dcomsa

jante pe 18 la volvo xc60

14 posts in this topic

salutare! sunt fericitul posesor al unui xc 60 2019 , cu un motor b4 , si doresc sa schimb pentru iarna jantele pe 19 cu jante pe 18 cu anvelopele de iarna aferente.

stiti cumva daca aceasta schimbare implica si o modifcare de soft? dealerul de unde am achizitionat masina ...asa imi spunea. 

voi ce parere aveti?

e necesar sa merg la un dealer doar pentru a schimba niste roti? mi se pare cam ciudat

astept parerile voastre.

multumesc anticipat!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Salut, 

Eu as zice sa pastrezi dimensiunile existente - diferenta la anvelope nu justifica achizitia de jante. Iti spun din experienta ca nu merita. 

Teoretic da ar trebui o modificare mica in soft vizavi de viteza si respectiv - diametrul rotii (janta + anvelopa) pe 18 vs. 19 ar putea fi diferit. Si asta va trebui sa faci de fiecare data cand schimbi rotile - adica de 2 ori pe an. 

 

Edited by maverick
1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nu am spus ca trebuie daca nu vrei - insa daca diametrul rotii e diferit trebuie ajustat softul vizavi de vitezometru. Si crede-ma ca trebuie daca vrei acuratete la vitezometru - eu am facut asta in trecut. La reprezentanta. 

Cand este livrata masina, ea vine cu un set de roti - pentru care este calibrat vitezometrul. Daca schimbi dimensiunea rotii atunci trebuie ajustat. Evident ca diferenta poate nu te intereseaza si atunci nu trebuie ajustat vitezometrul. 

Share this post


Link to post
Share on other sites

senzorul de ABS are ca referinta o roata dintata/un inel dintat de pe driveshaft (planetara). Cand roata se roteste, dinții trec prin senzor si dau un semnal (curent). Senzorul citeste fiecare dinte si da semnal. Frecvența semnalului depinde de viteza de rotație a rotii si de nr. de dinti de pe roata/inelul dintat . Asta-i calculul...

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Constanta  de roti ,sa ii zic asa , este trecuta in DIM si are corespondenta ,direct proportional cu marimea anvelopei principale admise pe autoturism de fabricant.

Concret ,desfasurata rotii adica lungimea sa ,de ex.~1.93m in cazul 205/50/16  nu este totuna cu a folosi o anvelopa 235/50/17 .Marimile expuse  de mine nu au legatura cu ce echipeaza un XC 60 ci au fost doar marimi ipotetice de explicatie.

Asa ca daca ai 48 impulsuri pe secunda la abs pentru o anvelopa de 205/50/16   lungimea sa /per secunda nu este totuna cu lungimea desfasurata a unei anvelope 235/50/17 per secunda .Deci de aici vine diferenta per ora si abatere pe vitezometru.

Se pot pune doar anvelope mai mari sau mai mici la un autoturism doar cu conditia ca lungimea desfasurata a lor sa nu fie mai mare sau mai mica cu max 3% din lungimea  anvelopei principale impuse de fabricant.

Apoi abaterea vitezometrului fata de viteza reala data de un Gps cu cel putin 5 sateliti accesati este de ~4% chiar si atunci cind autoturismul are anvelope perfecte ca si marime si echipare de fabrica.

Asa ca abaterea  exista dar dubla in cazul in care  "ametim" marimile anvelopelor.Acest aspect da peste cap computerul de bord cind calculeaza consumul instantaneu sau mediu.In fine

Sper sa fi fost inteles,in explicatii.:)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pe XC 60 se pot pune (asa zice Volvo, nu eu) : 

R18 235/60, R19 235/55, R20 255/45, R21 255/40

Am R18 si R19 - diferenta de diametre este de 1.9 mm...diferenta de viteza, la 160 km/h este sub 0,4 km/h.

Luam extremele R18 si R21, diferenta de diametre este de aceeasi...la fel si diferenta de viteze. :) Ce modificare soft sa se faca?

fiind anticipata de producator prin specificarea tipului de janta/anvelopa care se poate monta pe masina.

Nici macar TPMS-ul nu o simte la schimbarea rotilor, la care senzorul de ABS face aceeasi corelatie.

Dcomsa intreba de up/downsizingul jantei nu de dimensiunea anvelopei.

Altfel si la acelasi R, diametrul rotii difera. Intre R18 235/60 si R18 235/65 este o diferenta de 23 mm...transpus in viteza la 160 fiind de 5 km/h...Nu stiu daca se si potrivesc pe masina. :)

Edited by Tetea

Share this post


Link to post
Share on other sites

@Tetea e corect ce spui tu da nu prea, Volvo are aplicatie pt fiecare model de anvelope iar recomandarea Volvo este la fiecare inlocuire de anvelope (vara/iarna) sa pui soft pt a schimba in bord dimensiunea . Daca depozitezi rotile de iarna/vara la Volvo (Primus) ei chiar fac acest serviciu, monteaza rotile de iarna/vara pe masina si schimba softul in DIM . 

Share this post


Link to post
Share on other sites
La 05.12.2020 at 5:11 PM, BogdanG a spus:

@Tetea Daca depozitezi rotile de iarna/vara la Volvo (Primus) ei chiar fac acest serviciu, monteaza rotile de iarna/vara pe masina si schimba softul in DIM . 

Tocmai ca le am si nu fac asta...altfel acum 1 luna jumate dupa schimbare nu mi se mai aprindea becul de TMPS ca am o roata naspa. Iar dupa recalibrare nu a mai zis nimic.

Cand am luat masina era sf. lui decembrie (ce era pe stoc) si era cu roti de vara pe 19 si atunci am zis sa-mi dea si roti de iarna cu jante cu tot. Si mi-au dat pe 18 (alea le aveau pe stoc) dar mi-au zis ca nu e nicio problema la schimbare.

Cum ziceam, daca se monteaza dimensiunile care sunt trecute in CIV-ul masinii....care sunt sensibil aceleasi si nu influenteaza viteza. 

Edited by Tetea

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ca sa nu deschid alt topic, pt o intrebare, scriu aici, are oarecum legatura cu rotile. Stie cineva codul prezoanelor de crom pt jante aliaj la xc60? La magazin de piese auto nu aveau varianta cromata. Va multumesc anticipat.

Share this post


Link to post
Share on other sites

 cumva sunt capace de prezon doar?sa fie 31439229?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Salutare grup 

Pentru a nu deschide un nou topic cu inlocuirea rotilor scriu aici….

Am un volvo Xc90 2010 R desisgn cu anvelope 255/45/R20 și as vrea sa le schimb pe iarna cu 235/65/R18.  
As vrea sa stiu dacă pot face aceasta schimbare deoarece am aceste roti de 18 si daca ar modifica ceva mersul si funcționarea masinii…

Mulțumesc drumuri bune  

Share this post


Link to post
Share on other sites

Se va modifica comfortul in masina.Se schimba cu ce ar trebui sa gasesti in cartea masinii,ca dimensiuni alternative.Altfel,daca insisti sunt tabeluri de echivalare pe net,unde bagi dimensiunea actuala si iti da alternative.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now