Victor

In Romania nu se mai semnalizeaza. Voi o faceti?

116 posts in this topic

Reguli de circulatie

Cum sa conduci masina ca un bucurestean. (trebuie sa uiti tot ce ai invatat la scoala de soferi - daca ai facut-o):

I. Oprirea si stationarea

Poti sa opresti unde vrei si sa stationezi cat vrei, cu conditia sa:

a) nu fie vreun politist prin apropriere

B) sa pui luminile de avarie, daca ai chef. Daca nu ai chef, se tine cont numai de punctul anterior.

II.Prioritatea

In Bucuresti exista urmatoarele tipuri de prioritate:

a) prioritatea de dreapta (optionala) - se aplica numai in cazul in care tu esti cel care vine din dreapta

B) prioritate de tramvai

c) prioritate de camion

d) prioritate de taxi

e) prioritate de smecher. Prioritatea de smecher se obtine prin unul din procedeele "ia-i fata", "baga-te cu tupeu", "taie-i calea" si "ia mai da-l dracului, ca n-o sa stau aici toata ziua". Pietonii NU au prioritate niciodata.

III. Alte sfaturi la fel de utile

Daca vrei sa fii un bucurestean veritabil trebuie sa tii cont de urmatoarele recomandari privind circulatia pe drumurile publice:

* Semnificatia culorilor semaforului:

- verde - treci fara probleme

- galben - repede ca se pune rosu

- rosu - repede, ca e ultima sansa pina sa le dea drumul celorlalti.

* Daca este coada la stop si un sir lung de masini, iti recomandam tehnica "sirului shuntat". In acest scop, mergi pe contrasens pe toata lungimea cozii de masini, pana ajungi la stop si apoi in virtutea prioritatii de smecher (vezi si punctul anterior) reintri in coloana, in pole-position.

* Daca te afli al doilea la semafor, in secunda in care apare culoarea verde, trebuie sa apesi pe claxon, cat mai lung si mai insistent, pentru a-l zori pe mocaitul din fata. Un claxon viguros este expresia unei personalitati puternice deci, nu ezita!

* Daca esti prima masina de la stop si cineva te claxoneaza imediat cum se pune verde, opreste motorul, ia-ti bata de baseball (obligatorie, se tine sub scaun), da-te jos din masina, du-te la cel care te-a claxonat si sparge-i fata.

* Pe timp de noapte circula obligatoriu cu faza lunga. Poti folosi faza lunga si ziua, atunci cand mergi cu viteza.

* Daca circuli noaptea si o masina vine din fata cu faza lunga, baga-i si tu faza lunga in fata, de cateva ori, intermitent. Farurile cu halogen dau efecte atat distractive cat si psihedelice.

* Daca inaintea ta se afla cineva cu o masina care merge mai incet claxoneaza-l si baga-i faza lunga in ochi: sa se duca dracului acasa daca are masina si merge ca mortu'.

* Folositi claxonul cat mai mult, mai nervos si in mai multe tonalitati. Injura cu sete. Arata-i degetul mijlociu. Intai mana stanga, apoi ambele - in Bucuresti se poate conduce tinand volanul cu genunchii.

* Daca nu stii sa injuri, nu esti sofer. Daca nu stii sa injuri 20 de minute in sir fara sa te repeti, nu esti sofer bucurestean.

* Cand ploua, va puteti face ziua mai vesela trecand in viteza cu masina prin baltoace in asa fel incat sa improscati cat mai multi pietoni, sau unul dar bine. Daca improscati pietoni aflati in travesare regulamentara pe zebra, obtineti un bonus de stil.

Share this post


Link to post
Share on other sites

:'( trist dar adevarat. Ai uitat: deschisul geamurilor laaaarg pirn care sa se auda manelele. Daca ai onoarea sa opresti la semafor langa o asemenea maimuta de sofer si vei inchide geamul tau, vei observa ca gestul tau a fost "received" si se va actiona ca atare- se va da volumul si mai tare. Am momente in care ma bate un gand: ce-ar fi sa imi iau un Aro 244 cu bull bar si toate cele?    :machinegun:

Share this post


Link to post
Share on other sites

:'( trist dar adevarat. Ai uitat: deschisul geamurilor laaaarg pirn care sa se auda manelele. Daca ai onoarea sa opresti la semafor langa o asemenea maimuta de sofer si vei inchide geamul tau, vei observa ca gestul tau a fost "received" si se va actiona ca atare- se va da volumul si mai tare. Am momente in care ma bate un gand: ce-ar fi sa imi iau un Aro 244 cu bull bar si toate cele?     :machinegun:

;)

Cred ca ar trebui sa te gandesti la ceva mai rezistent. Eu am iesit destul de sifonat dintr-un usor "acrosaj", in care conduceam un 243. E destul de moale...

Share this post


Link to post
Share on other sites

mai indicat:

o pusca cu aer comprimat si ca gloante : gloantele de la jocurile alea, stiti voi, colorate...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ursule nu poti tata sa respecti tot timpul regulile de aur, cand ai in fata un R8 sau un Phantom nu poti sa-l claxonezi sau sa-i bagi lunga in oki. De fapt poti face asta numai daca ai 1300 cu tuning :D

Orice ai zice tu tot nu se compara Bucurestiul cu Budapesta, macar aici nu te plictisesti .

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ursule nu poti tata sa respecti tot timpul regulile de aur, cand ai in fata un R8 sau un Phantom nu poti sa-l claxonezi sau sa-i bagi lunga in oki. De fapt poti face asta numai daca ai 1300 cu tuning :D

Orice ai zice tu tot nu se compara Bucurestiul cu Budapesta, macar aici nu te plictisesti .

Jupane Bogdan, sincer sa fiu singura reluga de aur pentru care as milita oriunde in tara este cea a bunului simt. Care e sublim dar lipseste cu desavarsire!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Eu imi semnalizaz intotdeauna intentiile in trafic si ii detest pe aceia care nu o fac!

Mi se pare ca se castiga mult atunci cand arati intentiile in trafic!

Share this post


Link to post
Share on other sites

cum se semnalizeaza intentia de nu fi oprit de politie ?

****

daca cineva vine la tine cind esti oprit la stop cu o bita de oina cum semnalizez intentia de-a spala putina ?

******

Share this post


Link to post
Share on other sites

cum se semnalizeaza intentia de nu fi oprit de politie ?

****

daca cineva vine la tine cind esti oprit la stop cu o bita de oina cum semnalizez intentia de-a spala putina ?

******

Deci: 1. arunci cu 4 stelute (****) dupa el/ei.

        2. arunci cu 6 stelute (******) dupa el/ei

Bine de stiut, mai trebuie sa fac rost de ele. Stie cineva pe cineva care are un prieten a carui sora maritata are un amant care......are de vanzare stelute?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Eu opresc cand sunt cu masina si ma opreste politia, imi face o deosebita placere sa ma cert cu ei!

In ceea ce priveste bata de oina, nici nu stiti cat as vrea unul sa ma calce pe nervi, ca si asa sunt cu nervii intinsi la maxim din cauza traficului. Chiar m-as descarca! ... :D ...

Apropo de sora .... cred ca mare procent dintre surori au acel amant! ... despre care dintre ele e vorba?!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Totusi parca prea se discuta numai despre traficul bucurestean peste tot si la TV si la radio si aici, chiar asa toata lumea si-a pierdut rabdarea? Nu mai exista pic de rabdare? Vad femei injurand in trafic, parca vine apocalipsa :(

Share this post


Link to post
Share on other sites

Jupane Bogdan,

Daca in orasele mai mici, unele dintre ele, mai exista teama de politie, si o mica urma de bun simt, in Bucuresti, exista foarte multi frustrati si timorati care nu stiu sa se impuna in societate in alt mod decat prin injurii, clansoane si tupeu. Cat despre teama de politie.... la ce maniera de a discuta cu ei am vazut intr-o seara la Dristor, nu cred ca exista. Cat despre bun simt : judeca singur.

H.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Asta e din cauza politistilor care au fost atitia ani de zile considerati militieni, poate ca unii inca sunt dar asta nu inseamna ca este normal sa fie calcati in picioare. Eu chiar am vazut la mine in cartier cum erau injurati si bruscati, asta pana sa vina mascatii si sa rezolve problema.

Share this post


Link to post
Share on other sites

In Mures s-a rezolvat foarte simplu problema: li s-a umblat oamenilor la bani pana i-au potolit. Sa vezi politete in trafic in Mures acum.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Din observatiile mele din trafic:

Daciile vechi au semnalizarea optionala (la fel si farurile daca e ceata sau merg pe DN) - a se intelege ca nu vor sa semnalizeze.

Masiniile cu "LEX" nu semnalizeaza

Pitzipoancele cu masini de mii de euro...la fel, semnalizarea e optionala.

Maxi-taxi....Culorile la semafor sunt optionale....Sau mai bine zis...nu conteaza culoarea.

Masiniile cu nr. de Anglia aduse de cocalari, NU RESPECTA NIMIC.

Este un volvo 240 in Deva care de cate ori l-am intalnit in trafic, NICIODATA nu l-am vazut sa semnalizeze.

SI MAI NOU OBSERV CA PITZIPOANCELE FORTEAZA INTOTDEAUNA INTRAREA IN INTERSECTIE. In fiecare dimineata imi iau portia de nervi pentru cel putin una din neregulile de mai sus.

Share this post


Link to post
Share on other sites

:machinegun:

as mai adauga la numere: combinatii de W-uri; BOS; SEF; etc.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Mai adaug si eu aici, au inceput sa se inmulteasca soferii care au "ceata" la cap si merg cu faruri de ceata aprinse (dar afara nu-i ceata deloc). Hai ca mai treaca, dar daca mai mergi in coloana 1 h in trafic, pe langa faruri de ceata, aprind si STOPUL de CEATA si il iei drept in fata....  >:(

Share this post


Link to post
Share on other sites

Asta cu ceata spate aprinsa e fitza maxima mai ales la cielo :D  Eu de obicei le bag lunga singura problema este ca nu prea inteleg :(

Share this post


Link to post
Share on other sites

Bogdane!!

Eu am ajuns sa cred ca romanu', sarit din dacii cu tabla rupta, trage si apasa toate butoanele/manetele, de multe ori fara sa stie ce rol au ele. Am mers odata in spatele unui 206 , care stim ca are lampa de ceata pe mijlocul barii din spate, nu am avut cum sa il depasesc, era si noapte si am facut spume. L-am ajuns intr-o parcare si boul a avut o revelatie ca are si lampa de ceata si ca l-am invatat sa o aprinda. Nu i-am explicat insa cand trebuie folosita... Cat despre flash-uri trebuie sa le dai vocale!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Asta e din cauza politistilor care au fost atitia ani de zile considerati militieni, poate ca unii inca sunt dar asta nu inseamna ca este normal sa fie calcati in picioare. Eu chiar am vazut la mine in cartier cum erau injurati si bruscati, asta pana sa vina mascatii si sa rezolve problema.

Eu cred ca e din cauza ca toti (majoritatea) iau spaga in loc sa dea amenzi; ca politistii nu prea se sinchisesc sa opreasca o masina fiindca a schimbat banda fara sa semnalizeze, ca tripleaza prin intersectii ca ei e smecheri,ca umbla cu farurile de ceata, ca umbla fara faruri, ca nu le merge stopul....cum a zis si ursu, daca s-ar da amenzi ar fi mai multa ordine; conditia e sa se plimbe pe strada, si sa dea amenzi dar sa aibe ca si scop fluidizarea traficului si nu prinderea soferului.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Voi cum va tineti nervii in frau cand sunteti la volan? Ca mie imi vine din ce in ce mai greu sa ma abtin. Si mi-e ca atunci cand o sa ma lase nervii complet ... in fine.

Ce ma enerveaza zilnic in trafic: lipsa semnalizarii, cei care nu-si tin banda - sunt unii care pur si simplu nu stiu sa tina volanul drept, cei care-mi taie calea, cei care blocheaza intersectia etc etc

Si cel mai mult ma enerveaza aia care gresesc, le spui ca au gresit si ei dau vina tot pe tine si te si injura.

Share this post


Link to post
Share on other sites

@tricky Nu stiu cum sunt politistii de la rutiera la Oradea dar astia din Bucuresti pot spune ca s-au schimbat mult, nu mai sunt militienii de odata, acum sunt respectuosi nu te mai opresc aiurea, chiar isi fac treaba bine dar sunt al naibii de multe masini in trafic, cand ai 1 milion de masini intr-un oras proiectat sa asigure fluenta in trafic pt 250.ooo masini cam asta se intampla. Chiar am 2 prieteni la rutiera in Bucuresti si ii intrebam de ce cand stau in intersesctie si dirijeaza circulatia si vine unu pe contrasens nu este tras pe dreapta, raspunsul a fost unde naiba sa-l mai trag si pe ala pe dreapta si chiar are dreptate.

De ceva timp, dimineata la intersectia Calea Grivitei cu Buzesti sta un echipaj de radar care filmeaza pe cei care depasesc coloana la semafor si sunt trasi pe dreapta imediat cum trec intersectia, sunt atit de multi incat se blocheaza intersectia cu ei astfel recent au adus 3 echipaje de politie acolo in afara de cel cu radarul care filmeaza si dupa intersectie cam 200m se intind aproape 10-15 masini care primesc bonusul din partea politiei.

Sunt atit de multi cei care trebuie sa ramana fara carnet incat trebuie ca fiecare intersectie sa aiba cite 4 echipaje pt a rezolva aceasta problema, adica depasirea coloanei pe contrasens la semafor.

Stau si ma intreb, oare este asa de greu sa stai in coloana?

@Betty eu ma abtin pur si simplu, mai bag o tzigara, mai bag doua dar ma abtin .

OFF TOPIC, ma uitam aseara la National Geografic si am aflat cu stupoare ca in 1964 a fost dat in folosinta podul Verrazano-Narrows Bridge din New York, el a fost proiectat cu 12 benzi in anii 60, de ce naiba inaintasii nostri nu au putut face sosele mai late ? Chiar nu gandea nimeni in RO prin anii 60 ?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nu stiu cum sunt politistii rutieri in Oradea, pana acum am avut norocul sa-i evit.

Problema cu strazile proiectate prea mici de la inceput e valabil in orice oras, doar ca in B sunt cele mai multe masini din Ro si atunci acolo se simte cel mai tare insuficienta.

Eu ma refeream exact la ce ai zis tu ca se intampla recent, cei cu politistii cu radare in intersectii, dar ar trebui mai multi, in mai multe intersectii.Eu inca am speranta ca politia ne poate "civiliza" in trafic.

La fel ma abtin si eu, mai bag o tigara, mai pun o melodie mai faina si incerc sa ma conving ca si asa viata e naspa si nu merita sa ma mai enervez fara rost in trafic.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Voi cum va tineti nervii in frau cand sunteti la volan? Ca mie imi vine din ce in ce mai greu sa ma abtin. Si mi-e ca atunci cand o sa ma lase nervii complet ... in fine.

Ce ma enerveaza zilnic in trafic: lipsa semnalizarii, cei care nu-si tin banda - sunt unii care pur si simplu nu stiu sa tina volanul drept, cei care-mi taie calea, cei care blocheaza intersectia etc etc

Si cel mai mult ma enerveaza aia care gresesc, le spui ca au gresit si ei dau vina tot pe tine si te si injura.

He he daca stai sa te enervezi pt fiecare bleg din trafic atunci cat de curand ar trebui sa se umple spitalul de nebuni. Imi aduc aminte ca la inceput cand abia invatam sa conduc prin bucuresti aveam idea fixa ca tre sa conduc regulamentar. Ei te na au trecut 10 ani de cand conduc in bucuresti si vreau sa zic, ca daca incerci acest lucru atunci nu ai nici o sansa sa ramai normal, linistit si nu cu nervii la pamant. Mai nou pur si simplu deschid radioul la maxim si conduc cu o mana pe volan iar in alta o tigara, conduc lejer si in mod special nu blocez intersectii dau voie la altii sa intre in coloana si asa mai departe tot felul de amabilitati. muzica data la maxim ca sa nu aud semnalele sonorea celor din spate, iar pentru flashuri imi pun ochelarii de soare si le arat ca nu vad si sunt chior.

De curand chiar am avut un incident in care la un moment dat a iesit unu din spate dintr-un mare bimer X5 si a inceput sa se rosteasca la mine, eu avand geamu ridicat si muzica la maxim ii aratam ca nu-l aud la care omu da sa deschida portiera si imi zbiara:

"ce faci barosane nu stii sa conduci"

- asta apropo ca lasasem pe cineva care saracu se chinua sa iasa din parcare sa poata sa iasa ca mai si dadea cu spatele si nu prea avea loc - la care eu ii spun:

"nu domnule nu stiu sa conduc nu m-au invatat, de ce care e problema nu vedeati ca se chinuai omu sa iasa din parcare"

"ce ma f*** pe mine ca nu stie sa invete"

"pai dar inteleg dumneavoastra in copacul din care ati coborat nu existau maniere si intelegere"

"ce copac, ce maniere, ce p*** vb tu"

"D`le vedeti, Dvs, cand am invatat eu sa conduc, am invatat si ceva etica si conduita a condusului ceea ce pe Dvs, cred ca u uitat sa va invete, din acest motiv am sa va las cu gura cascata si am sa plec mai departe deoarece domnu care avea probleme cu iesirea din parcare a reusit sa iasa si uite ca Dvs blocati mai mult traficul decat am facut-o eu, si vedeti ca se indreapta cel din spatele Dvs a iesit si el din masina. Si cred ca sa va luati aceleasi injuratruri. Diferenta insa o sa fie ca cineva o sa-mi multumeasca in cand ca l-am ajututat iar dumneavoastra o sa va umpleti frigiderul de carne"

Omu a mai bodoganit ceva in spatele meu dar nu l-am mai auzit deoarece plecasem deja.

Prin redarea acestei discutii am vrut sa punctez faptul ca nu o sa obtinem nimic daca osa ne enervam in trafic. In viata avem mult prea multe probleme ca sa ne mai creem si altele in plus noi insine.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Sa inteleg ca in afara localitatii nu aveti nimic de obiectat la nimeni? Doar in oras sunt probleme de etica si de morala?

Ei bine va povestesc cat de caine sunt eu in afara localitatii cand gasesc cate un "jmecher/proasta" la volan.

Azi am patit-o de 3 ori si tot de 3 ori am aplicat tratamentul care imi da o satisfactie deplina.

Veneam de la Brasov (Brasov - Bacau) si dupa poiana sarata sunt cateva portiuni unde ai vizibilitate si linie discontinua pt depasiri. Pana acum nimic neobisnuit. In fata mea o tanti cu o honda (sau hyundai nu stiu) acord care era al dracu de stapana pe volan si nu a existat curba inaintea caruia sa nu puna frana (nu avea mai mult de 60) si semnalizez sa o depasesc...din fata venea o masina dar aveam timp lejeeer. Deci ma asigur, semnalizez si ma bag in depasire cand...supriza...constat ca mergeam cu ea paralel si deja ajunsesem pe la 100. Da..v-ati imaginat bine, gagica accelera in draci si evident am pus o frana sanatoasa ca sa ma bag la loc ca deja eram satul de flash-urile celui din fata. Injuraturile de rigoare... faza lunga, claxoane si o depasesc pe linie continua (eram cu 4200 ture) ma bag in fata ei, frana (nu prea brusca..e femeie deh...poate n-are reflexii) si o tin la 30...claxoneaza se enerveaza tanti si da sa ma depaseasca...accelerez si eu normal. Se baga la loc. Incearca sa ma depaseasca pe linie continua si venea masina din fata....eu pedala la fund cu a 2-a... S-a panicat tanti ca am vazut-o in oglinda cum a tras de volan cand a intrat la loc si a mers cu 30 in spatele meu pana a mai venit cineva in spatele ei si am pierdut-o. Stiu ca am fost caine dar satisfactia a fost maxima.

Asta a fost prima faza... a 2-a a fost cu un bmw 520 si a 3-a cu un ford focus (tunat tata..cu 2 eleroane) dar nu mai are rost sa le povestesc deoarce intamplarea e identica doar ca am avut ceva emotii cu bmw-ul cand l-am depasit...

Stiu ca nu am procedat etic si nici moral, nici legal dar cine nu imi da dreptate inseamna ca nu e sofer (oricum eu nu ma consider sofer  :D)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now