Wolf888

Verificare nivel echipare real

14 posts in this topic

Salutare!
Sunt pe cale de a achizitiona un S60 D3 2017 rulat echipare Summum (asa este specificat de catre dealer). Din pacate, este prima masina pe care as cumpara-o rulata si am o banuiala ca nu are echipare Summum, ci Kinetic (cum am vazut scris langa seria masinii). Nu am intrat in polemici cu dealerul, insa am rugamintea sa mi spuneti care ar fi cele mai importante caracteristici ale echiparii Summum fata de Kinetic, astfel incat sa-mi pot face o imagine reala asupra a ceea ce vreau sa cumpar.
Va multumesc!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Salutare!
Sunt pe cale de a achizitiona un S60 D3 2017 rulat echipare Summum (asa este specificat de catre dealer). Din pacate, este prima masina pe care as cumpara-o rulata si am o banuiala ca nu are echipare Summum, ci Kinetic (cum am vazut scris langa seria masinii). Nu am intrat in polemici cu dealerul, insa am rugamintea sa mi spuneti care ar fi cele mai importante caracteristici ale echiparii Summum fata de Kinetic, astfel incat sa-mi pot face o imagine reala asupra a ceea ce vreau sa cumpar.
Va multumesc!

Share this post


Link to post
Share on other sites

offtopic: rog un admin sa stearga celelalte 3 postari identice si sa ramana doar aceasta. Am primit mesaj de deconectare dupa ce am postat si am vazut ca au aparut 4 postari la reconectare, fara sa reportez, doar refresh la pagina. Multumesc

Share this post


Link to post
Share on other sites

Daca pe colantul (Decal) cu VIN-ul autoturismului scrie Kinetic  atunci uita de aceasta achizitie. Sint diferente semnificative Kinetic -Summum si nu se pot adauga ca si optionale ,dupa aceea fiind  foarte scumpe.

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites
3 hours ago, Wolf888 said:

Salutare!
Sunt pe cale de a achizitiona un S60 D3 2017 rulat echipare Summum (asa este specificat de catre dealer). Din pacate, este prima masina pe care as cumpara-o rulata si am o banuiala ca nu are echipare Summum, ci Kinetic (cum am vazut scris langa seria masinii). Nu am intrat in polemici cu dealerul, insa am rugamintea sa mi spuneti care ar fi cele mai importante caracteristici ale echiparii Summum fata de Kinetic, astfel incat sa-mi pot face o imagine reala asupra a ceea ce vreau sa cumpar.
Va multumesc!

Salut, 

Sunt o serie de detalii - de la scaune pana la AC automat si faruri Xenon - acum nu mai sunt folosite insa cred ca gasesti pe net o lista cat de cat completa. Din punctul meu de vedere as merge doar pe Summum. 

Pe de alta parte se poate sa fie un Kinetic foarte bine echipat, care sa aiba inclusiv optiuni care nu le are un Summum de fabrica. Ai un link cu configuratia masinii? 

 

Edited by maverick

Share this post


Link to post
Share on other sites
6 hours ago, Vvolvo said:

Daca pe colantul (Decal) cu VIN-ul autoturismului scrie Kinetic  atunci uita de aceasta achizitie. Sint diferente semnificative Kinetic -Summum si nu se pot adauga ca si optionale ,dupa aceea fiind  foarte scumpe.

decisiv raspuns @Vvolvo! multumesc!
Totusi, te rog numeste cateva diferente semnificative ale Summum vs Kinetic, astfel incat sa stiu macar ce ar pierde daca as lua Kinetic. Multumesc!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Daca te ajuta cumva,ordinea e kinetic(cheala,baza)apoi momentum si in varf summum.

Share this post


Link to post
Share on other sites
5 hours ago, Ujio said:

Daca te ajuta cumva,ordinea e kinetic(cheala,baza)apoi momentum si in varf summum.

Multumesc, Ujio, ordinea o stiu, as vrea sa aflu sa aflu cele mai importante diferente intre summum si kinetic.

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Da .Un raspuns decisiv nu lasa loc de echivoc.:)Trebuie sa citesti in documentatia online ,volvocars si in functie de ce anume doresti ca si optiuni de confort si siguranta,si poti opta intre ce iti ofera (are)acest autoturism  pe care-l doresti sa il achizitionezi  versus altul ,eventual.

Eu stiu ca ,de fel echiparile sint cumva  standard pentru fiecare din gama Kinetic,Momentum,Summum .Standard intelegind ca echiparea imediat superioara   are cu putin mai multe optiuni fata de anterioara echipare .

Totusi  cind un proprietar la achizitie auto nou poate sa opteze pentru anume optiuni,la comanda ,ce nu apar standard la nici o echipare superioara atunci poti avea surprize placute  ca o echipare "inferioara"(Kinetic) sa fie chiar un pic mai buna  decit imediat superioara

Ca si banal exemplu : gasesti volan incalzit la Kinetic dar asa a fost comandat  si nu ca este dotare standard pentru acest tip de echipare.Kinetic nu are standard xenon sau bixenon,vezi bliss, trapa .etc.

Concluzia mea ,vazind  fisa tehnica expusa , spun ca acest autoturism este bine echipat ,insa important ca motorizarea ,rulajul actual si intretinerea anterior facuta  sa fie la inaltime .:)

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Salut, 

Pare a fi Summum - cere dealer-ului specificatia orginala a masini si pune-o aici - acolo am gasi toate detaliile masinii. Motivul solicitarii este sa ne lamurim daca are si pachetul de ACC de exemplu - pilot automat adaptiv - in descriere apare doar pilot automat. Si nici camera marsarier. 

Share this post


Link to post
Share on other sites
On 4/13/2021 at 8:09 PM, Wolf888 said:

decisiv raspuns @Vvolvo! multumesc!
Totusi, te rog numeste cateva diferente semnificative ale Summum vs Kinetic, astfel incat sa stiu macar ce ar pierde daca as lua Kinetic. Multumesc!

Scaune reglabile electric

Xenon 

Senzori parcare

Scaune piele 

Ecran 7" vs 5" Kinetic

Acestea cateva din ce imi amintesc - deci merita pe deplin Summum - daca mai ai si pachetul cu ACC si mai bine - trebuie aici descrierea completa de la dealer. 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Camera de marsalier cat si pilotul adaptiv nu au treaba cu echiparea. La S60-ul nevestei nu sunt niciuna si este echipare Summum.

Share this post


Link to post
Share on other sites
2 hours ago, Maurice said:

Camera de marsalier cat si pilotul adaptiv nu au treaba cu echiparea. La S60-ul nevestei nu sunt niciuna si este echipare Summum.

Tocmai de aceea am zis sa obtinem descrierea completa sa vedem daca le are pe acestea - nefiind standard nici pe Summum. 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now