Victor

In Romania nu se mai semnalizeaza. Voi o faceti?

116 posts in this topic

@Roskat

Pe drumul pe care spui tu si eu am avut mereu probleme de genul celor enumerate de tine.

Acum 1 luna a trebuit sa merg dupa unu cu un subaru forester... cu numere de spania, binenteles... cu 60km/h, mai bine de 30km. Si asta nu a fost singura... cam 3 exemplare am intalnit si eu, in medie, pe bucata asta de rum, la o singura deplasare.

Share this post


Link to post
Share on other sites

@Roskat

Pe drumul pe care spui tu si eu am avut mereu probleme de genul celor enumerate de tine.

Acum 1 luna a trebuit sa merg dupa unu cu un subaru forester... cu numere de spania, binenteles... cu 60km/h, mai bine de 30km. Si asta nu a fost singura... cam 3 exemplare am intalnit si eu, in medie, pe bucata asta de rum, la o singura deplasare.

N-ai reusit sa-l depasesti pana la urma si sa stea el dupa tine cu 30??

Bine eu aveam si timp ....puteam sa ajung si acu acasa si de aia mi-am permis sa fac gesturile de mai sus. Daca ma grabeam scoate labuta pe geam si aratam semnul pacii si imi vedeam de drum

Singura explicatie rationala care am gasit-o la Intrebarea: De ce accelereaza cand ii depasesc? este: Se simt simt frustrati (in special cei cu Logan printre care o includ si pe sormea  :D :D)...altceva nu-mi vine in minte.

Am depasit ferrari, am depasit mercedes s500 (as fi preferat sa stau in spatele lui sa-l admir...e febletea mea), am depasit jeep-uri cu renume si alte masini cu mai mult de 200 cai si nici unul nu mi-a facut un gest asemanator.

Edit: Sa nu mai spun de cei care merg pe banda 2 cand sunt pe european si mi se termina bateria de cate flash-uri le dau si tot prin dreapta ii depasesc  ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

@Roskat, cand te lasa nervii mai recurgi si la gesturi extreme cum ai facut tu. Inca rezist cu stoicism desi uneori sunt mai mult decat tentat sa aplic aceeasi "pedeapsa". Sunt si eu curios sa vad cat mai am pana acolo.

Share this post


Link to post
Share on other sites

@kpax  ai avut nervi tari tata....

nu a trebuit sa-i explici boului ce inseamna " dumneavoastra" ?

;D

Share this post


Link to post
Share on other sites

@Roskat

Chiar nu am putut sa il depasesc. Veneam in sens invers de la poiana sarata spre oituz si conduceam o duba vw lt incarcata full si... cam distrusa.

De obicei cand depasesc asa ceva... nu ma uit in urma. Isi gaseste fiecare nasul. Cat despre asta... cred ca saracul chiar incerca sa mearga mai tare dar nu stia... cred ca l-am terorizat cat am stat in spatele lui.  :D Si-a luat si el o mica rasplata: l-am depasit pe oituz la prima curba unde se fac 2 benzi. Era atat de panicat ca l-am depasit, ca era sa iasa de pe drum. Cred ca a si oprit sa ia un pic de aer, ca nu l-am mai vazut.

Share this post


Link to post
Share on other sites

@Roskat, cand te lasa nervii mai recurgi si la gesturi extreme cum ai facut tu. Inca rezist cu stoicism desi uneori sunt mai mult decat tentat sa aplic aceeasi "pedeapsa". Sunt si eu curios sa vad cat mai am pana acolo.

Eu nu rezist tentatiei...  :D :D

@Adi 2727

inseamna ca ai nervi de otel... sincer si eu aveam in primele 2 luni de condus

Share this post


Link to post
Share on other sites

Am condus ceva kilometrii pe minunatele sosele ale patriei si am invatat ca "prostul are mintea odihnita"...

Nu mai zic aici de soferul de tir turc care iti arata dintii din zambetul lui "frumos" atunci cand vede ca esti la ananghie, intr-o depasire mai lunga...  >:(

Share this post


Link to post
Share on other sites

Am condus ceva kilometrii pe minunatele sosele ale patriei si am invatat ca "prostul are mintea odihnita"...

Nu mai zic aici de soferul de tir turc care iti arata dintii din zambetul lui "frumos" atunci cand vede ca esti la ananghie, intr-o depasire mai lunga...  >:(

Deja mi se ridica parul cand ma gandesc la tirurile pe care le-am depasit la mustata...

M-am gandit sa le fac si lor acceasi faza dar ei au statie, e multi si e prosti... eu sunt doar unul  :D :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

@Roskat

Am s-o retin p-asta, de-abia astept s-o aplic >:D . Mai sunt unii care cand vad ca te bagi sa-i depasesti se baga pe banda ta. Mai ales aia cu tiruri. Cred ca se distreaza doar, alta explicatie nu gasesc.

Share this post


Link to post
Share on other sites

@Roskat

Am s-o retin p-asta, de-abia astept s-o aplic >:D . Mai sunt unii care cand vad ca te bagi sa-i depasesti se baga pe banda ta. Mai ales aia cu tiruri. Cred ca se distreaza doar, alta explicatie nu gasesc.

Tu ai 140 cai sau 200? Daca ai 200 nici nu trebuie sa te obosesti ca te duci mai tare ca ei, desi for fun merge. Daca ai 140 te inteleg.

O concluzie la care am ajuns in ultimele luni: Urmatoarea masina va avea cel putin 200 cai si va fi hidramata.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ganditi-va de 2 ori inainte sa aplicati tactici de razbunare... se poate solda cu  lupte de strada.  ;D

Eu am fost implicat odata in asa ceva. Si nu mi-a fost de tir-ist, cat de statia lui din masina...  :D

Am taiat-o mancand pamantul dupa incident.  ;D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Am 200. Ideea in sine ma deranjeaza nu daca pot sa depasesc cand ala accelereaza. La mine intentia conteaza. Daca l-am vazut ca vrea sa ma incomodeze, actionez.

Lupte de strada? Era s-o patesc o data rau de tot. De la 4 insi intr-n 206. Am fugit de peugeot-ul ala mancand pamantul. Si la 180 km/h tot mai aveam impresia ca ma poate prinde, desi un 206 de 70 de cai (probabil) cu 4 insi masivi nu prinde atat :D

Va povestesc mai pe larg pe la vreo intalnire Volvo

Share this post


Link to post
Share on other sites

Am 200. Ideea in sine ma deranjeaza nu daca pot sa depasesc cand ala accelereaza. La mine intentia conteaza. Daca l-am vazut ca vrea sa ma incomodeze, actionez.

Lupte de strada? Era s-o patesc o data rau de tot. De la 4 insi intr-n 206. Am fugit de peugeot-ul ala mancand pamantul. Si la 180 km/h tot mai aveam impresia ca ma poate prinde, desi un 206 de 70 de cai (probabil) cu 4 insi masivi nu prinde atat :D

Va povestesc mai pe larg pe la vreo intalnire Volvo

Cand ajungi in Bacau? :D

Am patit sa accelereze renault twingo, opel corsa si alte cutii in timp ce-i depaseam dar am apasat putin mai tare pe pedala si n-a fost problema. Ma deranjeaza si pe mine intentia dar nu atat de mult. Astia care au cam aceeasi cai cat mine (+/- 20) is problema. Deh am doar 136 caluti...

E asa de greu 2-3 secunde cat depasesc ceva (cu exceptia tirurilor) sa nu mai accelereze? Nu cer sa mearga cat mai pe dreapta ca imi apreciez eu distanta si timpul...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Sa stii ca prinde 180... si pe curbe te intrece  :D Masinutele aste mici sunt f usoare si sunt un competitor demn de luat in seama, pe drumuri cu curbe si cu un sofer priceput. Cu citroen saxo, cu motor de 1,3 fara turbo am priceput si eu ideea...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Fii serios Adi  :D Am si eu un clio si stiu ce pot masinutele mici in curbe luate cu viteza mare: se rastoarna. N-are cum sa ma prinda tocmai pe astfel de drum pt ca ar trebui sa franeze mult mai mult decat mine inainte de curba

Share this post


Link to post
Share on other sites

Bravo Betty, am ras cu gura pana la urechi :D . Asa este masinile mici cand intra tare in curba se cam rastoarna, cu cat masina este mai grea cu atit sta mai bine in curbe. 

De obicei nu prea am de ce sa ma plang la drum lung, merg atit de repede incat nu ma deranjaza nimeni si nu deranjez pe nimeni . Iubesc Volvo la drum lung, de fapt asta a fost motivul pt care am pastrat V70ul, este exceptional de placut la drum lung. Iar faptul ca masina are niste performante dinamice exceptionale la drum lung stau foarte relaxat. O masina care face 80-120km/h in 7 secunde in treapta a 4-a nu poate fii decit perfecta la drum lung.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Mie fizica imi spune ca cu cat greutatea unei masini este mai mare, cu atat fortele G sunt mai mari atunci cand intra intr-o curba...  ;)

@betty: Clio, intr-adevar e mai slabut  ;D

...adevarul se poate vedea numai in proba de teren. O sa va confruntati la un moment dat cu asa ceva si mai vb dupa.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Peste 20 min plec la poiana sarata. Va povestesc diseara cate "tratamente" am aplicat pe drum :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

drum bun si ai grija la tratamentele aplicate.Poate nu te grabesti acasa, dar sunt fer convins ca vrei sa ajungi.Nu baga toti prostii in seama. Drum bun.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Adi tot fizica spune ca,,,,cu cat apasarea este mai mare cu atit frecarea este mai mare => aderenta mai buna. Ca exemplu cand mergeam cu duba la TM puteam lua curbele de pe dealul negru cu 50km/h, alea ac de par iar cu volvo cu maxim 40 km/h iar o bascula cu 4 axe statea lipita de bara mea in urcare, deci cu cit mai greu cu atit mai bine :D

PS> bascula avea un avantaj, perne de aer  :yahoo:

Share this post


Link to post
Share on other sites

@Adi

Volvo-ul are centrul de greutate mai jos, rotile mai late => forta de frecare mai mare si pe deasupra si DSTC ;D

E mare diferenta intre 206 si Clio?

Oricum, ideea de baza e ca nu m-au prins. Si nu mi-era ca mi-o iau eu cat ca-mi vandalizeaza masina:P

Credeti ca tin totusi prea mult la masina? :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

E mare diferenta intre 206 si Clio?

Oricum, ideea de baza e ca nu m-au prins. Si nu mi-era ca mi-o iau eu cat ca-mi vandalizeaza masina:P

Este diferenta enorma in favoarea 206-lui.

Singurul tau noroc a fost masina usoara comparativ ce 4 persoane in 206 si eventual un motor puturos la 206.

La toate capitolele 206 este superior Clio-ului, chiar si celui scurt, presupun ca tu ai Symbol.

Share this post


Link to post
Share on other sites

525101l.jpg

Exact, cel mai potrivit Reply din tot topicul, am ras cu lacrimi  ;D ;D ;D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now