ursu48

Prietene/prieteni/soti/sotii/amanti/amante..... incepatori.....

23 posts in this topic

Dragi volvisti,

Probabil fiecare dintre noi , trecem la un moment dat printr-un moment in care partenerul de viata, devine sofer. Pentru a invata, il punem la volan, noi stam in dreapta si iesim pe strada. Masina cu semne de incepator, si de regula alegem drumuri putin mai ne-aglomerate.

Cum ati reactiona voi , fata de cei care , cu toate ca vad semnele de incepator, clansoneaza, sicaneaza, injura si te mai trimit la cratita sau la taiat lemne?

Oare toti astia s-au nascut invatati si cu volanul in mana?

Share this post


Link to post
Share on other sites

nu este normal, ca sa nu zic necivilizat, sa te iei de incepatori. eu sint la a doua experienta (prima sotia, mai de mult si acum de curind juniorul).

Singura mea problema este - si am insistat in ambele cazuri - sa foloseasca banda 1 daca este libera.

Referitor la claxoane,etc... trebuie sa insisti sa nu-i bagi in seama. La mine in oras nu am prea vazut cazuri din astea.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Dragi volvisti,

Probabil fiecare dintre noi , trecem la un moment dat printr-un moment in care partenerul de viata, devine sofer. Pentru a invata, il punem la volan, noi stam in dreapta si iesim pe strada. Masina cu semne de incepator, si de regula alegem drumuri putin mai ne-aglomerate.

Cum ati reactiona voi , fata de cei care , cu toate ca vad semnele de incepator, clansoneaza, sicaneaza, injura si te mai trimit la cratita sau la taiat lemne?

Oare toti astia s-au nascut invatati si cu volanul in mana?

Eu nu am purtat bulinele decat 2 luni. Au cazut si nu m-am sinchisit sa le pun la loc, fapt care a redus cu 80% nr de claxoane si a dus la o crestere de 50% a cazurilor cand mi se dadea prioritate.

Ontopic: Am muzica prea tare ca sa mai aud claxoanele si injuraturile lor.

Cand ma supara prea tare vreo unul din spatele meu la semafor ca s-a facut verde si n-am plecat, cand se face galben plec tare si spre dezamagirea lui mai sta o data la semafor. Partea proasta e ca pe langa el mai sufera si altii nevinovati

Sunt caine in trafic...stiu. Pedepsiti-ma.. :whip: :whip:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Daca s-a facut verde si ma claxoneaza cineva imediat, dau pe avarii si deschid capota motorului. Naspha pt Volvo, fain pt mine cand il vad ca face spume la gura!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Exact ieri am asistat la 2 evenimente, unul dintre ele foarte intens, totul datorita semnelor de incepator pe care inca le am pe masina, si numai de-al dracului le tin acolo.

1.

Ies dintr-o benzinarie, ajung la un sens giratoriu, eram pe banda 1, semnalizez stanga, ma asigur ca e liber pe banda mea si intru, ies pe prima iesire logic tot pe banda 1, dupa 20 de metri ma trezesc cu un frustrat cu Dacia MCV cu spume la gura cand in spatele meu cand in dreapta mea pe trotuar ( retineti eu eram pe banda 1 el era pe trotuar ), claxoane, apoi intra, fiti atenti, pe marginea drumului prin parcarea de la benzinarie, ca sa iasa in fata mea sa ma blocheze, dar nu a reusit ca eu m-am oprit sa vad care e problema lui, probabil a crezut ca voi fugi sau ceva hhahah, nu mie frica de boi dinastia, cine stie ce credea, ma enervez si ma opresc in mijjocul drumului ( era liber nu era trafic deloc ), el in paralel cu mine si incepe sa urle, dupa vreo 1 minut isi da seama dobitocul ca nu se aude nimic la in masina deoarece nu am deschis geamul, deschid si eu geamul si il intreb ce vrea ? Nush cate injuraturi, ceva vorbe de prioritate, si ii zic, bai eu eram pe banda 1, o luam la dreapta pe prima iesire, am semnalizat, etc, tu nici nu erai in sens, nu ai semnalizat, si erai pe banda 2, si tu ca sa mergi inainte intr-un sens giratoriu intri pe banda 2, si iesi pe banda 1 cum vine asta ?Si in plus era ff liber, tocmai de aceea ai intrat cu asa viteza in sens de ai ajuns langa mine cand tu erai inca in afara sensului si eu deja eram parcurgeam sensul ! Si apoi vine bomba lui : Tu pe mine ma inveti bai $%^#@, eu am permis de 7 ani si tu inca ai semnele pe masina ? tu pe mine ma inveti ? apoi ii i-am zis si eu hai sa mergem la politie sa vedem cine are dreptate, si ca apropo eu pot sa dau semnele jos de mult, dar le tin doar ca sa enervez frustratii ( exact asa i-am zis, ce bine m-am simtit  ;D ;D ;D ), am inchis geamul si am plecat, peste 30 de metri am prins rosu, iarasi eu in paralel cu el, se face verde si ghici ce, o ia la stanga spre Metro iarasi fara sa semnalizeze, i-am mai dat si eu un clanxon si unul din spatele lui cu un audi.

Ironic, eram cu un amic care era in spate, si care........lucreaza in aceasi caldire cu individul asa ca am aflat cine e, si iarasi ironic e de la mine din cartier.

Deci asta era genul de sofer care : - Nu stie cum se procedeaza in sensurile giratorii, nu stie ca sensul giratoriu are 2 benzi si pe care trebuie sa o foloseasca, la el cele 2 benzi is una, nu stie ce semnificatie avea semnalul meu spre stanga, nu se oboseste sa semnalizeze la schimbarea benzilor si sensului de circulatie, se ia de masinile cu semne de incepatori, intra in sens cu viteza, etc.

2.

Numerosi zmei care ma mai claxonau exact in secunda cand se facea verde la semafor, doar asa de chichi ca vedea semnele apoi se taraiau pana plecau, inclusiv un tractor, deci un tractor cu remorci  ::)  ;D

3.

Taximetristi kamikaze

Si cam asta a fost ieri

Share this post


Link to post
Share on other sites

Incepatorii trebuie tratati cu multa toleranta. Toti am fost in acel stadiu.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Daca s-a facut verde si ma claxoneaza cineva imediat, dau pe avarii si deschid capota motorului. Naspha pt Volvo, fain pt mine cand il vad ca face spume la gura!

hahahahhaa genial bravo

Am s-o testez si eu  :D :D :D :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

trebuie sa dau drumul la avarii ... sau si alea sunt defecte? ;D

Share this post


Link to post
Share on other sites

A mea sotie se descurca singura cu cei care o sicaneaza, desi are carnet de 3 ani nu este stapana pe volan si o mai sicaneaza cate unu dar se descurca singura in stilul mioritic ......

Share this post


Link to post
Share on other sites

Cand era nevasa-mea incepatoare, conducea masina mea. Cand conduceam eu imi era lene sa dau semnele jos. Ma claxonau de cel putin 5 ori pe zi si mi se taia fatza de ma saturam. Cand a teminat perioada de 1 an si i-am luat masina ei, m-am simtit mult mai usurat  ;D

Share this post


Link to post
Share on other sites

De multe ori fiind in trafic din contra imi vine sa-mi pun mamaligi cat geamu de mare ca sa se fereasca toti de mine (maniak on the road) :iroc:

Share this post


Link to post
Share on other sites

De o saptamana merg cu nevasta, de fapt ea conduce si eu stau in dreapta. Se decurca OK avand in vedere vechimea (cateva saptamani) mai greu la parcari dar acolo trec eu la volan.

Singua problema o am eu, ori dau sfaturi tot drumul de mi se usuca gura, ori tac 95% din drum si tip aproape de final sa-mi descarc frustrarile acumulate in 30-45 minute. Greu, o piatra de incercare cam grea pentru cineva care merge zilnic numai cu masina din 1992.

Sper sa devina cat mai repede stapana pe situatie ca-mi vreau masina inapoi, momentan mergem cu Peugeot-ul 307 impreuna.

Share this post


Link to post
Share on other sites

nici tu nu te-ai nascut invatat .... iar daca din o ora de drum ii dai sfaturi 50 de minute , cate dintre ele crezi ca se prind de ea? pune-o sa conduca cat mai mult si dai maxim 2-3 sfaturi sa fiii singur ca le asimileaza. eu asa am facut si a mers..

Share this post


Link to post
Share on other sites

nici tu nu te-ai nascut invatat .... iar daca din o ora de drum ii dai sfaturi 50 de minute , cate dintre ele crezi ca se prind de ea? pune-o sa conduca cat mai mult si dai maxim 2-3 sfaturi sa fiii singur ca le asimileaza. eu asa am facut si a mers..

Stiu si tocmai asta-i problema ca nu ma pot abtine.

Si partea frumoasa acum, aseara, am fost la Beker si AM BAUT LA BERE DE M-AM P....T DE 10 ORI, AM CANTAT, AM DANSAT CA ERAM MATOL DEJA, iar cand am plecat la 2 dimineata cine oare a condus ??? NEVASTA SA-MI TRAIASCA.....

De cate ori mergeam la petreceri, o gura de ceva si atat toata noaptea, acum......

Share this post


Link to post
Share on other sites

eu am recunoscut si pe alt topic ca am fost invatat de sotie sa conduc,dar nu numai lamaia este o problema,depinde de civilizatia satucului unde ne ducem existenta,iar pentru cunoscatori :va mai amintiti ce se intampla cand eram cu o masina ( pe vremea daciilor,oltcit-ului,aro-ului) cu numar de alt judet in alta regiune,sa numai spunem de bucuresti. cel putin eu avand nr de arges nu vreau sa spun ca n-am fost claxonat sau inj... cand cu lamaia fata de numere,dorind in acelasi timp sa va spun ca de fel sunt legist,cel putin incerc sa respect cat mai mult legislatia,dar tot gasesti un taxi kamikaze sau alt smecher, am observat in ultimul timp ca smecherii cu halea mari si albe si minodora la maxim numai streseaza traficul atat de mult ca inainte,poate au realizat ca nu castiga nimic claxonand si injurand,care din ei pot au inceput sa depaseasca,asta inseamna ca au mai invatat sa conduca sau s-au mai domesticit?

Share this post


Link to post
Share on other sites

nimeni nu se naste invatat, ok... insa unii nu reusesc in 25 de ani sa invete sa conduca.

exemplul cel mai elocvent sint femeile. lor ar trebui sa li se atribuie o banda separata mai lata si cu multe locuri ce parcare de-a lungul ei.

in afara de copiii fara minte, cei mai periculosi soferi sint femeile.

de ce or vrea ele sa conduca cind sint bune la altceva , nu stiu.

Share this post


Link to post
Share on other sites

raspunsul sta in natura omeneasca:toti vrem mai mult,mai bine,mai frumos....

Share this post


Link to post
Share on other sites

raspunsul sta in natura omeneasca:toti vrem mai mult,mai bine,mai frumos....

noi, barbatii, vrem ce zici tu.

ele ne vor pe noi !

Share this post


Link to post
Share on other sites

da oamneni buni!! de acord,  dar revenim la eterna problema!!! cand luam un spritz in nas, ce bine ne simtim ca ne conduce jumattea spre casa, si atunci nimieni nu mai comenteaza nimic, cel putin eu asa fac.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Trebuie sa incercati sa fiti mai obiectivi.

Sunt mult mai multi barbati care conduc prost decat femeile.

Dar fiindca sunt de 10 ori mai multi soferi decat soferite e normal sa vi se para asa. Daca stati sa notati pe o hartie (sau altundeva) pe toti care va enerveaza si inmultiti cu 10 la barbati o sa vedeti diferenta.

Poate ca o femeie nu stie sa parcheze, dar stiu femei care parcheaza impecabil, macar ele nu lasa masina parcata pe coltul strazii, sau oprita aiurea cu avariile puse.

Femeile sunt mai precaute decat barbatii, de aia ne enervam cand stam in dreapta lor, ca nu-s ca noi  ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

da oamneni buni!! de acord,  dar revenim la eterna problema!!! cand luam un spritz in nas, ce bine ne simtim ca ne conduce jumattea spre casa, si atunci nimieni nu mai comenteaza nimic, cel putin eu asa fac.

ar mai fi si varianta cu taxi-ul ::)

Femeile sunt mai precaute decat barbatii, de aia ne enervam cand stam in dreapta lor, ca nu-s ca noi  ;)

Corect... ma enerveaza cand merg cu o femeie si mai sunt 2 secunde la semafor si in loc sa apese acceleratia calca frana.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ahhh ce topicuri faine erau acum 4-5 ani. De ce nu mai zice nimeni nimic pe ele?

Oriunde am merge, daca nu am "servit" ceva, nevasta-mea nu are ce cauta la volan si eu in dreapta. Eu nu stiu cu ce tampit o facut scoala de soferi... La orice semafor, oricat de mult tine pe rosu ea sta in treapta 1 cu ambreiajul calcat. O zis ca asa o invatat la scoala si ca asa trebuie dar din cate vad nici nu renunta la obiceiul asta. Eu am permis de 7 ani ea il are de 9 dar pentru aia tot i fac observatii cand conduce si de multe ori chiar ma apuca nervii. De multe ori daca beau mai mult de o bere nu mai am voie sa conduc (legal) dar ma risc pentru singurul motiv sa nu-mi strice ziua cu stilul ei de condus. In schimb daca imi atrage ea atentia atunci iar ma apuca nervii.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Eu cu greo o conving pe mandra mea sa treaca la volan. Daca mergem la o petrecere, un gratar, etc... conduce si chiar binisor si macar eu stau calm. O las sa mearga cum doreste si nu-i fac observatii, dar nu am de ce sa ma plang, ca nu a facut gafe pana acum, doar ca merge mai incet si mai precaut si bineinteles, cand ajungem acasa, parchez eu :)))

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now