Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

IulianPIT

Cumpar roata de rezerva slim r17 5x108 pentru s60 d3 2011

11 posts in this topic

Cumpar roata de rezerva slim r17 5x108 +  cric si cheie roti pentru s60 d3 anul 2011 .

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

In portbagaj , eu am avut kit de reparatie si am trecut peste ceva ( nici acum nu stiu peste ce ) si mi sa taiat cauciucul .... Ideea e ca am de facut un drum de 1100 de km si vreau sa am roata de rezerva.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Daca ai avut kit de reparatie, cel mai probabil nu ai spatiu suficient in locasul acela ptr o roata de rezerva.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ai nevoie de 31399083 ca sa poti pune roata de rezerva in portbagaj. In opinia mea nu merita sacrificat spatiul, lasand la o parte costurile destul de ridicate.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Bun, am vazut si eu portbagajul cu roata de rezerva in el, e uimitor de mic. Problema e, merita riscul de a nu avea roata de rezerva? Adica, ce faci in caz de pana? Iti asumi timpul pierdut (eventual o vacanta ratata) si costul platformei. Apoi, dureaza cateva zile pana cumperi o noua anvelopa similara cu ce ai pe celelalte roti. Ce faci pana atunci? Ideea e urmatoarea : ai facut pana, anvelopa terminata. Comanzi o platforma, da? Unde te duce? Ai de ales doua variante :

1.- Acasa. Dar nu ai rezolvat nimic, daca nu ai roata de rezerva acasa. Apoi, trebuie sa mergi la cumparaturi, sa achizitionezi o anvelopa noua, sa vii cu ea acasa si constati ca nu o poti monta singur, evident. Pui cricul, scoti janta cu anvelopa facuta praf, lasi masina pe cric(???) si dai fuga (cu taxiul) la un atelier sa-ti puna anvelopa pe janta. Apoi, tot cu taxiul, inapoi acasa, iar munca sa pui rota la loc. Mi se pare horror.

2.- Mergi direct la atelierul de roti, cumperi orice ciuruc de anvelopa pe care o au ei pe stoc, evident nici vorba de anvelopa ta performanta de pâna atunci. Peste un timp, te enervezi si mai dai banii pe inca o anvelopa, similara cu celelalte. Bani aiurea aruncati, pentru ca Volvo S60 nu a gandit modelul nou cu roata de rezerva.

As vrea sa aflu si eu de la cineva daca a utilizat kit-ul minune de reparatie anvelopa si daca a fost eficient. eu cred ca in 9 din 10 cazuri nu ai ce face cu el.

Share this post


Link to post
Share on other sites
On 7/2/2017 at 1:22 AM, IulianPIT said:

In portbagaj , eu am avut kit de reparatie si am trecut peste ceva ( nici acum nu stiu peste ce ) si mi sa taiat cauciucul .... Ideea e ca am de facut un drum de 1100 de km si vreau sa am roata de rezerva.

Pe principiul "am un drum lung de facut deci imi cumpar roata de rezerva" am mers si eu anul trecut. Nu am facut pana de caucic, ci pana de motor cand mi-a crapat chiulasa dar asta e alta poveste.

Daca esti dispus sa sacrifici spatiul din portbagaj care si asa este cam mic, cumpara-ti o roata de rezerva slim, eu am cumparat una SH cu 300 RON si cred ca sunt cei mai prost 300 de lei cheltuiti vreodata :) Am folosit-o o singura data si de atunci zace aruncata printr-un balcon. Cauta mai intai pe la un depozit de anvelope si pune-o de proba in portbagaj sa vezi ce inseamna o astfel de roata intr-un portbagaj care nu a fost proiectat pentru asa ceva.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Unde ai ramas in pana de cauciuc? La care din situatiile  de mai sus te-ai fi incadrat, la 1 sau la 2?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Din fericire in ultima perioada cauciucurile sunt foarte bune si nu prea mai ai pana in mers decat daca dai peste ceva sau il tai in vreo tabla.

Daca te afli in situatia asta ai bagat-o pe maneca.

 

Pentru celelalte situatii, cuie, ace....kit-ul de pana este OK.

Eu am facut pe cauciucurile de iarna la S60 o pana cu el si m-a tinut 2 ierni.

 

E un risc asumat, spatiu mai mult contra morcov undeva sau siguranta contra lipsa spatiu.

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Problema e ca portbagajul e deja cam mic la S60. Daca ai si inaltatorul ala... nici morcovul nu poti sa il iei dupa tine pe drumuri.

Share this post


Link to post
Share on other sites