ares88

volvo s60 ulei + distributie

82 posts in this topic

buna ziua. Sunt nou pe forum si nou in lumea volvo. Am achizitionat un volvo s60 2011 d5 215bhp de curand. Sunt extrem de multumit de masina (inainte aveam un vw passat). Nici nu se compara cu altceva de pe strada.

sa trec la subiect. Vreau sa ii schimb uleiul, distributia( ca se apropie de 180.000km) si placutele de frana. Va rog sa imi recomandati ce fel de piese sa achizitionez si unde sa le schimb.

ps.:la volvo iasi mi-a cerut 1400 ron pentru schimbul de ulei. Mi s-a parut putin cam scump.

pps.: Daca stie cineva cum se schimba computerul de bord in lb. Engleza.

 

 

multumesc

Share this post


Link to post
Share on other sites

Uleiul costa cam 60-70 lei / l ai nevoie de 5.9 (spune cartea tehnica) + filtru .

La distributie iti recomand sa iei legatura cu Midnight caller (utilizator pe forum) .

Placute de frana oem , jurid (cica asteas oem) , ate ... eu am folosit si ferado au fost bune

Share this post


Link to post
Share on other sites

Multumesc de raspuns. Apreciez mult.

 

m-ar interesa si un service apt de asa ceva in zona buzau, ploiesti, bucuresti. Cei de la reprezentanta mi-au zis ca nu schimba decat cu piesele lor.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Tocmai de acea am spus sa iei legatura cu Midnight  , are si service , sau Bogdan G . Tot de pe forum . 

De curiozitate pt distributie cat au cerut cei de la iasi ? 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Mie cei de la cj de la reprezentanta mi-au facut o oferta pt schimb de ulei in jur de 500 lei (acelasi ulei , aceasi cantitate , difera filtrul , probabil )

Share this post


Link to post
Share on other sites

Eu nu dau garantie decat atunci cand vand eu piesele iar o distributie OEM era 719 lei +550 lei montaj cu tot cu TVA . 

Revizia sare de 1000 lei cu piese de calitate in orice varianta. 

Kitul de auxiliara e belea mare la modelul asta si costa mai mult decat distributia . 

Limba de schimbat e vreo 1000 lei . 

 

Cel mai bine mergi la Alex, eu zic pas . 

Da nu inteleg cum adica sa schimbi uleiul ? Cred ca ai vrut sa spui toate filtrele plus ulei ? Nu ? 

 

A si inca ceva, cand iti iei o masina de 15.oooE te uiti la 1400 lei cat costa revizia la reprezentanta ? WOW . 

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pe placutele de frana scrie sus VOLVO, in stanga ATE si in dreapta JURID. Deci pui de care doresti ca tot aia e :))

Share this post


Link to post
Share on other sites

Apropo, prima oara distributia se schimba la 90k sau la 120k?

Share this post


Link to post
Share on other sites

La 180.ooo km se schimba distributia si la 90.ooo km auxiliara, mare grija pt ca auxiliara e cu probleme la modelul tau si poate rupe distributia . 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Distributie + accesorii + schimb ulei cutia de viteze ~4500 ron in iasi la rezentanta

Edited by ViciuS
1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Doar daca masina are peste 200.000km.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Buna ziua. La schimbul de curea distributie se schimba si pompa apa

?

se recomanda. Pretul pentru pompa a fost undeva la 850 ron doar kitul si 165 ron manopera :)

Edited by ViciuS

Share this post


Link to post
Share on other sites

Depinde si cati kilometrii are masina....

Share this post


Link to post
Share on other sites

SALUTARE.

Tocmai am achiziționat un S60 1.6 D, an 2011,din GERMANIA. As dori, pentru liniștea mea sa fac un schimb complet de filtre și ulei.Ce producători îmi recomandați? Mașina are 119000 km.

Mersi 

Share this post


Link to post
Share on other sites

SALUTARE.

Tocmai am achiziționat un S60 1.6 D, an 2011,din GERMANIA. As dori, pentru liniștea mea sa fac un schimb complet de filtre și ulei.Ce producători îmi recomandați? Mașina are 119000 km.

Mersi 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Filtre Mann sau Mahle si ulei Castrol sau original

Share this post


Link to post
Share on other sites

Eu recomand toate filtrele pe original mai putin cel de aer motor, iese fix acelasi pret, ba chiar mai ieftin cu cativa lei . Uleiul pt Euro 5 este Castrol Magnatec Professional pt Ford, este un singur tip si nici nu e foarte scump . 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now