avx

LUX Scandinav !!!

65 posts in this topic

In sfarsit o recenzie facuta pe bune si adevarata, fara denigrari comparativ cu constructorii francezi sau germani.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Mdea ....azi dimineata am vorbit cu Avx .....tipul care a scirs articolul trebuia sa vina cu noi la Cheile Butii pentru a ne face o mica publicitate ......trebuia doar sa fim ceva mai multi .

Asta ie ......data viitoare .

Share this post


Link to post
Share on other sites

Acum sa fim cinstiti, omul nu este chiar o autoritate in domeniu, nu poti spune:

Versiunea pe care am testat-o era echipata cu propulsorul diesel de 2,0 litri si 136 CP, care este disponibil doar cu transmisie manuala cu 6 trepte. Acesta este extrem de vioi, mai ales la turatii mari, datorita cuplului de 320 Nm, oferiti inca de la 2.000 rpm. Datorita acestui cuplu, noul S80 reuseste sa atinga „suta†in 10,4 secunde si o viteza de top de 200 km/h.

... cand vorbesti de o masina premium din clasa mare a anului 2008... ;)

Lasand la o parte tehnicalitatile gen "cuplu care face ca S80 sa atinga 200km/h", specificatiile si enuntarea lor reprezinta sublimul ...

... 2000 cmc... incredibil: 136Cp ... inegalabil: 320nm ... "extrem de vioi" ... "la turatii mari" (probabil i-a dat 4200 rpm... OAU!!!)... come on, are you for real? Sau, daca stau sa ma gandesc mai bine, nu cumva ai zis-o la misto?

Si (pentru ca nu ma pot abtine - imi cer mii de scuze!  ;D ), inca un exemplu, din putul gandirii:

... in timp ce consola centrala ultra-ingusta suspendata, pe care se afla butoanele clasice dau un stil rafinat si eleganta interiorului, a fost imprumutata de la „fratii†mai mici S40 si V50, pe noul S80 fiind ceva mai groasa datorita plusului de tehnologie.

Deci, sa inteleg, consola e mai groasa pt. ca exista un plus de tehnologie (la S80 fata de S40/V50) la butoane si la placa cu microcontacte?? :D :D :D SHIT! Si eu care credeam ca este exercitiu de design si de respectare a proportiilor... Silly me!!

Share this post


Link to post
Share on other sites

eu as continua, dar nu am avut rabdarea sa citesc pana la capat... inceputul a fost devastator: "Mergi pe strada si la un moment dat vezi un Volvo oprind la semafor. Automat, intorci capul dupa masina ca sa o admiri, dar si ca sa vezi cine se afla in spatele volanului. In cele mai multe dintre cazuri, la volan se afla o persoana distinsa, foarte probabil inteligenta, bine imbracata si cu ochelari de soare de firma la ochi."

datorita faptului ca sunt foarte probabil inteligent, si bine imbracat, si ochelari de firma, nu am avut rabdarea sa citesc tot... oricum, parerea mea este ca astfel de articole nu aduc o imagine buna ptr. VOLVO, ci din contra....

M. 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ce UAMENI, ne lauda cineva masinile si hat la gatul lui.

Daca scria de rau ne-ar fi placut mai mult ??? sau poate suntem masochisti si ne place ???

Atat a stiut omul, atat a scris, per ansamblu de bine, cu sau fara ochelari de firma si cu drive-test la cel mai puturos motor din echiparea lui S80 (sper ca nu au altul mai puturos decat 2.0/136CP).

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nu e asa, nu se supara nimeni ca lauda o masina care merita laudata, dar ca profesionist ce se vrea, face niste greseli copilaresti, de novice, de habarnist. Greseli care, in ochii celor care cam stiu cu se se manaca piata auto, anuleaza cam toate laudele.  ???

Nu trebuie neaparat sa te referi la sportivitea modelului testat, daca nu ai cu ce. Pot face o disertatie pe baza confortului, pe baza prestantei, etc. Poti sa descrii sentimente, senzatii legate de masina, poti impartasi multe. Poti lauda o masina chiar daca are un motor slab (Care 2.0 de 136 este intradeva cel mai slab al gamei :) ) A lauda cei 136Cp si 320 Nm pe o caroserie de 5 metri si 1700 kg arata cam a om care a condus maxim Logan 1.5dCi. Adica a om care nu are ce cauta in campul muncii ca si redactor in domeniu auto.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Eu sunt totusi de parere ca acest motor NONVOLVO nu poate sa-ti dea o idee buna despre un produs care se vrea varful de gama la Volvo. Vorbim despre o limuzina care deobicei este dinamica, cum poti vorbi de dinamicitate cu un motor pejo de 2L? Sau hai sa punem altfel problema, cum putem pune S80 langa 535d sau E320cdi ? Cand testezi o masina din aceasta clasa cauti una cu un propulsor pe masura .

Nici eu nu am citit tot articolul, am simtit asa o senzatie de jena .

Share this post


Link to post
Share on other sites

Daca atat si-au permis ! Sau cum e cu testele astea ? Le primesc masinile sau le inchiriaza sau cum ?

Si eu sunt de parere ca daca primeau un D5, sau T6 sau de ce nu V8-ul  ;D ;D era alta treaba, dar eu personal nu ma iau dupa review-uri de genul, conteaza sa imi placa mie si sa stiu eu despre ce e vb, nu dupa statistici si review-uri ale revistelor.

Cea mai buna sursa e clubul acesta si oamenii de aici !!!  ;D ;D ;D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Asa este dar dupa cum a spus muad`dib acele greseli anuleaza laudele :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Motorul este bun, dar in nici un caz pentru S80, la fel cum pentru A6 nu este bun cel de 140 cai sau parca la cele vechi era si mai mic, sunt masini foarte grele, peste 1600-1700 kg din clasa premium unde asteptarile din toate punctele de vedere sunt mari. Daca-ti permiti un S80 nu prea-ti mai faci calcule prea mari cu consumul, se presupune ca ar trebui sa ai bani de motorina.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Daca atat si-au permis ! Sau cum e cu testele astea ? Le primesc masinile sau le inchiriaza sau cum ?

Sunt contactati de reprezentante ....si li-se da o masina timp de cateva zile dupa care trebuie sa apara articolul .....si o gramada de bani pentru treaba asta  ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Va invit la un test drive cu masina respectiva sa va dati singuri cu parerea despre motor, nu din statistici pe hartie.

E foarte frumos ce spuneti voi ca se vrea putere mare, dar din statisticile noastre cele mai multe S60-uri s-au vandut anul asta cu 2.4D de 126 de cai. Stiti cum e compromisul ... putere sau consum mic (exagerat de mic).

Am mers pana la Brasov cu masina respectiva. Vreau sa zic ca nu am nimic sa-i reprosez. Daca o conduci mai sportiv, este chiar ok. Bineinteles nu se compara cu D5 185 de cai manual, dar pentru o masina de familie cu 2 copii in spate nu cred ca vrei sa fii Schumi. Pe serpentine rapoartele sunt chiar frumoase si tin masina bine.

In incheiere, revenire de la munte, Comarnic - Ploiesti , 140 km/h cruise control, consum instantaneu pe toata portiunea de maxim 4.3/100km. Cu 3/4 din rezervor imi zicea ca mai merge inca 960 km autonomie.

Eu zic ca e o masina foarte tare.

P.s Roberto crezi ca suntem nebuni sa dam un V8 de 80.000 Euro unui pilot de logan care lucreaza part time la o revista? :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

In incheiere, revenire de la munte, Comarnic - Ploiesti , 140 km/h cruise control, consum instantaneu pe toata portiunea de maxim 4.3/100km. Cu 3/4 din rezervor imi zicea ca mai merge inca 960 km autonomie.

Corect, motorul este super economic, mie la precedenta masina, mai usoara imi dadea un consum mic, mic, mic, foarte mic.

Aici ajungem la mentalitatea romaneasca, imi iau super-masina sa vada vecinii, ambalajul conteaza resul mai putin.

Aici din pacate o sa piarda volvo, pentru ca la aceeasi bani iti iei un SUV galbejit care este mai mare si mai impunator decat S80, mai mi-a zis mie cineva la o intalnire, "cu banii care i-ai dat pa XC70 imi luam cel mai mare SUV de la Toyota", asta-i mentalitatea noastra mare cat cuprinde, eventual camion.

Succes ar putea avea asa cum ai spus la familisti convinsi sau la cei deja resemnati ca in Romania oricum nu vei putea conduce pe vreo autostrada vreodata asa ca ce rost are un motor mai puternic si implicit mai gurmand.

Doua poze cu consumul si distanta

post-770-12877851596785_thumb.jpg

post-770-1287785160067_thumb.jpg

Share this post


Link to post
Share on other sites

Maestre, daca ne inviti, cu placere :) Insa baga si tu un D5 macar, ok?  ;)

Cat despre valoarea masinii, faceti CASCO pe ea si gata, ce atata tevatura. Si ar trebui sa va permiteti mai multe, zic eu. De ce?

Ultimul meu testdrive a avut loc acum cateva saptamani, in Campina, in cadrul caravanei BMW xDrive. Si ne-au dat si sa mancam, si sa conducem toata ziua.

Si am condus seria 3, seria 5, X3, X6 pe sosea, traseu pana la barajul de la Paltinu, si am mai condus si X3 si X5 in offroad, pe traseul de motocross. Deci nu mai zice de nebunia de a da o masina de 80.000 la testdrive, ca noua nu-au dat X6-uri de 120.000 :)

Si nu oricum; la cel de 306 CP (3000 diesel biturbo), l-am avut in dreapta pe Claudiu David care imi zicea "DAI MAI TAREEEEE!!!" :D Si sa nu credeti ca pe celelelate le-am crutat   ;D

La offroad am si filmat:

PS - Nu vreau sa proslavesc Automobile Bavaria ca fac si dreg... Insa am fost invitat si tratat regeste la testdrive-ul ala DOAR in calitate de membru www.bmwclub.ro, adica al unui forum de pasionati ai marcii. Exact ca si aici. Nu prezumtiv client, nu partener, nu nimic. Doar pasionat.

Insa la dealerul Volvo lucrurile stau cam slabut. Slabut RAU! Si vad asta si in articolul asta jenant, si vad si fazele spuse de colegii nostri care au dat de XC60 acolo si l-au invartit doar prin parcare, sau nici macar atat... Pe cand un testdrive pt. membrii www.volvo-club.ro?

PS2 - Animalul ala mare in verde sunt eu  ::)

post-386-12877851604408_thumb.jpg

post-386-12877851608308_thumb.jpg

post-386-12877851611326_thumb.jpg

post-386-12877851615163_thumb.jpg

post-386-12877851616912_thumb.jpg

Share this post


Link to post
Share on other sites

:) Deocamdata avem doar 2.0D si V8 pe S80, iar V8-ul este doar pentru cunoscatori ne fiind exact de Demo.

Asa cum spun suedezii in revista lor, "We are not a clone of BMW or Mercedes and we will never be" :)

Era vorba de presa, unde respectivul ia masina iar noi ne rugam sa vina intreaga dupa weekend. Unde ai fost tu, a fost un eveniment controlat, traseul stabilit iar limitele de viteza erau prin constructia traseului. Plus ca trebuia sa dai dovada de bun simt sa nu zbori cu 200km/h pe camp ca se uitau toti la tine ca la ultimul tzaran :D

Din experienta proprie, am dat C70 in vara la presa... a venit lovit in spate. Deh senzorii de parcare nu functioneaza cand parchezi cu spatele cu 30km/h.

Tot cu C70-ul dat, il vad sambata seara cu 120 km/h pe Magheru iar mai tarziu in noapte cu 120+ pe gropile de la Aviatorilor- Arcul de Triumf. (Ah ca sa scrie dupa aia ca T5ul e foarte slab)

XC70-ul nostru a fost dat ...si a venit plin de vopsea pe sub roti si zgariat pe plafon.

Acum 2 ani cineva de la Pro Motor a vrut sa vada daca poate sa rastoarne un tramvai cu XC90ul... nu a reusit.

Lista continua :) Dar CASCO nu ajuta foarte mult. Daca o masina imi vine lovita rau, eu nu ma folosesc de ea pana se repara. Plus ca mai trebuie si vanduta. Cine imi acopera costul discountului fiind avariata grav in trecut ?

Am avut si noi o problema la test-drive-ul cu presa la vechiul XC70 ...cand un jurnalist a incercat sa ia un ac de par la 90km/h. S-a oprit in sant. "Ah am crezut ca poate ...ca are asta la suspensie cu sport/advanced"

Revenind la articole despre S80 ... ce parere aveti de "review-ul" asta?

http://www.autoshow.ro/article--x-Drive_Test-Premium_alternativ_-_Cadillac_CTS_vs._Volvo_S80--2639.html -> P.s. Cadillacul cica e mai tare.

iar aici uitati-va unde testeaza ei viteza V8-ului :

http://www.autoshow.ro/article--x-Drive_Test-Volvo_S80_V8_-_Suedez_de_incredere--2508.html

V8-ul in cauza este masina fratelui meu. Voi v-ati da masina la teste d'astea? Daca da, sa ne spuneti cand, ca va gasim noi clienti.

Edit: Ca mi-am adus aminte ... tot legat de autoshow... ei tot ne cer XC90 V8 de cativa ani sa il bage prin toate gropile de offroad. Deocamdata nu am prestat. Am fost cu XC90 D5 ...si n-am mai castigat de cativa ani. Anul trecut a castigat la SuV-uri Tucson ... acum 2 ani parca Santa Fe. Anul asta CX7....

E normal sa nu am interes in chestia asta atata timp cat imi aduce un prejudiciu: 1. O chinezarie de masina de 3 ori mai ieftina sa iasa cotata mai bine. 2. Diplomele pentru concurs sa fie printate din Bucuresti, deci si castigatorul desemnat inainte de a participa.

Si cica "A fost o victorie la fotografie" : http://www.autoshow.ro/article--x-Eveniment-Dominatie_americana_-_Cel_mai_4x4_din_Romania--2605.html

Share this post


Link to post
Share on other sites

Andy faci mari greseli si hai sa-ti subliniez cateva:

1. "V8 ul nu este de DEMO", pai hai sa-ti explic cele mai multe S80uri care se vand second prin germania sunt cele diesel D5 urmate de cele de pe benzina. Pana in 2004 statisticile arata ca cele mai multe motoare sunt cele cu puteri cuprinse intre 110kw si 148kw iar dupa 2004 cele mai multe sunt cele cu puteri mai mari de 148kw, asta inseamna ca posesorul de S80  a cumparat S80 cu motor puternic. Deci si neamtul la cit de zgarcit este tot isi cumpara un S80 cu motor cu putere apropiata de 200CP.

2. toata aceasta temere ca ne strica masina ca o zgarie etc etc este degeaba, sa nu uitam ca exista si BMW sau Mercedes Benz, pai ei nu-si strica masinile cand le dau la clienti la test? Or fii mai ieftine de reparat ? Hai sa fim seriosi, orice dealer de masini premium trebuie sa-si asume astfel de riscuri, sau Volvo nu mai este o marca premium? Mai mult decit atit vrei sa-ti aduc aminte de ce adaosuri aveti? Sau de cit a costat campania publicitara la C30 si S40 la TV ? 

3. mai bine ca nu ati oferit spre testare XC90 cu V8, este la fel de ridicola in offroad masina asta indiferent de motorizare, poate daca este comparat cu X5 are ceva sanse de izbanda dar Touareg, Tribeca sunt mult peste XC90 in offroad . Ca sa nu mai vorbesc Toyota Land Cruiser 200 sau Pajero masini special concepute pt offroad.

Ca sa concluzionez pot spune doar ca departamentul de marketing de la Primus doarme si ce este dureros este doar de faptul ca va ganditi la propriul buzunar, este gandire tipic romaneasca, tot romanu vrea sa faca buzunarul mare dar de investit sa nu investeasca deloc.

Andy, nu vreau sa o iei ca pe o jignire ce am scris mai sus, putem dezbate pas cu pas fiecare lucru si o sa intelegi ca am dreptate.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Eu cred ca ai sarit la scandal repede si nu ai inteles la ce ma refeream mai sus.

Pe scurt acum, mai pe larg cand ne-om intalni :

1. V8-ul este o masina personala, de pozitie sa-i spunem ...nu o masina de test drive. Tot postul meu era pentru PRESA, nu pentru clienti...uite-te bine.

2. Volvo nu o sa se compare financiar cu investitiile germanilor in marketing. niciodata. Este aproape dovedit ca daca egalez bugetul lor de marketing nici macar nu dublez vanzarile. Nu te mai baga sa critici cand nu stii toate aspectele.

Fiind vorba de o afacere, normal ca te uiti la profit. Tu nu faci la fel cu afacerea ta?

3. Nu exista OFF ROAD ! Asta e o tampenie inventata de unii pentru a-si promova produsul. In romania sunt 200-300 de oameni care fac offroad. Restul vor o masina inalta sa sara peste gropi si borduri.

Pun pariu ca acolo unde ai fost cu BMW sau unde am fost invitat de Autoshow la cel mai 4x4 SUV, puteam sa merg la fel de bine cu un C30 sau S40 !!!

Offtopic: Touareg NU este cu mult peste. Am fost martor la un test Autoshow cand Touaregul a ramas in noroi iar XC70ul a trecut bine mersi. Hai sa nu mai vorbim din filme.

Revenind ...asta ai spus bine...exact asta incercam sa spun si eu "XC90 cu V8, este la fel de ridicola in offroad masina asta indiferent de motorizare". Tot postul meu este apropo de presa, ca si topicul, iar tu ne iei cu offroad.

Am urcat si coborat o panta la munte (intamplator chiar pe strada mea) de 30-40 de grade. Da, merge frumos hill descent control. DAR ALA NU E OFFROAD !

Cand zapada e de 1m in fata casei si vrei sa pleci ... NU FACI OFFROAD.

Ca sa concluzionez imi pare rau ca departamentul de marketing nu este conform asteptarilor tale. Ne mai pare rau ca suntem putin mai intelepti decat tine in ceea ce priveste investitiile si realizam ca nu asa trebuie sa ne batem cu competitia.

Iti vand un pont: Bugetul de marketing se calculeaza ca procent din total vanzari pe anul respectiv.

Calculeaza si tu x% din 900 de masini si x% din 5000 de masini. Vezi care e mai mare.

Iar vad ca se dau cu pietre ... ca la noi in curte nu e loc de testdrive ...ca nu s-au invitat oamenii .. Oameni buni, masina este prezentata NEOFICIAL. Test-drive-urile incep odata cu lansarea oficiala. Este un favor ca avem placerea sa va aratam masina inainte de lansare. Daca puneam numere pe ea si o scoteam in oras nu mai era rostul unei lansari nu? (aaa lansare la masina aia... am vazut-o de acu 2 luni pe Magheru etc etc).

Si gata cu offtopicul si aici ca iar ma apuca.

In afara de faptul ca dati cu pietre faceti ceva bun?

Share this post


Link to post
Share on other sites

;D  ;D  ;D  ;D  ;D

Abia astept reactiile...

CE DOR MI-A FOOOOOOST

Best,

H

Share this post


Link to post
Share on other sites

...

Pun pariu ca acolo unde ai fost cu BMW ...

...

Aici vorbesti cu mine, sau cu Bogdan? Ca nu mai inteleg...  ???

Share this post


Link to post
Share on other sites

Cred ca vorbea cu tine :D

@Andy

Nu caut si nici nu vreau sa ma cert cu tine DAR pt a promova un produs in speta S80 nu o poti face oferind spre testare o masina cu cea mai mica motorizare, oricum daca asta este politica la voi nu are sens sa intram in polemica.

Daca ai placerea sa ne vezi joi la intalnire putem discuta mai pe larg despre greselile facute de voi .

PS> in afara de a da cu pietre mai repar cate un bord de S60/V70 care este prost proiectat dar Volvo nu recunoaste acest lucru si cam atit  ....a si sa nu uit am si master in marketing si stiu destul de bine cu ce se mananca .

Share this post


Link to post
Share on other sites

Bugetul de marketing se calculeaza ca procent din total vanzari pe anul respectiv.

Calculeaza si tu x% din 900 de masini si x% din 5000 de masini. Vezi care e mai mare.

bine punctat!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Bodgan cu tine vorbeam. Muaddib scuze pentru confuzie, ma luase capu'.

Ma bucur ca ai lasat restu la o parte si ai ramas doar cu motorizarea de S80. Ei bine tu esti destept si cei 4 consultanti de vanzari impreuna cu directorul de vanzari sunt niste ..."incapabili".

Te-ai gandit vreo secunda ca motorul de 2.0D e chiar frumos? Si ca e MULT mai usor sa tragi un client de pe 2.0D pe D5 ? decat viceversa ... uite-l pe asta ce fuge ...al tau o sa fuga pe jumate. Sa nu mai vorbim de diferenta de pret. 3500 de euro. Te-ai gandit ca poate nu toti au nevoie de 185 de cai si ca prefera dotari de banii astia?

Romanul e tzigan la consum... prin urmare ii aratam consum. pe testate. Vrea putere? Vrea! Atunci ia D5 si o sa zboare.

PS> Am avut 2 ani de zile un S60 2.5T AWD si un R tot 2 ani de zile ...nici unul nu a avut probleme la bord. Prin urmare nu cred ca e proiectat prost.

Share this post


Link to post
Share on other sites

1. Am lasat restul la o parte pt ca nu aici este locul, fie facem alt topic fie vorbim live.

2. Diferenta de consum(mediu) dintre un D5 si 2.0HDI este de fix 0.7 litri la 100km, adica fix mai nimic iar urban este de 0.9 litri la 100km adica ....NIMIC.

3. nu am spus ca sunteti "incapabili" ci tu ai spus acest lucru mai mult decit atit faptele vorbesc nu vorbele.

PS>  prin pozitia pe care o ai vis a vis de marca Volvo trebuia sa cunosti faptul ca bordurile de S60/V70 pana in anul 2004 au avut probleme de proiectare, nu o spun eu ci oamenii care se plang si voi le cereti 1000E pe un bord iar eu le repar cu 50E .

Share this post


Link to post
Share on other sites

e multa dragoste aici!!!! simtiti baaaaaaaaaaiiiiii?!

@alexu

Am lucrat in vanzari auto cca 5 ani. Reprezentam , intr-un grup de firme cateva marci bunicele: CITROEN, PEUGEOT, TOYOTA, LEXUS, MB si derivate.

Pentru presarii p...i se ofereau la drive test masinile avand cel mai ridicat nivel de echipare , indiferent daca omul stia sa o testeze sau se ducea la munte/mare sa isi reguleze amanta/amantul.

Sincer , avand in vedere ca x-ul % nu este mai mare de 3-4 din vanzari, ar trebuie ca orientarea voastra sa fie catre un procent de x% din tarifele de service.

PS. Si mai e un aspect : din punctul vostru de vedere VOLVO este masina de nisa de piata?

H.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now