betscorpion

Problema oglinzi, nu se opresc in pozitia corecta cand le scot din rabatare.

22 posts in this topic

Bună ziua. 

Am o problema la oglinzi, în momentul în care apăs butoanele ca sa le scot din poziția de rabatare, în loc să se oprească în poziția normală, se dau pe spate. Mă poate ajuta cineva. 

Mulțumesc anticipat.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nu oglinda( sticla ) se dă pe paste , ci toată oglinda , cu plastic cu tot, tot ansamblul. 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Da de toata oglinda vorbesc si eu - rabatarea oglinzilor nu reglarea pozitiei lor. 

 

Resetting to neutral

 

 

Mirrors that have been moved out of position by an external force must be reset electrically to the neutral position for electric retracting/extending to work correctly:

1

Retract the mirrors with the L and R buttons.

2

Fold them out again with the L and R buttons.

3

Repeat the above procedure as necessary.

The mirrors are now reset in neutral position.

 

Offtopic: Vineri trec prin Bistrita si incerc sa le resetez eu :)

Edited by maverick

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ok. Din câte am văzut , trebuie sa tot le rabatez şi să le deschid până isi găsesc singure poziția ? Oare am înțeles bine. Mulțumesc pentru ajutor. 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Am să va tin la curent cu resetarea. Încă o dată,mulțumesc pentru ajutor. 

Share this post


Link to post
Share on other sites
17 hours ago, betscorpion said:

Ok. Din câte am văzut , trebuie sa tot le rabatez şi să le deschid până isi găsesc singure poziția ? Oare am înțeles bine. Mulțumesc pentru ajutor. 

Da, cam asa ar trebui facut si ar trebui sa revina la pozitiile initiale - sa speram ca se rezolva asa. Daca nu, e mai problematic. 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Dacă tot nu merge inseamna ca este o problema hardware. 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Am încercat de vreo 4 ori, după m-am oprit, nu am vrut sa se strice mai tare. Am avut impresia ca şi forțează ceva. 

În unele postări am citit ceva de scos siguranța aferenta oglinzii. În cazul acesta ar avea vreun rost? 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Inseamna ca este defect mecanismul de rabatare. 

În acest caz fie înlocuiești oglinda fie nu le mai rabatezi .

Share this post


Link to post
Share on other sites

Mecanismul nu este controlat electronic prin limita de curent per motor la capat de cursa!!! Senzori nu are......2 oglinzi este improbabil sa aiba defect similar.Timiing-ul  de actionare pliere -repliere. este din soft .Vorbesc de principiu

Gresesc eu?!!

Edited by 1984

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ai mecanismul defect, am vazut N. Se rezolva prin inlocuire din pacate.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Din pacate asa pare - am patit si eu asta in trecut si s-a lasat cu inlocuire oglinda cu totul. 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Stiti cumva la ce preț ajunge o oglindă la mâna a doua? Dacă vrei o înlocuiesc, mai trebuie făcut ceva ( din soft ma refer la) după montare? 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Am patit-o si eu si am rezolvat prin fortarea mecanismului de rabatare - cu oglinda peste cap, apesi sa rabateze dar tii oglinda cu mana acolo unde e. Dupa ce se aude un pocnet, o tragi cu mana pe pozitia fireasca. Ar trebui sa se rezolve, la mine a mers

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pocnetul l-am auzit la ambele oglinzi. Am să încerc când ajung acasă. Mulțumesc. 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Acelasi defect si la mine la oglinda dreapta, dupa ce am gasit-o data peste cap in parcare. Dupa cateva cicluri de rabatare, pare ca se calibreaza (cu un oarecare delay fata de oglinda stanga care functioneaza normal) dar apoi iar nu se mai rabateaza si o iau de la capat. Daca nu reusiti sa le calibrati dupa mai multe cicluri de inchis/deschis, cel mai probabil mecanismul este defect si se remediaza doar prin inlocuire cum spuneau si colegii de mai sus.  

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nu stiu exact mecanismul de la Volvo, dar la alte marci, oglinzile electrice se comporta ca niste oglinzi cu rabatare manuala. Adica in caz de impact se rabateaza pe un sistem cu bila de fixare a pozitiei. Sunteti siguri ca sunt in pozitia normala, nu date peste cap?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Eh, la Volvo se rupe "bila", easy 

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now