Guest Nelu

un alt film despre romania

25 posts in this topic

Mda, pacat ca ne conduc niste idioti, puteam ajunge un stat ff important si renumit, la inventii si IT suntem printre primii, se mai zice ca romanu invata repede din lipsa de alte optiuni, americanu daca nu intelege X o lasa balta ca isi permite, sau daca i se strica ceva isi ia altu, dar noi ne chinuim si chinuim pana il reparam si asa dobandim cunostintele. etc

Parerea mea

Share this post


Link to post
Share on other sites

Apropos de idioti:

Am inteles ca-i in Eforie.

post-770-12877847764432_thumb.jpg

Share this post


Link to post
Share on other sites

Parerea mea e ca suntem prea modesti. Americanu', daca inventeaza orice prostie, incepe sa "strige" in stanga si in dreapata ca ce a creat el nu poate sa faca nimeni. Oricum sunt multe capitole la ca re suntem cu mult peste multi.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Mda, pacat ca ne conduc niste idioti, puteam ajunge un stat ff important si renumit, la inventii si IT suntem printre primii, se mai zice ca romanu invata repede din lipsa de alte optiuni, americanu daca nu intelege X o lasa balta ca isi permite, sau daca i se strica ceva isi ia altu, dar noi ne chinuim si chinuim pana il reparam si asa dobandim cunostintele. etc

Parerea mea

as vrea sa-ti amintesc faptul ca acei idioti care ne conduc sunt alesi de noi.  :-\  . slaba cosolare dupa ce iti rupi gatul pe sosele si ambulanta vine la tine dupa 3 ore.

Share this post


Link to post
Share on other sites

off topic

@maurice: ei spun ca stiu sa vorbeasca nu sa si scrie.....

Share this post


Link to post
Share on other sites

Poate ca generalizez eu... dar sa nu credeti ca lucrurile in viata de zi cu zi se intampla sub alta logica decat pricipiul de functionare al unei masini; al unui Volvo spre exemplu.  ::)

Toate lucrurile au o logica si ce ni se intampla, nu sunt cazuri izolate sau... oameni care nu ne merita. Spunem in general despre noi, ca romani ca avem potential, suntem deosebiti si am merita ceva mai mult. Dar daca conduci o masina fara ulei la servo, nu e logic ca o sa strici si pompa de servo si caseta de directie? Sunt niste evenimente in lant...

Problema noastra este ca nu avem identitate si nu stim sa avem incredere in noi, sa ne vedem partile bune asa cum e in clipul postat.

Spuneti-mi va rog, care este elementul definitoriu cand mergeti la un interviu sau cand angajati pe cineva?

Daca omul nu are incredere in el, il angajati? Ma indoiesc.

Ei bine asta e si defectul nostru, prea "punem botul" la tot ce spun celelte natii despre noi.

Va pot da "N" argumente ca suntem superiori celor din occident si alte "N" argumente ca le suntem inferiori. Pur si simplu, ne lipsesc cateva sute de ani de identitate nationala si asta nu se poate rezolva peste noapte...

Uite filozofand eu aici... vad ca pe pachetul meu de tigari scrie: In hoc signo vinces.

Oare sa fie logo-ul volvo?

Va las cu bine.

O seara buna tuturor!  ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Adi 2727, ma impresionat cit de mult adevar ai spus. eu sint constient de timorarea acestei natii si de cava timp incerc sa-i lamuresc si pe altii ca nu sintem o carpa murdara pe marginea santului, dar e munca multa de depus in acest sens. pe de alta parte o alta munca de convingere o duc in a face uitata ideea ca "noi am pus coada la pruna". e greu, e foarte greu.

Share this post


Link to post
Share on other sites

...nu numai ca am pus coada la pruna, o si bem pe pruna asta foarte mult  :blackeye:

Share this post


Link to post
Share on other sites

1. Cetatea Devei(in restaurare, nu am putut face poze in/din cetate),

2. Primul Decebal de care imi amintesc.

post-952-12877849903061_thumb.jpg

post-952-12877849919866_thumb.jpg

Share this post


Link to post
Share on other sites

Am vazut si eu Cetatea Devei. Exceptional loc. Daca vizitezi acele locuri... ai impresia ca te intorci in timp si retraiesti momente de glorie. Nu credeti ca dacii isi constientizau mai mult decat noi propria valoare? Va amintiti ce au facut cu Fuscus? Sau ce "pace" au facut cu Domitian? Ar trebui sa ne intoarcem  in timp si sa vedem cine suntem. Nu sa ne umilim pentru a nu "supara" pe cineva. In ceea ce priveste acel film... jos palaria. Ma bucur ca pe forum sunt oameni care gandesc ca si mine.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Cetatea Devei asa cum arata in forma actuala nu are legatura cu vechii Daci. A fost construita in 1269 - si atestata de atunci. Intr-adevar sau gasit urme dacice acolo dar ceea ce se vede astazi nu are arhitectura dacica.

In anul 1784, in timpul rascoalei conduse de Horia, Closca si Crisan, stapanii cetatii au opus rezistenta atacurilor iobagilor si minerilor din Muntii Apuseni. Neinarmati si lipsiti de o buna organizare, rasculatii nu au reusit sa cucereasca cetatea asediata. Siliti sa se retraga, ei au lasat in mana nobililor 86 de prizonieri, carora li s-au taiat capetele, iar trupurile le-au fost aruncate intr-o groapa comuna, in spatele cetatii.

O explozie produsa in 1849 in magazia cu praf de pusca a aruncat in aer zidurile cetatii, prefacand totul intr-un morman cu pietre.....asadar ceea ce se vede acum are o structura tipica perioadei feudale.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Cetatea Devei asa cum arata in forma actuala nu are legatura cu vechii Daci. A fost construita in 1269 - si atestata de atunci. Intr-adevar sau gasit urme dacice acolo dar ceea ce se vede astazi nu are arhitectura dacica.

In anul 1784, in timpul rascoalei conduse de Horia, Closca si Crisan, stapanii cetatii au opus rezistenta atacurilor iobagilor si minerilor din Muntii Apuseni. Neinarmati si lipsiti de o buna organizare, rasculatii nu au reusit sa cucereasca cetatea asediata. Siliti sa se retraga, ei au lasat in mana nobililor 86 de prizonieri, carora li s-au taiat capetele, iar trupurile le-au fost aruncate intr-o groapa comuna, in spatele cetatii.

O explozie produsa in 1849 in magazia cu praf de pusca a aruncat in aer zidurile cetatii, prefacand totul intr-un morman cu pietre.....asadar ceea ce se vede acum are o structura tipica perioadei feudale.

Nota 10, @parola, te rog adu-mi carnetul de note si apoi aseaza-te in banca! Multumesc!

Nelu, e frumoasa Cetatea Devei, dar si mai frumoasa este familia ta, sunteti minunati cu totii! Aveti grija de voi! Salutari!

Share this post


Link to post
Share on other sites

@ roco, multumesc. se spune ca frumusetea vine din interior.

am pus pozele pt. ca nu sunt UNDERCOVER ca de ex. â€rocoâ€, parola... (se pare ca in mine ati avut incredere si mi ati dezvaluit identitatea voastra... in ce ma priveste, aceasta ramane in siguranta).

de la ceilalti, asteptam POZE!

PS @ roco, saptamana trecuta cand ma aflam prin apropiere am vrut sa te sun sa ne intalnim la o cafea dar, dupa ce am facut distanta Sibiu/Alba - Sebes cu viteza de 10 m / minut si apoi prin Orastie 1,5 ore in drum spre Deva unde am ramas o zi, n am mai avut curajul sa ma intorc! poate cand mai mergi in Germania, ne intalnim in Oradea!

Share this post


Link to post
Share on other sites

PS @ roco, saptamana trecuta cand ma aflam prin apropiere am vrut sa te sun sa ne intalnim la o cafea dar, dupa ce am facut distanta Sibiu/Alba - Sebes cu viteza de 10 m / minut si apoi prin Orastie 1,5 ore in drum spre Deva unde am ramas o zi, n am mai avut curajul sa ma intorc! poate cand mai mergi in Germania, ne intalnim in Oradea!

Cu draga inima!!

Share this post


Link to post
Share on other sites

1. Castelul Peles din Sinaia,

2. Cineva din Romania a luat prima nota de 10 din lume, la gimnastica, la Olimpiada.

post-952-12877849959954_thumb.jpg

post-952-12877849973521_thumb.jpg

Share this post


Link to post
Share on other sites

Datorită lui Olăroiu, arabii se bat pe steagul românesc!

5 martie 2009   

Datorită lui Olăroiu, arabii se bat pe steagul românesc!Cu două ore înainte de meciul cu Al-Shabab, aceeaÈ™i echipă care a stat, acum două zile, la originea demiterii lui Olăroiu, mai mulÈ›i fani ai lui Al-Hilal au mers spre stadionul care a găzduit partida joi seară cu steaguri È™i însemne româneÈ™ti.

Aflând că suporterii lui Al-Hilal intenÅ£ionează să protesteze faÅ£ă de demiterea lui Cosmin Olăroiu din funcÅ£ie, autorităÅ£ile saudite au intrat în alertă. PoliÅ£ia a pus mai multe filtre de control în drumul spre stadion ÅŸi s-a dat ordin ca toate tricourile ÅŸi steagurile României să fie confiscate!

„Oamenii sunt, pur ÅŸi simplu, dezbrăcaÅ£i de orice tricou galben, nu numai de cele cu însemnele Românieiâ€, a povestit un suporter, care a mai relatat că, în unele locuri, au existat ciocniri între fani ÅŸi forÅ£ele de ordine!

Contactat de ProSport, Cosmin Olăroiu a comentat dur situaÅ£ia tensionată de la Riad. „E o situaÅ£ie incredibilă aici. Unii suporteri au reuÅŸit să aducă la stadion steagul României, însă în momentul în care l-au fluturat lângă un steag al Arabiei Saudite, poliÅ£iÅŸtii au intrat peste ei ÅŸi i-au bătut cu bestialitate! Am fost ÅŸocat, când am auzit ce se întâmplă! Tocmai de aceea, nici nu mă duc la stadion pentru meciul cu Al-Shabab. Mă duc direct acasă, pentru că interzicerea steagului României pe un stadion din Riad este o jignire pentru mine ÅŸi pentru Å£ara meaâ€, a declarat Olăroiu.

După cum se È™tie, Cosmin Olăroiu a fost demis din funcÅ£ia de antrenor al celor de la Al-Hilal după finala Cupei „Coroanei PrinÅ£ului†câştigată în faÅ£a celor de la Al-Shabab pe motiv că s-a luat la harÅ£ă cu poliÅ£iÅŸti, ÅŸi-a aruncat tricoul de campion pe care era poza prinÅ£ului moÅŸtenitor ÅŸi nu a participat la festivitatea de premiere.

Demiterea tehnicianului român la presiunea familiei regale i-a înfuriat pe suporterii lui Al-Hilal, care au făcut plângere la FIFA ÅŸi au È™i declarat că intenÅ£ionează să se prezinte la meciul de joi seară, tot cu Al-Shabab, dar în campionat, cu tricouri ÅŸi steaguri ale României, în semn de solidaritate cu Oli.

ÃŽn cele din urmă, Al Shahab s-a dovedit o adevărată piază rea pentru Al Hilal. Fosta echipă a lui Olăroiu, cu Rădoi titular, a încheiat doar la egalitate, scor 1-1, partida din deplasare cu Shahab, primind o piedică serioasă în lupta pentru titlu.

A fost primul meci al lui Al Hilal fără Olăroiu pe banca tehnică, iar situaÅ£ia tensionată de la echipa arabă din ultima vreme pare a-ÅŸi fi pus amprenta pe jocul campionilor din Arabia Saudită. La meciul cu Al Shahab, în locul lui Olăroiu banca tehnică a grupării arabe a fost ocupată de secundul Necula, interimar până la numirea unui alt antrenor principal. Mai mult, în finalul partidei, Rădoi a fost eliminat, pentru al doilea galben, după o intrare tare, iar între oficialii celor două echipe au avut loc incidente serioase în tribune, lucru fără precedent în Arabia Saudită.

Rivalii de la Al Ittihad s-au impus cu 3-0 pe teren propriu în faÅ£a lui Al Ittifaq, echipa antrenată de Ioan Andone, ÅŸi au trecut pe prima poziÅ£ie a clasamentului. Cu patru etape înainte de încheierea campiontului, Al Ittihad e lider în Arabia Saudită, cu 46 puncte, cu două mai mult decât Al Hilal. Cele două echipe se vor întâlni însă în ultima etapă a campionatului.

http://www.bihoreanul.ro/sport/datorita-lui-olaroiu-arabii-se-bat-pe-steagul-romanesc-4024791

post-952-12877857068368_thumb.jpg

Share this post


Link to post
Share on other sites

România a câştigat marele premiu la salonul de invenţii de la Geneva

Firma MB Telecom SRL, firma cu capital integral românesc, a câştigat marele premiu cu invenÅ£ia Roboscan, la cel mai mare salon internaÅ£ional în domeniu care se desfăÅŸoară în perioada 1-5 aprilie 2009, la Geneva.

Succesul inventatorilor români este cu atât mai răsunător cu cât juriul internaÅ£ional de 82 de membri a votat "în unanimitate ÅŸi cu felicitari acordarea marelui premiu - The Grand Prix of the 37th International Exhibition of Inventions of Geneva - firmei MB Telecom pentru produsul Roboscan 1 M, apreciat a fi cel mai avansat sistem de radiografiere cu raze gama a camioanelor".

ÃŽn această competiÅ£ie au fost înscrise aproximativ o mie de invenÅ£ii din 45 Å£ări, din care firma românească a ieÅŸit câştigătoare deÅŸi, la deschiderea salonului, favorită era o firmă spaniolă.

Ce este Roboscan 1M

Roboscan 1M este un sistem mobil pentru radiografierea containerelor ÅŸi camioanelor, complet robotizat, care poate fi operat de o singură persoană, de la o distanÅ£ă sigură pentru a evita total expunerea profesională sau accidentală la radiaÅ£ie ionizantă. ÃŽn prezent Roboscan 1M este singurul sistem din lume care asigură protecÅ£ia totală a operatorilor împotriva radiaÅ£iei ionizante produsă de sistemele de radiografiere, fiind în acelaÅŸi timp cel mai automatizat ÅŸi inteligent, cel mai flexibil ÅŸi versatil sistem.

Roboscan 1M cumulează pe o platformă unică, într-un produs de înaltă complexitate, tehnologii precum: fizica nucleară, electronică, informatică, telecomunicaÅ£ii, mecanică, hidraulică, pneumatică, calcul cu element finit ce necesită pregătire transdisciplinară în aceste domenii. Cercetarea ÅŸi proiectarea acestui produs de mare complexitate este rezultatul eforturilor pe parcursul a patru ani, a unui colectiv de 15 specialiÅŸti români din cadrul fimei MB Telecom care a finanÅ£at acest proiect de cercetare integral din resurse proprii investind aproximativ ÅŸase milioane de euro.

http://www.bihoreanul.ro/magazin/romania-a-castigat-marele-premiu-la-salonul-de-inventii-de-la-geneva-4161867

Share this post


Link to post
Share on other sites

APLAUDATÄ‚ LA CASA ALBÄ‚. Cum a lăudat Barack Obama „talentul ÅŸi creativitatea†unei românce de 35 de ani. Gândul v-o prezintă pe Rada Mihalcea, inclusă în topul 100 cercetători americani

http://www.gandul.info/news/aplaudata-la-casa-alba-cum-a-laudat-barack-obama-talentul-si-creativitatea-unei-romance-de-35-de-ani-gandul-v-o-prezinta-pe-rada-mihalcea-inclusa-in-topul-100-cercetatori-americani-5344791

Share this post


Link to post
Share on other sites

Romania poseda un perpetuum mobile

In Muzeul National Tehnic "Dimitrie Leonida" din Bucuresti exista un obiect de patrimoniu care sta intr-un seif metalic blindat, chiar in biroul directorului muzeului. Este vorba despre "Pila termoelectrica cu temperatura uniforma", cunoscuta sub numele de "Pila lui Carpan", realizata in 1950.

http://www.ziua.ro/display.php?id=195515&data=2006-03-11

Share this post


Link to post
Share on other sites

"Mihai Viteazul", pe locul III în topul filmelor istorice din toate timpurile

Pelicula "Mihai Viteazul", regizată de Sergiu Nicolaescu, ocupă locul III în topul celor mai apreciate filme istorice din toate timpurile, înaintea unor producÅ£ii ca "Braveheart", "Judgment at Nuremberg" sau "Ghandi", potrivit celui mai recent clasament alcătuit de Internet Movie Database.

http://www.bihon.ro/stiri/cinema/articol/mihai-viteazul-pe-locul-iii-in-topul-filmelor-istorice-din-toate-timpurile/cn/news-20100119-07534960

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now