melak

Zgomot scaun

23 posts in this topic

Buna,

Am un V50 din 2004 decembrie adus din Germania. O singura chestie am de comentat la el, care ma scoate din sarite: scaunul soferului( adica al meu) scartie destul de tare la orice viraj mai brusc. Ba la stanga, ba la dreapta. Dupa cum aud eu, undeva chiar la fund. Eu ma gandesc ca o fi ceva plasa metalica din scaun. Sau ceva de genul acesta...

A mai patit cineva asa?

Este vreo rezolvare a problemei?

Multumesc pentru ajutor!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Unde scartie? La spatar,la sezut? Te-ai uitat pe sub scaun?Nu se misca din suruburi?

Share this post


Link to post
Share on other sites

La sezut se aude. Asa cred...

Suruburile de jos sunt stranse. Scaunul nu se misca. Am fost si la un service, ei au scus scaunul si au verificat suruburile si sunt OK. de scaun spunea ca le-ar lua mult timp sa desfaca tot scaunul sa vada unde scoate zgomotul. Era un service VOLVO autorizat. N-am stat sa desfaca scaunul, ca probabil m-ar fi si taxat bine...  :(. Desi zgomotul este foarte enervant...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ai putea verifica si centura de siguranta. Uzura incuietorilor si tensionarea acestora dau un usor scartait discontinuu, un pic enervant.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Si lu taicamiu la S40 din 2005 scartie tot la sezut...dar este mai degraba un trosnit decat scartait...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Asa ceva este si la mine. O fi o serie proasta de scaune... >:(

Share this post


Link to post
Share on other sites

Si la mine trosnaie scaunul la viraje.....

Share this post


Link to post
Share on other sites

Si eu am aceeasi problema, imi pocnesc ambele scaune la viraje. nu am descoperit problema. am luat surub cu surub si le am strans dar degeaba. lasati un mesal va rog dak ati reusit sa rezolvati ceva...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Si eu am aceeasi problema, imi pocnesc ambele scaune la viraje. nu am descoperit problema. am luat surub cu surub si le am strans dar degeaba. lasati un mesal va rog dak ati reusit sa rezolvati ceva...

Cauta numa prin aria S40\V50 ca am postat eu ghid de rezolvare a problemei, e ff simplu si dureaza cam 10 minute.Eu nu mai am probleme de cand am efectuat operatiunea.

l.E : Eh, am gasit eu http://www.volvo-club.ro/forum/index.php/topic,3520.0.html

Share this post


Link to post
Share on other sites

Fiind intr-un topic de scartaieli... pt. cei cu V50: voua nu va troncane depozitul din care iese prelata peste portbagaj?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Si eu am aceeasi problema la S40 cu scaunele din fata. Imi trosnesc atunci cand iau viraje in forta. Vad ca este o problema generala la modelele S40 seria noua de la Volvo. Ar trebui sa ne cheme in service sa ni le repare! ;D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Salut. Sunt un nou posesor de Volvo S40 si am aceeasi problema cu scaunul de la sofer, scartaie, pocane, trosneste, etc. Ma scoate din minti ce sa mai. Din pacate nu merge linkul pus de Roberto pentru reparatie, ma poate ajuta cineva cu informatii sau cu un link nou.

Multumesc frumos!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Eu am vazut ca troncanitul se datoreaza acelor cleme care prind fata scaunului de suportul acestui,scaunul propriu-zis.Sunt niste cleme late din plastic care la un moment dat ies din fagas.Diseara revin cu poze.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Incearca,dar la mine nu a avut mare efect spray-ul.Era din acele cleme minune.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Mai pe seara ca acum nu sunt acasa si dupa PC-ul asta nu pot sa bag pozele din tel.Incearca si cu WD40 ca rau nu are ce sa fac,macar se mai ung angrenajele alea pe acolo.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ok, asa am sa fac. Multumesc frumos si astept pozele cand ai timp!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pozele promise.Sper sa iti dai seama unde se afla.Daca inchesui degetele printre scaune ai sa dai de el.

P.S:Masina e murdaragrin.gif de...vremea

post-519-067501900 1294096304_thumb.jpg

post-519-010426400 1294096321_thumb.jpg

post-519-062326900 1294096329_thumb.jpg

post-519-097604200 1294096342_thumb.jpg

Edited by vita_fresh

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now