Sign in to follow this  
Followers 0
elcapitan

Achizitionare Volvo XC60 2WD DRIVe

42 posts in this topic

Hai salut,

Am tot citit zilele astea comentarii referitoare la cutiile automate de pe Volvo. Cred ca majoritatea se refera la 6 viteze, mai vechi. (?)

Multe cu probleme, cateva fara probleme.

Eu imi caut de vreo 2 saptamani masina noua. Si mi-a cam placut XC60, dar neaparat cutie automata pentru ca e RHD si deh, decat sa schimbi manual cu stanga mai bine nu mai schimbi.

Imi poate spune cineva cum e 8 speed Geartronic? La fiabilitate ma refer; e vorba de un motor D3 (2.0/150CP) sau D4 (2.0/190CP) - FWD. Presupun ca e acelasi motor, D4 fiind imbunatatit din soft.

Din reviews pe YT si alte site-uri nu se plange nimeni, inca.

Multumesc.

Edited by MAndrei

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nu cutia e problema la modelele XC60 cu motorizare VEA ci mai degraba problemele la EGR, cauta pe forumul de UK, in Romania nu cred ca sunt prea multi cumparatori de XC60 la motorizarile cautate de tine.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Multumesc de sugestie. Intr-adevar se pare ca sunt probleme la EGR, dar toti aveau modele Jan/Feb 2015 sau 2014. Intre timp, Volvo a fixat problema se pare; modelele Aug/Sep 2015 au deja EGR modificat. In rest, nimeni nu se plange :) Ramane sa vad ce pret obtin.

BTW, update de la 150CP la 180CP (+ torque bineinteles) cam cat costa si cand e recomandat sa se faca modificari? Nu ca m-ar interesa 30CP in plus, dar ca idee. Sunt si alte beneficii? Consum redus?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nu fi asa sigur ca s-au rezolvat, cred ca au fost cel putin 2-3 modificari nereusite la acea motorizare.

Nu stiu cat e diferenta de pret intre motorizari, dar cel mai bine iesi de obicei alegand motorizarea inferioara si ulterior sa ii face un upgrade Polestar care ar putea ridica puterea in cazul tau de la 150 la 190 ( tb sa verifici disponibilitatea pe site-ul Polestar), pretul fiind la dealer cam 1000 EUR.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Hai salut,

Am tot citit zilele astea comentarii referitoare la cutiile automate de pe Volvo. Cred ca majoritatea se refera la 6 viteze, mai vechi. (?)

....

Imi poate spune cineva cum e 8 speed Geartronic? La fiabilitate ma refer; e vorba de un motor D3 (2.0/150CP) sau D4 (2.0/190CP) - FWD. Presupun ca e acelasi motor, D4 fiind imbunatatit din soft.

....

Salut, 

Sunt 2 chestiuni aici legate de VEA: 

- cutia - este noua cutie pe Volvo cu 8 trepte - este intr-adevar foarte performanta - eu am acum ultima generatie cu 6, si se simte diferenta

- motorul - este un motor absolut nou - nu sunt motoarele care le stim - in 4 cilindri, cu computer pe fiecare injector - deci nu prea se aplica ce stim de motoarele D3 // D4 - daca este VEA atunci si motorul este altul, chiar daca este de aceeasi capacitate. Sunt motoarele denumite "Drive-E", care nu au legatura cu cele vechi - generatie absolut noua de motoare din gama Drive-E, cu arhitectura VEA. 

Acum legat de performante: se pare ca a aparut Polestar si pentru noile arhitecturi VEA - http://www.polestar.com/ro/products/drive-e-optimised/. 

Polestar nu adreseaza doar cuplul motorului, si si softul cutiei si respectiv acceleratiei - este un mix care per total imbunatateste experienta la condus - am avut Polestar pe D5 manuala si am Polestar pe D5 automata - e mult mai mult decat cresterea de Nm (CP sunt o marime de marketing teoretica, rezultata din cuplu). 

Ca si avantaje rezulta: 

- un condus mult mai placut - de exemplu la accelerari de la 80-130 in depasiri sau de la 160+ 

- kick-down accelereaza mult mai brutal decat fara Polestar 

- softul te ajuta per total in anumite situatii - nu schimba automat viteza in sus sau in jos, in curbe sau cand iei pret de cateva momente piciorul de pe acceleratie - pastreaza viteza cu care ai inceput manevra ca sa te ajute sa o continui. 

- nu se pierde garantia originala Volvo 

- consum - ar fi mai mic daca ai conduce exact la fel ca inainte, fara Polestar, insa nu o vei face - deci va ramane aproximativ la fel. 

Sper sa fie de ajutor. 

Edited by maverick

Share this post


Link to post
Share on other sites

Polestar nu adreseaza doar cuplul motorului, si si softul cutiei si respectiv acceleratiei - este un mix care per total imbunatateste experienta la condus - am avut Polestar pe D5 manuala si am Polestar pe D5 automata - e mult mai mult decat cresterea de Nm (CP sunt o marime de marketing teoretica, rezultata din cuplu). 

Polestar modifica si softul cutiei?

Eu din ce am citit nu am gasit nimic referitor la asta, sau este doar pentru cutiile de generatie noua (sase, opt trepte)?

Edited by VictorGheorghe

Share this post


Link to post
Share on other sites

Salut, apreciez timpul alocat pentru lămuriri.

Mai mult ca sigur voi alege D3 (inițial am crezut ca este D2 dar era typo pe oferta). Ajunge cam 30k. Ma duc la test drive în 2h. Chiar sunt curios. Revin.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Polestar modifica si softul cutiei?

Eu din ce am citit nu am gasit nimic referitor la asta, sau este doar pentru cutiile de generatie nou (sase, opt trepte)?

Da, insa nu multa lume stie asta - Polestar a hotarat sa publice si aceste detalii odata cu lansarea Polestar pentru VEA. Ce pot sa spun ca cel putin asa s-a simtit la mine, pe cutia actuala de 6 trepte - probabil ultima generatie de cutie cu 6 trepte la Volvo. 

Insa poti testa usor - ia o curba mai serioasa (mai lunga de exemplu) si vei vedea ca nu schimba viteza, ci tine turatia sus in viteza inferioara ca atunci cand iesi sa ai turatie maxima, sa nu iesi din curba cu 1000 RPM - l-am testat in panta la urcare, in curba - acceleratie si desi eram la 2500 rpm, nu schimba viteza in una superioara decat atunci cand detecta ca sunt in linie dreapta. 

Citeste cu atentie ce face Polestar - http://www.polestar.com/ro/products/drive-e-optimised/. 

2 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Am fost la test, mi-a placut cum se tine masina (D4 400nm/190cp auto 2x4). Parca pleaca un pic mai lent, dar ma gandesc ca e de la turbo lag.

N-am putut sa-i testez timpul de raspuns in depasiri dar per ansamblu trage foarte bine.

In intrare in sens giratoriu, in acceleratie de pe loc, se stabilizeaza repede, dar nu ca un 4x4. Asta dupa ce am condus si un Tiguan 2.0TDI (270nm/180cp auto 4x4) care sta foarte bine in sens giratoriu in acceleratie continua, mod sport activat. Am fost surprins, ne mai conducand 4x4 inainte.

Acum deh, sunt clase diferite, asta e clar, dar la pret sunt cam la fel (3k diferenta), deci Volvo s-ar putea sa ma aiba de client.

Ce n-am inteles prea bine de la dealer e faza cu stop/start engine in traffic. Mi-a spus ca nu functioneaza daca sunt 30+ grade la exterior. Adica vara n-ai nici o sansa sa faci economie la consum? In Cipru sunt 30+ grade vreo 8 luni pe an...

Inca o chestie. maverick: in linkul de mai sus (polestar.ro) motorul D3 (2015) nu apare ca fiind DRIV-e, pe cand D4 (2015) este clar si ferm sustinut de Polestar. Este doar o chestie de marketing sau sunt motoare diferite intr-adevar? Specificatiile sunt asemanatoare, difera doar nm si kw, bineinteles. Ah, si pretul e diferit (3k in plus pentru D4).

Edited by MAndrei

Share this post


Link to post
Share on other sites

Asa este, start-stop nu functioneaza peste 30grd

Share this post


Link to post
Share on other sites

La 40 de grade, cat sunt in Cipru, daca s-ar opri motorul la fiecare semafor, AC-ul tau nu ar fi de nici un folos si ai putea face economie la combutibil, dar ai muri de cald

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Inca o chestie. maverick: in linkul de mai sus (polestar.ro) motorul D3 (2015) nu apare ca fiind DRIV-e, pe cand D4 (2015) este clar si ferm sustinut de Polestar. Este doar o chestie de marketing sau sunt motoare diferite intr-adevar? Specificatiile sunt asemanatoare, difera doar nm si kw, bineinteles. Ah, si pretul e diferit (3k in plus pentru D4).

Salut, 

D3 (2015)  este un motor de 150 CP // 2.0L tot Drive-E VEA, care nu este suportat de Polestar - D4204T4

Acum, in prezent, din ce vad, Polestar sustine asa: 

- D3 /2.4L / 163 CP - cod motor D5244T17 este un D5 cu "licenta" de D4 (163 CP) ca putere - cu Polestar in duci fix cat un D5 - 470 Nm si 225 / 230 CP. Acest D4 a fost pana de curand D3, cand pe pozitia D3 a

- D4 / 2.4L / 190 CP - cod motor D5244T21 este un D5 cu "licenta" de D4 (190 CP) ca putere - cu Polestar in duci fix cat un D5 - 470 Nm si 225 / 230 CP

- D4 Drive-E / 2.0L / 181 CP - cod motor D4204T14 este noua motorizare VEA - 400 Nm  // 181 CP orginal - Polestar il duce la 440Nm // 200 CP. 

Denumirile de D2, D3, D4, D5 vin din puterea motorului - pe masura ce acestea au crescut, si denumirile acestea au "migrat" - doar D5 ca varf de gama a supravietuit, desi are si el unul mai sus de el - D6 hibridul. Deci Dx este o denumire generica care se schimba in timp - codul motorului conteaza practic, si anul masinii - MY. 

Practic ca si concluzie, la Diesel Polestar suporta asa:

- motoarele in 5 cilindri Diesel (cele in 4 cilindri pana in 2014 nu). 

- motoarele in 4 cilindri Diesel MY2014+, arhitectura VEA - D4, nu D3. 

Insa Polestar este mai mult decat o re-mapare a calculatorului motor - vorbim de transmisie, acceleratie laterala, mentinut acceleratia la un anumit nivel in curbe, etc. Este un mix care schimba experienta de condus. 

 

Edited by maverick

Share this post


Link to post
Share on other sites

Alex, 

Usor prietene - poate ne spui si noua care motor s-a pus pe XC60 de 2.0D ca eu nu stiu - D3 pe XC60 este tot de 2400 cmc, insa limitat la 163 CP. E acelasi motor D5 cu "licenta" de 163 CP. 

Eu stiu ca abia acum cu arhitectura VEA se pun noile motoare de 2L pe XC 60 // noul XC90. 

Dar asta nu inseamna ca nu erau motoare de 2.0D si pe XC60 - spune-mi si mie ca nu stiu. 

Si sa te uiti te rog sa vezi ce motoare similare cu al tau la vremea aceea aveau acelasi cuplu cu al tau. 

eu mi-am achizitionat un XC 60 2,0 l 163 cp D4 din 2012 400 Nm! cutie manuala...apropo imi poate spune cineva daca cutia manuala este fiabila pe acest tip de SUV?!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Foarte fiabila ! Daca merge greu la frug , schimbai uleiul in cutie 

Share this post


Link to post
Share on other sites

eu mi-am achizitionat un XC 60 2,0 l 163 cp D4 din 2012 400 Nm! cutie manuala...apropo imi poate spune cineva daca cutia manuala este fiabila pe acest tip de SUV?!

Poti sa ne dai cod motor? E tractiune fata sau AWD?

Share this post


Link to post
Share on other sites

miercuri am sa o ridic de la reprezenatata volvo din germania mai exact de la mine din oras...

este FWD...dupa ce mia explicat reprezentantul este model 2012 dar facut apgrade pe 2013...ma refer la interior si ceva date tehnice!

miercuri am sa iti dau codul de la motor!!!

daca nu sunt prea direct...la ce iti trebuie codul motor?!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Sa stim despre ce motor este vorba mai exact , volvo au pus badgurile d3 d4 pe diverse motoare (2.4 , 2.0 5 pist , 2.0 vea) daca vrei mai multe informatii mav te poate ajuta , a detinut un 2.0 5 pist , si 2 de 2.4 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now
Sign in to follow this  
Followers 0