Guest lil-maniack

volvo s40 intrebari!!!!!!!!

36 posts in this topic

salut...sunt Adi din galati .am 17 ani tre sa fac 18 in cateva luni si deocamdata nu am carnet...sunt nou pe site..imi place mult marca volvo si am si eu cateva intrebari daca sunteti amabili sa-mi raspundeti...Taicamiu e plecat in Belgia si vrea sa ia o masina...bineinteles ca eu m-am ganditi la volvo..au si o reprezentanta buna acolo si a gasit s40 la preturi fff bune din 2003 la un pret de 5 mii acum depinde de dotari..repet masina e luata de la reprzentanta de la cei care nu au platiti leasingu sau care nu le-au mai vrut........voi ce ma sfatuiti ...se merita..pt ca nu prea am ff multi bani si nu stiu cum e cu intretinerea.........cu piesele...toti imi spunca  sunt scumpe dar tind sa cred ca nu e chiar asa...sunt practic indragostit de masina......si daca o cumpar o sa o modific din multe puncte de vedere:D acum imi trebuie doar niste bani...astept parerile voastre

Share this post


Link to post
Share on other sites

Salut Adi si bine ai venit.

Daca ai rabdare sa mai citesti pe acest forum ai sa vezi ca nu costa mult intretinerea sau piesele. Despre modificari nu cred ca merg foarte multe, dar nu cunosc subiectul ca nu m-a interesat.

De meritat se merita fara indoiala.

Share this post


Link to post
Share on other sites

aha ...multumesc mult ca mi-ai raspuns...pana la urma cred ca pe asta o cumpar

Share this post


Link to post
Share on other sites

a da si daca stie cineva cam cat e o taca de prima inmatriculare facuta acum de curatn pt un volvo s40 2003 euro 3 cared ca este

Share this post


Link to post
Share on other sites

sincer nu stiu asta vroiam sa mai intreb cum e mai bine unu de 1600 sau unu de 1900??? sau 2000 cum o fi:D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Aici trebuie sa iti raspunda colegii cu S/V40 sa vezi ce si cum cu consumu/diesel sau benzina/intretinere.

Pt taxa uite aici, taxa se invarte de la 690 - 1000 in functie de motorizare, calculeaza cu calculatorul de acolo, alegi S/V40 model 2003 primul, apoi alegi o motrozare si data primei inmatriculari si te joci pe acolo su motorizarile sa iti faci o parere

http://www.autocentral.ro/articles/taxa?canCalculate=1&producator=46&model=939&motor=11073&eunorm=3&co2=142&capacitate=1870&luna=1&an=2003

Share this post


Link to post
Share on other sites

care mai citeste ..si are sau cunoaste s/v40 spuntetimi si mie cum e cu cosumu care e mai bun pe benzina .sau motorina si cap cilindrica de cat???

Share this post


Link to post
Share on other sites

Cu motor de 1,8 benzina am consum de 10,5-11 l/100km in oras. Afara am scos aprox. 7,5 l/100km, totul in limitele legale.

Share this post


Link to post
Share on other sites

V40 2001 1.8  confirm consumul lui gabrielrm. Consumul in oras variaza in functie de aglomeratie, dar la un oras cu circulatie mai lejera, nu Bucuresti la ora 17 ...ala este consumul

Share this post


Link to post
Share on other sites

poi si 1.8 trage klumea??? sau e lenesa??? se infinge:) pe mine m-ar interesa unu pe motorina voi ce parere aveti..care e mai bun benzina sau motorina??

Share this post


Link to post
Share on other sites

acum sunt convins...imi iau s40:X:X si abia astept..mai trebuie sa aflu cateva detalii sa vad  de care benzinar sau disel..si ce cap cilindrica e cea mai buna:DD pt el

Share this post


Link to post
Share on other sites

...Ia-l pe ala pe motorina, 1.9td 116cp. Se misca f bine la un consum mult mai scazut.

daca chiar o sa fii nemultumit cum se comporta in depasiri (desi ma indoiesc), poti rezolva ieftin cu un chip tunning de 3-400 euro care o sa o aduca lejer la 130 cp.

Daca ai de ales intre motorul de 1.6, 1.8 benzina si diesel-ul de 1.9, alege dieselul. Nu vei regreta.

De recomandat cu un kilometraj pana in 130k km. Poti fara probleme si cu km mai mare... depinde cati km vrei sa mergi tu cu ea fara mari investitii.

Bafta!

Share this post


Link to post
Share on other sites

aha ms de sfat:) o sa-l urmez..daca gasesc pe asta il iau daca nu mai vad

Share this post


Link to post
Share on other sites

ce m-ati sfatui sa iau intre v40 si s40 ambele 2003-2004:D???? am de ales si nu stu sigur!..sunt interesat de ambele..care se comporta mai bine?

Share this post


Link to post
Share on other sites

In general la berline ai un spor de sportivitate si de confort (aici ma refer la confort climatic si sonor), la break/touring/"V" ai un plus de stabilitate, spatiu, utilitate.

Acum am S40, dar, daca ar fi sa aleg, as trece la V. Familie, copil, stuff like this. ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

poti sami faci o desciere a masinii din pct tau de vedere?? la s40 cum ti se pare tie..care sunt punctele slabe si care sutn cele forte...ce cap cilindrica si cati cai ai???

Share this post


Link to post
Share on other sites

Poate si parerea mea te ajuta:

Am avut pana acuma hatchback si break (laguna 1, laguna2, Volvo V40, Ford Mondeo 2001 Hatchback). Acuma am S40.

V40 chiar daca este break, este mult mai mic la portbagaj decat Mondeo hatch, si decat Laguna.

Ca si minusuri, atat la S cat si la V40 as remarca accesul dificil pe bancheta din spate. Scaunele sunt joase, si usile au o forma destul de interesanta... nici spatiul in spate nu e tare mare.

Dar S/V40 sta f. bine la calitatea fabricatiei si este dupa parerea mea cea mai robusta si mai bine facuta masina.

Strict intre V40 si S40:

- ambele sunt masini mici! mai mari putin ca si un Golf/Megane dar nu ajung la dimensiunile Mondeo/Laguna/Passat

- forma mi se pare mai faina la break daca ai "balustradele" pe plafon si eleronul ala mic pe luneta. La S40 spoilerul de pe portbagaj da o forma "rotunda" a masinii, nu mi se pare ca il infrumuseteaza. Plus ca spatele S-ului, cu stopurile sus pe aripa nu e cea mai reusita.. parerea mea.

- S40 are portbagaj incapator dar mai greu de incarcat din cauza "gurii" mai inguste. Fiind voluntar la o fundatie care se ocupa cu persoanele cu handicap locomotor, am multi prieteni in carucioare rulante. Si am probleme sa pun caruciorul in portbagaj, ceea ce la V40 sau Mondeo se facea f.f usor. Banuiesc ca cei care au copii, familie, se lovesc si ei de dificultatea incarcarii obiectelor mari.

- in S40 ai liniste mai mare, neavand portbagajul "in masina", nu am remarcart diferente de stabilitate

- ca si motorizari recomand 2.0T (165cp). 2.0 T4 (200cp) este mai scump, il gasesti mai rar, cere benzina de minim 98. e drept ca ai alte senzatii cu un T4. Ca si consum, nu e mare diferenta intre ele... cam 0.8 litri la suta in plus pentru T4.

Ca si consum, S40 T4 in Cluj, consuma undeva la 13 litri in oras pe drumuri scurte. Ultimul consum in weekendul asta facut pe Cluj-Sibiu-Cluj cu 2 persoane, urcare la Balea, Paltinis, plimbat prin Sibiu a fost de 8.1%. In aceleasi conditii, la un diesel (am avut 1.9dCi pe Laguna) ar fi fost ~ 6%. Anul trecut, cand aveam 2.0T 165cp, Cluj-Petrosani-Cluj cu 4 persoane am scos 8%.

Problema pe care o vad eu la T4 este ca accelereaza mult mai tare ca si media masinilor pe care le intalnesti pe strada, din pacate franeaza doar la fel de bine :D. Esti in a-5-a, la 80, si fara sa-ti dai seama la o acceleratie usoara deja esti la 120... asa ca trebuie avut grija.

Motoarele diesel sunt cele de la Renault, motoare f. bune daca iti place diesel. Cele aspirate pe benzina(1.8 , 2.0) se apropie la consum de cele turbo si nu ofera performantele celor din urma. Doar ca sunt mai usor de intretinut, teoretic.

Ca si an de fabricatie, cele de pe final(2003-2004) sunt mai sarace in dotari si au materiale mai putin calitative. Sfatul meu, incearca ceva din 06/2000 - 06/2002 si ia-l cu cat mai multe optiuni (tempomat, climatronic, 4 geamuri electrice, bordcomputer, scaune incalzite, trapa, piele). Oricum masina chiar de dupa 2000 isi tradeaza varsta la care a fost proiectata, si daca iti iei una cu doatari minimale, nu e prea placuta. Volanul de plastic se uzeaza f. repede si da un aspect urat. Cauta una cu volan imbracat in piele, sunt mult mult mai rezistente.

Kilometrii sa nu te sperie... la 200k km se tin foarte bine. E drept, cu cat mai putin cu atat mai bine, dar sa nu te sperii de 150-200k km.

Actuala masina are 80.000km , dar am avut si una cu 120.000 km si una cu 180.000km si erau ok.

CONCLUZIE

Daca ar fi sa aleg acuma, as lua V40 phase 2 din 2000-2002 full-option (climatronic, bordcomp, 4 geamuri electrice, scaune incalzite, piele, trapa, xenon, bare portbagaj, eleron, alarma din fabrica) motor benzina 2.0T 165cp (sau T4 daca efortul financiar nu ar fi prea mare) cu kilometraj pana in 200.000 km (daca au fost facuti la drumuri lungi) ca sa pot merge si eu inca 100k km linistit.

Daca transporti obiecte voluminoase, sau daca ai familei numeroasa, orienteaza-te spre ceva mai mare.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Daca vrei economie si ceva dinamica merita 1.9 tdi@85kw iar daca vrei sport merita 2.0T, este exceptional :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

intrebare intrebatoare;))...daca de ex imi iau un s40 si nu are filtru de particule de asta..pot sa-mi pun dupaia unu....sa nu radeti de mine daca intreb prostii:D..daca merge cam cat mar costa???

Share this post


Link to post
Share on other sites

nu poti pune sau nu se merita.

...nu din ala care iti reduce taxa.

Poti pune alte prostioare care te vor face sa te simti mai ecologist... dar cam atat.

Share this post


Link to post
Share on other sites

aha...pe mine ma interea ala care reduce taxa;)) da daca nu merge asta e;))

Share this post


Link to post
Share on other sites

Poti pune si doua :D Cei de la RAR au "respins" multe masini care au DPF sau masini EURO 5 trecute la EURO 4 . Asta este, ei se justifica spunand ca nu sunt norme metodologice DAR daca ii intrebi cine le face o sa-ti raspunda .....tot noi :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now