contdezactivat

TAXAAA remajorata!

Sunteti de acord cu majorarea cu 300% a taxei de poluare?   64 votes

  1. 1. Sunteti de acord cu majorarea cu 300% a taxei de poluare?

    • Da!
      4
    • Nu!
      57
    • Ma abtin/Nu ma intereseaza.
      3

Please sign in or register to vote in this poll.

197 posts in this topic

Oricum o sa vina noul guvern cu alte idei asa ca asta cu taxa e una dintre problemele tarii DAR totusi tara se confrunta si cu alte probleme.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Din Ziarul Ziua

Cred ca foarte multi romani vor proceda astfel. Merg si banuti romanesti in Bulgaria daca noi nu stim sa i atragem in Roamnia

Pentru toti cei care s-au saturat de nebunia care inconjoara noua taxa de poluare (inmatriculare) exista de ceva timp o metoda cat de cat practica si in mare parte destul de sigura. Este vorba de inmatricularea masinii proprietate personala in actele unei firme sau persoane specializate din Bulgaria.

O inmatriculare care costa in Romania 4500 euro face doar 400 de euro in tara vecina.In Romania au aparut firme specializate care te ajuta sa intri in contact cu firme care se ocupa cu inmatricularea autovehiculelor. Dupa rezervarea facuta la una dintre aceste firme, fie din Romania, fie din Bulgaria, posesorul autoturismului trebuie sa se prezinte la sediul acestora cu toate actele necesare inmatricularii.

.

eu am masina inmatriculata la bulgari de 5 luni si nu m-a oprit nimeni niciodata sa ma intrebe de sanatate.ba mai mult am fost odata implicat intrun usor accident de circulatie si la politie nimeni nu mi-a zis nimic..ma rog mai putin un gabor mai "destept"care a zis ca daca ne vede in trafic(pe astia de bulgaria)ne trage pe dreapta si ne rupe talonul(din plastic :)) ).Referitor la taxa de inmatriculare pe mine m-a costat 300 E

Share this post


Link to post
Share on other sites

@Sepukku,  C30 o masina scumpa iar S60-70-80 LUATA PE 10 000 LA NEMTZI. Iti recomand mobile.de sa vezi ca un C30 il iei pe aceiasi bani, ba chiar mai nou.

Sa zicem ca ai dorit tu sa iti iei masina noua, in alte conditii, cu diferenta de bani dintre o masina achizitionata din Germania si cea pe care ai achizitionato tu in mod cert iti ramaneau bani pentru un camion de peturi  ;D

Volvo avem si noi, sunt persoane pe acest forum care au mai mult decat C30

Share this post


Link to post
Share on other sites

@Sepukku,  C30 o masina scumpa iar S60-70-80 LUATA PE 10 000 LA NEMTZI. Iti recomand mobile.de sa vezi ca un C30 il iei pe aceiasi bani, ba chiar mai nou.

Sa zicem ca ai dorit tu sa iti iei masina noua, in alte conditii, cu diferenta de bani dintre o masina achizitionata din Germania si cea pe care ai achizitionato tu in mod cert iti ramaneau bani pentru un camion de peturi  ;D

Volvo avem si noi, sunt persoane pe acest forum care au mai mult decat C30

citeste intreg topicul, vezi cum au decurs discutiile si apoi raspunde in locul altuia daca mai simti nevoia.

te rog.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Prefer sa ma abtin si sa inteleaga fiecare ce doreste, insa in Germania sunt masini garla si chiar foarte bune. Chiar peste C30-ul acela "scump" (masini aduse din GE, considerate de unii rable/in acest topic)

Sunt persoane, care se bucura de aceasta taxa si datorita faptului ca acele masini scumpe pe care au dat o caciula de bani, scad din pretul de vanzare ulterioara (si cred ca in aceasta situatie esti si tu).

Din acest moment, pt mine topic inchis. Nu de alta dar batem campii aiurea

Share this post


Link to post
Share on other sites

@swedespeed

-aberez depre BMW seria1? n-ai condus asa ceva ca sa stii cum e.

-"Uite ca mai e unu' ".   ai pune taxa 200euro pt centru? pai daca tot esti in bani da frate ceva pt copiii orfani,pentru azilele de batrini,fa ceva umanitar sau ai bani pentru fite si curve?Pleci la 8 dimineata si in trolee e gol,cine te tine sa nu mergi cu troleul,ai vrea sa se dea toti la o parte sa treci tu ca ai 4 "uouă" intr-un c30?

-"e aberant sa iti cumperi o masina cand ai 200 euro salariu".  WOW asta chiar e tare. astia sant 70% din romania swedspeedule.Deci dupa capul tau ei n-au voie sa-si ia masina ca sa-ti faca tie loc sa treci ca nu te descurci singur.Crapi de ciuda cand te depasesc sh de 10000euro si 200cai ?   "tot natie de cocalari am ramas",poate ai ramas tu nu mai vorbi pentru altii,unii dintre noi nici n-am fost cocalari,si daca te simti coios ia-ti speed spre sweden si fa acolo bani.Ce treaba ai tu cati bani face unul care aduce masini de afara,te roade ca nu faci tu,ca nu se duce ca tine la 8 la servici? Asta e ,fiecare cu treaba lui.Si te bagi si tu asa in seama pe un topic despre JUSTETEA MAJORARII TAXEI sa ne spui ca n-ai tu loc de mers pe strada dimineata. Alearga in fata masinii sa-ti faci loc si dupa aia condu catre servici

pentru restul numai bine si o dupaamiaza placuta

Share this post


Link to post
Share on other sites

Parere personala: cred ca toti trebuie sa luam atitudine impotriva unor taxe sau impozite aberante pe care dragii nostri guvernanti le viseaza noaptea si le aplica a doua zi, altfel cine stie cu ce ne mai trezim pe cap. 

Share this post


Link to post
Share on other sites

@Sepuku eu cred ca tu ai niste probleme de caracter, hai sa enumeram:

1. C30 cu motor de 1.6 benzina este super masina in visele tale cele mai frumoase, 101CP sunt de ras, daca aveai macar un T5 mai intelegeam tupeul cu care blamezi pe cei cu masini SH.

2. motorul tau este EURO4, la fel de EURO 4 este si motorul meu de 2.4l@170 CP

3. ne spui ca faci bani si ca nu-ti pasa de cei cu putini bani care nu-si permit masina noua, asa scula ca C30ul tau, ei bine daca ai bani atunci de ce te plangi de consum ? 12% consum este putin la valoarea ta. Te plangi ca sunt cam scumpe gumele de iarna, eu un simplu amarat mi-am permis niste gunoaie de Nokian WR tu chiar nu-ti permiti .

4. faptul ca tu visezi ca ai o masina Volvo adevarata este numai un vis, din pacate masina ta este un FORD Focus atit sasiu cat si motor, faptul ca ai platit cu 30% mai mult pt sigla Volvo este alta mancare de peste. 

Ca recomandare personala: macar o luna lasa ciocu mai mic pt ca vine Nasterea Domnului si este pacat ca in aceasta perioada sa spui atatea aberatii intr-un timp atit de scurt.

Poti lua ce am scris mai sus ca un atac la persoana, mor de ciuda cand vad pusti cu figuri in cap care habar nu au pe ce lume traiesc, eu la nici 30 de ani mi-am facut o casa( 3 nivele), am 3 apartamente (2 inchiriate) si am un teren langa Bucuresti care valoreaza destul de mult. Niciodata nu m-am batut cu pumnul in piept cat de multi bani fac si cat de adevarat sunt, desi fac destui bani si imi permit un Cayene nou niciodata nu am dat peste nas unuia care nu i-si permite o masina mai buna.

Revenind la taxa acum trebuie spus ca este aberanta si dupa instalarea noului guvern va fii scoasa. 

Share this post


Link to post
Share on other sites

@Sepuku eu cred ca tu ai niste probleme de caracter, hai sa enumeram:

1. C30 cu motor de 1.6 benzina este super masina in visele tale cele mai frumoase, 101CP sunt de ras, daca aveai macar un T5 mai intelegeam tupeul cu care blamezi pe cei cu masini SH.

2. motorul tau este EURO4, la fel de EURO 4 este si motorul meu de 2.4l@170 CP

3. ne spui ca faci bani si ca nu-ti pasa de cei cu putini bani care nu-si permit masina noua, asa scula ca C30ul tau, ei bine daca ai bani atunci de ce te plangi de consum ? 12% consum este putin la valoarea ta. Te plangi ca sunt cam scumpe gumele de iarna, eu un simplu amarat mi-am permis niste gunoaie de Nokian WR tu chiar nu-ti permiti .

4. faptul ca tu visezi ca ai o masina Volvo adevarata este numai un vis, din pacate masina ta este un FORD Focus atit sasiu cat si motor, faptul ca ai platit cu 30% mai mult pt sigla Volvo este alta mancare de peste. 

Ca recomandare personala: macar o luna lasa ciocu mai mic pt ca vine Nasterea Domnului si este pacat ca in aceasta perioada sa spui atatea aberatii intr-un timp atit de scurt.

Poti lua ce am scris mai sus ca un atac la persoana, mor de ciuda cand vad pusti cu figuri in cap care habar nu au pe ce lume traiesc, eu la nici 30 de ani mi-am facut o casa( 3 nivele), am 3 apartamente (2 inchiriate) si am un teren langa Bucuresti care valoreaza destul de mult. Niciodata nu m-am batut cu pumnul in piept cat de multi bani fac si cat de adevarat sunt, desi fac destui bani si imi permit un Cayene nou niciodata nu am dat peste nas unuia care nu i-si permite o masina mai buna.

Revenind la taxa acum trebuie spus ca este aberanta si dupa instalarea noului guvern va fii scoasa. 

raspunsul in privat  ;)

Nu va mai obositi sa scrieti nimic de mine pentru ca nu mai postez aici.Puteti sa faceti misto ca neputinciosii in schimb.Este evident ca nu mai am ce cauta aici.Eu unu mi-am dat seama ca nu o sa iesim din k k t ca popor nici peste 10o de ani, din acest topic.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Lasa-l ca nu stie Bogdane :D

I-am citit si eu posturile ... e doar visator. Nu este baiat rau. El este de partea guvernelor iar noi ceilalti suntem cei care tragem tara in jos.

JOS TAXA !!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Deci au reusit printr-o simpla taxa sa ne invrajbeasca. Productiv nu?

Care C30, ce bmw seria 7 sa zicem, ce Q7 sau mai stiu eu ce ozn-uri, imi doresc o casuta modesta si cocheta intr-un peisaj edilic asa cum am vazut in Olanda, un volvo seria 900 sau 700 sau chiar 200 dar fara sa platesc pentru asta taxe aberante la stat. Este mult? Pentru guvernanti da. Ei isi doresc ca peste 50% din veniturile mele sa mearga pe impozite si taxe pentru a-si rotunji ei veniturile, pentru a-si intretine limuzinele de 4000-5000cmc, caci cu logan nu circula nici unul (nici macar cu cele de 40-70 mii de euro), pentru a-si construi inca o vila de vacanta (o cabana ar fi sub demnitatea lor), iar de noi isi aduc aminte doar inainte de alegeri, in rest suntem pentru ei doar simpli contribuabili buni de jecmanit.

Deci: jos cu taxa!       

Share this post


Link to post
Share on other sites

Atitudine trebuie sa luam,indiferent daca avem sau nu bani,indiferent daca avem sau nu masinile inmatriculate,deci: JOS CU TAXA!!!!!!!!!

Share this post


Link to post
Share on other sites

deja s-a ingrosat gluma cu acest topic - mai e putin si iesim sa ne caftim - precum cocalarii de pe stadioane...Hai sa ne revenim, ca statul are nevoie de orice banutz de la noi, nu ?  Mama lor  :D

Volvo-istilor, ce mama draq, fiti barbati si nu va mai certati ca la usa cortului  :D

Hai ca vine Craciunul - taxe vom plati cit vom trai...

Fiti fericiti in bijuteriile voastre, si iertati mai mult. Un raport despre anul care a trecut prin noi, facut in tacere, poate in singuratate...ne va face un pic mai buni.

:-*  :-*  :-*

Share this post


Link to post
Share on other sites
:D :D Spune repede cine esti si ce ai facut cu Matrixxx cel adevarat!  ;D ;D

Share this post


Link to post
Share on other sites

@seppukku

Cateva intrebari:

1. Cati bani ai avut in buzunar cand ai inceput sa faci banii pe care-i faci acum?

2. Avand bani te consideri mai egal decat cel care nu ii are in aceeasi masura?

3. Poporul asta de k k t te include si pe tine , roman fiind, sau ai alta nationalitate?

4. Preferi cantitatea sau calitatea.

Astept raspunsurile tale.

Bani multi!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Hai... mai lasati-l pe @Sepukku. :)

Sa discutam despre idei si nu despre oameni.

Oricare dintre noi ar putea sa fie in locul lui sau... al ideilor lui la un momentdat si nu e frumos sa il incoltim asa. E totusi unul singur, impotriva noastra (a ideilor noastre), a tuturor.  :P

Share this post


Link to post
Share on other sites

daca gaseam eu situ asta mai devreme....nu mai sughitam acum.  :D

Oricum dai o bere! ;)  Si sa stii ca nu ai de ce sughita.... :D :D :D 

In fond, suntem prieteni uniti de acelasi "spirit" : VOLVO!  :-*

Share this post


Link to post
Share on other sites

Orice medalie are si un revers.

Sunt ceva mai multe state in zona decat cele din lista de pe siteul ala... ;) De exemplu Elvetia, Liechtenstein, Cipru, Monaco, etc... ;)

Dar astea sunt lucruri pe langa subiect. Care din statele alea urate si odioase au o taxa de inmatriculare similara ca forma si efect cu cea de la noi, ca sa aiba ce cauta in discutia asta? ::)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Vai mama...despre ce e vorba in topicul asta ca numai de taxa nu e

Ontopic: Am auzit ca se scoate taxa de pe 20 ianuarie...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Stai sa se hotarasca odata la un guvern si sa dea drumul la treaba, tara arde si baba se piaptana, cam asa e politica in Romanica :(

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ce bine e ca face(-m-ti) bani si ave(-m-ti) masini destepte, unele chiar in noi si in doua usi, si ne doare in p..a de aia cu salarii de 200 de eur, care mananca cartofi cu smantana sa isi ia masina .

Multumesc pentru intelegere si ajutor:

http://www.volvo-club.ro/forum/index.php/topic,4058.0.html

Scuze pentru off topic!

Lasand ironia deoparte (pe mine unul ´´nu ma doare in p--a´´ de cei sarmani, ca sa fiu on topic), cred, ca ar trebui, sa se ia in considerare si faptul ca eu, ca si alti colegi din Volvo-Club.ro cu salarii de 200 € (am nesansa sa fiu cadru didactic -multumesc pe aceasta cale Guvernului Tariceanu & Boc! ) sau in cazul colegilor din acest Club care vor ramane someri, in urmatoarea perioada, nu avem posibilitatea pecuniara, sa implementam aceasta initiativa, care este binevenita si salutara de altfel! Eu va indemn, sa realizati aceste actiuni de filantropie individual si fara sa ne mai aducem acuze! Sarbatori fericite tuturor!!

Share this post


Link to post
Share on other sites

@roco : nicidecum nu erai tinta ironiilor mele, ci cei care se "batea" cu pumnii in piept ca " e jmecheri" si ca face si ca drege"... am vazut ca pe ei " ii doare-n p..a" . Am vrut sa imi demonstrez ceva cu privire la alde' sepukku & company, si am avut dreptate. Pacat.... dar:...... Voi aia care e jmeckeri ca are , esteti de fapt niste papagali. Astept raspuns doar de la cei care se simt ....m-as bucura sa nu primesc f multe raspunse .

AVIZ AMATORILOR!!!!!! ( textul este scris in mod intentionat in acest fel, n.a.)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now