kramer

Topic elogiativ

15 posts in this topic

Buna seara tuturor!

A trecut ceva timp de cand nu am mai intrat pe forum, luat cu problemele cotidiene: servici, familie , criza corona-virus s.a.m.d. Am mai citit postarile, nu foarte des dar bi- sau tri-saptamanal, asa. Lumea posteaza intrebarile, nedumeririle, problemele tehnice, cere informatii, cauta solutii pentru reparatii, ma rog, fiecare cu durerile personale de cap, date mult iubita noastra masina Volvo.      Dar de data asta este ceva diferit: nu am nicio problema tehnica! Nu bate nimic, nu troncane, nu mesaj in bord, nu figuri...masina zboara racheta, se comporta fain, comfort la drum lung, performanta, rasfat...Atrage privirile, oriunde ma duc, desi nu mai este chiar de actualitate, este an de fabricatie noiembrie 2014, inmatriculata 2015.                                                                            Totusi sa nu divagam. Asa cum reiese din titlu, acesta e un topic de fuduleala...da, ati citit bine, nu am avut altceva mai bun de facut decat sa intru aici si sa ma laud =) Inainte sa sariti cu comentarii acide, va rog sa aveti un pic de ...intelegere!

Problema mea era urmatoarea: tot cautam niste jante mai speciale, un pic concave, de 19 zoll. Fara intentii polemice, nu mi-au placut niciunul din modelele originale de Volvo, dupa parerea mea un pic cam anoste (unele) un pic prea elaborate (altele). Dupa multe cautari, intrebari, comparatii, vizite la sediul TUV Offenburg, in orasul unde locuiesc, pentru informatii tehnice, am ales.

TOMASON TN 20, 5x108, 8,5x19 cu gume NEXEN N Fera SU1 xl 235/40/R19

Recunosc, efectul scenic este...superlativ! Masina nu trece neobservata, multi intorc capul dupa ea si o admira, colegii de munca ma invidiaza, ce mai, arata bestial! Dar destul cu lauda, sa lasam pozele sa graiasca, sper sa va placa:

 

 

WP_20200918_007.jpg

WP_20200918_010.jpg

WP_20200918_013.jpg

WP_20200918_016.jpg

WP_20200918_017.jpg

WP_20200918_005.jpg

2 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Frumoasa masina!

Daca tot ai pus jante de 19, nu ar strica daca ai face si un mic upgrade la frane (ma refer la discuri si etrieri, portetrieri mai mari), sa umpli un pic spatiul ramas intre disc si janta.

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Hopa! Imi suna interesant! Multumesc de sugestie! Cu ce ar trebui sa incep? Ce marca de discuri imi recomanzi? Si de la ce model de Volvo as putea imprumuta niste portetrieri mai mari?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Foarte bine arata insa din respect pt colegi as inmatricula masina in tara adoptiva . :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pai ce legatura poate fi intre respectul pentru colegii de forum (oricum au tot respectul meu, fara discutii!) si inmatricularea aici in DE? Platesc taxa pentru circulat pe strazile lor (un fel de impozit: KFZ-Steuer) si circul absolut legal, cu acceptul autoritatilor. ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Poate e vorba de steaua aia... care te duce cu gândul la altă marcă...made in DE.

Share this post


Link to post
Share on other sites

@kramer e vb de colegii nemți de la munca nu de noi :)

Trimis de pe al meu SM-G960F folosind Tapatalk

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

@kramer nu ma pricep la modelele noi de Volvo (eu am un cazan din 2002). La V70/S60 de generatie veche se poate monta portetrieri, etrieri si discuri de la XC90 (cu foarte putine modificari). Trebuie vazut pe forumurile din afara pt. ca cineva sigur a facut deja un upgrade de genul asta.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Kramer, frumos topic. Pozele arata cat tii la ea !

Pentru mine insa, S80 este si va fi o LIMUZINA, de aceea nu i-as vopsi niciodata etrierii in vreo culoare tipatoare, ca la vreo sportiva capabila... Doar discuri si etrieri mai mari.

Sper sa nu te superi, important e ca TIE sa iti placa ce ii faci masinutei.  Restul sunt pareri.

Have fun !!!!

Share this post


Link to post
Share on other sites

 Nu-i bai, de ce sa ma supar? :D Nevasta-mea a vrut etrierii in culoarea albastru cian, cum este pe emblemele polestar. Puteam sa zic nu? Ea este fan inrait Volvo, nu ca mine, care am mai flirtat si cu alte marci. Deunazi deschisese subiectul diferentei intre serviciile Polestar si performantele Rica. MI-am bagat degetele in urechi sa nu mai aud! Ati incercat pana acum sa discutati chestii tehnice cu femeile? Te doare capul dupa aia!                                                                                                                                                                                   O mica concesie, pentru a avea liniste in familie! ;D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Te invidiez în acest caz .

Trimis de pe al meu SM-G960F folosind Tapatalk

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Multumesc! I-am spus astazi unguroaicei mele: °Amore, i-auzi ce zic baietii pe forum, upgrade, discuri mai mari, alte etriere...alea, alea° Stiti ce mi-a raspuns? Ca daca vreau upgrade, mai bine ne orientam direct catre un XC90 2017 sau 2018! De, logica aia, feminina ;D...Ca idee nu e rea, chiar e un upgrade!!! :D:D A ramas sa mai studiem, sa mai gandim, s-o mai rasucim. XC90, recunosc, imi place, e spatios, e comfortabil dar e alta liga. E si mai mare, costa si mai mult...O sa mai studiez upgrade-ul asta! 

Share this post


Link to post
Share on other sites

XC90 ul nou e bun cand ai service, un S90 chiar tine cu casa mai ales în varianta D4 . 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Se poate, eu sunt pana acum foarte multumit de motorul asta VEA D4. Problema este...are S90 discurile de frana mai mari? Ca altfel ciao!ciao! upgrade-ul sugerat de colegul Kecs! :D:D:rolleyes: Glumesc bineinteles! Este si S90 o varianta mai mult decat interesanta!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Depinde de motor, la T6 ai frane de 18" iar in varianta R design cum are @BraiaVadim vine cu roti pe 21"  

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now