Roberto

Caut S60 T5

30 posts in this topic

Caut S60 T5 cu disperare, in fiecare zi, am ratat 2 superbe din cauza ca la momentul respectiv nu avusesem posibilitati de finantare, deci daca dati de vreunul pe undeva prin imprejurimi, adica germania, italia, ungaria etc anuntati-ma sa intru mai repede si eu oficial printre voi :D.Eu momentan in fecare zi verific mobile.de

An 2001 in sus, pe la 11000 - 12000

Share this post


Link to post
Share on other sites

Cea din link e din Spania si e exclus ca nu am cum sa merg acolo, nu am nici vreun vorbitor de spaniola.De asemenea am gasit 2 absolut superbe dar sunt in Olanda, ce ciuda mie.

Ce ati alege dintre cele 2 de mai jos ? Ce ziceti de cutia automata ? Dar de geartronic ? Am inteles ca geatronic-ul ar manca ff mult ! La ambele zice ca eu trapa, voi vedeti vreuna ca eu nu observ nici o trapa la ambele ?

Inca mai caut, poate gasesc una si manuala cu aceleasi dotari ca cele de mai jos adica full sau aproape full.

http://www.autoscout24.ro/Details.aspx?id=vmolldoz3mfk

http://www.autoscout24.ro/Details.aspx?id=bxs4dvtianzi

Share this post


Link to post
Share on other sites

Mda, daca va fi sa aleg intre cele 2, momentan mai astept raspuns pt o varianta de finantare, voi alege pe asta http://www.autoscout24.ro/Details.aspx?id=bxs4dvtianzi.

Totusi mie cam frica ca nu stiu nimic despe cutia Geartronic, functionabilitatea ei e super, adica si manuala si automata, dar nu stiu ce procent de defectabilitate are, cum as putea sa o verific la fata locului si ce intretinere necesita.

Este cineva pe aici care are cutie Geartronic sa imi spune exact cum se comporta, cum se foloseste exact, cum e modul manual al ei, ce consum are pentru ca diferentele pe site la Volvo in urban sunt aproape de 2 l fata de cea manuala, daca a avut probleme sau stie de probleme cu ea etc.

L.E - HU-803 este cel cu Dolby Pro Logic si nspe difuzoare, adica cel "top of the line" ???? Din cate am citit eu HU-803 este cel mai performant pe Volvo-uri pana in 2004 iar din 2005 a fost introdus Hu-850 care are Dolby Pro Logic II si cateva add-ons ca HDD JukeBox, iPod adapter, etc, gresesc undeva ?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Am eu un S60, nu este T5.

S60 2.4T (200CP), 2001, 200k, este inmatriculat in Suedia(trebuie vazut cum se poate rezolva cu actele), nu are Navi,

euro3, 8 airbaguri, computer, alarma, STC, revizii efectuate in Suedia (ultima 180k)+carte service, cauciucuri +jante de iarna.

7700Eur

post-0-12877849678091_thumb.jpg

post-0-12877849683482_thumb.jpg

post-0-1287784968795_thumb.jpg

post-0-12877849694765_thumb.jpg

post-0-12877849699042_thumb.jpg

Share this post


Link to post
Share on other sites

Sorry man, dar cand esti infectat cu T5 nu mai scapi  ;D ;D ;D, bafta si tie la vanzare

Share this post


Link to post
Share on other sites

Mersi la fel si tie mult noroc sa gasesti una buna.

Un sfat, poate gasesti sa-ti iei una de prin 2004 cel putin, este mai scumpa cei drept.

Multa bafta.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Liviuf are Geartronic...dar e D5...poate ne da el cateva detalii...

Intr-adevar ar fi curios sa vedem consumul real si sa aflam cate ceva si despre comportamentul cutiei in special in modul manual...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Liviuf are Geartronic...dar e D5...poate ne da el cateva detalii...

Intr-adevar ar fi curios sa vedem consumul real si sa aflam cate ceva si despre comportamentul cutiei in special in modul manual...

yep, a mea e geartronic, D5. Consumul e ok.. la drum lung 6.5-7 / 100km deci o sa treci prin pompa doar ca sa faci pipi, nu si pt plin. In oras, ca in oras  ;D Intre 10-13 la suta, pe-acolo... cum o calci. Cutia se comporta excelent. E adaptiva, cica "invata" din modul cum o calci.. si schimba mai repede sau mai sportiv. Eu am vrut in mod special sa-mi iau S60 cu cutie automata pt ca efectiv urasc cutiile manuala, mai ales in oras. Mi se pare o chestie rudimentara ce nu-si are rostul intr-o masina in care totul (de la clima, navi incepand si terminand cu cei 34534645 de senzori si 70km de cabluri) este electronic si controlat de un calculator. Las` sa schimbe calculatorul ala ca schimba mai bine si decat Titi Aur, nu mai tre` sa ma stresez si sa mestec in benzina pana fac febra musculara de la birou pana acasa  ;D

In modul manual nu am folosit-o pana acum nici din curiozitate, de fapt.. nu prea sunt curios si imi place mult prea mult pe auto  ;D

Daca ai ocazia sa iei automata, ia-ti automata... sau macar fa un drivetest  ;D

Bafta la cumparare si ai grija pe ce dai banii... alea din 2000 cu <150.000 km sunt cam dubioase la anii aia...  dar ma gindesc ca nu vei da banutii fara sa aiba carte de service la zi si toate alea  ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

stiu un s80 T6 din 2000 de vanzare, 105.000km, carte sevice, 7800 euro, full option

daca te intereseaza, imi spui si ma duc sa ii iau nr de telefon

Share this post


Link to post
Share on other sites

stiu un s80 T6 din 2000 de vanzare, 105.000km, carte sevice, 7800 euro, full option

daca te intereseaza, imi spui si ma duc sa ii iau nr de telefon

Srry, raman cu microbul T5 pe S60

Share this post


Link to post
Share on other sites

http://netcar.at/index.php?language=eng&idgr=2&idug=21

e mai vechi decat vrei tu,dar e bun la pret....

Da o stiu si pe aceea, problema e ca e in Austria, in Germania as as avea cu cine sa merg, in Italia iarasi as avea si cunostinte si maicamea vb si italiana.

Am gasit una si in Italia dar nu da numai 2 poze, si nu merge contactat prin e-mail, probabil o sa sun sa cer mai multe poze detalii.

http://www.autoscout24.ro/Details.aspx?id=voa2k1gl3p2m

Share this post


Link to post
Share on other sites

0 masina second cu km undeva pe la 100 000km nu ti-as recomanda automata , mai ales ca zici ca nu ai multi bani de cheltuit , gandeste-te ca la o masina second hand exista tot timpul riscul sa pice ceva . iar cutia este cam scumpa

Share this post


Link to post
Share on other sites

Tot o caruta de bani e si cutia manuala, daca pica, iar riscul e acelasi... fiind second.  ;D

De fapt, cred ca riscul ca una automata (la masina SH) sa pice e mai mic decat riscul cu una manuala... tinand cont de faptul ca fostul proprietar putea fi un dement care toata viata lui a schimbat doar pe rosu, iar chestia asta nu ai de unde sa o stii. Am un amic care a distrus 3 cutii pe un BMW in 2 ani din acest motiv.

Mitul ca o cutie automata tine mai putin decat una manuala e vechi, de prin `90 si ceva. De atunci au evoluat foarte mult si s-au schimbat lucrurile... chiar nu cred ca o sa pice cutia inaintea altor componente critice.

my 2 cents

Share this post


Link to post
Share on other sites

Baieti, la 100k nu pica nici o cutie (doar daca esti total dement). Eu am avut un passat cu 260 k km si nu avea nici o treaba cu cutia de viteze (automata).

Share this post


Link to post
Share on other sites

Sunt in cumpana, pe ganduri, foarte indecis, in cateva zile credca voi rezolva cu finantarea si nu stiu ce sa fac, automata sau manuala ?

Sincer mie mi-ar place una manuala, dar nici Geartronicul nu m-ar deranja, dar ca, in caz de ceva nu am unde sa ma duc cu ea la reparatie si ma mananca de bani, in plus ca mananca si mai mult, dar mai mult mi-e de problemele tehnice ce ar putea aparea.

Voi mai investiga piata poate poate mai apare una cu cutie manuala si cu dotari care imi convin, deci puteti posta oferte daca mai gasiti in continuare.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Baieti, la 100k nu pica nici o cutie (doar daca esti total dement). Eu am avut un passat cu 260 k km si nu avea nici o treaba cu cutia de viteze (automata).

exact ce ziceam si eu... cutia cade daca esti cu capul si faci pe stada ce-ai vazut pe Motors TV.  :D

Iar la 100k km, un Volvo e ca nou.. e mai multa "tehnologie" intr-o cutie de S60, fie ea automata sau manuala, decit intr-un Pentium 4  :P :P ;D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Vesti proaste, din pacate stau prost cu finantarea, in banii mei nu gasesc un S60 T5 calumea, cu chiu cu vai gasesc un S60 2.4 de prin 2004, 2005 cat de cat care si alea sunt la limita pretului, eu mi-as fi dorit mult in T5 dar din pacate acum nu am posibilitatie financiare pt ca avem niste planuri mari in familie, poate mai tarziu

DAAAR

am gasit acesta http://suchen.mobile.de/fahrzeuge/showDetails.html?id=49652039&pageNumber=1&scopeId=C&sortOption.sortBy=price.consumerGrossEuro&sortOption.sortOrder=ASCENDING&makeModelVariant1.makeId=25100&makeModelVariant1.modelId=27&makeModelVariant1.searchInFreetext=false&makeModelVariant2.searchInFreetext=false&makeModelVariant3.searchInFreetext=false&vehicleCategory=Car&segment=Car&fuel=PETROL&minFirstRegistrationDate=2004-01-01&transmission=MANUAL_GEAR&siteId=GERMANY&negativeFeatures=EXPORT&damageUnrepaired=NO_DAMAGE_UNREPAIRED&customerIdsAsString=&lang=en&tabNumber=1

Acesta mi l-as permite, ce ziceti ??? Nu e S60, dar e T5 si e si nout, scap si de taxa tampita si ma aleg cu o masinuta buna ? Ce ziceti ??

Share this post


Link to post
Share on other sites

1.TVA-ul nu se recupereaza

2. tx de prima inmatriculare se plateste!!!!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nush cum e cu TVA-ul, deci pretul e cat scrie acolo 10.900 nu ? Atat dau pe ea.

La taxa ma refer ca e din 2004 si e E4 la noi nu ? Nu e E3 la care taxa e 1800 de euro nu ?

Asa e ?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nush cum e cu TVA-ul, deci pretul e cat scrie acolo 10.900 nu ? Atat dau pe ea.

La taxa ma refer ca e din 2004 si e E4 la noi nu ? Nu e E3 la care taxa e 1800 de euro nu ?

Asa e ?

Este EURO 3  :rant:

Best,

H

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ai sa-mi bag ceva, cand ti-e lumea mai draga

Share this post


Link to post
Share on other sites

Eu mi-am luat masina din Germania direct si mi-am luat-o pe firma, TVA impozabil (ceva de genul). Adica eu am platit pe ea net, fara TVA, pe care o sa-l platesc la statul roman, adica firma, cand o sa am profit si o sa aiba de unde sa-l ia. Cred ca la asta se refera.

Adica daca ai firma care plateste TVA-ul in Romania si cumperi de la o firma care se ocupa de masini si care plateste TVA-ul acolo de unde ii, tu platesti net, fara TVA.

Sigur e E3?

Share this post


Link to post
Share on other sites

E E4, m-am uitat in lista de la RAR si nu exista motorizarea aceea trecuta acolo.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now