mar33

Vreau sa-mi iau s60!

29 posts in this topic

Dragi volvisti...am reusit sa vand s40-ul  si ma gandesc sa-mi iau un s60.Am avut multe tipuri de masini, dar nu ma regasesc decat in volvo.Sambata viitoare o sa am nunta si sper sa mai strang cativa banuti :) Si apoi ma indrept direct catre un s60, nu stiu daca din tara sau din Germania...sa studiez piata.Vreau unul full, si sa fie diesel.Ce-mi recomandati? Ca si motorizare..mentionez ca circul zilnic in Bucuresti..si la 2-3 saptamani un drum de Brasov.La ce trebuie sa fiu atent cand iau un s60... si care e mai bun cutie automata sau manuala.Mentionez ca automata nu am avut niciodata.Va astept sfaturile si abia astept sa fiu BACK IN THE CLUB! Sa vin si eu la o intalnire!

Share this post


Link to post
Share on other sites

io mi am luat de 2 luni un s 60 full motor e de 2.4 cu 130 cp si sunt f multumit . este din 2003 si mi l am adus din germania a costat acolo 10100euro ce era sub pretu asta nu erau full . in rest ce sa zic masina e super

Share this post


Link to post
Share on other sites

cutie automata

si sigur cind ne vom intilni ai sa dai o bere

Share this post


Link to post
Share on other sites

Automata sau manuala? grea intrebare..... e foarte buna ptr tine in Buc,iti spun din proprie experienta si citindu-l pe Prigoana :mana dreapta si piciorul stang se odihnesc, el oricum n-are unu' ;), e tare placut s-o simti cand schimba singura, dar parca sunt putin nostalgic dupa vremea cand schimbam eu,cand eu eram seful si ea,masinuta,ma asculta,acum doar apas si atat,recunosc e haios,dar... totul depinde de optiunea ta,nu de a noastra

Share this post


Link to post
Share on other sites

Daca vrei diesel, ceam mai buna optiune e D5.

Si ca deja esti cunoscator de Volvo... nu te bucura la pret. Fii atent ce cumperi, un Volvo care a fost neintretinut, e un sac fara fund, cand incerci sa "il pui la punct"... ia o masina buna din start, nu te gandi ca o mai retusezi tu.

Bafta!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Volvo si cutie automata=probleme, recomand manuala.

In rest merita D5@163CP si masina tb sa fie intretinuta. Merita adusa din Germania.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pai si pana la urma manuala sau automata? Puneti-va de acord..

Share this post


Link to post
Share on other sites

Manuala - ca doar esti barbat, nu ?  ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ce anume intelegi prin full. Detaliaza, poate gasim ceva.

Eu sunt fan de manuala, simti mult mai bine puterea motorului, insa in oras la ora de varf simt nevoia unei automate (but you cant have 'em all).

Eu vreau sa-mi vand unul dintre S60-uri. Daca esti interesat da-mi un PM sau un tel. Ai nr la avatar.

Share this post


Link to post
Share on other sites

AUTOMATA

ia-ti manuala si cind o sa te doara stingul de la ambreiaj de cit stai pe la stopuri o sa-ti aduci aminte ca un tip a strigat in gura mare AUTOMATAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAA

Share this post


Link to post
Share on other sites

Eu nu dau un schimbator normal pt. 10 automate? Unde mai este placerea sofatului daca ai totul mura'n gura? Mai avem putin si schimbatoarele vor fi de domeniul trecutului. Unde este "placerea" de a sta la semafor cu ambreiajul la jumatate si sa simti usor acceleratia cand mai sunt 2 sec?

;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

la tine in oras ai 10 semafoare? in piatra neamt

la hd cam atitea sint

nu vezi ca baiatu circula in bucuresti ?

cind ai fost ultima data cu masina acolo?

sau ai lasat-o in militari si de acolo ai luat metroul?

Share this post


Link to post
Share on other sites

alooooooooo, prea multa pasiune, hai sa lasam insinuarile. Moderatorii..... (claudiu, emil) ponderati spiritele. Hai sa nu depasim limitele pentru un biet simbol falic:-))

Share this post


Link to post
Share on other sites

Geartronic si ai si auto si manual

Share this post


Link to post
Share on other sites

Gata,s-a votat geartronic si redevenim frati!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Mda...m-ati lamurit...problema e ca o sa-mi iau un s60 bun... si cutia cum o fi...nu mai conteaza, nu voi renunta sa-l cumpar in cazul in care este ok doar pt care are manuala sau automata.Ma intreba cineva ce inseamna full.Pai s60-ul meu ideal este unul negru, si ca optiuni inseamna jante,geamuri ogl electrice,centralizata alarma daca se poate cheie briceag, dublu climatronic, piete total, pilot automat, computer de bord, instalatie audio cu cd si auditie cat de cat bunicica, rabatarea oglinzilor electric si stergatoare faruri daca are e ok..daca nu e buna si asa!

Share this post


Link to post
Share on other sites

din punctu meu de vedere cutia manuala este mai fiabila si are un consum mai redus de combustibil , cea automata este mai putin economica si la traficu nostru se poate defecta deoarece nu este gandita sa stai cu ea in pozitia drive pe loc mult timp plus ca demarajele in forta ii reduc durata de viata ...deci alegerea i ti apartine...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Mda...m-ati lamurit...problema e ca o sa-mi iau un s60 bun... si cutia cum o fi...nu mai conteaza, nu voi renunta sa-l cumpar in cazul in care este ok doar pt care are manuala sau automata.Ma intreba cineva ce inseamna full.Pai s60-ul meu ideal este unul negru, si ca optiuni inseamna jante,geamuri ogl electrice,centralizata alarma daca se poate cheie briceag, dublu climatronic, piete total, pilot automat, computer de bord, instalatie audio cu cd si auditie cat de cat bunicica, rabatarea oglinzilor electric si stergatoare faruri daca are e ok..daca nu e buna si asa!

Jante - toate au  ;D ;D ;D probabil vrei sa zici din aliaj

Geamuri si Ogl El - Toate au deci no problem aici

Inchidere centralizata - iarasi toate au

Alarma - Aici e optiune daca gasesti cu alarma sau nu, dar nu e mare paguba daca nu are, nu e un criteriu pt care sa nu alegi masina, ai imobilizator

Dublu Climatronic - Daca are Clima Automata automat e dublu climatronic, deci iarasi no problem aici, vezi cele 2 butoane de temperatura in stanga si in dreapta si iti dai seama imediat din poze daca are clima automata sau manuala

Piele total - Aici e optiune deci dupa noroc

Pilot automat ) Cruise - Vezi pe volan pe partea stanga daca are telecomanda de la Cruise, se poate pune si dupa daca nu are

Computer de bord - ma gandesc ca toate au

Audio - Sunt 3 echipari, Performance,  High Performance si Premium cu Dolby Digital etc, ca sa iti dai seama daca e cel Premium deasupra CD-player-ului, exact deasupra fantei unde introduci cd-ul in partea stanga sunt 3 extra butoane, + extra butonase mici in partea de jos, daca sunt prezente alea atunci e cel Premium, dar toate suna extraordinar de bine.Se poate sa ai si CD-Changer pe oricare din cele 3.

Rabatarea ogl el - Asta credca e optiune

Stergatoare faruri - Asta iarasi e o optiune

De ce zic astea, pt ca si eu initial cautam S60, si am cautat o gramada de timp, dar nu am gasit unul T5 bun la banii de care dispuneam si mai venea si taxa lui Tampiceanu si asa am renuntat si norocul a fost sa se iveasca un S40 T5 exact in dimineata cand eram cam dezamagit ca nu gaseam un S60 T5, deci la cat am cautat am invatat toate dotarile, si doar uitandu-ma in poze stiam ce dotari are masina :D.

Share this post


Link to post
Share on other sites

pana si batranelul meu are mai multe(exclus audio) decat vrea el, un s 60 bun are multe,multe....

Share this post


Link to post
Share on other sites

@feraru3333,  crezi ca Bucurestiul este singurul oras in care se circula bara la bara? Te invit in Piatra Neamt in luna August (cand apare cealalta jumatate din populatie din Italia, cu masini TOTI).Mai discutam pe urma. Una peste alta, o firma care este protejata de primarie a pus semafoare in tot orasu astfel incat oprim la semafor din 30m in 30m.

Nu inteleg de ce te arunci la o catalogare a unui coleg de pe forum, pe care nu il cunosti si nu te cunoaste. Crezi ca imi las masina la intrare in Bucuresti?

Multumesc mult de apreciere.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ultima data cind am ajuns la Piatra nu am mers bara la bara, am stat bara in bara, am avut nevoie de 45 min sa ajung la cetate. Oricum am zis ca sunt in Italia :D

Ideea este alta, teoretic un motor care are o cutie de viteze automata este mai bine protejat, asta spune teoria. Practica spune altceva, cu cit sunt mai multe parti in miscare cu atit sunt mai multe probleme. Deci cel mai bun Volvo este cel chel, fara clima automata, fara trapa, fara oglinzi rabatabile si evident fara NAVI, care NAVI cand ti-e lumea mai draga si vrei sa te dai mare cu el ....nu se mai ridica :D .

Oricum cel mai bun S60 este cel pe care ti-l permiti.

Inca ceva, NAVI nu prea ai ce face cu el in RO, deci este inutil. Oglinzile rabatabile electric sunt ok, la fel si climatronicul, pielea este utila fiind usor de intretinut, telefonul in bord nu stiu cat de util este, poate doar la drum lung.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Oameni buni....nu isi au rostul..."ciondanenile" astea legate de cutia de viteze....si sa se ajunga la clasificari si altele...

Omu' a intrebat care e mai buna...dpdv obiectiv...dar nu se poate discuta obiectiv in legatura cu asta, decat legat de consum, fiabilitate...

De confort si altele...aici intram in aria subiectivismului....

Daca avem ceva de spus relativ la aceste aspecte...ok ...daca nu...sa nu divagam...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now