Victor

In Romania nu se mai semnalizeaza. Voi o faceti?

116 posts in this topic

Cred ca mai am putin si omor pe cineva :machinegun:

Astazi, condus prin oras cam 2h, am ajuns la concluzia ca "nu mai este funny" sa semnalizezi. Bine, observatia este veche, concluzia a fost trasa astazi. Lipsa semnalizarii coroborata cu lipsa stopurilor de frana pe spate te face cool in traficul de astazi. Ce naiba este atat de greu cand invarti volanul sa agati si maneta de semnalizare ??? Nu mai spun ca dupa ce ai omis intentionat sa faci toate aceste lucruri, obligatoriu trebuie sa stationezi (poate gasesti si o curba de 90 grade) fix in curba pt. ca ceilalti sa ramana fara vizibilitate. Daca ai si un GIP (jeep) si faci toate aceste lucruri esti un rafinat in ale condusului in anul 2008 Romania.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Da e foarte frustrant, iar depasirea prin dreapta trebuie sa se faca cu cat mai multa eleganta.

Iti vine sa iti iei campii

Share this post


Link to post
Share on other sites

Parerea mea:sunt cativa oameni trecuti de ................60 ani,care nu mai percep ca au si o maneta d esemnalizare,nu realizeaza ca nu mai suntem in anii "80,cand erau vreo 2 dacii pe strada si.......nu semnalizeaza!ii vezi,au o basca pe cap sau palarie,nu au oglinzi laterale(ce folos ca oricum nu mai vad la 10 m in spate),nu conduc volvo ci o dacie de-o varsta cu nepotii lor si .....intra brusc de pe o banda pe alta.

Asta in provincie,pe la mine,ca in Bucale e dezastru.Probabil conteaza stema de pe capota in mintea lor sau....tonele masinii de teren ce o conduc. ;D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Batranii de genul ala sunt intr-un procent extrem de mic, majoritatrea sunt "zmeii", manelistii & co, care se comporta asa in trafic.

Share this post


Link to post
Share on other sites

@robert777, te contrazic. Cei in varsta (din cate am vazut eu) sunt mult mai corecti dacat compatriotii veniti in vacanta in tara si bastinasii ce tocmai au trecut de la 1300 la Logan. Multa forta sub capota si masina noua cu multe posibilitati si (era sa uit) EXTREM de sigura. Abia astept sa scoata cei de la Renault-Dacia si un SUV :rant:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nu ma supar Victor,dar pt mine mai periculosi sunt pensionarii care conduc o 1300 fara oglinzi sau un logan break,uita cam pe unde merg.Zmeii ii simt,ii anticipez,deja cand ii vezi,iti dai seama ca se apropie vreu "dezastru".

Share this post


Link to post
Share on other sites

Apropo de semnalizare...sunt frecvente cazurile in care eu trbuie sa intuiesc ce vrea sa faca cel din fata mea.

Dar cel mai tare este faptul ca f.f.f.putini semnalizeaza in sensul giratoriu(la intrare si la iesire).

Cei care se comporta asa nu sint numai cei in virsta---macar ei nu fac manevre bruste, ci, mai periculosi sint cei de tipul manelistilor.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pai de ani de zile nu prea se mai semnalizeaza, era trendy acum 2-3 ani, acum insa trendy este sa mergi pe contrasez pe avarii si sa dai flashuri la cei care merg regulamentar. Daca mai ai si o goarna si niste strobo deja esti in TOP TEN COOL CITY DRIVERS !!!!!!!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Eu semnalizez intotdeauna. Eram si eu revoltata la inceput, dar mi-a trecut. Sunt chestii mult mai grave care se intampla in bucuresti. De ex nu va doresc sa va aflati in situatia sa mergeti in paralel cu vreun camion/tir/autocar si sa vrea ala sa schimbe banda peste voi. Daca nu sunteti pe faza si nu calcati frana la maxim chiar se urca pe tine. Iar cand le explici ca nu e bine ce fac vine si raspunsul: "ce-i fa, esti chioara, nu vezi ca mi-a oprit ala in fata" + tot tacamul de urari.  Degeaba ii explici ca n-ai cum sa vezi, ca-ti lua el toata vederea si chiar daca vezi el nu are niciun drept sa-ti taie fata. Probabil ca placutele de frana costa mult la un tir asa ca e bine sa franeze doar la intalnirea cu un alt tir.

Si mai e o categorie care ma enerveaza la maxim: soferii de dacia papuc. Se cheama molozari si sunt sigura ca ati avut macar o data ocazia sa "discutati" cu ei. Astia nu acorda niciodata prioritate iar daca indraznesti sa comentezi coboara direct cu ranga.

Incep sa ma enervez numai cand ma gandesc asa ca eu am terminat de scris

O zi buna la toata lumea

Share this post


Link to post
Share on other sites

Dar cel mai tare este faptul ca f.f.f.putini semnalizeaza in sensul giratoriu(la intrare si la iesire).

Cei care se comporta asa nu sint numai cei in virsta---macar ei nu fac manevre bruste, ci, mai periculosi sint cei de tipul manelistilor.

Semnalizatul in sens giratoriu e greu. In primul rand, parerea mea, e ca 80% din soferi nu stiu cum se semnalizeaza.

In al 2-lea rand semnalizatul in sine e greu cand o mana iti sta pe volan si alta pe telefon/in pantaloni sau d....  stie unde si-o mai tin.

Nu mai e la moda sa semnalizezi, deci sunt un demodat.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Semnalizatul in sens giratoriu e greu. In primul rand, parerea mea, e ca 80% din soferi nu stiu cum se semnalizeaza.

In al 2-lea rand semnalizatul in sine e greu cand o mana iti sta pe volan si alta pe telefon/in pantaloni sau d....  stie unde si-o mai tin.

Nu mai e la moda sa semnalizezi, deci sunt un demodat.

Sau pe geam intinsta longitudinal pe usa, cu ochelari de soare cand afara e innorat, etc.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pai de ani de zile nu prea se mai semnalizeaza, era trendy acum 2-3 ani, acum insa trendy este sa mergi pe contrasez pe avarii si sa dai flashuri la cei care merg regulamentar. Daca mai ai si o goarna si niste strobo deja esti in TOP TEN COOL CITY DRIVERS !!!!!!!

Ti-ar place tie sa semnalizeze toti ca nebunii, sa li se arda becurile si sa vina la tine la le iei banii  ;)

Mai fac oamenii economie de curent, pardon becuri  :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Adevarul este ca "e scumpe becurili" :D

PS> cand ajungi la intalnire sa-ti dau lanterna ?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ea cum ar trebui sa semnalizeze? ;D

post-1279-12877850644919_thumb.jpg

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nasol rau...  si eu conduc mult in oras si cateodata mor cand vezi k e in fata ta fara sa semnalizeze dar si fara sa intoarca capul putin sa vada dc nu e cineva in unghiul mort! Am patit-o si mama tipului aluia a sughitat bine in ziua aceea.

Cu sensurile giratorii.. eu nu mai semnalizez la intrare numai la iesire pt ca la intrare e clar ca o sa fac dreapta si trebuie sa cedezi trecere, deci numai la iesire

Share this post


Link to post
Share on other sites

BogdanG@ propun sa facem un fond national pt. becuri de semnalizare arse ;D ;D ;D in ceea ce priveste lanterne rosie... de ce eu???

Share this post


Link to post
Share on other sites

Zic sa facem un fond mai mare, si pt stopuri. Cand iti franeaza unul brusc in fata si nu-i merge niciun stop e super

Share this post


Link to post
Share on other sites

@ Victor, daca putem facem si un fond de becuri arse, dar vezi tu, romanu e puturos si chiar daca ii dai un bec tot nu-l schimba. Faza cu lanterna era pt Maurice, lanterna lui este la mine .

@Betty sa stii ca nu prea am vazut masini la care sa nu le mearga stopurile pe frana, oricum toate modelele de dupa 2000 au senzor de bec ars pe frana, deci trebuie sa fii bou sa nu vezi in bord ca ai becul ars pe frana .

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nici in Grecia si nici in Bulgaria nu prea se semnalizeaza (nici la depasiri la drum lung, nici in orase,sate).

Share this post


Link to post
Share on other sites

@Bogdan G: ieri am intalnit un camion fara stopuri. A trebuit sa stau in spatele lui, in coloana. Pe langa faptul ca nu avea stopuri scotea si un fum de imi venea sa-l intreb cat a dat spaga la ITP. Mai sunt si o gramada de Dacii vechi, autoutilitare etc. Nici cu Loganul nu mi-e rusine. N-ai intalnit niciunul la care sa se aprinda semnalizarea in loc de stopuri? Sau alte combinatii ciudate, incluzind si becul de marsarier?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Eu cred ca sunt doua categorii de soferi care folosesc semnalizarea: sunt cei care o folosesc foarte des, inclusiv cand intra in parcarea din spatele blocului, si cei care nu o folosesc deloc. Si asta din doua motive: fie au permis de multi ani si stiu "arta sofatului", cand trebuie sa semnalizezi si cand nu, fie "li se rupe"  :D

Iar faza cu semnalizatul in sensul giratoriu, sunt foarte putini care stiu cum trebuie sa semnalizeze.

Share this post


Link to post
Share on other sites

@Betty in legatura cu harburile nu comentez, eu pe unde umblu nu le mai vad, sunt rarisime ca sa zic asa. Iar in legatura cu Loganul care pune frana si se aprinde semnalul pot spune ca este un viciu de fabricatie by Reno, la fel o sa vezi si Laguna 2, Megane 2 care au aceiasi problema....

@Lau nu stiu cum semnalizeaza unii in sensul giratoriu pt ca asa repede intru in sens, ma feresc de 2-3 TIRuri si am iesit, marea gaselnita cu giratoriile o consider o mare prostie, in Sibiu am observat ca s-au inmultit si se circula execrabil din aceasta cauza .

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now