TeodorDrobota

Parere S60 1.6D

49 posts in this topic

Clujul e cam scump din pacate , si cam nesimtiti din pct. meu de vedere .

Share this post


Link to post
Share on other sites

Buba la D2 este ca nu tine 240.ooo km distribuția asa cum scrie în carte . După 160.ooo km se poate rupe oricând.

Cauta piesele pe Ford OE. Exista și kit distribuie plus pompa de apa dar e mai scumpa decât kit distribuție plus pompa . Ca idee la mine un kit cu tot cu pompa costa 920 lei Ford OE . Cu manopera ajungi la 1300 lei mai pui și o curea auxiliara cu întinzător și tot nu ajungi la 2500 lei .

Trimis de pe al meu SM-G935F folosind Tapatalk

Share this post


Link to post
Share on other sites
On 16.11.2016 at 10:17 PM, TeodorDrobota said:

Salutare.

Astazi a iesit masina din reprezentata si rezultatele sunt minunate.

Nu are probleme mecanice de niciun fel, iar la diagnoza, a iesit ceva eroare care a fost stearsa si apoi nu a mai aparut. ( au zis ca ar fi din cauza unei caderi de tensiune sau ceva de genul si ca daca reapare eraoare, sa facem o rescriere de soft. (Atasat gasiti si rezultatele la diagnoza)

Cei de la reprezentata au laudat masina , din pacate de fata cu vanzatorul pana si-au dat seama ca motivul verificarii era pentru vanzare.

Am negociat masina la 9500 Euro, si undeva pe vineri sau luni am sa intru in posesia ei. Am avut ocazia sa o conduc putin azi, si se comporta foarte bine. Sunt foarte multumit de cum se conduce un Volvo, si ce confort am in ea

Recomandarea lor: schimbul distributiei + revizie.

Pret Premium Cars Cluj :

~ 2500 RON distributie

~1400 RON revizie

EXTRA:

~ 400 RON rescriere soft

~ 700 RON schimbarea limbii

 

Photo Nov 16, 10 11 21 PM.jpg

Photo Nov 16, 10 11 27 PM.jpg

Photo Nov 16, 10 11 44 PM.jpg

Salutare.

Tocmai am schimbat distribuția O.E la un S60 1.6 + pompa de apa (hepu). 1100 cu tot cu manopera, în service autorizat.

Share this post


Link to post
Share on other sites
On 11/18/2016 at 10:44 PM, Cristi Muresan said:

Clujul e cam scump din pacate , si cam nesimtiti din pct. meu de vedere .

Ce sa mai zic eu de cei din Timisoara care pt distributie si schimb de ulei la cutia automata mi-au extras din buzunar undeva la 4500 lei? Bineinteles, fraierul sunt eu, dar daca nu stiam cum merge treaba, asta e. Inghit in sec si merg mai departe cu lectia invatata.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Si cica eu sunt scump . 

Valeu muicaaaa . 

B)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Salut.

Astazi am luat masina :D.

Sunt foarte incantant de ea. Am sa revin cu poze.

Intre timp, am primit o oferta de la mecanicul meu pentru revizie si schimb distributie.

acum nu stiu daca sa dau 2500 ron la reprezentanta pentru schimb distributie, sau sa accept oferta atasata.

Ma puteti ajuta?

Mersi

oferta.jpeg

Share this post


Link to post
Share on other sites

Preturile sunt bune dar "Konti" si "Heppu" ? Pe bune, astia nu se uita pe cutii cand le desfac ? Rola intinzator auxiliare unde e ? Iar uleiul e de Volkswagen :):)

Sent from my ONE A2003 using Tapatalk

Share this post


Link to post
Share on other sites

@Teodor, mai bine mergi la reprezentanta pt ca flacaii astia sunt pe langa rau de tot . Iar un kit original costa cca 500 lei pt o diferenta atat de mica eu nu as pune Konti iar uleiul original Ford costa 112 lei nu Long Life de VW la 230 lei . 

Vorbeste cu colegul Volvo244, el stie bine Volvo si este aproape de tine . 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Off-topic dar prin sau pe langa Timisoara nu e nimeni care stie bine Volvo? Nu stiti pe nimeni? Io chiar n-am unde sa ma duc daca e ceva mai delicat. Maine dau pe la Samer Zakzak sa vad ce-mi zice de cutie, dar in rest... blank.

Edited by ironman

Share this post


Link to post
Share on other sites

O alta intrebare daca se poate,

Marti duc masina la RAR. In momentul de fata are cauciucuri de vara (205 / 60 / R16 96V).

In cartea din germania apar doar acele dimensiune si nimic altceva.

As vrea sa stiu daca pot sa pun pe ea cauciucuri de iarna : 205 60 R16 96H XL (Nokian 205/60 R16 WR D4 96H XL)

Practic, Indicele de viteza este altul decat cel din carte (mai mic).

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

de obicei se uita la dimensiuni si alea daca li se pare ceva suspect, nu cred ca verifica ei indicele de viteza, spui si tu ca mergi mai batraneste .

Share this post


Link to post
Share on other sites

Oricum, H este indicele de viteză pentru 210 km/h. Nu ma pricep la motoarele astea mai noi, dar nu cred ca un D2 atinge viteza asta.

Esti sigur ca ai nevoie de anvelope XL?

Share this post


Link to post
Share on other sites

@BehuIn bord are 260 dar nu cred ca voi ajunge vreodata acolo.

Cat despre XL, nu am nevoie, insa doar XL am gasit momentan. Am sa caut fara.

Am sa comand H pe marimea din carte si sper sa nu fie o problema.

Mersi

Share this post


Link to post
Share on other sites
17 hours ago, TeodorDrobota said:

O alta intrebare daca se poate,

Marti duc masina la RAR. In momentul de fata are cauciucuri de vara (205 / 60 / R16 96V).

In cartea din germania apar doar acele dimensiune si nimic altceva.

As vrea sa stiu daca pot sa pun pe ea cauciucuri de iarna : 205 60 R16 96H XL (Nokian 205/60 R16 WR D4 96H XL)

Practic, Indicele de viteza este altul decat cel din carte (mai mic).

 

Salut, 

Daca ai nevoie si de alte dimensiuni - ai manualul masinii, poti solicita la RAR sa treaca in CIV si alte dimensiuni acceptate - R17, R18, R19. Ei au exact numerele de omologare pe S60 si vad in baza de date ca sunt si alte dimensiuni omologate. Eu de exemplu am avut in carte toate dimensiunile - de la R16 la R19. 

 

Share this post


Link to post
Share on other sites
Acum 30 minute, maverick a spus:

Eu de exemplu am avut in carte toate dimensiunile - de la R16 la R19. 

Daca poti sa-mi arunci un PM cu o carte romaneasca in care sa fie prevazuta o dimensiune de anvelopa pentru jante pe 19 la S60 II ti-as fi recunoscator.

Scuze de off-topic. :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Salut, 

Nu mai am ca am dat masina insa scrie in manualul masinii - dimensiunea ar trebui sa fie 235/40 R19 96W. 

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

mersi @maverick,

Maine duc masina la RAR.

Am comandat si cauciurile de iarna, cele de mai sus.

Mai am sa-i fac revizia + distributia si e gata de drum.

Din pacate, cel de care am cumparat masina, a fumat in ea si se simte fum de tigara. Sper sa rezolv asta cu un curatat interior. :-s.

 

Photo Nov 26, 3 48 27 PM.jpg

Photo Nov 26, 3 49 18 PM.jpg

Photo Nov 26, 3 50 22 PM.jpg

Photo Nov 26, 3 52 29 PM.jpg

Photo Nov 26, 3 47 58 PM.jpg

Share this post


Link to post
Share on other sites

@maverick, am gasit in ceva carte de la Volvo acele informatii despre dimensiunile anvelopelor / jante. Aveai dreptate, se pot pune mai multe variante.

Am sa atasez aici o poza in caz ca va avea cineva nevoie.

 

Photo Nov 28.jpeg

Share this post


Link to post
Share on other sites
On 11/26/2016 at 11:26 AM, MMMihai said:

Daca poti sa-mi arunci un PM cu o carte romaneasca in care sa fie prevazuta o dimensiune de anvelopa pentru jante pe 19 la S60 II ti-as fi recunoscator.

Scuze de off-topic. :D

Update:

In urma discutiilor cu importatorul (EIT Forum Auto) am obtinut o nota tehnica informativa pentru a putea omologa la RAR jantele 8x19" pe S60 II. Dimensiunea anvelopelor recomandate este intr-adevar cum a spus Mav mai sus, 235/40 R19 96W (Volvo recomandand Bridgestone Potenza - interesanta chestia asta avand in vedere ca in aceasta plaja de dimensiuni este disponibil modelul PS4 de la Michelin). S-au miscat surprinzator de bine si de rapid, in aproximativ 24h de la primul mail trimis si in urma unui schimb de 5-6 mail-uri am primit nota mentionata anterior. Kudos lor, parca nu-s in aceeasi curte cu Primus. :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Stai sa ajungi la Rar ca nu e obligatoriu sa ți-o și accepte

Sent from my ONE A2003 using Tapatalk

Share this post


Link to post
Share on other sites

Eu cred ca este foarte posibil sa o accepte, deoarece mai sunt masini S60 II omologate cu aceleasi anvelope. Cred ca puteai sa mergi si doar cu talonul masinii si respectiv CIV sa iti faca doar inscrierea in carte - omologarea // nr de omologare este acelasi. 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pe smart-ul meu sunt omologate anvelope cu lățime de 135. Pe un alt smart identic din același an sunt și de 145. M-am dus cu cartile în mana, nu i-a interesat. I rest my case și ii urez succes lui Mihai

Sent from my ONE A2003 using Tapatalk

Share this post


Link to post
Share on other sites

Eu vorbesc strict dpdv omologare - RAR are deja omologate aceste dimensiuni pe numar de omologare. Orice S60 II ar trebui sa "cada" sub acest numar de omologare si in consecinta procesul ar trebui sa fie simplu. 

Poate in cazul tau aceste anvelope mentionate de tine nu au fost inca omologate sub un numar oficial de omologare RAR. 

Nu cunosc detalii si nu comentez. 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now