Sign in to follow this  
Followers 0
CrusaderRO

Volvo V60 D3 2011 - viteza pilot automat

22 posts in this topic

Salut,

Am observat ceva interesant legat de masina pe care am achizitionat-o recent, mai exact despre viteza afisata pe bord sau la pilotul automat, comparativ cu cea reala (pe care o detecteaza un radar).

Am observat ca la o viteza de 130Km/h a pilotului automat, pe aplicatia iGo de pe telefon imi arata constant 132Km/h. Este aceeasi valoare afisata si in aplicatia Here. Ma indoiesc ca ambele aplicatii calculeaza gresit viteza prin GPS... Dar la fel de ciudat ar fi daca viteza afisata pe pilotul automat ar fi mai mare in realitate (si nu mai mica, cum fac deobicei toti producatorii ca sa nu se aleaga cu procese in urma amenzilor pentru viteza)...

Intrebarea de baza ar fi: care este diferenta intre viteza afisata si cea reala, la masinile voastre, eventual in functie de intervalul de viteza (ma astept ca diferenta sa fie mai mare la viteze mai mari)?

Multumesc!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Iti spun ce am observat cu v50-ul (am umblat ceva mai mult pe autostrada cu el) in functie de uzura cauciucurilor apare o scadere cu 1-3 km/h dinspre noi spre limita minima(vorbesc de cauciucurile specificate de producator) 

La 135 pe bord gps-ul imi variaza intre 132/137 in functie de deal sau vale (aici apar erorile pe gps) 

Pe plat 135 pe bord / 134 pe gps .

55 pe bord , 54 pe gps uneori 55 

La v70 in general bordul arata cu 10 mai mult decat gps-ul

Sper ca ti-am fost de ajutor . 

Edited by Cristi Muresan
Completare

Share this post


Link to post
Share on other sites

Salut,

Am observat ceva interesant legat de masina pe care am achizitionat-o recent, mai exact despre viteza afisata pe bord sau la pilotul automat, comparativ cu cea reala (pe care o detecteaza un radar).

Am observat ca la o viteza de 130Km/h a pilotului automat, pe aplicatia iGo de pe telefon imi arata constant 132Km/h. Este aceeasi valoare afisata si in aplicatia Here. Ma indoiesc ca ambele aplicatii calculeaza gresit viteza prin GPS... Dar la fel de ciudat ar fi daca viteza afisata pe pilotul automat ar fi mai mare in realitate (si nu mai mica, cum fac deobicei toti producatorii ca sa nu se aleaga cu procese in urma amenzilor pentru viteza)...

Intrebarea de baza ar fi: care este diferenta intre viteza afisata si cea reala, la masinile voastre, eventual in functie de intervalul de viteza (ma astept ca diferenta sa fie mai mare la viteze mai mari)?

Multumesc!

Salut, 

Teoretic sunt 2 cauze: 

- roti / anvelope: cu ce jante // dimensiuni a venit masina si ce ai acum pe masina? 

- decalaje de GPS - de obicei, aici bine ai mentionat, km la bord mai mult ca in realitate pe GPS. Asta am observat la mine - 4% diferenta intre afisaj in bord in plus fata de viteza reala - verificat inclusiv cu radarul politiei :). 

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Salut,

Multumesc tuturor pentru informatii. Inca nu sunt convins ca nu este ceva in neregula fie cu masina fie cu telefonul meu :) ... insa poate fi si absolut normal pentru conditiile de drum.

Am cauciucurile de iarna pe ea, cele cu care a venit (235/55/17). Recunosc ca atunci cand am mers, nu era tocmai frig afara... aproximativ 15 grade. Cu toate astea mi se pare foarte ciudat sa pun pilotul automat la 130 si sa-mi apara pe GPS un 132 constant... 

Mai am de facut un drum weekend-ul asta si o sa verific totul din nou pe autostrada... insa daca nu se schimba si vremea s-ar putea sa am aceeasi problema.

Daca mai aveti idei si/sau solutii va rog sa le mentionati!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Am descoperit si problema , din ce am observat eu (+un site) masina poate incalta : 215 / 50/17 ( pe jante 7j) 235/ 45/17 (jante 8j parca) sau 235 / 40 / 18 

 

Deci problema ta este legata de acele cauciucuri , te rog verifica ce tip de jante ai ,si ce cauciuc poate incalta acea janta !

http://www.wheel-size.com/size/volvo/v60/2012/#trim-d5-eudm

Share this post


Link to post
Share on other sites

Da, pare a fi 

215/50R17 91W7Jx17 ET505x108M14 x 1.563.42.3
 
235/45R17 94W8Jx17 ET555x108M14 x 1.563.42.3 

Ma voi uita si in CIV sa vad ce marimi sunt acceptate.

Problema este ca masina a venit cu aceste cauciucuri... :) 

Per ansamblu, care sunt mai bune si de ce? (215/50 sau 235/45)

Multumesc

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pai in functie de cat de lata este janta , acel J ... dupa experienta mea (in cautarea unui v60 am testat 7 masini) diferenta este aproape 0 pe uscat (masinile au fost foarte intes si obiectiv testate) 

Pe zapada teoretic o anvelopa mai subtire este mai buna (vezi masinile de rally)

Cele pe 18 fac o diferenta , dar intre cele 2 dimensiuni pe 17 ... 

Tu trebuie sa vezi ce jante ai pe masina (J-ul lor) scrie pe spite pe fata interioara , si in functie de asta iti schimb cauciucurile corespunzator 215/235 , avand in vedere legislatia romaniei , poti avea probleme (iti iau talonu) , nu trece itp , in caz de accident esti invinovatit (nu stiu in ce masura se aplica efectiv treaba asta in ro )

Edited by Cristi Muresan
Completare

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ok, deci trebuie sa caut niste cauciucuri noi de 215/50 ..sau pe cineva care sa faca schimb cu ale mele :) 

E posibil ca asta sa fie si cauza pentru care masina are si consumul mai mare decat ma asteptam sa fie...

Ramane totusi intrebarea: cum puteau sa livreze cauciucuri originale de dimensiuni care nu corespund cu specificatiile tehnice?!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pai , poate ai nevoie 235/ 45 / 17 ... ai verificat j-ul ? Ai cumva versiunea ocean race ? 

Legat de a 2-a intrebare , clar afecteaza consumul , si viteza aratata pe bord vs. Viteza reala 

Edited by Cristi Muresan

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pune o poza cu jantele poate ne dam seama ce model este , sau cauta pe volvo/ accessories,  si le gasesti pe ale tale si te uiti ce specificatii au

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nu am Ocean Race cu siguranta. Este vreo metoda sa gasesc dimensiunea jantei fara sa o dau jos? (sau mai bine zis, unde ar trebui sa gasesc scris J-ul?).

Voi pune si poze cu prima ocazie.

 

EDIT: scuze, nu am vazut ca ai editat postarea de mai sus. Voi cauta J-ul pe spite in speranta ca este si vizibil :) 

Edited by CrusaderRO

Share this post


Link to post
Share on other sites

Am gasit o poza (destul de neclara din pacate). Par a fi Aluminium rim "Artio" 8 x 19". Deci mi-ar trebui de 235/45, nu?

Stiti pe cineva cu care sa pot face un schimb de cauciucuri (sau chiar de jante cu totul)? :D 

jante.jpg

Share this post


Link to post
Share on other sites

Multumesc DIA, insa imi trebuie de 235/45 :(

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ok, nu-i problema. Aveam impresia ca vrei sa ramai la 215.

In orice caz, eu le-am schimbat tot pt unele de 235/45, doar ca pe R18. Deci recomand

Share this post


Link to post
Share on other sites

Salut,

Eu am rulez cu tipul urmator de jenti : Pontos 235/45 R17 si pot sa afirm ca am o diferenta de +/-2 Km/h, in minus, intre ceasul din bord ai alte aparate de masura.

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

In manualul masinii ar trebui sa fie mentionata eroarea vitezometrului. Toate masinile au, mai ales la viteze mari, sunt masini la care scrie in manual ca peste 130km/h eroarea poate fi si de 10km/h. Asa ca nu iti face griji inutile, e normal.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Da, ar trebui sa fie o eroare, dar in minus. La mine aparea in plus (adica aveam pe GPS mai mult decat pe bord). Dupa echilibrarea rotilor + presiune s-a rezolvat problema si am -2km/h pe GPS fata de bord, ceea ce este super :D 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Mergi la Volvo si programeaza masina pt rotile care trebuie . 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now
Sign in to follow this  
Followers 0