Zefirus

Accident Volvo C30

35 posts in this topic

Am si eu o curiozitate. Unde erai parcat de nu te-a vazut domnul cu Falschwagen? Erai cumva pe trotuar pe un colt de strada? Ai poze de la locul faptei?

Sa n u ma intelegi gresit.... dar poate invata si altii din acest accident minor.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Așa cum am spus tipul trage tabla cu diferite scule, caută pe net Dent Dial,

Din punctul meu de vedere, tăierea folosind sudura, flex nu face altceva decât să ardă vopseaua sau tratamentul metalului. Ei îți vor vopsi exterior dar în timp rugină se va instala la interior și îți spun din experiență.

Acum putem vorbi și despre aplicarea vopselei / lac, care la noi cam lasă de dorit.

Concluzionând eu aș merge pe tehnica de îndreptat + un poliș mic. Tu hotărăști. 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Buna,

Aici in UK cred ca masina ar fi considerat ca dauna totala in cazul in care aripa spate trebue schimbata.

Trebue discutat cu firma de asigurare si servce-ul Volvo ca ei sa ajunga la o concluzie din punctul de vedere daca masina mai merita de reparat sau nu.

La masina mea aripa spate + geanta de pe roata spate a fost zgaraiat (nu era indoit), firma de asigurare a platit 1300 £ pentru revopsirea pieselor respective + masina inchiriata pe durata reparatiei.

Reparatia la aripa din spate s-ar putea sa ajunga la un pret care trece de valoarea masinii (daca este reparat pe asigurare).

Share this post


Link to post
Share on other sites

Cam greu sa-ti dea cineva dauna totala la o aripa busita.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Colegu' @skipper2oo6 a avut o dauna mai nasoala pe aripa + portiera, i-au schimbat atat aripa cat si portiera pe asigurarea vinovatului, poate el sa-ti dea mai multe detalii.

Imi pare rau de masinuta Bostane, dar e mai bine sa se indoaie tabla decat sa patesti tu ceva. :D

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Tot din Galati sunt si tipii astia PDR Experts, nu repara folosind metoda clasica (flex, sudura, etc.) si vad ca se baga si la lucruri mai complicate. In cazul in care se poate repara dauna ta, sa stii ca nu se face intr-o zi - doua si nu stiu daca se merita sa bati drumul pana acolo.

pdr.jpg.3d3d915e3cb77b7c16d3ae7ea5a4337d

Share this post


Link to post
Share on other sites

Salut Zefirus, ai rezolvat ceva?

Ca sa-ti explic pe scurt, am avut si eu un incident in acelasi loc, dar ceva mai accentuat. Am rezolvat totul pe polita vinovatului (RCA, Allianz Tiriac), la serviceul Tiriac Auto Ford.

La mine devizul final a fost de 19717 ron (inclus tva si manopera).

Ce te intereseaza pe tine; aripa (cod 31290960) a costat 2412 (fara manopera). La mine s-a schimbat si panoul interior bla-bla, neinteresant in cazul de fata.

Masina a iesit destul de bine zic eu, dar iti pot confirma si colegii de mai sus care au mentionat de mine.

Daca nu esti vinovat, n-ai stres. Daca se dovedeste altceva si trebuie sa scoti bani din buzunar, atunci iti recomand sa faci aceasi operatiune, in regie proprie (schimbat aripa dezmembrari, sudat, vopsit) dar la un service decent.
Multa bafta!

 

IMG_1056.JPG

IMG_1057.JPG

IMG_2659.JPG

IMG_2662.JPG

3 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Revin cu poze "after".

Sunt multumit de reparatia facuta de Premium Cars Cluj. =)

IMG_4417.jpg

IMG_4418.jpg

IMG_4419.jpg

4 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pana la urma ce au facut? Au schimbat aripa? Se vad diferente de culoare?

Share this post


Link to post
Share on other sites
Acum 10 ore, zack a spus:

Pana la urma ce au facut? Au schimbat aripa? Se vad diferente de culoare?

Da, a fost inlocuita aripa.

Nu mi se pare ca se vad diferente de culoare si eu sunt destul de atent la detalii.. 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now