Guest bercei.iancu

mari intrebari

21 posts in this topic

tocmai sunt pe punctul de a-mi cumpara un volvo,dar multi considera ca este o masina foarte greu de intretinut si piesele sunt foarte scumpe (problema e ca nu o iau noua) ,tocmai de aceea vroiam sa vb cu voi care sunteti cel mai in masura a-mi da niste sfaturi.

va multmesc si astept mesajele voastre !!!

Share this post


Link to post
Share on other sites

personal nu cred ca volvo este o masina in care de cum op cum,peri incepi sa bagi bani,aste depinde de tine ce cumperi: marca sau masina? Daca iti cumperi masina marca Volvo atunci ai masina....

Share this post


Link to post
Share on other sites

daca vrei numai marca mai bine cumpare o emblema si pune-o pe ce vrei...

Share this post


Link to post
Share on other sites

tocmai eram pe punctul de a te ajuta in luarea deciziei, dar m-am razgandit: da-mi tu niste exemple de masini pe care ai vrea sa le ai - si la care intretinerea si piesele sint foarte ieftine. Dupa aceea, cred ca o sa-ti formezi instantaneu o parere despre ce inseamna SA AI un Volvo. Cred ca e destul de corect.  :wave:

Share this post


Link to post
Share on other sites

da mai multe detalii pentru prietenii de la reprezentanta : an,km,model,uzura vizibila,tot ce stii si eventual poze!

Share this post


Link to post
Share on other sites

as vrea sa-mi iau un s40,an 2004,diesel 100kw/136 ps,150000km,masina arata foarte bine.

Am vorbit cu cativa prieteni care intr-adevar nu au volvo si imi racomandau un vw(passat) sau un opel vectra

Sincer as vrea sa stiu daca e mare diferenta la piese intre masinile amintite si volvo

Share this post


Link to post
Share on other sites

Salut!

Nu pot sa fac o comparatie cu celelalte marci pt ca nu cunosc nimic despre ele.

Pot sa-ti spun ca la masina mea (S60, benzina) o revizie costa 700-800 RON la Augsburg, incluzand schimb de filtre si ulei. Cu tot cu schimb de bujii si placute de frana este aprox 1200 RON.

Piesele de caroserie sunt scumpe - capota+un far+ bara fata+ambele radiatoare aprox 5000 de euro la reprezentanta(astea nu te intereseaza daca-ti faci Casco). Consumabilele nu stiu cat costa, am masina de 1 an, am facut 30 000 de km si n-am schimbat nimic.

Eu iti recomand Volvo cu caldura, m-am plimbat (in dreapta) si cu VW Pasat, Opel Vectra, Mercedes, BMW, Audi dar sa stii ca senzatia pe care mi-o ofera  masinuta mea n-am avut-o in nicio alta masina. Eu cel putin nu mai schimb marca!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Betty reviziile la masinile noastre oricum sunt mai scumpe pt ca avem motoare mari, la motoarele mai mici sunt proportional mai mici consumabilele. La mine intra 6l de ulei, pai ce naiba ma costa 400RON numai uleiul (0w30) .

@bercei.iancu, eu am si vw in garaj, golf 4, si pot spune ca piesele sunt mult mai ieftine decit la Volvo, DAR cind pica sa te tii tata, am bagat anul asta in Golf cam 5000RON, iar daca nu stiai afli acum, Golful 4 este infinit mai fiabil decit Passat B5. Si ca sa te mai linistesc putin iti spun ca la Passat pica in draci bratele de la suspensie, are 7 brate pe roata si tb schimbate toate pt ca nu stii de unde bate. Setul de brate costa 1200RON (ambele roti) de asemenea mai pica si pe spate, vreo 2 brate parca si costa mult . Ce este mai grav este ca mai pica si caseta de directie si volanta. Astea costa vreo 5000RON. La volvo nu prea pica piese scumpe, eu la V70 am schimbat 2 bielete bara stabilizatoare si masina o cunosc de la 9k km, acum are 97k km si dupa cum ti-am spus 2 bielete (140ron) :D

S40 insa este mai putin fiabil decit V70.

Share this post


Link to post
Share on other sites

nu sunt un mare cunoscator,iar pentru mine informatiile pe care mi le furnizati voi sunt foarte importante in luarea unei decizii,tocmai despre asta vorbeam eu,nu de consumabile care indiferent cat ar fii nu e o problema,e vorba de bucse,planetara,pompa de injectie si alte piese care mai pica din cauza soselelor noastre extraordinare si mai ales al combustibilului

Share this post


Link to post
Share on other sites

nu pot sa-ti spun nimic despre consumabile..., a mea e noua.

dar pot sa-ti spun ca , prin natura serviciului, conduc , la alegere, cam tot ce vreau.

si mai pot sa-ti spun ca daca te sui in volvo, orice tip mai nou, n-o mai dai inapoi.

si uiti de celelalte.

alegerea e grea pina pui funduletul in volvo, dupa aia e usoara !

inainte sa aleg ce sa cumpar la 50-70k euro, am cercetat si condus o foarte mare gama de masini.

m-a convins un s60 de 47k euro.

Share this post


Link to post
Share on other sites

eu zic sa conduci toate tipurile de masini pe care le ai in vedere ptr. achizitie.

Dupa asta mai vorbim...eu zic ca va fi volvo

Share this post


Link to post
Share on other sites

Din punctul meu de vedere problema sta foarte simplu.

Iti ei masina noua te duci si cer contract de service in perioada de garantie. daca nu la ei atunci la cineva autorizat.

Masina SH atunci iti gasesti un mecanic bun si priceput. Piesele le gasesti in majoritatea cazurilor destul de iefti. Trebuie doa sa cauti un pic. Asa ca nu vad proleme din acest punct de vedere.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Te-ai gasit si tu unde sa intrebi...pe forumul VOLVO  ;D

E binecunoscut ca Volvo e o masina fiabila. Cat despre costurile pieselor...nu cred ca sant asa mari diferente.

Share this post


Link to post
Share on other sites

serios vorbind preturile la service-urile oficiale sunt maaari, sunt cele mai mari din Romania

Mie imi place mult marca Volvo si masinile, m-am uitat la un Volvo XC60 pentru logodnica, insa m-au speriat rau rau preturile de piese si service.

Ceea ce e interesant e ca in alte tari volvo nu e asa scumpa la service si piese relativ cu alte marci. la noi este aproape o jecmaneala la service-urile oficiale.

Eu am de la job un BMW 325xi si va spun ca la BMW preturile de piese si service sunt mult mai mici, unele piese chiar mai ieftine ca la renault. Dau doar un exemplu: oglinda completa cu incalzire si rabatare, la BMW seria 3 este 900 RON la Volvo S40 2400 RON, o oglinda care e mai mica.... hai dati-o incolo de treaba.... reviziile adunate pina la 60,000 km costa dublu decit la BMW....

iar un amic bun care nu cred ca avea de ce sa ma minta, mi-a si povestit o faza incredibila in care a vrut sa se duca la revizie si aia nu aveau piesele pe stoc, i-au zis ca e doar o constatare pentru revizie, o sa comande piesele si o sa il cheme pe urma la revizia propriu zisa....

un alt amic, si-a luat Volvo de la iatsa brasov ca aia i-au dat discount mai mare (a luat la pachet cu cineva de acolo), si drept urmare astia din bucuresti se poarta nasol cu el la service, chipurile "daca si-a luat masina de la brasov sa se duca la revizii la brasov"

ma intreb sincer daca cei de la Volvo Cars Sweden stiu despre toate chestiile astea....

Share this post


Link to post
Share on other sites

Volvo este marca de nisa si se vinde doar cunoscatorilor.

Referitor la reprezentanta din B. (PRIMUS) sunt cunoscuti pt. "serviciile lor"

Share this post


Link to post
Share on other sites

Eu mi-am comandat piese din SUA, nu sunt deloc scumpe .

Serviceul este ok daca ai pe cineva in interior sa te ajute cu o informatie, o resetare etc .

Share this post


Link to post
Share on other sites

de ce volvo...

Hahahah absolut genial

Share this post


Link to post
Share on other sites

parerea mea e ca nu tre sa-ti iei volvo. ia-ti orice masina, nu conteaza ce marca. dupa aia  te urci intr-un volvo si daca-ti pare rau ca ti-ai luat altceva inseamna ca nu ai facut alegerea potrivita ! bafta!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Volvo este marca de nisa si se vinde doar cunoscatorilor.

Referitor la reprezentanta din B. (PRIMUS) sunt cunoscuti pt. "serviciile lor"

nu e chiar asa de nisa Volvo dar sunt de acord ca sunt niste masini foarte reusite.

si ce facem cei din bucuresti cu minunatul dealer de aici, Primus, care este de fapt dealerul de casa al importatorului?

nu poti lua o masina cu ideea ca te vei duce mereu la service, reparatii, revizii etc la brasov...

macar de ar mai aparea un service autorizat de volvo cars in bucuresti....

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now