Sign in to follow this  
Followers 0
Girboiu

Sfaturi

20 posts in this topic

Salutare... intenționez să achiziționez un Volvo XC60 fwd,2 l,din 2016 ... înmatriculată pe raportul RAR... î-mi arată 133000 km...

Ce părere aveți?

Sunt bune...?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Salut si bine ai venit printre noi. Daca masina a fost intretinuta cum trebuie, cei 133.000 km sunt doar un numar. Insa daca nu ai garantia ca a fost intretinuta cum trebuie, atunci trebuie sa iti asumi posibile costuri. 

Poate ca ar fi bine sa verifici masina inainte la unul din colegii nostri care au experienta cu Volvo de atatia ani. 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Eu sunt din Focșani...unde aș putea merge pentru o verificare?

Share this post


Link to post
Share on other sites
Acum 16 ore, Girboiu a spus:

Salutare... intenționez să achiziționez un Volvo XC60 fwd,2 l,din 2016 ... înmatriculată pe raportul RAR... î-mi arată 133000 km...

Ce părere aveți?

Sunt bune...?

S-a efectuat RAR-ul  atunci la revedere cu o eventuala contestare a kilometrajului in caz defavorabil.

Legea nu interzice asa modificari  de rulaj ,inainte de revizia RAR . "hotul neprins ,negustor cinstit".

Cind se va cere obligatoriu la vinzare -cumparare actele originale  din tara de origine a masinii ,rulajul conform RAR-ul tarii respective etc ,atunci mai vorbim dar  inca nu a scapat vestul de motorizarile diesel. 

Daca  vrei sa dai 14-16k ,in ziua de azi pentru un SH  obosit mai ales VEA  pina in 2018 inseamna ca banul pentru tine o fi maculatura .:) 

Xc60-ul nu este joaca la intretinere daca vrei sa il exploatezi la orice ora.

Succes 

 

 

 

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Mulțumesc pentru răspuns... mașina arată și rulează impecabil...nu mă dau banii afară din casă... iar persoana care a adus-o din Belgia mă cunoaște...sunt la a doua mașină cumpărată de la el... aceasta arată ca nouă...nu am avut până acum Volvo...nu știu să intru prin meniu prea bine... dacă mă puteți ajuta cu ceva link să mă documentez... vă foarte mulțumesc...

PS... sunt pompier... din ăla cu târnăcopul... încă o dată mulțumesc...cu respect vă salut

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Revin cu încă o întrebare...ce scuze... există în meniu și limba română... dacă dă vă rog dacă aveți disponibilitatea să mă luminați și pe mine... încă un mulțumesc...

Share this post


Link to post
Share on other sites
On 2/19/2021 at 7:29 AM, Girboiu said:

Revin cu încă o întrebare...ce scuze... există în meniu și limba română... dacă dă vă rog dacă aveți disponibilitatea să mă luminați și pe mine... încă un mulțumesc...

Salut, eu stiu ca la reprezentanta poate actualiza soft sa ai meniu in romana - nu stiu daca colegii de aici de pe forum pot. 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Mulțumesc pentru răspuns...am luat mașina...a fost dragoste la prima vedere... merge într-un mare fel... i-am pus ulei și filtre originale Volvo...am tot istoricul mașinii...bonus,cu proprietara din Belgia am devenit prieteni pe Facebook... 

Share this post


Link to post
Share on other sites

hahahaha....asta e tare cu proprietara,e maritata? pune o poza cu ea sa dezbatem aici

Share this post


Link to post
Share on other sites

Surpriză proprietara este măritată cu...o femeie...mai au și doi copii... este foarte complicat... în fine... când trebuie să schimb distribuția următoare... conform carnetului de garanție a fost schimbată la 161000 km...am schimbat uleiul și filtrele toate pe original Volvo... mulțumesc anticipat...

 

IMG_20210319_113933.jpg

Share this post


Link to post
Share on other sites

Tare femeia asta care făcea 54.000 de km. în medie, pe an. În cuplul respectiv, cred că ea era ...el.  Deci, 161.614 km, adică 151 km. pe fiecare zi, fără pauză de o zi, măcar. Oricum, despre schimbarea distribuției ar trebui să scrie în cartea mașinii. Dacă nu, orice service autorizat Volvo te poate îndruma. Personal, mi se pare că a schimbat-o cam devreme, dar poate mă înșel eu. Probabil se schimbă după 150.000 de km.

Edited by mariusdaniel

Share this post


Link to post
Share on other sites

Mulțumesc pentru răspuns...prima distribuție a fost la 161000 cum reiese din cartea tehnică...iar 50000 km pe an, nu este foarte mult... mă interesa dacă s-ar putea să știu la câți km se face următoarea distribuție... fără să mai ajung la Volvo...

 

Share this post


Link to post
Share on other sites
On 19.03.2021 at 9:36 AM, Girboiu said:

Surpriză proprietara este măritată cu...o femeie...mai au și doi copii... este foarte complicat... în fine... când trebuie să schimb distribuția următoare... conform carnetului de garanție a fost schimbată la 161000 km...am schimbat uleiul și filtrele toate pe original Volvo... mulțumesc anticipat...

 

IMG_20210319_113933.jpg

La reprezentanta la Timisoara mi-au spus ca distributia se schimba la 180000 km...eu am un D5 AWD din 2017

Share this post


Link to post
Share on other sites

Mulțumesc pentru răspuns... este altă motorizare...cred... mă interesează pentru D3...FWD...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Mulțumesc mult asta este... doar ce i-am schimbat filtre și uleiuri... uleiul dat de programul mecanicului meu, este 0w20...

Screenshot_20210326-191933.jpg

Share this post


Link to post
Share on other sites

Este bun acest ulei... mă poate ajuta cineva??

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Salutare,

intentionez sa achizitionez un XC60 din 2011-2012,ma puteti sfatui referitor la costurile de intretinere?sau la ce sa fiu atent? 
sunt din Alba Iulia.

multumesc!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now
Sign in to follow this  
Followers 0