Zefirus

Accident Volvo C30

35 posts in this topic

Salut,

N-am mai postat de ceva vreme.. Asta e un lucru bun, inseamna ca a mers totul bine. Pana acum.

Eu eram parcat, si un domn cu un VW Bora a dat zdravan cu spatele in mine.

Atasez o poza cu ce-am patit.

Am cateva intrebari: piesa respectiva se poate inlocui la C30? mai exista vreo sansa sa iasa masina cum era?

 

12325915_1019003788165297_1064494883_o.jpg

Share this post


Link to post
Share on other sites

La o tinichigerie calumea, iese.

Eu n-as inlocui-o, asta inseamna sa tai din caroserie...

 

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Merci..

De reprezentanta Volvo din Cluj ce parere ai, Behu?

Sunt buni pe tinichigerie?

Share this post


Link to post
Share on other sites

La Cluj acolo cei mai tari in tinichigerie sunt samsarii. Eu zic totusi sa nu pui aparatul de sudura pe ea ca o sa inceapa sa rugineasca. Nici chitul nu imi place dar decat rugina mai bine chit. Si inca ceva. Cand o trage, sa nu o traga cu sudura ca tot dracu ala e... rugineste pe spate. Sa o traga cu lipici/ ventuze sau sa o impinga din interior (dar nu cred ca sta vreun tinichigiu sa demonteze panoul interior)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nu am nicio experienta cu reprezentanta pe partea asta - tinichigerie/vopsitorie...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Aripa spate se poate schimba, dar este costisitor. Pe interior nu ai loc, iar cu ventuze nu cred ca merge. Cred ca tot la puncte de sudura se ajunge. Eu am o usa trasa cu puncte de sudura (asa am luat masina, acum 8 ani) si nu a ruginit pe nici o parte

Share this post


Link to post
Share on other sites
Chiar acum, paunionutz a spus:

Aripa spate se poate schimba, dar este costisitor. Pe interior nu ai loc, iar cu ventuze nu cred ca merge. Cred ca tot la puncte de sudura se ajunge. Eu am o usa trasa cu puncte de sudura (asa am luat masina, acum 8 ani) si nu a ruginit pe nici o parte

Se poate schimba aripa spate fara sa tai din caroserie?

Nu suna bine nici o alta varianta sincer.. :(

Share this post


Link to post
Share on other sites

Se taie toata aripa.  De la stop, la prag, la plafon, la stalpul usii, cu tot cu geam

Share this post


Link to post
Share on other sites

Floare la ureche sau vorba rusului "piece of cake":D..Se rezolva intr-o zi si iese f bine,insa sa stii unde sa o faci..Nu te impacienta ca este un fis ca si problema..

Share this post


Link to post
Share on other sites

Vorbeste cu @skipper2oo6, tocmai a facut operatiunea asta, tot pe partea stanga.

Edited by Brava
1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Eu in locul tau nu as pune flexul pe masina. Se poate trage. Ar fi fost buna o poza frontala cu busitura. Daca s-a largit luftul dintre aripa si usa e cam nasol...

Eu in locul tau as suna si m-as duce cu masina la cei care trag cu ventuze (fara afectarea vopselei). N-ai nimic de pierdut.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Acum 8 ore, zack a spus:

Eu in locul tau nu as pune flexul pe masina. Se poate trage. Ar fi fost buna o poza frontala cu busitura. Daca s-a largit luftul dintre aripa si usa e cam nasol...

Eu in locul tau as suna si m-as duce cu masina la cei care trag cu ventuze (fara afectarea vopselei). N-ai nimic de pierdut.

Bineinteles ca s-a largit..... Inca nu imi vine sa cred, sunt in stare de soc si sperantele mele ca reparatia sa iasa bine bat inspre minim..

IMG_3981.jpg

Share this post


Link to post
Share on other sites

Mergi la cluj la volvo si discuta cu ei ! Sigur se poate rezolva fara urma ! 

Share this post


Link to post
Share on other sites
1 oră în urmă, Cristi Muresan a spus:

Mergi la cluj la volvo si discuta cu ei ! Sigur se poate rezolva fara urma ! 

Merci de incurajare. Trebuie sa vad cum se procedeaza cu RCA-ul sa pot ajunge la Volvo Cluj, domnul are la City Insurance..

Share this post


Link to post
Share on other sites
1 oră în urmă, Zefirus a spus:

Merci de incurajare. Trebuie sa vad cum se procedeaza cu RCA-ul sa pot ajunge la Volvo Cluj, domnul are la City Insurance..

Intai poti face un drum (macar un telefon/ mail cu poze ) la cj sa vezi ce facilitati ai , sa vezi in ce consta reparatia la volvo , eventual sa iti faca un deviz .

Eu as intreba si ce suma imi dau pt. Reparatie in regie proprie (posibil sa o rezolvi foarte bine si sa ramai si cu bani in buzunar )

Edited by Cristi Muresan

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ca idee, o tabla indoita este deformata plastic, implicit "intinsa" .

Din punctul meu de vedere indreptarea pe suprafete mari este o romaneasca. Nu pune nimeni flexul pe masina, aripa in sine este sudata in puncte pe caroserie, ca sa o dai jos trebuiesc scoase punctele de sudura.

Cu sculele necesare se monteaza o aripa noua si s a rezolvat problema.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ca idee, o tabla indoita este deformata plastic, implicit "intinsa" .

Din punctul meu de vedere indreptarea pe suprafete mari este o romaneasca. Nu pune nimeni flexul pe masina, aripa in sine este sudata in puncte pe caroserie, ca sa o dai jos trebuiesc scoase punctele de sudura.

Cu sculele necesare se monteaza o aripa noua si s a rezolvat problema.

Share this post


Link to post
Share on other sites

E sudata in puncte pe caroserie in spatele usii fata sub cheder, dar sus unde vine pe sasiu cum este prinsa ?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Sudura in puncte, nu exista cordon de sudura pe caroserii

Share this post


Link to post
Share on other sites

Am luat legatura cu cei de la Volvo Cluj, am trimis un mail cu poze. Astept sa vad ce propun.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Tocmai am vorbit cu domnul inginer. Solutia este inlocuirea piesei prin desfacerea punctelor de sudura deoarece e prea mare damage-ul.

Cluj, here I come!

Share this post


Link to post
Share on other sites
Acum 2 ore, Brava a spus:

Ca idee, o tabla indoita este deformata plastic, implicit "intinsa" .

Din punctul meu de vedere indreptarea pe suprafete mari este o romaneasca. Nu pune nimeni flexul pe masina, aripa in sine este sudata in puncte pe caroserie, ca sa o dai jos trebuiesc scoase punctele de sudura.

Cu sculele necesare se monteaza o aripa noua si s a rezolvat problema.

Offtopic ..Stii tu cite ceva insa sint situatii si situatii..Totusi flex  ,dalta,ciocan si alte scule primitive sint excluse de la asa ceva ,dar ma rog.Aripa de decapseaza ,se aliniaza se sudeaza ,etc  insa  daca nu ai posibilitate de a suporta manopera mare +piesa repari si nu schimbi aripa.Trebuie sa stie cine face asta ca tinichigiu  si nu este treaba romanesca.Cu cit se schimba orice reper ce se poate eventual repara cu atit cei care sint activi in acest segment  devin mai plafonati ,limitati ,roboti pe activitati banale.Rau este sa fie un tinichigiu primitiv  iar pregatitorul sa "intinda" 1kg de chit pe o aripa prost lucrata, de ex.

In cazul colegului ,intrucit nu este in culpa ,ma intreb  de ce s-a impacientat stiind ca o rezolva pe asigurarea vinovatului. chiar daca devizul la reprezentanta va fi ceva de nerefuzat  din partea asiguratorului:)

Share this post


Link to post
Share on other sites
Acum 5 ore, V50Saphir a spus:

In cazul colegului ,intrucit nu este in culpa ,ma intreb  de ce s-a impacientat stiind ca o rezolva pe asigurarea vinovatului. chiar daca devizul la reprezentanta va fi ceva de nerefuzat  din partea asiguratorului:)

Mi s-a spus ca nu se poate schimba piesa, iar la cat de rau e mototolita, nu vad cum s-ar putea indrepta..

Share this post


Link to post
Share on other sites

Salutare, sper să nu fie prea târziu, însă în Galați e un tip tare meseriaș care trage la ventuză mai tot.Aruncă o privire pe pagina lui vezi filme și imagini cu cr face.

https://facebook.com/barladeanu.bogdan?slog=5&seq=416194100&rk=0&st=user&fbtype=2048&fref=search

Share this post


Link to post
Share on other sites
La 3/18/2016 at 8:34 PM, Zefirus a spus:

Mi s-a spus ca nu se poate schimba piesa, iar la cat de rau e mototolita, nu vad cum s-ar putea indrepta..

Se face cu rabdare si pricepere atit timp cit nu este din aluminiu  si este indoita asa cum este  prezenta in poza :)

Offtopic ..daca as prezenta diverse imagini cu lovituri ,infundaturi,etc  de repere pe segmentul tinichigerie ,ai intelege un pic....Este foarte economic si facil sa schimbi un reper cu altul nou dupa care sa creasca pretul lucrarii ,insa NU toti clientii isi permit asa ceva ,mai ales daca nu au cui sa deconteze paguba(unele cazuri)..Sa dai citeva sute de E pe schimbare aripa  sau mai bine  sa repari aripa pe bani mai putini? Cum  ar fi mai bine?:) 

Cine vinde piese in special si din asta isi cistiga banii in principal iar apoi  mai bricoleaza cite ceva este un ceva iar cine cistiga doar din servicii auto este cu totul altceva  ca si bani ,timpi ,cost manopera..Ma rog ,sa nu plictisesc 

Edited by V50Saphir
1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now