rere

Salutare!

13 posts in this topic

Salut tuturor,

Numele meu e Radu si sunt de curand posesorul unui Volvo S60 D5 din 2005 (varianta de 163 de CP). Masina are 400 de mii de kilometrii dar este foarte bine intretinuta si in afara de cateva mici hibe, sunt extraordinar de incantat de ea. Mai ales ca am luat-o la un pret foarte, foarte bun.

De cand am luat-o (aproximativ 1 luna), am petrecut ceva timp pe aici cititind aproape toate postarile din sectiunea dedicata S60-ului, asa ca m-am familiarizat un pic cu problemele comune, solutii, pareri etc... Mentionez (ca fapt divers) ca sunt total neinitiat in materie de mecanica auto (sau de orice fel).

Mai jos sunt putinele hibe pe care le are masina (si pe care sper sa le rezolv cat mai curand):

  • Magazia de cd-uri e blocata - "CD Error" (unitatea e HU-850 RDS) - cred ca voi lua un modul usb (gen Yatour sau ceva asemanator). Intrebare scurta - trebuie sa deconectez bateria daca vreau sa umblu la unitatea audio?

  • Usa din stanga spate nu se deschide din interior, desi child lock-ul in pozitie verticala, adica oprit. Am citit ca a mai avut cineva problema asta si era ceva rupt/dezlipit in interior. O sa imi fac curaj in curand si o sa dau usa jos sa vad despre ce e vorba.

  • "Alarm system service required" - cel mai probabil problema comuna cu acidul scurs pe goarna. Cand imi las cainele in masina fara sa dezactivez senzorii de inclinatie si miscare, alarma se activeaza (led-ul de pe bord clipeste rapid si in bord am mesajul "Alarm triggered, check car"), dar masina nu scoate nici un zgomot. Aveti idee cam cat costa schimbarea goarnei? Am citit ca cineva a reusit reconditionarea celei existente.

In afara de aceste probleme, mici zic eu, masina este super, cum am spus si mai sus - sunt foarte incantat de ea. Sper sa o tin cat mai mult si sa reusesc sa o duc la un milion :D

Numai bine tuturor,

Radu

P.S.: ma tin sa scriu post-ul asta de ceva timp, dar am tot amanat. am postat un anunt prima oara si apoi mi-am dat seama ca am uitat sa ma prezint.

post-8345-0-81736000-1436171720_thumb.jp

post-8345-0-99123500-1436171725_thumb.jp

post-8345-0-40382800-1436171730_thumb.jp

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Bine ai venit printre noi. Nu iti pot da un sfat cu problemele masinii ca nu ma stiu dar as fi curios cum arata interiorul ca din exterior la 400k arata impecabila.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Intr-adevar, la interior se vad din plin cei 400 de mii, desi cred ca se putea mai rau :smile:

Cele mai "avariate" sunt schimbatorul si pedalele, dar si manerele de la usile din fata arata cam ponosit.

Tapieria e un pic murdara (proprietarul anterior avea si el caine), si inca nu am dus-o la curatat, dar nu se vad rupturi sau zone descusute.

Cum spuneam si mai sus, la partea mecanica sunt neinitiat, dar sub capota totul arata destul de ingrijit.

Numai bine,

Radu

post-8345-0-29500800-1436208312_thumb.jp

post-8345-0-09780400-1436208320_thumb.jp

post-8345-0-04493100-1436208325_thumb.jp

post-8345-0-29900900-1436208331_thumb.jp

post-8345-0-90990000-1436208342_thumb.jp

post-8345-0-16551100-1436208348_thumb.jp

post-8345-0-72890700-1436208354_thumb.jp

post-8345-0-57683400-1436208359_thumb.jp

post-8345-0-92855000-1436208364_thumb.jp

2 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

1. La HU 850 nu merge Yatour. Dar merge Grom. E un pic mai scump, dar nu este un capat de tara http://www.gromaudio.ro/

2. Probabil cineva a demontat fata de usa si a uitat sa puna la loc carligul de la cablul de deschidere. Sau a tras ca melteanu' si l-a rupt. Trebuie demontata fata de usa si vazut ce se intampla acolo. Ai aici toate informatiile, despre cu m se desface fata de usa http://www.volvotips...in-a-volvo-v70/ cu exceptia faptului ca la facelift "pinii" din mijlocul bulbilor de plastic sunt mai subtiri si trebuie sa te uiti cu atentie sa ii vezi si automat iti trebuie si o surubelnita foarte subtire (sau un cui)

3. Goarna la alarma, este la noroc. Poti avea norocul sa mai mearga dupa curatare si inlocuirea acumulatorilor, sau poate sa nu.

Costa in jur de 100 de lei la dezmembrari.

Vad ca esti in Polonia, acolo este tara dezmembratorilor de Volvo. Vezi pe Allegro.pl

Edited by paunionutz
1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Offtopic...

In Polonia ca este linga el dar ce ii zici tu este un "olx" de-al nostru ca multe altele in Eu.Ma rog, e bun sfatul dar sa nu ii supralicitezi.

Dezmembratorii (tara) sint in Suedia unde Volvo este cel mai dezmembrat autoturism insa mai scumpi +garantie si factura ceea ce nu este tocmai placut multora din vinzatorii de prin alte parti sa faca pe alocuri.

.

Edited by V50Saphir

Share this post


Link to post
Share on other sites

Salut si bine ai venit!

Foarte fain s60!Chiar daca are 400 000 km sa stii ca o mai duce mult si bine daca ii dai ce trebuie.

App cat te-a costat si de unde l-ai luat? Cam cat costa asigurarea si impozitul in Polonia?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ionut, multumesc pentru sfaturi si link-uri :D

lik1999, masina am luat-o de la seful meu de aici din Polonia (el acum e la al 4-lea Volvo),si de asta am luat-o la un pret bun, zic eu: 2400 de euro.

Despre taxe nu stiu foarte mult, decat ca m-a costat 80 de zloti (aprox 85 de lei) sa o inscriu si asigurarea 1400 de zloti (cam 1500 de lei) pe an. Nu stiu nimic (inca) despre impozit.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Cele mai "avariate" sunt schimbatorul si pedalele, dar si manerele de la usile din fata arata cam ponosit.

Numai bine,

Radu

Radu salut,

Si bine ai venit printre noi - cu un set de pedale (cauciucurile) si ochelari fata cu senzori de parcare te ajut eu - numai ca esti in Polonia :). Dar gasim o modalitate.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Radu salut,

ochelari fata cu senzori de parcare te ajut eu

Ce sunt ochelarii fata cu senzori de parcare?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ce sunt ochelarii fata cu senzori de parcare?

Sunt niste ornamente din plastic argintiu...

Share this post


Link to post
Share on other sites

La S60 MY2011 sunt niste ornamente fata lateral stanga-dreapta - care in functie de nivelul de echipare pot avea ramele negre sau argintii, cu loc pentru senzori de parcare fata sau nu: http://accessories.volvocars.com/en-ro/S60(11-)/Accessories/Document/VCC-480109/2011

Share this post


Link to post
Share on other sites

La S60 MY2011 sunt niste ornamente fata lateral stanga-dreapta - care in functie de nivelul de echipare pot avea ramele negre sau argintii, cu loc pentru senzori de parcare fata sau nu: http://accessories.v...m/en-ro/S60(11-)/Accessories/Document/VCC-480109/2011

Am inteles acum, mercy de explicatie, doar ca Radu are masina 2005 si nu stiu ce face cu ele :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ce bine ca ne intelegem :) - scuze de spam atunci.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now