contdezactivat

Ce vrea sa zica oare?

40 posts in this topic

Acum 3 saptamani m-a rugat frate-miu sa ii tin cainele cateva zile.

De atunci, vad ca nu a sunat si nici nu m-a intrebat nimic de caine.  ::)

Intre timp, vazand ca posesorul "a uitat", am inceput sa cumpar cainelui jucarii si ce ii mai trebuie. Are abia 7 luni, e inca pui.  :love10:

Printre altele, am cumparat si ceva ce seamana cu "Mana" din famila Adam's. Are un arc, pe care il incarci si cand ii dai drumul merge singura pe jos.

Acum 2 zile cand m-am uitat la jucaria respectiva, era intreaga.

Azi cand am venit de la munca... din 5 degete ale mainii, mai ramasese doar unul.

Ghicici care?  ;D

Pun poze cu faptasul... si opera sa.  :D

post-924-12877849844139_thumb.jpg

post-924-12877849848694_thumb.jpg

Share this post


Link to post
Share on other sites

familia ta a crescut

are un nou membru

nu ai stiut?

ai aflat acum

Share this post


Link to post
Share on other sites

Daca incep sa pun eu clipuri si poze cu Boby meu si cu pisicile va prapaditi de ras  ;D ;D

I love dogs

Share this post


Link to post
Share on other sites

Una bucata pekinez care stie ce vrea ;D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Cea mai recenta trasnaie a catelului meu e :

- A facut pipi pe aparatul de sudura nou al lui taicamio, cand a avut nevoie de el ceva era in neregula, nu mergea, nu avea amperaj sau ce mi-a explicat el.L-a dus la un amic electrician, verdictul "Apa, sau ceva lichide coroziv intre tole".Bun il curata, pana in momentul de fata nu stia nimeni cum a intrat lichid in aparat.Dupa ce il aduce acasa si il zareste Boby, tzusti direct sa faca din nou pipi pe el, ca doar tot ce e nou sau suspect trebuie marcat, asa si-a dat seama cum a intrat lichid care deasemenea contine sare si a topit stratul de lac de pe tole. ;D ;D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Mie imi roade cablurile de prin casa. Trebuie sa stau mereu cu ochii pe el. E mare tentatia. A "decapitat" un cablu de alimentare de la imprimanta si a mai gustat din cateva, care spre norocul meu si ghinionul lui, erau in priza.  ::)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ramane cum am stabilit...  ;D

E tot la mine dar ma bucur. M-am atasat de el. Se bucura de fiecare data cand ajung acasa.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Si la mine a "stationat" un pekinez cateva zile, saracul era obisnuit cu viata de apartament, in lesa, la mine e curtea imensa, si cand a vazut ca e liber sa zburde prin ea, abia il mai gaseai, nu se mai astampara, se intelegea de minune cu pisicii dar cu cainele meu celalalt, Boby nici vorba, incontinuu maraiau cand erau ambii prin apropiere, am uitat sa le fac niste poze.  :-\

Share this post


Link to post
Share on other sites

Acum deja incep sa ii fac publicitate... dar parca am inceput sa il iubesc mai mult decat masina  :D

Ce ma enerveaza e, ca a inceput sa urineze pe rotile 440-ului si atat trebuie. Ca dupa prima urina, toti cainii se simt datori sa impregneze teritorul  ::)

Mi-au facut varza rotile. Nici nu mai imi vine sa merg la spalatorie, ca stiu ca a doua zi va fi la fel. :)

...A, da. Era sa uit, iam pus numele LeDog  :happy12:

post-924-12877851957199_thumb.jpg

post-924-12877851961137_thumb.jpg

post-924-12877851965088_thumb.jpg

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ce mai face dihania?  :hello:

Share this post


Link to post
Share on other sites

:D

Acum 2 zile, am scos 2 roti din casa, sa merg la vulcanizare, pentru a le schimba si pe cele de pe spate.

Le-am scos, pe amandoua odata afara... le-am lasat 4-5 secunde, numai cat sa deschid portbagajul. Cand m-am aplecat se le iau... el isi marcase deja teritoriul.  :D

Azi s-a urcat pe masa, a scos o creanga de vasc din vaza si ia mancat tot cotorul.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Stii ca trebuie sa-l scoti pe afara,sa manance iarba!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Cica cainii manaca iarba cand sunt nervosi ! E adevarat ca pe al meu l-am vazut odata mancand iarba dar nu parea nervos  ;D ;D ;D ;D

Share this post


Link to post
Share on other sites

In general animalele cu blana,care se ling,gen pisici,caini (mai putin) consuma masa verde( iarba) in primulrand pentru ca atunci cand se ling(spala) inghit peri. Acesti peri pentru a putea fi eliminati din stomac trebuie sa se infasoare in jurul ierbii si sunt eliminati sub forma de ghemotoace. Mai sunt si alte motive pentru consumul lor de iarba,dar nu-si are rostul aici.

@roberto: sunt convins ca faza cu nervii o stii de pe la bunici :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Stii ca trebuie sa-l scoti pe afara,sa manance iarba!

Asadar, Adi, trebuie, sa iesi cu cainele la pascut ;D Cum il cheama pe jmeker?

Exista mai multe speculatii. Unii spun, ca iarba contine substante care calmeaza durerile de stomac ale cainilor. Altii spun, ca un caine stie, cand a mancat ceva ce nu-i prieste si mananca iarba, ca sa-l ajute, sa regurgiteze. Un treilea grup sustine ca pur si simplu cainilor le place gustul ierbii. Atunci de ce regurgiteaza? Ce e prea mult strica! Adevarul nu s-a descoperit inca, dar cert este ca uneori cainii mananca iarba! http://www.petmania.ro/material_utile.php?flag=s&id=82

Share this post


Link to post
Share on other sites

Adi, sa te bucuri ca, acest catel al tau mananca iarba, caci daca s-ar apuca sa fumeze ´´iarba´´:bgsok: ...atunci ar fi o problema maaaare!! ;D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Iarba de fumat, e la mare pret... nu cred ca isi permite si am observat ca nu ii plac viciile.  :P Nu suporta fumul de tigara si bauturile alcoolice. L-am imbiat de cateva ori, ca am zis ca imi gasesc un tovaras de bautura...  :D

Are mai multe nume, la inceput i-am spus Rocky, dupa care LeDog... acum prefer sa ii spun Dog'y-Le. In certificatul lui de caine, scrie Chuky  ::);D:D

@zippy: la calculatoare nu cred ca s-ar intelege. Nu e pasionat de navigare pe internet, de forumuri si blog-uri... pare mai degraba pasionat de depanare si retelistica. E de-a dreptul, fascinat de orice cablu care are legatura cu pc-ul si perifericele. :)

edit: Cred ca stia el ce a stiut. Roata pe care a marcat-o, aseara am vazut-o desumflata in parcare. Daca ar putea vorbi, cred ca multe mi-ar spune... si inca vreo doua.  ;D

Share this post


Link to post
Share on other sites
;D  se cere o sapuneala.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Cand vede ca ne imbracam amandoi, stie ca il lasam acasa si se ascunde sub pat.

De obicei il scoatem din dormitor cand plecam prin oras...dar are el metodele lui, de a-si impune punctul de vedere.  :P

post-924-12877863160876_thumb.jpg

Share this post


Link to post
Share on other sites

Salve!

Daca ma poate ajuta cineva cu ceva info/sfaturi...

De la un timp se comporta cam ciudat. A ajuns la varsta de 2 ani si 4 luni. A fost/este indragostit pentru prima oara (sufera si scanceste mai rau ca un om) si nu imi dau seama daca de la asta e, ce se intampla acum.

1.Inainte, il lasam singur afara, fara nici cea mai mica problema. Dupa 15-30 de minute se intoarcea singur si latra la usa sa ii dau drumul in casa. Acum, daca ii dau drumul dimineata, mai vine in casa tarziu... si atunci daca ies dupa el.

2.A devenit agresiv... si culmea, sare la bataie numai cu caini mult mai mari decat el. E plin de muscaturi. Am inteles de undeva ca rasa asta de caini si metisii lor, vad invers lucrurile... ce e mic vad mare si invers. Asa o fi... sau e sf?

3.Nici cand a fost puiut, nu si-a facut niciodata "treburile" prin casa dar azi a lasat o baltoaca de mai mare frumusetea. Il scot de 3 ori pe zi afara... pe la 8-9, pe la 15-17 si pe la 20-22. E prea putin?

...Ma intreb daca e in vreo schimbare psihica (datorata "maturizarii") sau daca din cauza ca e in calduri... sau poate e vreo raceala sau ceva de medic (vreo infectioasa de la "fetele" de afara)...

E cu toate vaccinurile si controalele la zi (cred ca eu nu ma ingrijesc atat, cat are el parte). Am inceput sa il scot numai cu lesa... dar tot stau si ma intreb; e primul catel pe care il cresc de mic si unele treburi nu le inteleg.

Multumesc anticipat.  ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Salve!

Daca ma poate ajuta cineva cu ceva info/sfaturi...

De la un timp se comporta cam ciudat. A ajuns la varsta de 2 ani si 4 luni. A fost/este indragostit pentru prima oara (sufera si scanceste mai rau ca un om) si nu imi dau seama daca de la asta e, ce se intampla acum.

1.Inainte, il lasam singur afara, fara nici cea mai mica problema. Dupa 15-30 de minute se intoarcea singur si latra la usa sa ii dau drumul in casa. Acum, daca ii dau drumul dimineata, mai vine in casa tarziu... si atunci daca ies dupa el.

2.A devenit agresiv... si culmea, sare la bataie numai cu caini mult mai mari decat el. E plin de muscaturi. Am inteles de undeva ca rasa asta de caini si metisii lor, vad invers lucrurile... ce e mic vad mare si invers. Asa o fi... sau e sf?

3.Nici cand a fost puiut, nu si-a facut niciodata "treburile" prin casa dar azi a lasat o baltoaca de mai mare frumusetea. Il scot de 3 ori pe zi afara... pe la 8-9, pe la 15-17 si pe la 20-22. E prea putin?

...Ma intreb daca e in vreo schimbare psihica (datorata "maturizarii") sau daca din cauza ca e in calduri... sau poate e vreo raceala sau ceva de medic (vreo infectioasa de la "fetele" de afara)...

E cu toate vaccinurile si controalele la zi (cred ca eu nu ma ingrijesc atat, cat are el parte). Am inceput sa il scot numai cu lesa... dar tot stau si ma intreb; e primul catel pe care il cresc de mic si unele treburi nu le inteleg.

Multumesc anticipat.  ;)

Cred ca e luna lor de nunta  :D;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now