Guest budulan

Calculator pentru NOUA TAXA auto!

45 posts in this topic

Bun, si daca ai euro 4 dar a prins vechime, mai exact sub 2007?! Nu tot acolo ajungi, ci mai exact sa o dai aproape de pomana? Deci nici asa nu este afacere.

Comertul auto va cadea cat de curand, toti ne vom orienta catre masini inteligente si de viitor, si anume cu motoare electrice si de dimensiuni cat mai reduse. Nu stiu de ce am impresia, dar in curand tot ce inseamna cu motor cu ardere, vor devenii piese de muzeu!

Edited by agr350r

Share this post


Link to post
Share on other sites

Bun, si daca ai euro 4 dar a prins vechime, mai exact sub 2007?! Nu tot acolo ajungi, ci mai exact sa o dai aproape de pomana? Deci nici asa nu este afacere.

Comertul auto va cadea cat de curand, toti ne vom orienta catre masini inteligente si de viitor, si anume cu motoare electrice si de dimensiuni cat mai reduse. Nu stiu de ce am impresia, dar in curand tot ce inseamna cu motor cu ardere, vor devenii piese de muzeu!

Cu cat cresc anii vechime la euro 4 cu atat taxa este mai mica. Anul asta de ex taxa la 1598 cmc , euro 4 , noxe 167 co2 este 841. La anul conforum calculatorului aceasi masina are timbrul de 740 euro. Scaderea este data de coeficientul de reducere care creste de la 43 la 49. :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Astazi m-am uitat in certificat si in cartea masinii dar nu este specificat nimic in ele legat de noxe ori norma euro. Cum stabilesc noxele? Dupa seria de sasiu si legat de motorizare?

PS: Norma euro 4 am gasit-o la rubrica nr,5 din cartea masinii. Nr omologare/ an fabricatie.

Dar de noxe nu este specificat nicaieri. Acele noxe se iau cumva din datele tehnice ale masinii? Pentru ca ele nu apar scrise nicaieri in actele masinii.

Edited by nionut76

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nici in manual nu ai trecut? Unde sunt date specificatiile cu performante, greutate, motorizari si consum, acolo ai si noxele corespunzatoare consumului mediu declarat.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nici in manual nu ai trecut? Unde sunt date specificatiile cu performante, greutate, motorizari si consum, acolo ai si noxele corespunzatoare consumului mediu declarat.

In manual nu m-am uitat. O sa ma uit. Ideea este ca in nu apare in actele masinii ( certificat inmatriculare/ cartea masinii). Cineva mi-a spus ca nicio masina nu mai are emisiile de noxe scrise in carte. Adica in cazul meu este scris 167 co2. Dar daca ma duc la Rar sa-mi treaca acea valoare a noxelor este posibil sa iasa cu mult mai mult. Iar asta datorita nu numai vechimii masinii ci si a calitatii combustibilului.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Cifra aia exprima Grame de CO2/ KM, parcurs cu consumul mediu declarat de producator. Banuiesc ca se masoara tot atunci cand fac ciclul ala NDEC sa ii faca consumul. Deci ce sa faca aia la RAR, ca nu ti-o pun ei pe role si demareaza programul. Ei cand masoara noxele pot sa iti afle nr de grame de co2/km

Share this post


Link to post
Share on other sites

Astazi m-am uitat in certificat si in cartea masinii dar nu este specificat nimic in ele legat de noxe ori norma euro. Cum stabilesc noxele? Dupa seria de sasiu si legat de motorizare?

PS: Norma euro 4 am gasit-o la rubrica nr,5 din cartea masinii. Nr omologare/ an fabricatie.

Dar de noxe nu este specificat nicaieri. Acele noxe se iau cumva din datele tehnice ale masinii? Pentru ca ele nu apar scrise nicaieri in actele masinii.

Trebuia specificata in casuta unde este inscris numele ing.care ti-a facut verificarea ,autentificarea masinii si stampila +alte tipuri de cauciucuri ce se pot folosi regulamentar pe autoturism..(La modificari care nu influenteaza .....).Neavind aceasta inscriere cu privire la noxe este clar ca ti se vor inscrie sau lua in considerare datele certificate de fabricant din baza de date RAR(167gr/km)ca doar nu le masoara RAR-ul la toate autoturismele care nu au acest inscris.Sa fim rezonabili.

Neavind filtru de particule le-a fost comod si nu au trecut intrucit nu aveai de ce reducere sa beneficiezi.La DPF se face o scadere 25% din taxa ,asa ca ,uite cam asta este motivul.

Mai erau si alte considerente dar in fine nu e cazul ca ti-am lamurit curiozitatea, nedumerirea,sper. :smile:

Edited by V50Saphir
1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

La asa tara, asa (calculator de) taxa.

Nu se mai iese in strada pentru nimic. Le luam pe toate ca pe stiri.

Si ne traim viata. Printre gropi in asfalt. Ca si cum ar fi normal.

2 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

@ Matrixxx & all Eu practic de ani buni alta forma de protest: REFUZ sa platesc impozitele pe masini!

Este inadmisibil ca cei care trebuie sa administreze strazile orasului sa-si bata joc de buzunarul meu in halul asta!!!

Platesc asigurarile, rovignetele si imi fac ITP-urile ca la carte. Insa la fisc, imi platesc doar terenurile si casele.PUNCT!

Cand sunt intrebat de impozitele pentru masini le raspund invariabil: cand o sa reparati drumurile in BUZAU o sa le platesc!!!

Pivotii, bucsele, bieletele si amortizoarele mamii lor de netrebnici!!!

Scuze de off insa ma "aprind" foarte repede cand vad in ce hal a ajuns tara asta... :machinegun:

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

o sa mai votez usl cind o zbura porcul !

trebuia sa scoata porcaria aia de taxa a lui boc si el vine cu un rahat si mai mare

Share this post


Link to post
Share on other sites

Dreptatea ne-o facem noi sau nu ne-o face nimeni.

usl,pdl, etc tot o apa si-un pamint. sa nu vorbim de politica ! E cel mai rau lucru in afara de democratie.

Sa ferim macar acest forum de jeg.

Costinell iesi in strada, fa ce vrei tu, numai nu mai pomeni de politica !!!

SA NU VORBIM ACI DE POLITICA !!

Taxa e un mod de a ne lua niste bani

Edited by iulirx
1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Da, fara politica aici.

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Salutare tuturor,am si eu o intrebare(nedumerire) daca cumpar o masina inmatriculata in Romania inainte de 2007 si vreau sa o transcriu se plateste taxa de inmatriculare, dar daca acea masina se primeste ca si donatie, mostenire, partaj la divort, etc, se mai plateste taxa de inmatriculare ?

Edited by dom79

Share this post


Link to post
Share on other sites

baieti legile se fac ***sters*** nu platiti nici o taxa faceti procura si gata

Edited by Midnight Caller
Pe VOLVO-CLUB nu se tolereaza ilegalitati de orice natura

Share this post


Link to post
Share on other sites

Dupa care probabil o sa dai cuiva in cap cu o caramida sa ii iei portofelul, si dai vina pe vecina de la 2 ca isi spala pervazul si i-a cazut ghiveciul, nu ?

Pentru ca e prima abatere, nu dau niciun warn, dar te rog pastreaza-ti genul asta de idei pe privat. Cel putin aici pe forum vrem sa pastram legalitatea.

Share this post


Link to post
Share on other sites

baieti legile se fac ***sters*** nu platiti nici o taxa faceti procura si gata

faci procura si cine raspunde cind ala omoara pe cineva cu masina pe numele tau?

sau daca nu ii plateste impozitul? ce ii faci?

toate actele sunt la el, nu poti nici sa radiezi

am fost atit de "inteligent" incit am vindut masina unui prieten si 1 an m-a tot ducea cu vorba ca facem actele... impozitul la mine ajungea, si altele

mai bine ii dau foc decit sa o vind fara sa fac acte pe ea

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ai grija cind o vinzi sa N-O dai cu numere cu tot ! Pastreaza numerele (chiar daca n-ai nevoie de ele). Asa il obligi pe cel care-a cumparat-o sa-i faca talon nou pe numele lui sau sa circule cu numere false.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now