dabija

Consum S60 2002 benzina 170cp

66 posts in this topic

    @dabija: nu stiu de ce iti pui probleme de consum, totusi ai un motor de 2.4 LITRI !!! Intreaba amici cu Opel 2.2 pe benzina si o sa vezi ce 20% in oras au ! E un consum FOARTE bun pentru cat de mare e motorul, eu la 1.6 am 12-13 in oras pe trafic NU FOARTE aglomerat si deja am inceput sa ma resemnez !

Share this post


Link to post
Share on other sites

Sau intreaba-i pe cei cu Avensis 1.8 si sa vezi ce consum de 11% maxim au. Nu toate motoarele sunt la fel iar motoarele OTTO de la Volvo nu sunt deloc economice. Oricum sunt acceptabile am putea spune dar deloc economice.

Share this post


Link to post
Share on other sites

ideea era ca la momentul cand am luat masina aveam un consum de 13-14 .. si acum ma duc spre 16 .. si ma gandeam poate este vre`un defect sau ceva ce se poate face in privinta asta

inteleg ca motorul este mare si toate astea .. ceea ce nu inteleg e diferenta de consum de la 1 an la altul

Share this post


Link to post
Share on other sites

:)) tare asta .

Eu cand am luat masina avea un consum mediu de 15.4% iar acum are 11.3%. Evident ca nu este nimic defect, cei dinainte mergeau numai urban iar eu merg numai extraurban, iti dai seama ca daca voi vinde masina ala care o ia vede 11% si cade pe spate dupa care ma cauta cu luneta ca i-am tras teapa :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Si eu m-am resemnat. 15% la mers de vara (2000-2500 rpm), 17%- 18% mers sportiv, 10% afara (140-160 km/h) cu depasiri multe, 12%-13% afara (160-180-200 km/h) cu depasiri destule. Precizez ca mai mult in depasiri ajung la 200 km/h. Mers constant cu 160 km/h pe pilot automat, consumul varia intre 8,3-8,5%, dar am mers cca 3 km pana a ramas la acest consum si a fost linie dreapta.

Share this post


Link to post
Share on other sites

eu faceam referinta la mine nu la cine a avut masina inainte :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Desi este un topic vechi revin cu cateva completari. Spuneam acum ceva timp ca in bucuresti este aproape imposibil sa obtii sub 13 %. Ei bine am obtinut 12,8 % mers vreo 40 km saptamana asta pe la orele 11-14. Ce s-a schimbat fata de anul trecut este ca masina a primit un set nou de bujii si la momentul testului mergea cu alto 100. Poate unii vor rade dar sunt placut surprins de acest consum. Cei care ati mai folosit alto 100 ce parere aveti de acest combustibil ?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Eu am fost foarte multumit de consumul motorului de 170 cp si eu am spus ca are un consum foarte bun pt cat de mare e masina.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Este acceptabil dar daca ne-am uita si la concurenta parca ar fi fost loc de si mai bine. Nu crezi ?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nu cred, ce concurenta ? Bmw 325i sau 525i ambele consuma mai mult decat S60, chiar si 325i care e mai usor .

Sau poate ca vorbesti de C240, ma scuzi atunci, ala consuma 16% urban fata de 12.5% cat consuma un S60. Nici macar noul C230 nu consuma mai putin de 13% si vb de o masina creatie 2008 .

Deci despre ce concurenta vorbim ?

Ca  idee singura masina cu motor de 2.4l care consuma mai putin decat S60 2002 2.4i @170cp este Hyundai Sonata 2.4@161cp .

Share this post


Link to post
Share on other sites

volvo s60 2.4i - 170 hp - consum urban 12,3l/100km - 0-100 km/h in 8,7s

bmw 320i - 170hp - consum urban 8,4l/100km - 0-100 km/h in 8,2s

bmw 325i (motor de 3l) - 218hp - consum urban 9,8l/100 km - 0-100 km/h in 6,7s

Datele sunt furnizate de producatori.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Da, si eu sunt Mos Craciun... vezi ca te vizitez maine sa-ti aduc un Ferrari Enzo "ECO", care consuma 5% in oras ;D

Share this post


Link to post
Share on other sites
:) Nu stiam nici eu de consumul motoarelor de la bmw dar m-am documentat dupa ce un prieten cu un 525i mi-a spus ca are media in bucuresti 12%. Omul nu avea de ce sa ma minta. Toti de aici de pe forum avem Volvo dar trebuie sa acceptam ca orice masina are puncte tari dar si puncte slabe. Daca nu vom face asta s-ar putea sa avem surpriza sa gasim pe alte forumuri topicuri gen "Greu cu soferii de masini suedeze" 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Deoarece e toamna, au aparut si "legendele toamnei" :D Ce inseamna "medie in Bucuresti"? 525 sa consume 12 in oras poate in 3 pistoane din alea 6. Nici un motor de 3 litri nu consuma 12 in Bucuresti, cand un logan consuma cel putin 10.

Share this post


Link to post
Share on other sites

BMW 525i E39 consuma conform fabricantului 13.1% urban, deci nu vad cum ar putea sa consume 12%, omu a zis consum mediu 12% ceea ce e altceva, la V70ul meu consumul mediu este de 9.6% .

@xydexter BMW 525i are motor de 2494cmc iar modelul nou, E60 are fix acelasi motor, fix aceiasi cai si consuma mai mult decat modelul anterior .

In schimb un S60 facelift (dupa 2004) cu motor de 2.4@170cp consuma mai putin decat modelul vechi cu acelasi motor .

Share this post


Link to post
Share on other sites

Eu m-am luat dupa ce a scris NDB1177, in fine...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Eu cred ca, conteaza foarte mult si modul in care conduci...

Cred ca certurile astea sunt inutile.

Eu am obtinut in ultima perioada un consum de 6,8 l in oras. Dar sa mor daca stiu cum si de ce....

:)

Cred ca conduc mai moderat.....

Mi s-a cam luat de traficul de bucuresti si m-am resemnat.

De altfel consumul e influentat si de calitatea aerului si de starea vremii.

Poate o sa radeti insa .......... Sunt convins ca daca mergi in zone aglomerate si poluate consumul iti va creste si nici putere nu vei avea.

Nu cred ca filtrul de aer are si capabilitatea de a selecta doar oxigenul......

De altfel daca umiditatea e mare..... motorul va fi influentat tot negativ.

Nu cred ca ii prieste ceva apa in capul pistoanelor.

Cred ca va certati degeaba.

Dar e frumos.... continuati va rog :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

cu cit frinezi mai mult si mai tare cu atit creste consumul. aici e secretul : sa mergi in asa fel incit sa fii fortat cit mai rar sa pui frina. in bucuresti, probabil, e imposibil sa aplici regula asta.

la trafic aglomerat (nu ca in bucuresti unde este trafic blocat) se poate obtine o reducere cu 10-15 % a consumului sacrificind sportivitatea.

la drum intins , daca mergi cit de cit constant cu masina la turatia cea mai mica de cuplu maxim, in treapta de viteza cea mai mare, vei face o economie de 20-25%. cu al meu s60 d5 scot (numai daca vreau - si in general , nu prea vreau) 3.5-4.5 / 100 km

Share this post


Link to post
Share on other sites

pot sa ma bg si eu....?? un pic doar ;) eu am renuntat sa ma mai uit pe computer la consum... asta e. ma uit doar la indicator sa vad cata benzina mai am. si nu e bucuresti, e deva.  ;D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Deoarece e toamna, au aparut si "legendele toamnei" :D Ce inseamna "medie in Bucuresti"? 525 sa consume 12 in oras poate in 3 pistoane din alea 6. Nici un motor de 3 litri nu consuma 12 in Bucuresti, cand un logan consuma cel putin 10.

un logan consuma 10 in oras ?! chiar asa spune si producatorul :) cel de 1,6 iar cel de 1,4 9,4

http://www.car-consumption.com/Dacia-Logan-1-6-MPI-fuel-consumption.php

BMW 525i E39 consuma conform fabricantului 13.1% urban, deci nu vad cum ar putea sa consume 12%, omu a zis consum mediu 12% ceea ce e altceva, la V70ul meu consumul mediu este de 9.6% .

@xydexter BMW 525i are motor de 2494cmc iar modelul nou, E60 are fix acelasi motor, fix aceiasi cai si consuma mai mult decat modelul anterior .

In schimb un S60 facelift (dupa 2004) cu motor de 2.4@170cp consuma mai putin decat modelul vechi cu acelasi motor .

http://www.car-consumption.com/BMW-5-series-E60-sedan-525i-218HP-fuel-consumption.php

http://www.car-consumption.com/BMW-3-series-E90-sedan-320i-170HP-fuel-consumption.php

pot sa ma bg si eu....?? un pic doar ;) eu am renuntat sa ma mai uit pe computer la consum... asta e. ma uit doar la indicator sa vad cata benzina mai am. si nu e bucuresti, e deva.  ;D

Daca am ridicat problema consumului nu inseamna ca ma intereseaza in mod special dovada este faptul ca am masina pe benzina si tot timpul am alimentat cu alto 101,petrom 99,carrera 100. Cred ca principalul scop al acestor forumuri este de a informa si a te informa.

Eu unul am verificat in 2 surse : internet si prieteni inainte sa spun ce am spus. Este adevarat ca ceea ce raporteaza producatorii nu tot timpul este la fel fiind vorba de situatii ideale dar totusi proportiile se pastreaza. Revenind la comparatie cu bmw trebuie sa fiti constienti ca noi comparam 2 masini (S60 vs E60) care au vreo 7 ani diferenta intre ele.

PS nu sunt fan BMW si nici nu am vreun bmw de vanzare dar incerc sa impartasesc din experienta mea. Cine vrea sa asculte bine cine nu la fel de bine. Accept orice fel de parere dar o iau de buna numai in momentul in care simt ca argumentele aduse de mine nu sunt pe masura argumentelor aduse de ceilalti.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Compari mere cu pere cu dude si cu alte mere si banane .

Vorbim asa, BMW E39 ca ala e din generatia S60, care are consumul expus mai sus de mine si motor de 2500 cmc .

Tu pui specificatiile ultimului BMW seria 5 dupa facelift, ia verifica modelul din 2004 care in varianta 525i are motor de 2.5l nu de 3L .

Nu de alta dar intreaba un posesor de E36 330i cat ii consuma masina in Bucuresti si o sa fie tare rusinat si o sa schimbe subiectul .

PS> motoare economice face Toyota ;D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Compari mere cu pere cu dude si cu alte mere si banane .

Vorbim asa, BMW E39 ca ala e din generatia S60, care are consumul expus mai sus de mine si motor de 2500 cmc .

Tu pui specificatiile ultimului BMW seria 5 dupa facelift, ia verifica modelul din 2004 care in varianta 525i are motor de 2.5l nu de 3L .

Nu de alta dar intreaba un posesor de E36 330i cat ii consuma masina in Bucuresti si o sa fie tare rusinat si o sa schimbe subiectul .

PS> motoare economice face Toyota ;D

mai bogdan nu compar mere cu pere banane si dude.

Daca ai fi putin atent ai vedea ce am scris la inceput

volvo s60 2.4i - 170 hp - consum urban 12,3l/100km - 0-100 km/h in 8,7s

bmw 320i - 170hp - consum urban 8,4l/100km - 0-100 km/h in 8,2s

bmw 325i (motor de 3l) - 218hp - consum urban 9,8l/100 km - 0-100 km/h in 6,7s

Datele sunt furnizate de producatori.

Era vorba de ultimele modele.

Eu unul ma asteptam sa spui ca ti-ai dat seama ca ai gresit cand ai spus ca "BMW 525i are motor de 2494cmc iar modelul nou, E60 are fix acelasi motor, fix aceiasi cai si consuma mai mult decat modelul anterior". Nu de alta dar nu are rost sa raspandim informatii eronate doar din orgoliul de a nu recunoaste ca am gresit.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Poate ar fi ok sa facem un topic cu puncte tari , puncte slabe, comparatii cu concurenta.

Si sa incetam cu afirmatii gen "te vizitez maine sa-ti aduc un Ferrari Enzo "ECO"" sau "Deoarece e toamna, au aparut si "legendele toamnei"". Sau in loc sa postez la s60/s60 r am postat la Chestii distractive  si nu mi-am dat seama ?!!!

Haideti sa avem o atitudine constructiva asa cum am vazut pe multe forumuri volvo din afara

Share this post


Link to post
Share on other sites

nu vreti sa lasati tema asta, cu "consumul"  mai rece ? Nu cred ca v-ati luat Volvo gindindu-va : wow, ce consuma masina asta - si ce proasta e... Sau nu e asa ?!  8)

Nu de alta, dar am o zgaiba impotriva bmw-urilor, cind aud ce putin consuma ele in defavoarea Volvo-urilor  :D

Share this post


Link to post
Share on other sites
:D Am mai incalzit si noi atmosfera pe aici, am mai dat si niste informatii. Sincer e cam slaba activitatea aici pe s60/s60r. Si nu vad de ce avand in vedere ca s-a umplut bucurestiul de s60-uri (deja ma gandesc sa imi pun numarul de inmatriculare pe oglinzi bmw-istii stiu de ce  ;D)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now