 FWD 3.2-6 cylinder turning circle = 39 feet
2007 Volvo S80 FWD 3.2-6 cylinder turning circle = 39 feet
2001 Volvo S80 FWD 2.9-6 cylinder turning circle = 42 feet
1999 Volvo S80 FWD 2.9-6 cylinder turning circle = 40 feet

2008 Volvo S60 2.5-5 cylinder turning circle = 40 feet
2004 Volvo S60 2.5-5 cylinder turning circle = 42 feet
2001 Volvo S60 2.4-5 cylinder turning circle = 40 feet

2008 Volvo XC90 4.4-V8 cylinder turning circle = 42 feet
2006 Volvo XC90 4.4-V8 cylinder turning circle = 42 feet
2003 Volvo XC90 2.9-6 cylinder turning circle = 42 feet

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Mai sus ai spus ca faci 3 manevre pe o sosea cu 4 benzi.

40  feet  inseamna mai putin de 12 metri. 4 benzi inseamna minim 14 metrii, deci tot nu vad unde este problema. Pe 2 benzi nu intorci nici o masina. Mercedesurile vechi le intorceai in 2 benzi jumate - 3 benzi

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ai inteles gresit Ionut... nu am zis ca fac 3 manevre in sensul ca dau cu spatele de 3 ori, am zis ca fac intoarcerea din 3 miscari .

Prima dupa ce am oprit langa axul drumului (cu ochii cat cepele dupa militieni sa nu ma vada intorc pe linia dubla continua), in stanga mea raman 2 benzi; brachez rotile si inaintez pana langa marginea drumului

A 2-a in timp ce virez rotile invers o bag in "racheta"  si o dau un pic inapoi

A 3-a (ma mai uit o data dupa militieni) o bag in viteza si plec cu mana dreapta ridicata in semn de "mea culpa" ca am blocat circulatia pe deneu

Buuun. Am scris acolo ca un picior are 30,48 cm deci 40 de picioare x 30,48 cm = 12 metri si 20 de centimetri! ca sa intorci masina 180 de grade adica dintr-o bucata, si jumatate adica 6 metri si 10 cm ca sa faci intoarcerea din 3 miscari. Pe 2 benzi intorci orice masina (intoarcerea din 3 miscari) in afara de camioane si Volvo P2. De asta am zis omului sa ia Volvo 850 T5 sau R sau oarecare si sa-l tuneze. Ca au zis si politistii din Suedia ca P2-ul nu mai e la fel de manevrabil ca 850-ul

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now