Guest cristiadrian

cand gasest masina zgariata ....

22 posts in this topic

De curand mi-am achizitionat un Volvo S40, R-Design ;)... (inainte aveam Dacia 1310). "Micutul" are 2 saptamani. Astazi am lasat-o in parcare la Universitate si am gasit spoilerul fata zgariat :-[. Nu e julita rau, dar ma doare sufletul. Merita sa implic Casco pentru asta ? Ei ce pot face? O sa chituiasca si gata... sau o sa rada? Voi ce parere aveti?

Share this post


Link to post
Share on other sites

De ras nu vor rade,dar o vor chitui si gata,ai grija la cine o vopseste...bafta!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Parerea mea e sa nu implici Casco in asta. Din cunostintele mele, casco e bun de tinut la probleme majore. Daca nu apelezi la el cu timpul o sa fie mai ieftin. dar daca apelezi pe cate ca nu o sa se ieftineasca dar e pericol sa ti se scumpeasca. Poate gresesc, poate e altcineva pe forum in masura sa-ti explice mai bine.

Numa bine.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Din cate stiu de anul asta la noile polite CASCO incheiate este franciza minima obligatorie de 400RON. Asadar daca reparatia depaseste 400RON ei platesc diferenta. Din experienta mea (eu apelez foarte des la CASCO, acum am vopsit-o toata pt. ca era zgariata) pot sa-ti spun ca fata de anul trecut s-a scumpit prima pentru ca au bagat si dauna asigurata la furt in exterior. Daca ai reducere la CASCO o sa o pierzi la noua polita apeland la ei pt. reparatii (si ai foarte mult de umblat pt. o dauna minora).

  In alta ordine de idei, masina mea e vopsita de 2 saptamani si deja e zgariata. Nu cred ca poti pastra ceva intact in tara asta atata timp cat nu dam doi bani pe munca altuia  :-\. Eu unul numai cand va fi indoita mai apelez la CASCO. >:(

Share this post


Link to post
Share on other sites

Tot in parcarea de la Universitate mi-au zgariat-o si mie. Din fericire doar lacul si putin vopseaua. Oricum, niste idioti care gandesc: "l-am aranjat si pe asta"! >:(

Share this post


Link to post
Share on other sites

Va multumesc pt raspunsuri. Exact asa mi-au spus toti prietenii mei cu care am stat de vorba. "Lasa Casco pt mai tarziu".

Este evident dar mi s-a rupt sufletul cand am vazut-o zgariata. ms inca odata de sfaturi... Ne vedem pe forumuri, poate la intalniri.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Fa-o pe CASCO, de aia l-ai platit. Depinde si cat ai fransiza, daca-i mica sau 0 atunci merita, daca-i mare nu are rost.

Eu am apelat mereu la Casco pentru rahaturile de genul asta, bari, aripi, usi, hayon, inclusiv doua parbrize ciobite, nu stiu cu cat ar fi fost mai ieftin, daca era, cu toate ca am mari dubii, in momentul in care ai incheiat asigurarea ai toti cei 3,4 sau 5 ani cat tine leasingul tercuti in contract cu suma asigurata si prima de platit, iti mai face vreo reducere dupa aia  :D niciodata in Romania, poate daca ai pe un an si te duci sa-l reactualizezi dupa  ???

Nu am avut ocazia sa primesc asa ceva nici la masinile luate cu plata integral si fara incidente in anul terminat.

Nu-i mai plangeti ca sigur nu ies in paguba asa cum declara peste tot.

Share this post


Link to post
Share on other sites

io astept sa se apropie de expirare casco, si cind mai am 1 luna pina la expirare repar tot.

ideea e ca daca repar acu, e posibil sa mai apara zgirieturi sau lovituri pina la expirare.

daca repari imediat, compania de asigurari iti va spune sa reintregesti suma asigurata. (e optional, dar costa)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Mai dai 2 ciocane sa-l crapi in partea in care e zgariat cel mai tare si apoi te duci si spui ca ai dat peste o teava de gaze din aia mica, sau ai gasit-o in parcare asa (greu de crezut) sau vezi tu altceva.

Decat sa ti-o chituiasca mai bine iti pune alt spoiler...parerea mea :)

later edit: Acu m-am uitat la data.... scuze.

Am dat la Mesaje necitite de la ultima autentificare. si am crezut ca e recent.

:D :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

later edit: Acu m-am uitat la data.... scuze.

Am dat la Mesaje necitite de la ultima autentificare. si am crezut ca e recent.

:D :D

Berbecul am fost eu, nu inteleg de ce mi-a aparut la mesaje necitite  ???

Share this post


Link to post
Share on other sites

Berbecul am fost eu, nu inteleg de ce mi-a aparut la mesaje necitite  ???

Te iertam ca ai sigla noastra pe masina  :happy12:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Azi cind am coborit la masina...am incremenit: cineva integru, cu mult bun simt, cu vreo 3 facultati si care vorbeste vreo 9 limbi straine MI-A ZGARIAT BESTIA ! Ce-o fi avut cu masina, nu stiu - nu era pe locul nimanui...Tot ce inseamna lateral stinga e compromis definitiv, cu cheia nu ar fi putut face asa ceva, poate cu un cui...Din fata de la far, aripa, cele 2 usi pina la stop...

Plus, in partea din spate, in dreptul cauciucului (unde incepe practic bara) e zgiriata si-acolo - insa pare a masina, nu a...cui.

Trebuie sa invat si sa-mi impun sa ma detasez de toate aceste lucruri materiale cit mai profund. Nu-mi face deloc bine sa ma enervez, sa-mi fiarba stomacul de nervi, sa ma doara capul si sa-mi treaca prin minte tot felul de scenarii ultra violente. Tocmai ce azi-noapte m-am uitat la Zeitgeist partea a doua... Poate o sa va placa,  pentru cine nu l-a vazut inca:

http://www.subtire.com/2008/01/02/zeitgeist-cu-subtitrare-in-romana/

http://www.subtire.com/2008/11/01/zeitgeist-addendum-subtitrat-in-limba-romana/

    Asta e. O sa iau un touch paint si o sa-i trag o dunga de vopsea. Sau o mai imbrac in niste folie.

Si cind ma gindesc la unii care vor lucrare cu aerograful pe masina aici, in romania  - ma apuca risul.

Va pup si va iubesc.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Matrixxx

Din pacate traim intr-o tara plina de dementi. De la tiganii de pe strada pana la "onorabilii" politicieni. Din pacate incet, incet, incepem sa fim dominati de ei, chiar daca ne place sau nu. Singura noastra sansa este sa ne vedem de drumul nostru si sa-i invatam pe copii nostri ce e bine si ce nu.

Chiar imi pare rau de ce ti s-a intamplat. Doar o minte bolnava poate face asa ceva.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Astia de la mine din firma au comandat minunea aia de-i face reclama la TV, un fel de TouchPaint. Sa vedem cand vine daca-i bun de ceva si-ti spun. Sincer, cred ca-i o porcarie, dar... sa vedem.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Astia de la mine din firma au comandat minunea aia de-i face reclama la TV, un fel de TouchPaint. Sa vedem cand vine daca-i bun de ceva si-ti spun. Sincer, cred ca-i o porcarie, dar... sa vedem.

Nu ai mai postat nimic despre ea si intre timp mai am o minunata zgarietura de cheie si pe laterala stanga

(pe dreapta am un adanca) Face ceva smecheria? La Tv se pare ca este solutia tuturor masinilor si daca nu este gaura in portiera, acea solutie magica repara tot  :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Creionul inca n-a venit, asa ca inca nu stiu.

Share this post


Link to post
Share on other sites

De ce nu folositi Touch Up paint original de la Volvo care se comanda dupa codul vopselei ?

Share this post


Link to post
Share on other sites

De ce nu folositi Touch Up paint original de la Volvo care se comanda dupa codul vopselei ?

La pretul de ?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now