Victor

In Romania nu se mai semnalizeaza. Voi o faceti?

116 posts in this topic

Prea riscant pt. mine. Trag numai la cap ;D

Share this post


Link to post
Share on other sites

@kpax  ai avut nervi tari tata....

nu a trebuit sa-i explici boului ce inseamna " dumneavoastra" ?

;D

He he ursule daca mai stateam sai explic si ce inseamna DVS. atunci cu certitudine omu ramnea tampit in strada, incepea sa se scarpine in cap si sa iste neuronii daca ii avea, si bloca restul strazii si mai mult.

vis-a-vis de situatia cu dat josu din masina si cerut explicatii am ramas cu gura cascata de timpenia omeneasca cand am vazut la stiri doi destepti care nu au putu imparti o mica straduta si care au blocat doua strazi mari. voi ati vazut?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Am vazut si am mai vazut si smecherul de la shawormarie care a ajuns la politie si faptul ca se mai impusca lumea in trafic, not nice :(

Share this post


Link to post
Share on other sites

drum bun si ai grija la tratamentele aplicate.Poate nu te grabesti acasa, dar sunt fer convins ca vrei sa ajungi.Nu baga toti prostii in seama. Drum bun.

Am ajuns inapoi la 14 si acu am ajuns acasa. Nu prea au fost evenimente azi. Decat unu care si-a supraestimat masina cand m-a depasit si a trebuit sa pun eu frana sa aibe loc sa intre. Oricum astea-s la ordinea zilei deci nu e nimic neobisnuit.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Adi tot fizica spune ca,,,,cu cat apasarea este mai mare cu atit frecarea este mai mare => aderenta mai buna. Ca exemplu cand mergeam cu duba la TM puteam lua curbele de pe dealul negru cu 50km/h, alea ac de par iar cu volvo cu maxim 40 km/h iar o bascula cu 4 axe statea lipita de bara mea in urcare, deci cu cit mai greu cu atit mai bine :D

PS> bascula avea un avantaj, perne de aer  :yahoo:

@Bogdan G

Ieri nu am avut timp de tine, ca am fost la intalnirea de la polivalenta...  ;) unde speram sa fii si tu... sa continuam discutiile de macanica.  :D

Nu vezi ca iti dai raspunsul singur? E normal ca o duba sa se comporte mai bine pe curbe, datorita ecartamentului mai mare la axa, intre roti. Cu cat o masina este mai lata cu atat se aseaza mai bine la drum. De asemenea, distanta la care sunt dispuse rotile fata de fata/spatele masinii are un rol f important. ...Nu mai zic de numarul de axe!

O duba VW LT goala, merge pe curbe de sbarnaie.

Stabilitatea o da raportul intre greutate si distanta la care sunt dispuse rotile pe latime si lungime... + setarea suspensiilor.

Iar cat de tare poate merge o masina mica... urca-te intr-o masina gen 206, C2 sau chiar modele mai vechi cum ar fi saxo sau renault 5 cu motoare intre 1.5 si 1.7... chiar si 1.3... si dupa aceaa fa o comparatie cu S40/60/80, echipate cu celebrele motoare turbo, de peste 2 litri. Eu zic ca nu or sa se faca de ras... tinand cont de uriasa diferenta la motoare.

Daca nu ai ocazia... studiaza un pic si youtube. O sa vezi si acolo ceva.

Daca vrei sa imi raspunzi, fa te rog un topic separat. Aici poluam subiectul.  ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Plecasem de la semnalizari si idioti in trafic si ajungem la "raportul intre greutate si distanta la care sunt dispuse rotile pe latime si lungime".

Revenim la viata de zi cu zi si cocalarii din trafic care ne strica horoscopul dimineata in drum spre servici?

Share this post


Link to post
Share on other sites

@Adi chiar ca poluam topicul aici dar sunt prea racit sa-ti raspund .

Mie nu mi-a mai stricat nimeni horoscopul de dimineata pt ca de o saptamana stau in casa, racit :(  E tare misto sa stai si sa nu te mai stresezi in trafic .

Share this post


Link to post
Share on other sites

Mie mi-a stricat horoscopul o femeie :(. Vroiam sa parchez cu spatele si aveam nevoie de putin loc de la tanti care conducea un SUV si care statea in coloana. Avea loc 2 m sa se dea in spate. O rog sa se dea in spate ca sa parchez, aveam nev de 20 cm ca sa incap pe langa ea. Ce-mi raspunde? "Ce vrei, sa ma urc pe ala? Nu vezi ca nu mai am loc?" Ii zic: "Mai ai 2 m" Se da 10 cm in spate si acolo ramane. Am facut muuulte manevre ca sa incap totusi pe langa ea. Ma intreb cum naiba se descurca la parcari daca ii lipseste simtul distantei in halul asta. Sau era doar rea vointa si vroia sa ma determine sa abandonez locul si sa parcheze ea? Nu-mi dau seama.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Mie mi-a stricat horoscopul o femeie :(. Vroiam sa parchez cu spatele si aveam nevoie de putin loc de la tanti care conducea un SUV si care statea in coloana. Avea loc 2 m sa se dea in spate. O rog sa se dea in spate ca sa parchez, aveam nev de 20 cm ca sa incap pe langa ea. Ce-mi raspunde? "Ce vrei, sa ma urc pe ala? Nu vezi ca nu mai am loc?" Ii zic: "Mai ai 2 m" Se da 10 cm in spate si acolo ramane. Am facut muuulte manevre ca sa incap totusi pe langa ea. Ma intreb cum naiba se descurca la parcari daca ii lipseste simtul distantei in halul asta. Sau era doar rea vointa si vroia sa ma determine sa abandonez locul si sa parcheze ea? Nu-mi dau seama.

hehe, Eu mereu cand am masina parcata si sunt in masina si vad ca se chinuie sa parcheze cineva pe langa mine ii fac loc..ca deh..decat sa ma atinga mai bine o dau 1 m in fata/spate.

Cel mai frumos era sa plece tanti dupa ce ai parcat tu masina. Am patit-o de multe ori sa ma chinui sa ies dintr-o parcare sau sa fac 1000 manevre sa intorc masina ca a parcat un smecher aiurea si dupa ce plecam se elibera locul. La facultate in parcare patesc cel mai des :))

Share this post


Link to post
Share on other sites

mesajul e chiar ok si s-ar putea aduga inca multe altele, problema este ca pana nu se va schimba mentalitatea tot asa o vom tine

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pentru nu am mai deschide un alt subiect (sunt strans legate si s-a mai discutat aici), doresc sa aflu cati dintre dintre noi stationeaza sau parcheaza in curba.

Zilnic vad masini mulate pe curbe. In curand revin cu poze.

Sotia mea chiar ma intreba daca nu putem sa facem o sesizare la politie pentru ca pe strada mea se intampla frecvent si am vizibilitate 0 cand virez. M-am gandit ca sunt prea putine locuri de parcare si am linistit-o dar parca ma impinge necuratul sa le bag un molotov pe geam :angryfire:

Share this post


Link to post
Share on other sites

fara numar masinile parcate in curbe, al caror "fund" iti apare de indata ce ajungi voios la jumatatea curbei........ restul e tacere....

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now