BMul

Sfat achizitie XC 60 2016-2017

12 posts in this topic

Salutare tuturor! Sunt din Brasov si sunt nou pe forum; as dori sfatul vostru cu privire la achizitia unui XC 60 din 2016 ( de preferat 2017), 2000, D3 sau D4, kilometri pana la 150000. Imi place maxim masina dar nu am condus niciuna pana acum. Ce imi recomandati: D3 150 CP sau D4 190 CP?

Bugetul maxim ar fi pana la 17000€.

Am gasit pe net in RO cateva cu nr de Germania (la Cluj) dar nu ma pricep la ce sa fiu atent. Am patit-o tot la Cluj cu achizitia Golfului meu 6/2013 care a cam fost trosnit tare in spate si reparat cam de mantuiala.

Mtumesc!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Salut, 

Este acelasi motor doar cu soft diferit - se vede diferenta. Insa o rezolvi cu un Polestar - soft de tuning de fabrica. Daca te-ai hotarat la vreunul, pune-l aici sa vedem despre ce e vorba - poate ajutam cu vreo sugestie. 

Succes cu achizitia!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Salut,

Nu ma pricep la partea de motor, daca este acelasi sau daca este doar diferenta de soft, dar sunt si cateva mici diferente estetice, de exemplu la D4 2WD de 190CP iesirile de la toba din spate sunt 2 in loc de una si, dupa parerea mea, mai frumos conturate in bara din spate. Oricum, daca vine din Germania si proprietarul poate sa iti arate un TUV facut acolo, poti foarte usor sa suni la service-ul repectiv si iti vor confirma numarul de km si starea masinii (trebuie insa sa vorbesti germana). Importanta este si cartea de service, personal am patit sa cumpar acum vreo 7 ani o Toyota Yaris care avea toate service-urile facute la o adresa unde se afla de fapt o curatatorie de covoare si care avea cam cu 100.000km mai mult. Dar masina a fost excelenta asa ca, cum a spus bine cineva de aici de pe forum, daca masina a fost bine intretinuta, km reprezinta doar un numar. Este drept ca la toti ne place ca acel numar sa fie cat mai mic :D Oricum, succes!

Share this post


Link to post
Share on other sites
On 06.05.2021 at 3:36 AM, maverick said:

Salut, 

Este acelasi motor doar cu soft diferit - se vede diferenta. Insa o rezolvi cu un Polestar - soft de tuning de fabrica. Daca te-ai hotarat la vreunul, pune-l aici sa vedem despre ce e vorba - poate ajutam cu vreo sugestie. 

Succes cu achizitia!

Eu am incercat la Primul Auto Service un soft Polestar și mi au spus că nu este posibil, deși pe citeva forumuri din SUA se spune că se poate. Nu știu dacă merge in România. Daca se poate, as dori sa știu și eu unde se poate face.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Depinde de motor - intr-adevar nu toate suporta. Ce motor ai concret? 

Share this post


Link to post
Share on other sites
Acum 8 ore, Rumburak a spus:

Eu am incercat la Primul Auto Service un soft Polestar și mi au spus că nu este posibil, deși pe citeva forumuri din SUA se spune că se poate. Nu știu dacă merge in România. Daca se poate, as dori sa știu și eu unde se poate face.

pai pe un alt topic spuneai ca ai D4, 190 CP. caz in care se poate. Daca ai D3, nu.

Share this post


Link to post
Share on other sites
On 27.05.2021 at 0:38 AM, Tetea said:

pai pe un alt topic spuneai ca ai D4, 190 CP. caz in care se poate. Daca ai D3, nu.

D4 190 cp, 2.4 L, awd. Cei de la Auto Primus (pe care i-am contactat prin email) mi-au spus că nu merge. Daca dinsii au spus așa, iau de buna ce zic dumnealor. Acum sunt într-adevăr curios daca se poate face sau nu.  Concret, Dna Andreea Ciocănel mi-a răspuns că nu poate. Sau, nefiind familiar cu subtilitățile mărcii, sa fiu pe alături în bălării cu ceea ce spun, caz în care îmi cer scuze, și vă dau voie să mă trageți de urechi. Dar nu prea tare, sa nu doară.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Incearca pe volvocars.ro la sectiunea polestar. Introduci VIN-ul și îți spune dacă poti sau nu. Rămân la părerea că poți.

Share this post


Link to post
Share on other sites
On 5/30/2021 at 3:48 AM, Rumburak said:

D4 190 cp, 2.4 L, awd. Cei de la Auto Primus (pe care i-am contactat prin email) mi-au spus că nu merge. Daca dinsii au spus așa, iau de buna ce zic dumnealor. Acum sunt într-adevăr curios daca se poate face sau nu.  Concret, Dna Andreea Ciocănel mi-a răspuns că nu poate. Sau, nefiind familiar cu subtilitățile mărcii, sa fiu pe alături în bălării cu ceea ce spun, caz în care îmi cer scuze, și vă dau voie să mă trageți de urechi. Dar nu prea tare, sa nu doară.

Esti sigur ca este 2,4L? Eu inclin sa cred ca este D4 190CP 2.0L - in acest caz se poate face Polestar. Poate aici a fost o greseala de comunicare cu Primus - ar fi mai mult decat bucurosi sa incaseze niste banuti pe Polestar.

Share this post


Link to post
Share on other sites

A se vedea va rog, cele 2 documente atasate, CIV și factura. Ca să rezumam, daca era D3 se putea face upgrade, pe D4 nu se poate. Va mulțumesc pentru opinii.

On 31.05.2021 at 11:46 PM, maverick said:

Esti sigur ca este 2,4L? Eu inclin sa cred ca este D4 190CP 2.0L - in acest caz se poate face Polestar. Poate aici a fost o greseala de comunicare cu Primus - ar fi mai mult decat bucurosi sa incaseze niste banuti pe Polestar.

On 27.05.2021 at 0:38 AM, Tetea said:

pai pe un alt topic spuneai ca ai D4, 190 CP. caz in care se poate. Daca ai D3, nu.

D4 190 cp, 2.4 L, awd. Cei de la Auto Primus (pe care i-am contactat prin email) mi-au spus că nu merge. Daca dinsii au spus așa, iau de buna ce zic dumnealor. Acum sunt într-adevăr curios daca se poate face sau nu.  Concret, Dna Andreea Ciocănel mi-a răspuns că nu poate. Sau, nefiind familiar cu subtilitățile mărcii, sa fiu pe alături în bălării cu ceea ce spun, caz în care îmi cer scuze, și vă dau voie să mă trageți de urechi. Dar nu prea tare, sa nu doară.

IMG_20210603_121101.jpg

IMG_20210603_121021.jpg

Share this post


Link to post
Share on other sites

Deci merge: tu ai motor D5244T21: https://engineered.polestar.com/ro/product/optimisation/xc60-d4-awd-automatic-2016-190hp-original

Si daca vrei s ale arati ai aici si codul tau motor pentru optimizare si respectiv P/N care trebuie instalat: https://engineered.polestar.com/ro/model-selector?vehicle_model=xc60

Trimite-le link-urile de mai sus cu codul tau motor specific - D5244T21. 

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now