DanDanutz

Nu cupleaza spatele

20 posts in this topic

Buna seara,am si eu o mare  problema si anume nu cupleaza spatele .am urcat-o pe elevator si nu invarte cardanul .nu apare nici o eroare in bord .ce e de facut daca ma poate ajuta cinva.multumesc

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Buna ziua ,ma poate ajuta si pe mine cineva cu o sugestie multumesc

Share this post


Link to post
Share on other sites

Salutare, ai putina rabdare si vei primi un raspuns de la cei care cu adevarat se pricep.Pana atunci fa o cautare pe forum dupa probleme 4x4 , dupa bucsa unghiular si haldex si vei primi informatii utile.

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Salutare am gasit cate ceva referitor la bucsa unghiular si haldex ideea e ca daca invart cu mana de cardan se invarte da nu culeaza in sarcina ,probabil sunt ceva probleme in cutia de transfer ,am vazut ca nu merge ca mi-a omarat capetele de planetara si a trebuit sa le schimb 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Probabil s-a stricat bucsa de unghiular . Trebuie demontat si vazut, daca e uzat si unghiularul (cutia de transfer cum ii zici tu ) trebuie altul bun . 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Salut,am desfacut cutia si sunt probleme si la bucsa unghiular si la unghiular.stiti cumva se gaseste unghiular de schimb ca bucsa am gasit-o.sau trebuie sa cumpar cutia cu totul.multumesc 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Vezi la VolvoDez, au pt modelul tau . 

Share this post


Link to post
Share on other sites

o sa te rupa la bani VolvoDez

2 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Offtopic

:)Preturi "adevarate" la VolvoDez si functie de cum are toane vinzatorul....Acum ceva ani (9,10 ani )se prezenta   si vindea piese pe acest forum. Acum deh ..alta viata, alt site ,si inca piese fara pret :o..Daca ai XC este un pret ,daca ai vreun cazan,pas...

Noroc cu site-urile suedeze ,cine are chef si dorinta de achizitie..

4 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites
Acum 4 ore, Vvolvo a spus:

Offtopic

:)Preturi "adevarate" la VolvoDez si functie de cum are toane vinzatorul....Acum ceva ani (9,10 ani )se prezenta   si vindea piese pe acest forum. Acum deh ..alta viata, alt site ,si inca piese fara pret :o..Daca ai XC este un pret ,daca ai vreun cazan,pas...

Noroc cu site-urile suedeze ,cine are chef si dorinta de achizitie..

NO OFFENSE!!!.....Cine a zis .......Gura .........adevar graieste..... stia ce spune!!!Din partea mea aveti perfecta DREPTATE !!!!

Share this post


Link to post
Share on other sites

La mine orice incercare de contact cu moldovenii de la Volvodez a fost un esec.Ba preturi nesimitit de mari,ba neseriozitate,ba la telefon nu intelegi nimic din ce vorbescIn general,exista  unii ce au  impamintenit ideea in tara,ca Volvo ar fi vreo masina suprema,cu preturi uriase la piese si manopera.Da,sunt preturi la piese si manopera uriase in reteaua oficiala,ca la multe alte marci auto,dar nu te obliga nimeni sa apelezi la ei.Dar exista si piese aftermarket,si repet,piesele Volvo sunt tot facute de diverse firme si impachetate de Volvo,in functie de acordurile intre firme in acel moment.Exista si afirmatii vechi pe forum,unde se slaveste ulei Castrol,ca ridici capota si vezi scris Volvo recomanda Castrol....o alta prostie,de fapt uleiul se cumpara dupa normativele indicate de marca auto si motorul respectiv.

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites
On 12/12/2020 at 6:06 PM, Vvolvo said:

Offtopic

:)Preturi "adevarate" la VolvoDez si functie de cum are toane vinzatorul....Acum ceva ani (9,10 ani )se prezenta   si vindea piese pe acest forum. Acum deh ..alta viata, alt site ,si inca piese fara pret :o..Daca ai XC este un pret ,daca ai vreun cazan,pas...

Noroc cu site-urile suedeze ,cine are chef si dorinta de achizitie..

Este mult mai ieftin la Alex (Volvo DEZ) decat pe Bilden in Suedia, oricum imi place ca lumea isi da cu parerea insa nu stie cat costa sa faci un parc de dezmembrari cu avize si autorizatii si sa ai masini de la V40 mk1 pana la XC90 2019 . Oricum e sport national in a arunca cu noroi in tara asta, toata lumea vrea la 2 lei dar cu pretentii de 1000 USD . 

 

@Ujio Volvo nu prea merge reparat pe bordura, vei afla asta cat de curand ba mai mult ai niste proceduri la anumite operatiuni, nu respecti procedura ceva cedeaza. 

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nici nu am pretins ca ar merge reparat pe bordura.Pentru ce ma depaseste,esti tu si altii ca tine.Un an mai bun tuturor!!!!

Share this post


Link to post
Share on other sites

@BogdanG

La multi ani ,in noul An!:) In primul rind.

Offtopic.

Eu zic sa ne oprim . Stiu ce  inseamna un parc auto ,adus de masini corect  taxe etc. de asemenea infiintare service, costuri etc.Nu cunosc mai mult despre acest parc ,nu ma intereseaza dar oricum este scump chiar daca se alimenteaza majoritar cu masini din Anglia 

Au ceva piese  care concureaza  ca si pret cu piesele noi de Volvo, ca idee zic.Din curiozitate am pierdut destul timp sa urmaresc ce articole vind ca sa ma edific ,cind am comentat . Nu sar cu ,concluzia asa  si sa "arunc" cu noroi.. Doar incerc sa fiu un arbitru  pentru niste lucruri asa de bun simt,uneori. Daca era doar parerea mea ca acolo sint piese scumpe ,intelegeam ca sint exagerat.

Tu imbratisezi cind unul ,cind altul functie de .... .Cind erau site-uri suedeze  cind acum altul, autohton. In fine ,treaba ta dar se vede.

 In general  vorbind ,ai impresia ca daca aduci niste masini Sh si vrei sa le revinzi piesele cu adaos de 100-X00% raportat la valoarea de intrare in tara a masinii sh ,trebuie sa te inteleaga cineva ca ai costuri mari de amortizat etc etc si sa iti cumpere piesele cu preturile  ca atare? Apucate, tata, de altceva daca nu te duce capul  ori vrei sa intorci banii cu lopata in timp scurt pe spinarea fraierilor care cumpara vechiturile din vest!!

Imi aduce aminte de samsarii care lucrau pe n.v. si apoi cind si-au facut firme  ,vai ce tare nemultumiti erau ca trebuiau sa plateasca taxe statului  si alea...

Sincer nu ma asteptam la asemenea optica din partea ta ,sa ma comentezi ca arunc cu noroi si vreau ceva ieftin cind de fapt este scump (dar invechit).Am sursele mele la nevoie..

Numai bine 

Edited by Vvolvo
3 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites
Acum 21 ore, BogdanG a spus:

Este mult mai ieftin la Alex (Volvo DEZ) decat pe Bilden in Suedia, oricum imi place ca lumea isi da cu parerea insa nu stie cat costa sa faci un parc de dezmembrari cu avize si autorizatii si sa ai masini de la V40 mk1 pana la XC90 2019 . Oricum e sport national in a arunca cu noroi in tara asta, toata lumea vrea la 2 lei dar cu pretentii de 1000 USD . 

 

@Ujio Volvo nu prea merge reparat pe bordura, vei afla asta cat de curand ba mai mult ai niste proceduri la anumite operatiuni, nu respecti procedura ceva cedeaza. 

Scuza-ma Bogdan,cred ca ai inteles ce modificari am facut pana acum pe XC60/2015,tin sa te contrazic aici.....VolvoDez nu este cu nimic mai ieftin decat Bildelsbasen,de allegro sau dalys nici nu mai vorbesc.Spun asta din proprie experienta,asa ca.....imi pare rau,asta e adevarul....Faptul ca de multe ori,nici macar nu-ti raspund la mesaje,nici nu mai vine contat..

OFF TOPIC....

Acuma,ce stiu eu,poate ca tu ai un alt nivel de colaborare cu ei.Am mai intalnit astfel de cazuri in Romania,de exemplu,mult laudatul doctor veterinar R....,care colaboreaza cu o renumita fundatie pentru salvarea animalelor fara stapan(din partea mea,pentru ei tot RESPECTUL),care la momentul in care i-am expus cazul catelului meu si i-am cerut ajutorul,m-a sfatuit ca cea mai buna alegere este eutanasierea(cu toate ca am precizat faptul ca nu era o problema costul final al tratamentului).Bine ca nu am ascultat sfatul sau....

Acum sa revenim.....

Ce crezi gaseam la VolvoDez,senzori BLIS+cablaj la 100 de euro?,servo la 30 de euro?camera posterioara la mai putin de 100?Nu cred!!

Hai sa nu facem comparatie cu Bildelsbasen...Tu ar trebui sa cunosti mai bine decat mine acest site.....acolo garantia(cel putin pentru mine si.... pana acum) a fost de 250%...........in sensul ca de multe ori,din vina lor,pana la urma am obtinut piese gratis(adica si-au recunoscut vina,am fost rambursat si au trimis piesa corecta,iar eu am platit numai transportul,piesa gresita nefiind nevoie sa o retrimit!!!!..........

Concluzia la voi....

 

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites
Acum 2 ore, mario74 a spus:

Scuza-ma Bogdan,cred ca ai inteles ce modificari am facut pana acum pe XC60/2015,tin sa te contrazic aici.....VolvoDez nu este cu nimic mai ieftin decat Bildelsbasen,de allegro sau dalys nici nu mai vorbesc.Spun asta din proprie experienta,asa ca.....imi pare rau,asta e adevarul....Faptul ca de multe ori,nici macar nu-ti raspund la mesaje,nici nu mai vine contat..

OFF TOPIC....

Acuma,ce stiu eu,poate ca tu ai un alt nivel de colaborare cu ei.Am mai intalnit astfel de cazuri in Romania,de exemplu,mult laudatul doctor veterinar R....,care colaboreaza cu o renumita fundatie pentru salvarea animalelor fara stapan(din partea mea,pentru ei tot RESPECTUL),care la momentul in care i-am expus cazul catelului meu si i-am cerut ajutorul,m-a sfatuit ca cea mai buna alegere este eutanasierea(cu toate ca am precizat faptul ca nu era o problema costul final al tratamentului).Bine ca nu am ascultat sfatul sau....

Acum sa revenim.....

Ce crezi gaseam la VolvoDez,senzori BLIS+cablaj la 100 de euro?,servo la 30 de euro?camera posterioara la mai putin de 100?Nu cred!!

Hai sa nu facem comparatie cu Bildelsbasen...Tu ar trebui sa cunosti mai bine decat mine acest site.....acolo garantia(cel putin pentru mine si.... pana acum) a fost de 250%...........in sensul ca de multe ori,din vina lor,pana la urma am obtinut piese gratis(adica si-au recunoscut vina,am fost rambursat si au trimis piesa corecta,iar eu am platit numai transportul,piesa gresita nefiind nevoie sa o retrimit!!!!..........

Concluzia la voi....

 

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Din punctul meu de vedere,Problema la Bogdan este ca are mari fluctuatii de atitudine,trece din stinga in dreapta,cind mai normal ar fi sa isi gaseasca un echilibru.Bogdan,daca imi permiti o sugestie,incearca sa delimitezi posesorii de Volvo in doua categorii.Prima-clientii la service,unde ajung constienti de preturile tale de service Volvo,si suporta preturile la piese si manopera ce practici tu,ca si service si magazin de piese.A doua categorie,cei de aici de pe forum,ce in majoritate incercam sa ne tinem banii in buzunare,si apelam la forum si implicit la sfaturile si parerile tale,ca si forumisti,pasionati,sau rupti in "fund",depinde cum vrei sa ne denumesti.Nu te poti intalni cu forumistii,pasionati de marca si sa socializezi,ca apoi sa ii chemi la service si sa le repari la tarifele de acolo,dar nici mokangeala,trebuie sa gasesti o cale de mijloc.Ori sunt clienti si ii tratezi ca si clienti doar,ori e altceva decit scop de lucru,si tratamentul e diferit.Nu vreau sa ridic un nor de praf,e doar parerea mea,si ma tin de mult sa o punctez.

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

cei mai incompetenti sunt aia de la Iasi,am luat de 5 ori de la ei de 4 ori am avut probleme.Piese proaste vechi,cu cakat de sobolani.

Share this post


Link to post
Share on other sites

@mario74 faptul ca tu ai gasit anumite piese mai ieftin pe Bilden e logic, acolo e un portal de dezmembrari, insa dintre toti din RO, Volvo Dez este cel mai OK dpdv pret/calitate/garantie . Eu am luat motoare de la el mai ieftin ca in Suedia, mi-a cerut si cat costa nou insa mi-a zis din start ca nu are pret, multe le-am luat gratis si de la el si de la Cipilika insa repet, dintre toti Alex se apropie cel mai mult de ce e afara . 

A sa nu uit, am luat vreo 3 seturi de faruri de pe Allegro, toate cu defect si la pret de pret . Piese ieftine SH de Volvo nu am gasit decat la privati insa fara garantie si fara acte (factura si TVA) . 

 

@Ujio nu stiu cum sa-ti explic insa fara mine forumul asta nu exista, cu asta am zis tot . Nu stiu ce echilibru vrei tu de la mine, deja dau prea multe informatii moka si tin acest forum in viata, cat mai pot sa-l tin pt ca anul acesta probabil va fi ultimul, iti recomand Vwforum unde totul e pe bani, vezi si forumurile mari de afara unde totul e comercial, eu aici nu am nici macar un banner . A si inca ceva, un service autorizat costa si buba asta e ca toata lumea comenteaza preturile insa vrea preturi de bordura insa cu garantie de reprezentanta . 

@Vvolvo sa te vad pe tine cand stai cu masina pe elevator si vb la MarkeDesmo sa-ti trimita candva un unghiular pt ca nah la VolvoDez e scump, daca s-ar strica masinile cand vrem noi ar fi super . Sunt curios daca ai idee macar cat costa transportul unui motor din Suedia in RO ? Iti spun eu, 200E + TVA daca vrei factura iar la FAN e 120 lei . 

 

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites
La 5.1.2021 at 8:11 PM, BogdanG a spus:

 

nu stiu cum sa-ti explic insa fara mine forumul asta nu exista, cu asta am zis tot . 

 

M-am uitat pe profile la toti cei vechi > Alex (Midnight Caller)  Andu G    Paun Ionut   feraru4444  Dinoco    etc si toti au disparut.  Unii din eu nu mai au activitate si de 2 ani.   Ai ramas doar tu  adica The last of Mohicans.    Daca si tu pleci, e gata, raman informatiile adunate in atatia ani si doar atat.   M-as bucura sa revina inapoi toti inclusiv Heimdallr care cu totii l-am iubit cu toate ca trebuia sa stii cum sa vorbesti cu el  :)   De multe ori cand intru imi pare forumul parasit

 

 

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now