Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

Guest Doc

Dimsport/OBDtuning oferta discount la chiptuning membrii-lor Volvo Club

33 posts in this topic

Dimsport Romania, infiintata in 2003, este prima firma de tuning din Romania care produce soft-uri personalizate pentru toata gama de autoturisme, camioane, motociclete, dubite marfa si tractoare. Prin intermediul Dimensione Sport- Italia, firma cu peste 15 ani de experienta in domeniu si lider de piata in producerea si vinzarea de aparatura / soft de tuning pe plan international, am reusit sa producem si sa dezvoltam soft optimizat pentru cresterea puterii si cuplului cu valori cuprinse intre 10-40%, reducerea consumului de carburant, reducerea emisiilor poluante la intreaga gama de motorizari benzina/diesel  aspirate si turbo.

De asemenea, din prisma faptului ca acest topic este unul de publicitate pe un forum dedicat marcii Volvo, va anuntam pe aceasta cale ca firma DimSport ofera  membrilor Volvo-club.ro discount-uri evidente la toate optimizarile soft realizate pe motorizarile Volvo. Astfel pentru a simplica si mai mult lucrurile, liste de preturi vor cuprinde tipurile de motorizari si pretul aferent acestor categorii:

1 – pentru motorizari benzina aspirat pretul este de 200 euro;

2 – pentru motorizari turbo diesel modele vechi pretul este de 300 euro;

3 – pentru motorizarile turbo diesel EDC16+ pretul este de 350 euro;

Durata operatiei de modificare a softului poate varia de la 15 – 60 minute in functie de complexitatea lucrarii. Lista cu valorite oferite dupa optimizarea softului o puteti gasi pe site-ul nostru: www.obdtuning.ro / www.dimsport.ro sau direct accesand link-ul urmator: LISTA VOLVO.

Optimizarile de soft facute de firma noastra pe aceste tipuri de motorizari se pot verifica si pe bancul de dyno, test oferit de firma noastra in cadrul service-ului Seat Metrotehnica din soseaua Giurgiului, nr. 23A. Pretul unui test dyno este de 50 euro si consta in 3 incercari: original si 2x modificat.

Oferta afisata mai sus cu privire la optimizarile de soft (chiptuning) se refera strict la membrii forumului Volvo-club.ro si din aceasta cauza ramane valabila doar daca acestia au o vechime de 3 luni sau cel putin 100 posturi.

Intrebarile legate de optimizari, preturi si valorile puterilor realizate dupa modificari, va rugam sa ni le adresati strict in cadrul acestui topic.

Cu respect,

Doc (Alex Stancu)

Telefon: 0751.194.100 / 0788.194.100

Email: doc(at)dimsport.ro

Web: www.obdtuning.ro | www.dimsport.ro

ID Yahoo Messenger: doc_dimsport

Share this post


Link to post
Share on other sites

Salutare!

Ne-am gasit o noua locatie alaturi de o firma cunoscuta in domeniul instalatiilor audio / video si alarmelor auto – Code Alarm. Impreuna incercam sa oferim pe langa chiptuning / flashtuning si alte servicii de tuning auto.

Noua locatia a service-ului se afla pe sos. Dudesti-Pantelimon, nr. 44, sect. 3 – Bucuresti (via-a-vis de hipermarketul CORA Pantelimon).

Va stam la dispozitie in cadrul acestui service cu magazin de prezentare a peste 2000 de produse pentru tuning auto: kituri XENON HID, alarme auto, instalatii audio/video, detectoare radar, elemente de tuning exterior/interior, sisteme de securitate si home Entertainment, scutere si ATV-uri etc.

De asemenea, aveti la dispozitie adresele virtuale unde puteti localiza produsele si serviciile de tuning pe care putem sa le oferim impreuna:  www.obdtuning.ro / www.dimsport.ro / www.car-tuning.ro

In imaginea atasata mai jos puteti localiza noua noastra locatie:

contact.jpg

Program de lucru:

Luni - Vineri 10:00 - 19:00*

Sambata - 10:00 - 16:00*

Duminica la cerere

* numai pe baza de programare.

Persoana de contact: Alex Stancu

Tel: 0751-194.100 / 0788-194.100

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pentru un Volvo S70 T5 an 1999 ,cod motor B5204T3 ,ecu 0261204559 nu aveti soft?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Accepta cei de la VOLVO un astfel de tuning, masina fiind in garantie?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pentru un Volvo S70 T5 an 1999 ,cod motor B5204T3 ,ecu 0261204559 nu aveti soft?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Salut!

Nu am gasit pe site la voi oferta pt. S60 2.0T (180CP).

Am observat ca ofertele voastre seamana f. mult cu cele oferite de tunerii de peste ocean (EVOLVE, Ipd).

Poate ma corectati voi si imi spuneti oferta pt. acest model!

Merci!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Daca imi spui de an de fabricatie este masina poate o gasesc si in lista noastra de motorizari. O parte din modelele Volvo inca nu am reusit sa le punem online. Site-ul a fost relansat intr-un nou format si listele cu motorizari nu mai sunt generale de aceea este foarte multe munca sa introducem fiecare model in parte, dar cu timpul le vom completa pe toate.

E posibil sa semen liste de aplicatii dar asta nu inseaman ca au legatura cu firmele respective. Chiar iti multumesc ca mi-ai dat ideea de a cauta informatii zic eu folositoare despre volvo pe acele site-uri.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Volvo S60 2.0T an fabricatie 2002 (septembrie).

Share this post


Link to post
Share on other sites

buna ziua. Pentru un 460 GLE motor 1.7 MPI model B18EP115 se mai poate face ceva.....? ma refer la un consum mai mic.....si......macar aceeasi putere?

Share this post


Link to post
Share on other sites

am observat ca exista mai multe "trepte" in tunning la un auto.

in ce constau ele pentru S60 d5 185 hp 400nm 2008

ce performante exista dupa fiecare si cit costa fiecare.

exista posibilitate de back-up fara pierderea garantiei? cit costa?

Share this post


Link to post
Share on other sites

iulirx: se poate face o modificare la masina ta, cu posibilitate de backup. Calculatorul care se afla pe masina este EDC16+ si costul unei modificari este de 350 euro. Pentru mai multe informatii te rog sa ne contactezi telefonic la 0751.194.100 sau direct la sediul firmei noastre din Sos. Dudesti-Pantelimon, nr. 44 sect 3 Bucuresti.

Share this post


Link to post
Share on other sites

@doc .. se poate pune chip sau modificarea care o face-ti voi pe volvo v40 t4 de 200 cp din 1999 ? si un pret..

Share this post


Link to post
Share on other sites

buna

m-ar interesa un chip tuning pt un volvo s40 diesel din 2006 de 136 cai .la cati cai ar putea ajunge si cum influenteaza asta consumul ?

dar pt un xc90 din 2004 165 cai, de 2401cm cubi?

am incercat pe www.dimsport dar nu mi se incarca pagina nicicum  ;D

Share this post


Link to post
Share on other sites

ce nu inteleg eu ......da la 'harburile' de s40, astea mai vechi de 2004 nu prea ziceti nimik???

Share this post


Link to post
Share on other sites

In principiu putem face orice Volvo BENZINA insa la modele mai vechi este destul de riscanta o astfel de operatiune de modificare din cauza procedeului care trebuie aplicat. La modelele vechi calculatoarele sunt destul de sensibile la chiptuning si de aceea operatiunea este foarte riscanta. Noi le putem face modificarile de soft dar nu putem sa ne mai asumam riscul pentru o eventuala defectiune de ecu.

@irina_f: se poate face o modificare de soft la modelul de Volvo S40 din 2006. Cresterea de putere este de aprox. 25-30CP si cuplu 50Nm. Pentru mai multe informatii despre modelele Volvo poti vizita noul site: http://www.obdtuning.ro/?s=lista&categorie=79

Share this post


Link to post
Share on other sites

Doc, multumesc pentru raspuns.

Nu va extindeti si in cj? As fi in secunda urmatoare acolo sa imi fac chip. 8)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Salut DOC!

5 cilindri ,20 Valve , injectie Bosch ME7.0 ,turbina TDHL-16T7 ,injectoare de 400 cm3/min  ,stock 166 kw si 310 Nm.

As vrea un tuning mai agresiv la masina mea cu schimbare filtru aer si evacuare completa si un pret estimativ. Ceva in genul RACE la Golf V GTI. Pentru niste profesionisti ca voi ar trebui sa fie o banalitate. 8)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Irina_f: suntem in cautare de colaboratori pentru zona Cluj/Sibiu insa nu am gasit nicio firma care sa corespunda cerintelor noastre.

@marian: trebuie sa vedem intai masina ca sa-ti pot da un raspuns aici.

Share this post


Link to post
Share on other sites

cu cat creste consumul in medie la o crestere a puterii de 20-30 cp?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Citez din spusele lui Doc: "la modele mai vechi este destul de riscanta o astfel de operatiune de modificare din cauza procedeului care trebuie aplicat (nota mea - dezlipirea-lipirea EProm-ului). Nu putem sa ne mai asumam riscul pentru o eventuala defectiune de ecu".

De ce nu va puteti asuma riscul? Cei din Ungaria, Austria, Germania si-l asuma, mai mult-am primit mail-uri de la aceste firme (o sa le dau si numele daca va fi necesar) ca operatia este Without Any Problems,sfatuindu-ma sa apelez la firmele din Bucuresti. Asta inseamna ca sint mai profesionisti decit voi ?

Ca nu as vrea inca sa cred asta...Sau firmele care si-au deschis filiale in RO habar nu au ca aici nu se ofera garantie ?...

By the way: citi clienti si-ar face chiptuning daca o firma(de-afara, ca sa fiu mai acid) le zice: se poate, dar nu oferim garantie ?

Zici ca e un banc prost...

Share this post


Link to post
Share on other sites

1 � pentru motorizari benzina aspirat pretul este de 200 euro;

2 � pentru motorizari turbo diesel modele vechi pretul este de 300 euro;

3 � pentru motorizarile turbo diesel EDC16+ pretul este de 350 euro;

Oferta afisata mai sus cu privire la optimizarile de soft (chiptuning) se refera strict la membrii forumului Volvo-club.ro si din aceasta cauza ramane valabila doar daca acestia au o vechime de 3 luni sau cel putin 100 posturi.

Share this post


Link to post
Share on other sites

salut , ma intorc ... ca nu am mai intrat de mult ! iti zic eu de ce nu zice nimeni si de harburile noastre ...pt ca sa faci un tunning la astea mai vechi nu merge doar bagi mufa si gata , resoftare ..... la noi nu exista comunicatie pe OBD pentru "mestereala" la soft ci trebuie desfacut calculatorul si resoftat "clasic" direct pe memoria din el ! Eu tocmai am reusit asta acu o sapt si inca fac teste , de aia am tacut ca mielu pana acu ! o sa scriu un topic nou , cand voi avea si ce spune , adik , acu nu va pot spune decat ca se vede , clarrrrrrrr diferenta si pe diverse tipuri de benzina si cuplul vine mai de jos , inca la consum mai se lucreaza si sincer mai e loc ...eu am pus si un filtru KN , nu conic din ala clasic , dar si zgomotul motorului e un pic modificat din cauza asta , in rest cand o sa am rezultate finale , cu consum cu toate cele , dau si oficial ! pana atunci urati-mi succes !

Share this post


Link to post
Share on other sites

La V70ul meu tot prin metoda clasica se face, oricum maine ma duc la modificat la un baiat adevarat care face si masini batranele.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Mai raspunde cineva la OBD?

Am trimis si un email in care va ceream o oferta ptr upgrade turbina si nici un raspuns. Asta de o saptamana...

Share this post


Link to post
Share on other sites