contdezactivat

TAXAAA remajorata!

Sunteti de acord cu majorarea cu 300% a taxei de poluare?   64 votes

  1. 1. Sunteti de acord cu majorarea cu 300% a taxei de poluare?

    • Da!
      4
    • Nu!
      57
    • Ma abtin/Nu ma intereseaza.
      3

Please sign in or register to vote in this poll.

197 posts in this topic

Gata, de azi e ordonanta de urgenta, se revine la prima metoda de calcul a taxei... aia in care era mai scumpa taxa decat masina.

Care vreti masina sh din Germanai, fugiti acum si luati-o. Numai din 15 intra in vigoare.

Iar care aveti masina si nu ati inmatriculat-o... si mai rapid, platiti acum cat puteti.  ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Da, va creste cu pana la 100% aceasta taxa pentru inmatricularea masinilor second hand. A trecut si campania electorala, asa ca nu mai au nevoie de prostime, adica de noi! Se doreste favorizarea Daciei, care nu-si mai vinde mizeriile de masini! Vor urma taxe si impozite marite, mai ales ca deficitul bugetar a crescut!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Prieteni, nu disperati! Vecinii nostri, bulgarii, nu sunt atit de "Tariceni" la cap si nu maresc taxele de inmatriculare pe Bulgaria. Este o alternativa demna de luat in calcul. Eu asa mi-am cumparat masina si nu imi pare rau. V-am mai povestit cum am procedat si cit de putin am dat pe ea. Si pina acum nu am de ce sa ma pling. Pina acum nu am avut nici o problema reala cu ea.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Am uitat...qestia e ca nici Tariceanu nu a mai vandut prin firma pe care o detine (ATS Citroen, parca) aproape nicio masina de cand s-a diminuat taxa auto. Sunt interse personale aici, pe care noi muritorii de rand nu trebuie sa le stim! Nu inteleg de ce trebuie favorizata o firma privata, fie ea si nationala, in cazul de fata Dacia, in defavoarea cetateniilor platitori de taxe si impozite!?

Share this post


Link to post
Share on other sites

nu se majoreaza de la 15 decembrie,ci de atunci dispare taxa pt euro 4 noi.Oricum tot statul castiga,va fi imbulzeala la inmatriculari/plata taxei pe sfarsit de an,deci INCASARI BUGETARE!Ca doar cine are 2-3 golfuri 3 pe stoc nu plateste 600 pt toate...........si asteapta sa dea 3000 !

Share this post


Link to post
Share on other sites

Eu am evitat sa fac trimitere directa la firma premierului Tariceanu, dar daca e sa discutam mai pe direct, parerea mea e ca nu il doare pe Tariceanu daca merge sau nu Dacia, cit ce, cit, cum si ce fel la firma lui. Asta e!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Stateam si ma gindeam cit de baieti de treaba sunt astia cu noi: se tripleaza taxa pentru masinile second hand. Vai de ei! Pai romanii sunt baieti descurcareti. Iar banii nu vor fi mai multi pentru bugetul tarii , ci pentru bugetele celor care sunt destepti si dau voie sa ai masini inscrise la ei.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Eu am masina inca neinmatriculata (sper sapt viitoare s-o inmatriculez) si sincer ma bucur ca se majoreaza taxa pentru masinile vechi. La semafor vezi din ce in ce mai multe golf 3-uri, passat-uri vechi (model <95) bmw-uri ursulet si alte vechituri...

Chiar nu este nevoie de mai multa poluare...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Iti dau perfecta dreptate,pe langa poluare multe din aceste vechituri din punct de vedere tehnic sunt bombe pe patru roti.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Eu am masina inca neinmatriculata (sper sapt viitoare s-o inmatriculez) si sincer ma bucur ca se majoreaza taxa pentru masinile vechi. La semafor vezi din ce in ce mai multe golf 3-uri, passat-uri vechi (model <95) bmw-uri ursulet si alte vechituri...

Chiar nu este nevoie de mai multa poluare...

Sunt de acord cu tine, dar pina la un punct. De exemplu, eu am un Volvo 460 GLE din 1994 ca amn de fabricatie. Nu sunt de acord ca daca e mai vechi e chiar mai poluant. As vrea sa faca dragul nostru guvern o tura prin tirg si sa masoare gazele si fumul emise de autobuzele, autocarele, masinile grele si alte utilaje grele care atunci cind trec pe strada te ustura ochii si dupa 5 minute. Au rezolvat toate problemele si asta era ce mai ramasese de rezolvat. Pai atunci de ce gasim masini Dacia, cu toate denumirile si modelele si restilizarile pe care le-au facut, zic, de ce gasim Dacii pe strada , masini bune in felul lor daca ne referim strict la buzunarul romanului simplu, dar care masini scot gaze de citeva ori mai mult decit niste masini SH aduse din afara si la care totul merge perfect? Pai e gaselnita de tip comunist: ce vine de la aia nu e bun; ce e de la noi e bun si frumos si ne ajutam tara... Vorbe. Ii doare pe ei de tara si de ecologie ... haideti sa fim putin seriosi si realisti. Si eu mi-as lua un XC 70 nou, dar inca nu pot. Asa ca... deocamdata ma multumesc cu ce am. Si sunt mindru de masina mea. Scuze daca am deranjat pe cineva, dar asta e opinia mea.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Eu sunt de acord cu tot ce spui in privinta asta, ca n-ar trebui sa existe aceasta discriminare intre masinile de import si cele domestice dar asta s-ar putea rezolva prin verificarea mai atenta din partea R.A.R-ului a statiilor i.t.p(stim cu totii f. bine cum se trece atunci cand masina nu corespunde).Referitor la taxa sunt de parere ca ea trebuie majorata deoarece cu actuala taxa nu facem altceva decat sa ajutam industria auto din vest si s-o distrugem pe cea de la noi referindu-ma aici nu numai la Dacia ci si la importatori care sunt intr-o situatie destul de disperata, situatie in care trebuie sa recunosc ca ma aflu si eu si multi alti colegi care lucreaza in acest domeniu de activitate.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Dacia  ca dacia, dar va spun ca fost angajat al ATS-ul, taricelu, vede un singur interes : AL LUI. I se rupe ranga de prostime. .... iar daca coreleaza taxa 0 pt masini noi, cu scontourile nesimtite pe care le arunca cu totii, importerii de pe ale nostre meleage, ne dam seama ce japca exista si pe piata "patrupedelor noi".

Share this post


Link to post
Share on other sites

yuhuuuuuuuuuu  creste taxa. foarte bine. acum cumparativa masini de oriunde " nu mai stati la panda pt vnarea unui pret cat mai mic la un Volvo ".

Acum, se mai Securizeaza Strazile noastre, ca prea multe rable au intrat in tara!

Si acum, cei care tot se bateau cu pumnii in piept si gaseau tot felul de " scuze, in sensul de a face oamenii care isi vand masinile, in special Volvo sa lase la pret ".

Yuhuuuuuuuuu  Adio " Chilipiruri ". Vrei Masina Buna " Platesti ".

Ma bucur ca Domnul Tariceanu a facut acest pas mare " Ca prea s-a umplut Romania de Rable "

Gata, de azi e ordonanta de urgenta, se revine la prima metoda de calcul a taxei... aia in care era mai scumpa taxa decat masina.

Care vreti masina sh din Germanai, fugiti acum si luati-o. Numai din 15 intra in vigoare.

Iar care aveti masina si nu ati inmatriculat-o... si mai rapid, platiti acum cat puteti.  ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

de ce esti asa de suparat?

eu nu vad de ce! tu, daca ai fi in locul lui Ce ai face? Celegi ai da?

Puneti-va si in locul acelor oameni, care bietii de ei si-au luat tepe cu aceste Masini Second Hand " KM dati inapoi, Piese de Schimbat si Multe Altele ".

E un lucru bun si ma Bucur Foarte Mult, ca s-a luat aceasta decizie.

Dacia  ca dacia, dar va spun ca fost angajat al ATS-ul, taricelu, vede un singur interes : AL LUI. I se rupe ranga de prostime. .... iar daca coreleaza taxa 0 pt masini noi, cu scontourile nesimtite pe care le arunca cu totii, importerii de pe ale nostre meleage, ne dam seama ce japca exista si pe piata "patrupedelor noi".

Share this post


Link to post
Share on other sites

Masura e foarte buna. Se vor vinde 15 Loganuri mai mult, si probabil niste Citroen-uri.  In schimb, ala cu Dacia din 75 care spera la ceva mai bun, va renunta. La speranta, nu la rabla. Ca aia va reveni pe sosea. Deci exploziile de bucurie datorate gingasului mediu inconjurator sunt lipsite de justificare, pt. ca or sa reapara toate Daciile de pe marginea drumului inapoi in trafic. Explozia de bucurie poti avea doar la gandul ca masina proprie, deja inmatriculata, incepe sa isi recapete din valoare. Dar asta e egoism, nu ecologie ;)

Revenind:

Ce mai conteaza ca sanctiunile UE vor fi de ordinul zecilor de milioane de euro? Le plateste Tari din buzunar? Nu. Le platim noi, prostii. Alaturi de taxa marita.

E simplu. A realizat ca nu are sub nici o forma cum sa ramana premier cu 18%. Indiferent de cat de smecher s-a dat in ultimile zile. Si cum altfel sa se razbune?

Vreti ca astia de sus sa mai faca ceva bun? Ne vedem peste 4 ani.

Ma uit pe la stiri si cel mai mult ma distreza justificarea omniprezenta, aia cu stimularea cumpararii de masini noi. Ca de obicei, gandire pana la usa, nu si dincolo de ea.

Cumva toti dealerii de masini care au acum oferte peste oferte, discounturi peste discounturi, or sa le mentina si cand masinile second nu vor mai reprezenta o amenintare? Hai sa fim seriosi... Abia asteapta sa dea jos afisele alea

Deci, scumpirea taxei la second ajuta APIA pe mai multe planuri. Punct. Nu pe consumator. Dal dreaq, si-a pus votul, pa si pu, la revedere, ne mai vedem in 2012. Cand, cu ocazia sfarsitului lumii, o sa scoata taxa la lemnul de cosciuge. Si vor scumpi cuiele.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Dar, ca sa inchiei si intr-o nota de optimism:

- Inainte de alegeri a zis ca de la 1 decembrie va disparea taxa la masinile noi. S-a tinut de cuvant? Pai nu prea :) Deci vorbeste mai mult decat poate.

Si 2

-

Actul normativ va fi trimis spre publicare la Monitorul Oficial după ce va primi avizul Comisiei Europene

YEAH, right. Vezi sa nu isi dea aia acordul repede - repejor :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Cand toti romanii isi vor permite sa cumpere o masina noua, fie ea si Logan, atunci sa se majoreze taxa pentru masinile second hand. Va dau un simplu exemplu: tatal meu are un Opel Ascona din '86, care pentru varsta lui merge onorabil (sunt tare curios sa stiu daca peste 22 de ani voi mai vedea pe strazi vreun Logan). La anul in martie vrea sa il schimbe, insa la cum se mista treburile in industria auto de la noi, mi-a zis ca mai bine ramane cu ce are pentru ca NU vrea sa-si cumpere Logan pentru ca este scump si, in plus nu merita banii. Ar fi vrut un Golf IV la vreo 6 000 de euro, insa acum totul a picat si ramane la "harbul" lui de care Tariceanu zice ca a vrut sa-l scape, dar uite ca nu a reusit. Iar in cazul tatalui meu sunt mii sau sute de mii de romani.

Asa ca faptul ca a marit taxa auto eu unul nu o vad o posibilitate de creste a vanazarilor auto.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Lau, ai mare dreptate. Si eu am avut un opel ascona 1.6d din 86 pina acum 3 ani. f. multumit de ea. inca mai merge pe drumurile patriei.

Acum 5 sapt. i-am luat juniorului un 440 din 93. Asta numai ca mi-a convenit pret masina(1500e)+tx auto(415e). Daca ar fi sa fac pasul asta acum cu noile majorari SIGUR nu m-as baga. Solutia ptr. masina juniorului ar fi fost un second inmatriculat in ro. Cu aceiasi bani as fi luat un noneuro inmatriculat in ro, pe cind 440-ul este Euro2.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pana la urma, problema cu taxa, sta in caracterul ei discriminatoriu si restrictiv.

Daca ar fi sa mai cumpar o masina, as lua un S70, masina care nu se mai produce. Si asta ptr ca imi place si asta imi doresc. Nu vreau masina noua. De ce guvernul nu ma lasa in pace sa aleg asa cum doresc? Cum ramane cu: libertate, egalitatea sanselor, nediscriminare, liberul arbitru? Si daca tot am intrat in UE, guvernul ma face el, care ma reprezinta, cetatean al europei de mana a doua? Parca s-au straduit astia de la ue, sa ne faca ei asa, mai era cazul sa pluseze?

Iar de chestia cu poluarea s-a mai discutat... spunea cineva, ca un avion polueaza la un zbor cat 1000 de masini intr-un an. Dar facand abstractie de asta, legile si spiritul civic/ecologist sunt pentru fraieri... ca noi. Restul isi vad de fabricarea banilor... pe spinarea noastra.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Da exemple de state care au taxa cum avem noi. Eu le stiu pe alea care nu au...  ???

Share this post


Link to post
Share on other sites

Da exemple de state care au taxa cum avem noi. Eu le stiu pe alea care nu au...  ???

subscriu

Share this post


Link to post
Share on other sites

Eu inteleg ce tot se discuta aici despre taxa - UN LUCRU e de inteles - Taxa asta nu are absolut nici o legatura cu poluarea sa fim seriosi, tocmai din cauza taxei se mentin rablele care sunt acum pe drumuri, daca nu era taxa si omu voia sa isi ia o masina SH isi lua una atat de buna incat ii permiteau banii, asta e logic, ca stati linistiti ca nu merge romanu in DE sa isi ia masina din 70 ci una cat mai nou si mai doatata in banii pe care ii are, eu de ex daca nu era taxa imi puteam lua de banii de care am dispus un S60 tot euro 4, si la fel si amicul meu care daca nu era taxa putea sa isi ia passat din 2000 si nu din 96.

Poluarea nu se contracareaza in felul asta, sa fim seriosi ce dracu', se stie ca tampiceanu a pierdut bani grei de a facut spume la gura in ultimele lunii si ca il doare fix in pix de populatie.

Asta este parerea mea, taxa pacii este doar o alata metoda de a fura de la populatie, o gramada de bani si nu sunt in stare sa faca un amarat de drum, de nspe ani tot repara pe ele si nici unu nu e cum trebuie sa fie.

Eu am fost si am votat alb, pe mine ma scot viermii astia din sarite, hai ca m-am enervat acuma  ;D ;D

Share this post


Link to post
Share on other sites

@Sepukku. Da dar tot taranul are acum dacie care este mult mai harb decat un golf 3 sau o astra cu 2000 E, mai ales ca sunt euro 2. Hai sa ne uitam in ograda si sa vedem cate masini non euro si cate camioane care sunt praf, fac aerul irespirabil. Nu oricine isi permite sa cumpere o masina noua, astfel harburile ce le gasesti pe soselele Rom se vor revinde pana vor fi si mai harburi, vor fi exploatate la maxim si in mod cert nu vei avea siguranta ca aluia din spate  cu Dacia Logan fara ABS  ii tin franele.

Loganul are frana mai proasta, dar mult mai proasta decat un Golf 3, cine stie si a condus un G3 poate sa confirme. Eu inca ma uit in oglinda, sa vad daca atunci cand franez mai tare, nu am cumva un logan in spate (am fost lovit de un logan din spate)

Sunt de acord cu ce zice Roberto "Taxa asta nu are absolut nici o legatura cu poluarea"

@adrian.mares. Este cel in cauza pe care am descriso eu mai sus. Ar fi cumbarat o rabla mai buna din Romania cu banii aia?

Deci hai sa fim seriosi sa nu mai privim de sus "rablele nemtzesti" care ar fi inlocuit adevaratele rable romanesti. Lasa ca cei ce nu isi permit, isi vor suda rablele romanesti cu autogenul si le vor mai tine inca 10 ani cand si actualele "masini bune" vor fi rable si isi vor putea schimba masina. PERPETUAM PROSTIA SI SPECULA CA DOAR ASA SUNTEM ADEVARATI ROMANI

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now